TikTok اعلام کرد که برای به چالش کشیدن دستورالعمل اجرایی که ممنوعیت معاملات با این برنامه و همچنین شرکت مادر چینی آن، ByteDance را به دنبال دارد، به سیستم قضایی شکایت خواهد کرد.

TikTok روز شنبه اعلام کرد که قصد دارد به خاطر دستورالعمل اجرایی که این برنامه را در ایالات متحده ممنوع اعلام خواهد کرد از دولت ترامپ شکایت کند و همچنین اضافه کرد که انتظار دارد همین هفته اقدامی قانونی در این زمینه اتفاق بیفتد.

TikTok در بیانیه ای از طریق ایمیل گفت: «برای اطمینان از اینكه قانون زیر پا گذاشته نمی شود و اینکه با شرکت و کاربران ما برخورد منصفانه ای انجام شود، چاره ای نداریم جز اینکه این دستور اجرایی را از طریق سیستم قضایی به چالش بکشیم. »

رییس جمهور دونالد ترامپ با استناد به در خطر بودن امنیت ملی، دستورالعمل اجرایی را در 6 آگوست صادر کرد و گفت که معاملات با شرکت مادر تیک تاک یعنی ByteDance که یک شرکت چینی است و یا شرکت های تابع آن ممنوع است. این دستورالعمل قرار بود 45 روز پس از صدور آن عملی شود، مگر اینکه TikTok یک خریدار آمریکایی برای ادامه فعالیت خود در ایالت های آمریکا پیدا کند. سپس ترامپ در یک دستورالعمل دیگر در 14 اوت، این بازه زمانی را دو برابر کرد.

ترامپ و دیگر موافقانش می گویند به این دلیل نگران این موضوع هستند که برنامه ویدیویی بسیار پرطرفدار تیک تاک داده هایی را درباره کاربران خود جمع آوری می کند و به گفته این منتقدین ممکن است که توسط دولت کمونیست چین مجبور شوند این اطلاعات را تحویل دولت چین بدهند. البته TikTok بارها گفته است که این ترس ها بی اساس است.

در صورت عملی شدن ممنوعیت معاملات، اپل و گوگل دیگر نمی توانند این اپلیکیشن را در فروشگاه های اپلیکیشن خود عرضه کنند، مانند ممنوعیت شرکت های آمریکایی که با هواوی کار می کنند.

هرچند گزینه فروش TikTok نیز محتمل است و مایکروسافت در اوایل این ماه اذعان کرد که در حال پیگیری معامله ای برای ادامه فعالیت TikTok در ایالات متحده، استرالیا، کانادا و نیوزلند است. بنا به گزارش هایی سایر شرکت ها، از جمله اپل، توییتر و اوراکل نیز علاقه مند به خرید تیک تاک هستند.

TikTok روز شنبه در بیانیه خود گفت: «اگرچه ما به شدت با نگرانی های دولت مخالفیم، تقریبا به مدت یک سال است که به دنبال ایجاد حسن نیت و ارائه راه حلی سازنده هستیم؛ اما آنچه در عوض با آن روبرو بوده ایم عدم رسیدگی مناسب است، دولت هیچ توجهی به حقایق نکرده است و در تلاش است تا وارد مذاکرات میان صاحبان مشاغل خصوصی شود. »

هنوز کاخ سفید به دنبال این اظهار نظر پاسخی را منتشر نکرده است.

منبع: سی نت