اگر اپل به هر دلیلی مشکوک شود که حساب شما هک شده است، آن را به حالت تعلیق درمی‌آورد. این هک شدن می‌تواند نتیجه وارد کردن چند گذرواژه اشتباه و یا دادن پاسخ‌های اشتباه به سوالات امنیتی باشد. اپل چنین اقداماتی را به ‌عنوان حمله تلقی کرده و درنتیجه شما پیغامی را بر روی نمایشگر گوشی خود مشاهده خواهید کرد که حاوی این مضمون است: “Locked for security reasons”. معنای این پیغام قفل شدن اپل آیدی به دلایل امنیتی است و ما در این مطلب از مبیت قصد داریم نحوه باز کردن چنین قفلی را به شما آموزش دهیم.

آموزش مرحله به مرحله بازگشایی قفل اپل آیدی

چگونه قفل اپل آیدی خود را بازگشایی کنیم

حساب کاربری اپل به هر دلیلی ممکن است غیرفعال شود. اصلی‌ترین این دلایل اشتباه وارد شدن گذرواژه و پاسخ اشتباه به سوالات امنیتی است. در چنین مواردی حتی اگر خود شما به دلیل فراموش کردن رمز عبور هم‌ چنین اقدامی را انجام دهید، اپل آن را حمله تلقی کرده و درنهایت حساب شما را قفل می‌کند. برای بازیابی حساب خود و ایجاد گذرواژه جدید تنها کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: به iforgot.apple.com بروید.

مرحله دوم: اپل آیدی خود را وارد کنید. در این مرحله احتمالا باید آدرس ایمیل مرتبط با حساب اپل خود را وارد کنید.

مرحله سوم: برای اینکه ثابت کنید ربات نیستید، کد نمایش داده‌شده را وارد کنید.

مرحله چهارم: بر روی دکمه ادامه یا continue کلیک کنید.

مرحله پنجم: این مرحله بسته به سطح و نوع امنیتی که برای حساب خود انتخاب کرده‌اید، متفاوت خواهد بود.

در مرحله پنجم، اگر احراز هویت دو مرحله‌ای را انتخاب کرده باشید، یک کد به شماره تلفن یا ایمیلی که در ساخت اپل آیدی وارد کرده‌اید، ارسال خواهد شد. پیش از اینکه قفل حساب خود را باز کرده و رمز عبورتان را تغییر دهید باید این کد تایید را وارد کنید. در حالت‌های قدیمی‌تر علاوه بر کد ارسال‌ شده به دستگاه مطمئن، یک کلید بازیابی نیز برای راستی آزمایی دومرحله‌ای ارسال خواهد شد که این کلید درواقع یک کد 14 رقمی است.

اگر هیچ‌یک از این روش‌های امنیتی را انتخاب نکرده باشید، باید با استفاده از پسورد خود قفل حساب را باز کنید یعنی باید به چند سوال امنیتی پاسخ دهید. در این حالت می‌توانید در صورت فراموشی رمز عبور آن را تغییر دهید اما اگر پس از چند بار امتحان کردن نتوانستید قفل حساب خود را باز کنید، بهتر است انجام این کار را به روز آینده موکل کنید.

باز کردن قفلی که به دلایل امنیتی بسته شده است

 بازگشایی قفل اپل آیدی

اگر اپل آیدی شما بدون اینکه به آن رمز عبور اشتباهی بدهید قفل شده باشد، یک هشدار از سمت اپل دریافت خواهید کرد که حساب شما به دلایل امنیتی قفل شده است. این وضعیت در قالب پیغام‌های مانند “This apple ID has been disabled for security reasons”، “You cannot sign in because your account has been disabled due to security reasons”و  ” This Apple ID has been locked due to security reasons” نمایش داده می‌شود.

در چنین حالتی نمی‌توانید وارد حساب اپل آیدی خود شوید و باید قفل آن را باز کنید. برای این کار ایمیلی از سوی اپل دریافت می‌کنید که در آن جزییاتی درباره نحوه تنظیم مجدد رمز عبور اپل آیدی آورده شده است. اگر یک هکر تلاش کند که رمز عبور شما را تغییر دهد، این پیغام برای شما ارسال خواهد شد. همچنین اگر تایید دو مرحله‌ای را فعال کرده باشید، هشدار تلاش شخص دیگر برای ورود به حساب کاربری بر روی گوشی شما ارسال خواهد شد که با خواندن این هشدار می‌توانید اطلاعات تقریبی درباره مکان ورود به اپل آیدی را به دست آورید.

چگونه از اپل آیدی خود در برابر نفوذ هکرها محافظت کنیم؟

کحافظت از اپل آیدی در برابر هک شدن

برای مبارزه با افرادی که به هر دلیلی تلاش می‌کنند اپل آیدی شما را هک کنند، نباید به ایمیل‌های فیشینگ پاسخ دهید. ایمیل‌های فیشینگ یک سری ایمیل‌های تقلبی هستند که در ظاهر از سوی اپل ارسال شده‌اند و از شما می‌خواهند تا وارد اپل آیدی تان شوند اما در باطن شخص دیگری پشت این دست از ایمیل‌ها قرار دارد.

ایمیل‌های فیشینگ معمولا به دلیل گرامر یا املای غلط به‌ راحتی تشخیص داده می‌شوند. اما اگر یک شخص حرفه‌ای چنین ایمیلی را ارسال کرده باشد، تنها با بررسی آدرس ارسال ایمیل می‌توانید به فیشینگ بودن آن پی ببرید. برای دیدن آدرس کامل تنها کافی است بر روی پیکان کنار آدرس در Mail کلیک کنید. نکته مهم این است که برای جلوگیری از این آسیب هیچ‌گاه نباید از طریق ایمیل به حساب اپل آیدی خود وارد شوید. به عبارت بهتر باید برای ورود به حساب تنها از iCloud.com استفاده کنید. اما مهم‌ترین مسئله برای جلوگیری از هک شدن این است که یک پسورد قدرتمند انتخاب کرده و تایید دو مرحله‌ای را فعال کنید.