اسماج ترکیبی از گیاهان مختلف است که با نخ به یکدیگر متصل شده‌اند. این گیاهان به خاطر ویژگی‌هایی خاص و با توجه به نیاز هر فرد یا محیط انتخاب می‌شوند. اسماج ممکن است از گیاهانی همچون مریم گلی سفید، اسطخودوس یا گل سرخ یا ترکیبی از آنها ساخته ­شود.

سوزاندن اسماج جزء رسوم معنوی باستانی است و بیشتر به عنوان فرهنگ برخی از بومیان آمریکایی شناخته می‌شود. آن‌ها از سوزاندن اسماج برای کاهش انرژی پایین و رفع انرژی‌های گیر کرده در محیط و وارد شدن انرژی‌های مثبت و بالا بردن آن، استفاده می‌کنند.

اسماج در دنیای امروز

امروزه نیز از اسماج برای پاکسازی خانه، به تعادل رساندن انرژی و کاهش بار منفی برای ایجاد فضای معنوی مدیتیشن و یوگا کردن به کار می‌رود. حتی استنشاق رایحه اسماج نیز آرام بخش روح و جان است.

بسیاری از دیگر فرهنگ‌های این کره خاکی با بخور و سوختن عود آشنایی دارند. در ایران نیز عود و دود کردن اسپند و سایر گیاهان خوشبو از دیرباز در مراسمات مذهبی و فرهنگی جایگاه ویژه خود را داشته است. در طب سنتی نیز دود کردن برخی از مواد گیاهی برای درمان بیماری یا پیشگیری از بیماری‌های خاص پیشنهاد شده است.

اسماج در فنگ شویی

در فنگ شویی، از سوختن تشریفاتی مواد مختلف برای پاکسازی فضا در کنار سایر موارد اصلاحی استفاده می‌شود تا جریان را در محیط افزایش دهند. از دیدگاه فنگ شویی، پاکسازی دوره‌ای و مدون فضا، کمک کننده است.

مقاله پیشنهادی :  9 ترفند خانم­‌ های کُره‌­ای برای داشتن پوستی عالی

اسماج چیست

خواص سوزاندن اسماج

در ادامه برای چندین خاصیت اسماج را بررسی می‌کنیم تا شما بتوانید از این روش باستانی برای بهبود سلامت خود بهره ببرید.

1- پاکسازی و تصفیه

مریم گلی که بیشترین استفاده را در اسماج سوزی دارد، دارای خواص ضدمیکروب است. این بدان معناست که سوزاندن این گیاه به دور نگه داشتن باکتری، ویروس و قارچ‌‌ها از محیط کمک خواهد کرد.

این باور که سوزاندن مریم گلی باعث تصفیه ناخالصی‌های معنوی، عوامل بیماری‌زا و حتی حشرات می‌شود، یکی از دلایل اصلی سوزاندن اسماج است.

2- کاهش برخی از علائم بیماری‌ها

مشخص شده است که مریم گلی به تصفیه هوا از حشرات و باکتری‌ها کمک می‌کند. اگرچه هنوز به طور علمی ثابت نشده است اما سوزاندن مریم گلی ممکن است یون منفی رها سازد و به خنثی کردن یون‌های مثبت کمک کند. از جمله یون‌های مثبت متداول می‌توان به آلرژن‌هایی نظیر پرز و تار مو حیوانات خانگی، آلودگی، گرد و خاک و کپک اشاره کرد.

در این صورت، سوزاندن مریم گلی ممکن است برای بهبود برخی از بیماری‌های تنفسی نظیر آسم، آلرژی‌ها و برونشیت مفید باشد. البته تنفس هر گونه دودی از جمله دود اسماج باعث بدتر شدن علائم تنفسی می‌شود. پس باید اجازه دهید تا دود اسماج یا هر گیاه دیگری کاملا از محیط خارج شود و سپس به اتاق وارد شوید.

3- ابزاری معنوی

از قدیم از اسماج برای اتصال به عالم معنوی و بالا بردن سطح شهود استفاده می‌شود. سوزاندن مریم گلی برای درمانگران و مردم عادی برای رسیدن به حالت درمانی خاص یا حتی رسیدن به راه حل یا تفکر درباره دو راهی های معنوی بوده است.

مقاله پیشنهادی :  راهنمای خرید ماساژور تفنگی و نکات مهم در خصوص استفاده از آن

4- بهبود خلق و خو

برخی معتقدند که اسماج سوزی می‌تواند وضعیت روحی شما را بهبود بخشد و از منفی گرایی جلوگیری کند. در تحقیقی که در سال 2014 انجام شد، درمنه را به عنوان درمانی سنتی برای درمان اضطراب، افسردگی و اختلالات خلق و خو در برخی از فرهنگ‌ها ثبت کردند.

5- بهبود کیفیت خواب

از دیرباز، اسماج برای جلوگیری از افکار منفی که می‌توانند باعث اختلال در خواب شوند، استفاده می‌شود. بر اساس برخی تحقیقات گفته می‌شود که مریم گلی حاوی ترکیباتی است که می‌تواند باعث کاهش بی‌خوابی شود.

6- افزایش شناخت

سوزاندن اسماج مریم گلی علاوه بر از میان بردن انرژی‌های منفی، بهبود خلق وخو و تقویت شهود، ممکن است به بهبود حافظه و تمرکز نیز کمک کند.

7- رایحه ای خوشبو

شاید بهترین ویژگی اسماج از دید اکثر افراد، بخور خوشبو با رایحه پاک و ساده آن باشد. اسماج می‌تواند جایگزینی عالی برای خوشبو کننده‌های شیمیایی باشد که علاوه بر کنترل بو محیط، عاری از هر گونه مواد شمیایی است.

طرز تهیه اسماج

ساخت اسماج

قبل از اینکه شروع به ساخت کنید، باید مواد اولیه لازم را تهیه کنید. در فنگ شویی از پوست پرتقال خشک شده برای پاکسازی فضا استفاده می‌شود. بوداییان تبتی نیز از سرو کوهی برای ساخت اسماج و پاک کردن محیط استفاده می‌کنند.

از گیاهان مختلفی برای ساخت استفاده می‌شود که پیدا کردن برخی از آن‌ها، راحتتر از سایرین است. برخی از این گیاهان سنتی عبارتند از:

مریم گلی: یکی از گیاهان مقدس و باارزشی است که صلح و آرامش را القا می‌کند.

سرو: از این گیاه اغلب برای بازسازی و محافظت استفاده می‌شود.

مقاله پیشنهادی :  چالش‌های خدمت مقدس سربازی، دغدغه حل‌نشده نسل امروز

رزماری: این گیاه برای افزایش روشن بینی و پاکسازی و تصفیه گزینه‌ای عالیست.

رز: معمولا در مراسمات مرتبط با عشق، شانس، غم و درمان سوزانده می‌شود.

اسطخودوس: باعث افزایش آرامش ذهنی و آسودگی می‌شود.

اکالیپتوس: باعث ایجاد حالت آرامش و فضایی اسپا مانند میشود.

مراحل ساخت

برای تهیه یک اسماج، به 4-5 غنچه گل رز یا اسطخودوس، به 15 شاخه گیاه تازه نظیر رزماری، مریم گلی و آویشن، قیچی و نخ نیاز دارید.

1. گیاهان و گلها را به سایز دلخواه برش بزنید. یک نخ بلند را به دور این دسته گیاه خوشبو بپیچید (از بالا تا پایین). باید به قدری دسته گیاه را محکم بپیچید که زمانیکه گلها خشک شدند نیز به صورت یک دسته باقی بمانند.

2. نخ را در انتها دسته گره بزنید و شاخه های اضافی که از دسته بیرون زده اند، با قیچی اصلاح کنید.

3. دسته اسماج را حداقل برای دو هفته کنار بگذارید تا خشک شود.

4. برای استفاده از اسماج با کبریت یا فندک، اسماج را آتش بزنید تا دود کند. می توانید این اسماج را در فضای اتاق یا خانه بچرخانید تا محیط خانه را پاکسازی و معطر کنید.

فراموش نکنید که هنگام سوزاندن اسماج نیاز به یک کاسه دارید تا خاکستر سوخته شده را جمع اوری کنید.

سخن پایانی

این روزها، اسماج‌ها به شدت محبوب و به روشی نوین برای پاکسازی و خوشبو کردن محیط تبدیل شده اند. از گیاهان مختلفی برای ساخت اسماج استفاده می‌شود: مریم گلی، رزماری، رز، سرو کوهی، پوست پرتقال و … . سوزاندن کندر و اسپند و سایر گیاهان خوشبو از قدیم در ایران رواج داشته است و هنوز هم جزئی از مراسمات مذهبی و فرهنگی است.