علم و تکنولوژی

طول عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

کارکرد لپ تاپ تا حد زیادی به باتری آن بستگی دارد. بنابراین اگر باتری خراب یا فرسوده شود، دیگر لپ تاپ کارآمد نخواهد بود؛ زیرا تنها هنگامی که به شارژ است می توان از آن استفاده کرد و مهم ترین مشخصه خود یعنی قابل حمل و جا به جایی بودن را از دست می دهد. طول عمر باتری لپ تاپ به عوامل متفاوتی بستگی دارد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

میانگین طول عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

میانگین استاندارد حدود 1000 سیکل شارژ می باشد. منظور از سیکل شارژ تعداد دفعاتی است که کاملا شارژ و تخلیه می شود. اما عمر باتری تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که از جمله آن ها می توان به مدل و برند باتری، نحوه استفاده و مراقبت از آن و مدت زمان استفاده از آن با دمای بالا اشاره نمود. تعیین مدت زمان سیکل شارژ در یک لپ تاپ کار دشواری است؛ چرا که این امر به فاکتور های متعددی بستگی دارد؛ به عنوان مثال باتری بعضی از مدل ها حدود 10 ساعت کارآیی دارند، در حالی که بعضی دیگر (به ویژه لپ تاپ های مخصوص بازی) ممکن است نهایتا 5-4 ساعت دوام بیاورند. اگر می خواهید بدانید که ظرفیت باتری سیستم شما چقدر است می توانید با مراجعه به سایت سازنده آن جواب سوال خود را بیابید.

خرید لپ تاپ با بهترین قیمت از فروشگاه اینترنتی مبیت

آیا شارژ مداوم مضر است؟

عوامل موثر در شارژ دهی

پیشتر اکثریت افراد به این موضوع واقف بوده اند که شارژ مداوم برای سلامتی باتری سیستم مضر است البته به استثنای لپ تاپ های ساخت کمپانی اپل که مک نام دارند. اما امروزه به شدت توصیه می شود که لپ تاپ ها، فارغ از مدلشان، به صورت مداوم شارژ شوند؛ چرا که در این صورت برای تامین شارژ مورد نیاز خود دیگر از باتری استفاده نمی کند و این بسیار عالی است. همچنین لازم به ذکر است که جای نگرانی برای بیش از حد شارژ شدن باتری نیست، چون لپ تاپ و باتری به اندازه کافی هوشمند هستند که به موقع شارژ را قطع کنند.

شارژدهی 4 ساعته باتری کافی است؟

این امر به نوع لپ تاپ بستگی دارد. برای بعضی از لپ تاپ ها 4 ساعت ظرفیت خوبی است و برای بعضی دیگر پایین می باشد. برای لپ تاپ های قدیمی نیر 4 ساعت ظرفیت مقبولی است؛ چرا که بارها از باتری آن ها استفاده شده است و به طور کلی ظرفیت باتری مدل های جدید بیشتر از لپ تاپ های قدیمی است. فاکتور های متفاوتی می توانند به صورت موقت یا دائمی بر طول عمر باتری لپ تاپ ها اثر بگذارند که ما در اینجا اصلی ترین آن ها را به شما معرفی می کنیم.

نحوه استفاده از لپ تاپ: کار کردن با لپ تاپ در مواقعی که از شارژ باتری استفاده می کند و به برق متصل نیست، اگر به صورت مداوم اتفاق بیافتد تا حد زیادی بر روی طول عمر باتری تاثیر منفی می گذارد.

گرما: وقتی که دمای لپ تاپ شما بالا می رود و یا در معرض هوای گرم قرار می گیرد، شارژ آن سریع تر به پایان می رسد و همچنین این موضوع می تواند تمامی اجزاء لپ تاپ را تا حد زیادی در معرض آسیب قرار دهد بنابراین تلاش کنید تا دمای سیستم خود را در حد تعادل حفظ کنید.

استفاده نکردن از لپ تاپ به مدت طولانی: اگر شما به مدت چند هفته از لپ تاپ خود استفاده نکنید، طول عمر باتری کاهش می یابد. بنابراین اگر برای مدتی قصد استفاده از سیستم خود را ندارید بهتر است باتری آن را کاملا جدا کنید و یا آن را با شارژ 50 درصد خاموش کنید اما آن را با شارژ کامل کنار نگذارید.

چگونه بفهمیم که باتری لپ تاپ ما مشکل پیدا کرده است؟

چند روش وجود دارد که شما می توانید از طریق آن ها از مشکل پیدا کردن باتری آگاه شوید که این روش ها عبارتند از: تمام شدن شارژ باتری سریع تر از قبل، هشدار از طرف ویندوز یا macOS و بیش از حد داغ شدن لپ تاپ.

همانطور که اشاره کردیم معمولا باتری لپ تاپ ها حدود 1000 سیکل شارژ یعنی 2 الی 4 سال طول عمر دارند و بعد از این مدت باید تعویض شوند. که این میزان بسته به نحوه استفاده فرد و یا سایر فاکتورهای گفته شده قابل تغییر است.

نجمه خواجویی نژاد

نجمه خواجویی نژاد هستم علاقه مند به نویسندگی و ترجمه و دوست دارم که توی موضوعات مختلف مطالعه داشته باشم تا بتونم اطلاعات عمومیم رو بالا ببرم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا