احتمالا شما هم دل خوشی از تلویزیون دیدن کودک ندارید و برای اینکه بتوانید کودک را قانع کنید تا سرگرم بازی‌هایی شود که برای رشد ذهنی خوب باشد، باید با او سروکله بزنید. اگر به کودک بگویید که باید از وقتش نهایت بهره را ببرد، با صدای کودکانه و ظریف خود به شما یادآوری میکنند که “حالا که تکالیفم را انجام داده ام، چرا باید اضافه کاری کنم؟ بله، این جواب منطقی حتی قاطع ترین مادران را هم خلع سلاح می‌کند. اما شما می‌توانید کاری کنید که کودک مجبور به انجام کاری نشود و هم حرف خودتان را پیش ببرید. بهترین کار تشویق کودک به بازی‌های سرگرم کننده‌ای است که مغز را به چالش می‌کشند.

اهمیت بازیهای ذهنی برای کودکان

بازی‌های ذهنی، ذهن کودک را تحریک می‌کنند و او را وادار به حل مسئله به شیوه‌ای غیرمعمول می‌کنند. بازی‌های ذهنی مانند بازیهای فیزیکی، مغز نیاز به محرک‌های مخصوص به خود دارد تا در زمینه‌هایی مانند تفکر تحلیلی، خلاقیت و حل مساله پیشرفت کند.

بازی‌های ذهنی چالش برانگیز برای کودکان

سودوکو

این بازی برای تمام سنین مناسب است و معروف است که از کاهش عملکرد مغز در سالمندان جلوگیری می‌کند. این بازی شامل یک جدول با تعدادی عدد و تعدادی جای خالی است. هدف از بازی، پر کردن اعداد جا افتاده در جدول است. اگرچه در نگاه اول، سودوکو بازی آسانی بنظر می‌رسد ولی قسمت مهم ماجرا اینجاست که نباید هیچ عدد تکراری در یک ردیف افقی یا عمودی جدول وجود داشته باشد. خصوصیات اصلی این بازی این است که کودک را به چالش میکشد تا پیشاپیش، 3-4 مرحله را در ذهنش جلو برود و به همین دلیل، این بازی برای تقویت برنامه ریزی مفید است.

مقاله پیشنهادی :  رفلاکس اسید معده چیست؟

بلوک آبی

این بازی روی موبایل نصب می‌شود و داستان پس زمینهای جالبی دارد که میت‌واند کودک را جذب بازی کند. هدف بازی آسان است: با جابجا کردن بلوکها، اژدهای آبی را آزاد کنند تا به درب خروجی برسد. این بازی به کودک می‌آموزد که همه چیز با زور زدن حل نمی‌شود و با فکر کردن و یک راه حل ساده منطقی، کارشان راحت و بی‌دردسر راه میفتد.

کد رنگی، ذهن برتر و حدس زدن کد

هدف هر دو بازی شبیه هم است: فهمیدن یک کد تصادفی. برای اینکه کودک بتواند کد را حدس بزند، یکسری سرنخ و راهنمایی به او می‌شود. بازی به کودک کمک می‌کند تا اطلاعات داده شده را تجزیه و تحلیل کند و از آنها به صورت منطقی برای فهمیدن کد استفاده نماید.

حافظه (memory)

این بازی در میان بازی‌های ذهنی توصیه شده برای کودکان، بالاترین امتیاز را دارد زیرا باعث بهبود حافظه می‌شود. هدف از این بازی، پیدا و جفت کردن فلش کارتهای شبیه به هم در یک جدول است. بعد از اینکه یک شکل مورد نظر به کودک نشان داده و پنهان شد، نهایتا دو کارت می‌توانند به صورت همزمان مشخص شوند. تنها در صورتیکه پشت هر دو تصویر با یکدیگر یکسان باشد، کارتها ثابت می‌شوند. در این بازی، کودک باید محل درست کارتها را به خاطر بسپارد تا بتواند همه آنها را حل کند. این بازی باعث تقویت توجه و تمرکز کودک می‌شود.

فیتنس مغزی (Brain Fitness)

این بازی اعتیادآور موبایلی، یک ورزش مغزی همه جانبه برای کمک به تقویت منطق، توجه و نگهداری از اطلاعات است.

مقاله پیشنهادی :  9 ترفند خانم­‌ های کُره‌­ای برای داشتن پوستی عالی

پازل

پازل گزینه خوبی برای زمان‌هایی است که نیاز به یک بازی بدون نظارت والدین دارید. پازل با تقویت قدرت استدلال فضایی و هماهنگی درست و چشم به تقویت مغز کودک کمک می‌کند.

Simply Smarter Kids

این بازی از سرنخ‌های سمعی- بصری استفاده می‌کند که کودک باید آنها را به ترتیب درست به یاد بیاورد. این بازی برای تقویت و گسترش حافظه کوتاه و بلند مدت طراحی شده است.

Lumosity

این بازی توسط محققین نورو فیزیک و برای کارکرد بهینه مغز طراحی شده است. این بازی بیش از 60 مسئله دارد تا بتواند زمان واکنش کودک، حافظه، توجه، انعطاف پذیری، و مهارتهای حل مسئله کودک را امتحان کند. رابط کاربری این بازی به زیبایی طراحی شده است تا علم و هنر را به یک بازی تقویت ذهن مهیج تبدیل کند.

ماز

این بازی ساده در تمام کتابها، بازی های موبایل و حتی برخی پارکها وجود دارد و هدف ساده‌ای نیز دارد: پیدا کردن راه خروج. بازی ماز فواید بیشماری برای کودک دارد، از جمله:

• هماهنگی میان چشم و دست، زیرا کودک باید راهها را به درستی دنبال کند.

• توانایی حل مسئله کودک بهبود پیدا می‌کند زیرا باید متفاوت فکر کنند. اگر از یک راه به خروجی نرسید، باید سایر راهها را امتحان کند تا به خط پایان برسد.

بازی های تخته‌ای (board games)

بازی‌های مانند ماروپله، مونوپلی، اتللو، و شطرنج به شما کمک می‌کنند تا مهارتهای اجتماعی کودک خود را تشخیص دهید. آیا کودک تا زمان رسیدن نوبتش در بازی، صبر میکند؟ اگر بازی را ببازد، شروع به گریه و بداخلاقی می‌کند؟ در حقیقت، زمانیکه با کودک بازی می‌کنید، این فرصت را دارید تا به او یاد دهید تا اگر بازی را باخت، خودش را کنترل کند و اگر بازی را بُرد، فروتن باشد.

مقاله پیشنهادی :  نقش جارو رباتیک در یک خانه تکانی سریع و حرفه ای