خانه هوشمندعلم و تکنولوژی

کاهش چشمگیر مصرف انرژی با استفاده از پریز های هوشمند

شاید این سوال برای شما نیز بوجود آمده باشد که پریزهای هوشمند با مدل عادی خود که سالیان درازی است در دسترس کاربران قرار دارند، چه تفاوتی دارند؟ این سری از محصولات اسمارت دنیای تکنولوژی به پریز های عادی متصل می شوند و سپس شما می توانید وسایل برقی خانه مثل تلویزیون، یخچال، کولر و… را به آن ها متصل کنید و میزان برق مصرفی آن ها را کنترل کنید. پریز های هوشمند از طریق دستیار صوتی و همچنین برنامه هایی در گوشی های هوشمند قابل کنترل هستند می توانند برای کاربران بسیار کارآمد باشند. که در ادامه این مطلب به استفاده های مختلف آن خواهیم پرداخت.

پریز های هوشمند چه مقدار انرژی مصرف می کنند؟

بسته به نوع اتصال معمولا حدود 1 وات انرژی مصرف می کنند و از آن جایی که وسایل برقی خانه به آن ها متصل هستند، میتوان گفت که همیشه فعال اند. اگر این پریز ها به شبکه وای فای متصل باشند، چیزی حدود 1 الی 2 وات انرژی در طول روز مصرف می کنند و اگر به شبکه های ZigBee یا Z-Wave وصل باشند انرژی مصرفی آن ها بسیار کمتر؛ از حد تصویر یعنی چیزی حدود 0.3 الی 0.6 وات خواهد بود که در هر صورت مصرف برق ناچیزی دارند.

آیا با این وسایل در هزینه های شما صرفه جویی می شود؟

درست است که شما در ابتدا باید هزینه زیادی برای خرید پریز های هوشمند بپردازید اما مطمئن باشید که ضرر نخواهید کرد چرا که با قابلیتی این محصول در صرفه جویی انرژی، به مرور زمان هزینه ای که پرداخته اید به شما بر می گردد و با داشتن آن هزینه برق مصرفی شما کم خواهد شد . مانند سایر تکنولوژی های هوشمند این پریز ها نیز لازم است به درستی نصب شوند تا کارآیی لازم را داشته باشند. در طی تحقیقی آزمایشگاه ملی انرژی تجدید پذیر و کمپانی CLEAResult دریافته اند که پریز های هوشمند سالانه بین 1 تا  4.58 درصد یا حدود 500-1000 کیلو وات انرژی را ذخیره می کنند؛ که این مقدار، معادل انرژی مصرفی یک ماه بسیاری از کاربران است؛ کاهش چشمگیر مصرف انرژی به این دلیل است که می توانند مطابق با نیاز کاربران، وسایل برقی را به صورت خودکار روشن یا خاموش کند. دستگاهی را تصور کنید که همیشه به برق متصل است حتی در زمانی که از آن استفاده نمی شود. مسلما انرژی زیادی را هدر می دهد که این به هدر رفتن انرژی با عنوان phantom lead شناخته می شود و اینجاست که اهمیت پریز های هوشمند مشخص می شود. همچنین توجه داشته باشید که باید پریز های هوشمند را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و از استاندارد بودن آن ها مطمئن شوید تا هنگام استفاده مشکلی ایجاد نشود.

نجمه خواجویی نژاد

نجمه خواجویی نژاد هستم علاقه مند به نویسندگی و ترجمه و دوست دارم که توی موضوعات مختلف مطالعه داشته باشم تا بتونم اطلاعات عمومیم رو بالا ببرم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا