تیک تاک و وی چت از روز یکشنبه در فروشگاه برنامه های آمریکایی ممنوع می شوند، مگر اینکه با دونالد ترامپ در لحظه آخر به توافق برسند. وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که این امر مانع از بارگیری این برنامه های پیام رسانی و اشتراک ویدیو از طریق فروشگاه های برنامه آمریکایی در همه سیستم عامل ها خواهد شد.

این دستور به این معنی است که از روز یکشنبه، مردم آمریکا قادر به استفاده از وی چت از ایالات متحده نیستند و نمی توانند داده ای را پردازش کنند یا انتقال دهند؛ اما کاربران تیک تاک همچنان قادر خواهند بود از نرم افزار خود به صورت معمول استفاده کنند، اگرچه قادر به بارگیری به روزرسانی های جدید نخواهند بود.

دولت ترامپ می گوید این شرکت ها امنیت ملی را تهدید می کنند و می توانند داده های کاربران را به دولت چین منتقل کنند؛ اما چین و هر دوی این شرکت ها این موضوع را انکار می کنند. وی چت روز یکشنبه در آمریکا تعطیل می شود؛ اما مردم آمریکا همچنان می توانند از تیک تاک تا 12 نوامبر استفاده کنند. البته این امکان وجود دارد که این برنامه نیز همچون وی چت کاملا ممنوع شود.

سخنگوی تیک تاک گفت که از این دستور ناامید شده اند و با وزارت بازرگانی آمریکا مخالف هستند، همچنین اضافه کرد که قبلا با توجه به نگرانی های دولت ترامپ به سطوح بی سابقه شفافیت مضاعف نیز متعهد شده اند. وی ادامه داد: «ما به دستورالعمل ناعادلانه اجرایی که بدون تشریفات قانونی وضع شده و تهدید به محروم کردن مردم آمریکا و مشاغل کوچک در سراسر ایالات متحده از بستری قابل توجه برای صدا و معیشت مردم ادامه خواهیم داد.»

صاحب وی چت نیز گفت که محدودیت های اعلام شده تأسف آور است؛ اما گفت که برای دستیابی به یک راه حل بلند مدت گفتگوها با دولت ایالات متحده را ادامه می دهند. دستور تحریم وزارت بازرگانی به دنبال دستورات اجرایی رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ، اعلام شده است است که در ماه اوت امضا شد. این دستورات اجرایی 45 روز فرصت به مشاغل آمریکایی داد تا همکاری با هر یک از شرکت های چینی را متوقف کنند.

اگر برنامه مشارکت بین شرکت فناوری آمریکایی Oracle و شرکت مادر تیک تاک ByteDance مورد توافق طرفین قرار بگیرد و توسط ترامپ نیز تایید شود، این برنامه ممنوع نخواهد شد. ترامپ روز جمعه به خبرنگاران گفت که او معتقد است امکان معامله ای سریع با تیک تاک وجود دارد. وی افزود که اگرچه ایالات متحده به امنیت در برابر دولت چین احتیاج دارد، تیک تاک یک شرکت شگفت انگیز و بسیار محبوب است. دونالد ترامپ همچنین گفت: «شاید ما بتوانیم بسیاری از مردم را راضی نگه داریم و در عین حال امنیت مورد نیاز خود را نیز تامین کنیم.»

 

در صورت تمایل می توانید اطلاعات و اخبار مربوط به آیفون 12 را در مبیت بخوانید.