اپل و گوگل می خواهند به مردم اجازه دهند تا به سیستم بپیوندند حتی اگر آژانس بهداشت محلی اپلیکیشنی در خصوص این کار نداشته باشد.

اپل و گوگل می خواهند به آژانس های بهداشتی کمک کنند تا مردم اطلاعات مربوط به ویروس کرونا را آسان تر دریافت کنند، گزینه جدیدی که در آی او اس اضافه شده است، فضایی ایجاد می کند که به افراد امکان می دهد بدون نیاز به دانلود برنامه جدید، هم خودشان از اخبار کرونا مطلع شوند و هم به دیگران در مورد آلودگی به ویروس کرونا هشدار دهند.

گزینه جدید «نوتیفیکشن های اعلان وضعیت» نامیده می شود و بدون نیاز به دانلود برنامه ای متفاوت می توانید به اعلان های ویروس کرونای اپل و گوگل بپیوندند. این دو شرکت گفتند، این امر بدون فشار آوردن بر مقامات بهداشتی، که برخی از آنها به شرکت های فناوری گفته اند که منابع لازم برای ساخت یک برنامه را ندارند، انجام شده است. اپل با انتشار iOS 13.7 روز سه شنبه، این نسخه را برای آیفون ها و iPad های خود در دسترس قرار داد و گوگل می گوید در اواخر این ماه این به روز رسانی را  را برای دستگاه های دارای آندروید 6.0 یا بالاتر در دسترس قرار می دهد.

در بیانیه مشترک این دو شرکت آمده است: «ما بدون وجود برنامه ای جدید در حال ارائه استفاده آسان تر و سریعتر از این آپشن جدید برای مردم هستیم تا بتوانند اخبار کرونا را کسب کنند» این شرکت ها گفتند که آنها همچنان از مقامات بهداشت عمومی مانند مقامات بهداشتی کانادا که اپلیکیشن های خود را ساخته اند، پشتیبانی خواهند کرد، اما این سیستم جدید، برای کمک به مقاماتی است که قادر به ساخت اپلیکیشن نیستند. این آپشن «نوتیفیکشن های اعلان وضعیت» گزینه دیگری را برای مقامات بهداشت عمومی فراهم می کند تا عملیات ردیابی پیدا کردن افراد مبتلا  را با فناوری و بدون خدشه دار کردن حریم خصوصی و امنیت کاربران انجام دهند.

این حرکت نوعی تغییر برای اپل و گوگل است، که کار بر روی ویروس  کرونا را مشترکا در بهار آغاز کردند، تقریباً زمانی که ویروس کرونا شناخته شد. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، از ابتدای ماه سپتامبر بیش از 25 میلیون نفر در سراسر جهان آلوده شده و بیش از 851000 نفر جان خود را از دست داده اند. در حالی که گسترش این بیماری همچنان ادامه دارد، پروژه اپل و گوگل با استقبال خوبی رو به رو شده است.

اپل و گوگل برای ساخت برنامه های مربوط به کنترل بیماری کرونا به اطلاعات سیستم های سلامت متصل هستند تا بتوانند سیستم امنیت بهداشتی کشور را بهبود ببخشند. تمام تلاش گوگل و اپل این است که این برنامه ها به حفظ سلامت مردم کمک کند. متاسفانه، این برنامه ها تاکنون فقط برای 20 کشور و منطقه راه اندازی شده اند، به طور مثال فقط شش ایالت از 50 ایالت ایالات متحده آمریکا دسترسی به این آپشن دارند. بعلاوه، در کل فقط حدود نیمی از مردم ایالات و سرزمینهای ایالات متحده در حال استفاده از سیستم اپل و گوگل هستند. با این حال با روی کار آمدن این سیستم جدید، اپل و گوگل انتظار دارند که رویکرد ساده تر در بخشهای بهداشتی بیشتری ایجاد شود که ممکن است تاثیر خوبی در مطلع کردن مردم داشته باشد.

برای دریافت نوتیفیکشن های اعلان وضعیت، افرادی که از تلفن های آیفون استفاده می کنند می توانند این گزینه را در تنظیمات خود روشن کنند.

برای تلفن های آندروید، گوگل برنامه ای را برای دانلود به صورت خودکار ایجاد می کند، بنابراین مقامات بهداشت عمومی مجبور نیستند خود بصورت جداگانه برنامه ها را بسازند؛ اگرچه برای انجام این کار کاربران اندرویدی باید برنامه را دانلود کنند، اما سخنگوی گوگل گفت این شرکت معتقد است که این بهترین روش برای مهیا کردن شرایط استفاده از این ویژگی در اغلب دستگاه ها با سیستم عامل اندرویدی است.

رویکرد جدید

رویکرد جدید اپل و گوگل به مقامات بهداشتی اجازه می دهد تا فایلی  را برای کاربران ارسال کنند و در آن نحوه فعال سازی نوتیفیکشن های احتمالی اعلان وضعیت، مراحلی را به آنها توصیه می کند تا افراد آن مراحل را دنبال کنند و اطلاعات مربوط به سایر اقدامات منطقه آنها را در اختیارشان می گذارند. به گفته اپل و گوگل، این کار بسیار آسان تر از ساخت یک برنامه است، در حالی که همچنان از حریم خصوصی و امنیت افراد به خوبی محافظت می شود.

اسکات جی بکر، رئیس انجمن آزمایشگاه های بهداشت عمومی، در بیانیه ای که توسط این شرکت ها ارائه شده است، گفت: « آژانس های بهداشت عمومی تاثیر فوق العاده ای در مدیریت واکنش ویروس کرونا دارند.» هر چه توسعه و استقرار آژانس های بهداشت عمومی ایالتی و سرزمینی را آسان تر کنیم، زودتر می توانیم نوتیفیکشن های اعلان وضعیت COVID-19 را در جوامع خود گسترش دهیم و به پایان همه گیری این بیماری کمک کنیم.