می گویند صد گام به عقب معادل هزارگام رو به جلو است. در کهن ترین حکمت های بشری برای تغییر خط مشی زندگی از همین الگو پیروی می کردند. اگر شما از طرفداران این طرز فکر هستید و یا خوره ی اخبار دارید خواندن این مطلب به شما پیشنهاد می شود. این مطلب خلاصه ای از کتاب پیگیر اخبار نباشید به ترجمه عادل فردوسی پور است که به شما این امکان را می دهد تا یاد بگیرید چگونه از دنیای پر زرق و برق اخبار فاصله بگیرید و بتوانید وقت خود را صرف کارهای ارزشمند تر و بهتر کنید چرا که اعتیاد به خواندن اخبار همانند هر مخدر دیگری اثرات مخرب و ویرانگر خود را دارد که کاملا مشهود است.

در سال 2013 هنگامی که منتظر بودم تا در دفتر روزنامه گاردین در خصوص کتاب جدید خود یعنی هنر شفاف اندیشیدن صحبت کنم و تمامی تلاشم را به کار برده بودم تا بتوانم خبرنگاران این روزنامه معتبر را متقاعد به نوشتن چند خط در مورد کتاب جدیدم در این روزنامه کنم. با درخواست سردبیر این روزنامه شگفت زده شدم چرا که از من میخواست تا در مورد مقاله ای که به تازگی نوشتم سخن بگویم و این مقاله مهمترین استدلال های من را علیه انتشار اخبار یعنی شغل اصلی تمامی افراد حاضر در آن جمع را شامل می شد. این کتاب نیز بر اساس همین مقاله نوشته شده و به شما کمک می کند تا بتوانید از اخبار فاصله بگیرید و در ازای آن زندگی خود را نجات دهید.

چگونه پیگیر اخبار شدم

من از کودکی در معرض اخبار بوده ام پدر و مادرم مشترکین روزنامه های محلی بودند و هر روز میزان قابل توجهی خبر را می خواندم. در 20 سالگی و اوج علاقه ام به کتاب خوانی این کار را نوعی آگاهی تصور می کردم و خود را فرد هوشیاری می پنداشتم که تحت تاثیر روزمرگی های کسالت بار زندگی قرار نگرفته است و این احساس که هر روز در حال کشف وقایعی جدید در جهان هستم مرا به وجد می آورد. اخبار دقیقا برایم مثل یک ماده مخدر بود با این تفاوت که احساس میکردم اخبار نه تنها مغزم را کند نمیکند بلکه سبب تقویت آن نیز می شود. اما من با گذشت مدت زمانی اثرات مخرب این اعتیاد را دیدم و تصمیم به ترک عادت بد خواندن اخبار کردم.

چگونه اخبار را کنار گذاشتم

اخبار دقیقا مانند شکر است برای بدن همانقدر شیرین و به همان اندازه مضر پس همین الان تمامی منابع دسترسی خود به خبر را مسدود کنید و اگر خوره خواندن دارید کتاب های زیادی را در دسترس خود قرار دهید تا این نیاز شما به خواندن اشباع شود. اجازه ندهید که اختیار توجه تان به دست رسانه های خبری بیفتد. این امر در روزهای اول کمی سخت به نظر می رسد اما رفته رفته به این روند عادت می کنید. وقتی را که صرف خواندن اخبار بیهوده می کردید هم اکنون می توانید برای کارهای مفید تر بگذارید و به جای عرض به عمق بپردازید.

اگر فکر می کنید توانایی به یکباره جدا شدن از اخبار را ندارید برای مدتی تنها یک مجله خبری که مطالب آن برای شما از جذابیت بالایی برخوردار نیست دنبال کنید و روز به روز از تعداد خبرهایی که پیگیری می کنید کم کنید و در نهایت آن را به صفر برسانید. سوالی که پیش می آید اینکه چرا باید اخبار را کنار بگذاریم؟ جواب این سوال تنها یک جمله است چونکه اخبار بدرد نخور است. اخباری که سازمان های خبری در اختیار ما میگذارند کم اهمیت و گاها حتی بی اهمیت اند اما مهم جا زده می شوند.

در حقیقت پیگیری اخبار نه تنها برای شما مزیتی ندارد بلکه به شما آسیب هم می رساند. هیچ خبری آنقدر اهمیت ندارد که نتوانید بدون آن زندگی کنید. معنی دقیق بدرد بخور بودن چیست؟ طبق تعریف دقیق چیزی برای شما بدرد بخور است که به شما کمک کند تا تصمیم های بهتری بگیرید. شما باید دایره شایستگی خود را بشناسید و هرچه که خارج از آن هست را حذف کنید ابعاد این دایره اهمیتی ندارد بلکه حد و مرز آن است که بسیار با اهمیت است؛ دایره شایستگی ما مانند چاقویی است که بوسیله آن مطالب بی اهمیت را از نوشته های ارزشمند جدا می کنیم و دور می ریزیم.

پیگیر اخبار نباشید

چرا اخبار مضر است؟

مصرف هر روزه اخبار درک ما را از اهمیت مسائل مختل می کند و سبب می شود تا ما بیشتر از اصل به حواشی بها بدهیم. پس سعی کنید تا بطور کلی از اخبار فاصله بگیرید و فقط از شرش خلاص شوید. پیگیری اخبار امر بسیار هزینه بری است چرا که زمان شما را هدر می دهد و سبب می شود تا تمرکزتان مختل شود. زمانی را که باید سعی در بازگرداندن تمرکز پیش از خواندن خبر خود کنید و افکارتان را مجددا جمع و جور کنید بسیار زمان زیادی است.

من در طول عمرم کتاب های زیادی خوانده ام که مدیریت زمان و بازگرداندن زمان هدر رفته را آموزش میدهند اما به نظرم هیچ روشی به اندازه ترک اخبار کارآمد نیست. بر اساس مطالعات انجمن روانشناسی آمریکا نیمی از بزرگسالان علایم اضطراب ناشی از پیگیری اخبار دارند. گراهام دیوی نشان داده است که گزارش های منفی تلویزیونی اضطراب فردی را بیشتر میکند، حتی زمانی که محتوای پخش شده ربطی به وضعیت شخصی فرد ندارد. پیگیری اخبار کیفیت زندگی شما را کاهش میدهد و باعث می شود تا بیشتر عصبی و استرسی شوید و زودتر خواهید مرد.

پیگیری اخبار سبب می شود تا جهان را بسیار ساده تر از آنچه که هست تحلیل کنید و فرصت تامل برای درک بهتر جهان را از شما سلب می کند. با دنبال کردن خبرهای روز خطر اینکه آن را مبنای تصمیم گیری تان قرار دهید افزایش می یابد حتی اگر اخبار هیچ ربطی به مسئله مورد نظر شما نداشته باشد. اخبار همواره ما را به اظهار نظر در مورد هر مسئله ای ترغیب می کنند و نود درصد این اظهار نظر ها بی موردند چرا که ما در همه امور سررشته نداریم و متخصص نیستیم.

تفکر به تمرکز نیاز دارد و پیگیری اخبار یکی از بزرگترین علل عدم تمرکز است. ما دو نوع حافظه داریم یکی فعال و دیگری بلند مدت برای عبور مسائل پیچیده و مهم از گذرگاه حافظه فعال و ورود آن به حافظه بلند مدت ما به تمرکز نیاز داریم. اخبار با ایجاد اختلال در تمرکز سبب مسدود شدن این مسیر و کاهش قدرت درک می شوند. اخبار نوعی آلودگی ذهنی است پس سعی کنید تا ذهن خود را پاکیزه نگه دارید چرا که مغز مهمترین عضو بدن شماست. اگر قصد دارید تا مهارت تمرکز و غرق شدن در موضوعی را بدست آورید چاره ای جز دوری از اخبار ندارید.

یکی دیگر از مضرات اخبار پدید آمدن سلبریتی هاست این افراد آنقدر از شهرت بی دلیل برخوردار اند که سبب می شوند تا افرادی که به واسطه توانایی ها و دستاورد های عظیم خود به شهرت رسیده اند در حاشیه قرار بگیرند چرا که این آدم ها نه مدل موی عجیبی دارند و نه طرز لباس پوشیدنشان خاص است. اخبار دائما به مسائلی می پردازد که از حیطه اختیارات فردی ما خارج است و همین امر سبب می شود تا ما خود را منفعل بدانیم و به موجوداتی درمانده و منفی نگر تبدیل شویم. مسلما بهترین کار برای جلوگیری از تبدیل شدن به فردی درمانده قطع جریان ورودی اخبار است که به نظر می رسد برای بسیاری از ما امری دشوار است.

اخبار همواره شامل تعدادی تبلیغات نیز هست، هدف از تبلیغات متقاعد کردن ما برای خرید چیزی است که یا به آن نیاز نداریم و یا توان خرید آن را نداریم چرا که اگر غیر این بود خود ما آن را خریداری کرده بودیم پس برای خلاص شدن از شر این تبلیغات کاذب پیگیری اخبار را متوقف کنید. اخبار خلاقیت شما را سرکوب میکند چرا که با جلوگیری از تمرکز پرورش خلاقیت را تا حد زیادی سخت و غیر ممکن می کند. برخی می گویند که با پیگیری اخبار از اوضاع و احوال جهانی آگاه می شوند و می توانند تا به همنوعان خود در سراسر جهان کمک کنند. بگذارید تا صریحا به شما پاسخ دهم؛ همنوعان شما همواره به کمک نیاز دارند پس به جای پیگیری اخبار به صورت مداوم به خیریه ها کمک کنید چرا که این مراکز بهتر از خبرگزاری ها از نیازمندان واقعی مطلع هستند.

ایجاد هرج و مرج و ترس برای اعمال تغییرات سیاسی از اهداف تروریست هاست که برای دستیابی به این هدف نیاز به رسانه دارند بنابراین گفته می شود که رسانه ها همدست تروریست برای رسیدن به اهداف شوم خود با انتشار اخبار هستند.

زندگی بدون اخبار چه حسی دارد؟

اخبار

در متن بالا تمام تلاش خود را به کار بستم تا بی اهمیت بودن اخبار را به شما نشان دهم اما اگر هنوز متقاعد نشده اید لطفا یک کاغذ بردارید و در قسمت بالایی آن ده سال گذشته را کنار یکدیگر بنویسید سپس در زیر آن اخباری را که از هر سال به یاد دارید یادداشت کنید و در قسمت پایینی حوادث مهم زندگی تان در این ده سال را یادداشت کنید؛ سپس اگر هر یک از این اخبار در حوادث مهم زندگی شما نقشی داشته اند را به آن حادثه متصل کنید. مشاهده کردید شاید حتی یک خط هم نکشیده باشید پس بدانید که اخبار دنیا حتی مهم ترین های آنها بجز در موارد نادر نقشی بر روی زندگی شما ندارند پس لطفا پیگیر اخبار نباشید.
شاید با خود می اندیشید که پیگیری اخبار روزانه از وظایف یک فرد دغدغه مند و فرهیخته است و با دوری از اخبار چه بلایی بر سر دموکراسی خواهد آمد. باید خدمت شما عرض کنم که پدران دموکراسی جهان پیش از اشباع عصر خبری به دنیا آمده اند و زندگی کردند و از سخنان پرباری بهره مند بوده اند پس این دو مسئله هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. با این اوصاف روند آینده اخبار به شکل افزایشی پیش خواهد رفت و با افزایش جمعیت جهان خبرها نیز افزایش می یابند این در حالی است که اخبار همواره دور و بر ما خواهند ماند و جزو لاینفک زندگیمان شده اند.

با پیشرفت تکنولوژی هر جا که رد پای دیجیتالی از ما دیده می شود الگوریتم ها سخت مشغول ترسیم شخصیت ما هستند و سعی در ارائه اخبار باب میل مان دارند که این امر دوری از اخبار را بسیار سخت می کند. بدین ترتیب اخبار روز به روز غیر واقعی تر می شوند و از حالت عادی خود به مشتری پسند تبدیل خواهند شد حتی اگر این موضوع به قیمت غیر واقعی شدن این اخبار تمام شود.

برخورد مردم با عدم پیگیری اخبار مانند رفتار همین مردم در سال های گذشته با پادشاهان است زمانی که احساس می کردند اصلا مگر می شود زندگی بدون پادشاه؟ اما هنگامی که سر یکی از این پادشاهان از تنش جدا شد، مردم دیدند که فردا دوباره خورشید طلوع کرد، گاوها شیر دادند و مرغ ها تخم گذاشتند و دنیا به روند طبیعی خود ادامه داد و متوجه شدند که زندگی بدون پادشاه ها جریان دارد. اکنون پیگیری اخبار در همین وضعیت است و مردم باید با تحریم جسورانه اخبار به این موضوع پی ببرند که زندگی جریان دارد حتی بدون اخبار و چه بسا که شیرین تر هم خواهد شد.