شما با خریداری سامسونگ Galaxy S20 Ultra با 16 گیگابایت رم تقریبا به اندازه بسیاری از رایانه های شخصی بازی و تقریبا 8 گیگابایت بیشتر از اکثر تلفن ها، رم گوشی در اختیار خواهید داشت. بسیاری از افراد سردرگم هستند و می پرسند چرا در  به 16 گیگابایت رم نیاز دارد و آیا این بدان معناست که تلفن من به 4 گیگابایت بیشتر نیاز دارد؟

این اولین باری نیست که می بینیم تلفن های همراه با حافظه رم گوشی بالا عرضه می شوند. ویوو و وان پلاس تلفن های زیادی را ارائه می دهند و دیدن 6 گیگابایت رم گوشی یا بیشتر در داخل کاملا رایج شده است. بیایید در مورد اینکه رم گوشی چیست، اینکه تلفن شما چگونه از RAM استفاده می کند و اینکه چرا یک تلفن بیش از آنچه ضروری است، صحبت کنیم.

آیا تا به حال قصد داشتید یک بازی را در درون گوشی خود انجام دهید و با تاخیر و یا کاهش کیفیت بازی مواجه شده باشید؟ ممکن است بخواهید یک فیلم را درون گوشی خود ویرایش کنید و با سنگین شدن گوشی خود روبرو شوید، آیا دلیل این مورد را می دانید؟

یکی از عمده دلایل رخ دادن این نوع اتفاقات، کمبود رم در گوشی است. رم می تواند باعث شود تا کارهایی را که می خواهید در گوشی خود و یا رایانه انجام دهید، با سرعت بالا اتفاق بیفتد و دیگر نیازی به وجود تاخیر و یا کاهش کیفیت یک روند، نیست.

رم گوشی چیست و چه کاربردی دارد؟

RAM حافظه دیجیتال کوتاه مدت برای رایانه و گوشی است. رایانه ها و گوشی ها از RAM بیشتر برای نگهداری داده هایی که برنامه های فعال همراه با پردازنده و هسته سیستم عامل هستند،استفاده می کنند زیرا RAM هنگام خواندن و نوشتن بسیار سریع است.

حتی در صورت نیاز به خواندن یا نوشتن چیزی در حال حاضر، سریع ترین هارددیسک یا حافظه فلش نیز کند است واگرچه پردازنده داخلی تلفن شما حافظه پنهان مخصوص خود برای نگهداری داده هایی که برای محاسبات استفاده می شود را دارد، اما سرعت رم گوشی بسیار بالاتر است. حتی آخرین حافظه کش پردازنده Snapdragon فقط برای نگه داشتن آنچه در حال حاضر استفاده می شود کافی است.

حافظه رم

هسته سیستم عامل به عنوان یک پلیس ترافیک برای همه مواردی که هنگام استفاده از سخت افزار تلفن شما ادامه دارد، عمل می کند. وقتی بازی یا هر برنامه ای می خواهید اجرا کنید، داده های ایجاد شده برای استفاده در آن وارد RAM می شود، جایی که سیستم عامل می تواند آن را تجزیه کند، و پردازنده کار خود را انجام می دهد

درباره رم گوشی، شما باید سه مورد اساسی را بدانید. اینکه رم گوشی مکانی برای نگهداری داده ها برای مدت زمان کوتاه است، داده های قرار داده شده در آنجا می توانند بسیار سریع خوانده یا نوشته شوند و داده ها در RAM وقتی تلفن خود را خاموش می کنید، پاک می شود. علاوه براین، بخشی از RAM در تلفن شما به محض روشن کردن آن استفاده می شود و هیچ برنامه یا حتی سیستم عامل قادر به استفاده از آن قسمت نیست.

مقاله پیشنهادی :  آموزش افزایش سرعت گوشی های اندرویدی

چگونه تلفن شما از رم استفاده می کند؟

رم گوشی شما بیشتر به عنوان محلی برای ذخیره اطلاعات برنامه هایی که در حال اجرا هستند استفاده می شود. به عبارت ساده تر، این بدان معنی است که رم بیشتر می تواند باعث شود برنامه های بیشتری در پس زمینه کار کنند، بدون اینکه سرعت تلفن شما کم شود.

اما کار رم و استفاده از آن، به همین توضیح ساده، اکتفا نمی کند. شما باید بدانید که حافظه RAM در تلفن شما قبل از فعال شدن سیستم عامل شروع کار می کند.

نحوه استفاده از رم در گوشی، به چه صورت است؟

رم گوشی

kernel-space: سیتم عامل گوشی شما در بالای هسته Linux اجرا می شود. هسته در نوع خاصی از فایل فشرده ذخیره می شود که در هنگام روشن شدن دستگاه مستقیما در رم گوشی استخراج می شود. این حافظه رزرو شده هسته، درایورها و ماژول های هسته را کنترل می کند که سخت افزار و فضای ذخیره سازی داده ها را از داخل و هسته کنترل می کنند.

RAMdisk برای فایل های مجازی: برخی از پوشه ها و فایل ها در root سیستم وجود دارد که واقعی نیستند. آنها پرونده های موقت هستند که هنگام راه اندازی نوشته شده اند و مواردی مانند سطح باتری و داده های سرعت پردازنده را در خود نگه می دارند. در اندروید، دایرکتوری whole / proc یکی از این سیستم های موقت فایل اندروید است. RAM باعث می شود آنها به طور موقت، در آنجا قرار بگیرند.

رادیوهای شبکه: داده های مربوط به تنظیمات رادیویی و IMEI شما در NVRAM ذخیره می شود، اما هنگام روشن کردن، به همراه نرم افزار مورد نیاز برای پشتیبانی از مودم به رم گوشی منتقل می شود.

مقاله پیشنهادی :  پردازنده های مختلف لپ تاپ ها و آشنایی با کارایی آن ها

GPU: آداپتور گرافیکی تلفن شما برای کار کردن به حافظه نیاز دارد. این حافظه VRAM نامیده می شود و تلفن های ما از GPU های یکپارچه ای استفاده می کنند که فاقد VRAM مستقل هستند. رم گوشی شما در واقع برای این کار رزرو شده است.

پس از اتمام این کار و تلفن شما روشن و درحال کار است، آنچه باقی می ماند رم گوشی مورد نیاز برای کار کردن و اجرای برنامه ها است. بخشی از این موارد نیز مختص مواردی است که باید سریع اتفاق بیفتند اما به روشی متفاوت اختصاص داده شده است.

این تنظیمات مبتنی بر نرم افزار هستند که افرادی که سیستم عامل را نوشتند و هسته را برای مجموعه تلفن شما ساختند، یک مقدار حداقل حافظه رم گوشی را برای شما آزاد می کند.

همه اینها به همین دلیل است که لیست RAM موجود در تنظیمات با مقدار کل رم نصب شده در داخل تلفن شما یکسان نیست.