اخباراز تکنولوژی فاصله بگیرید

همکاری اپل با دولت آمریکا برای ساخت آیپد فوق سری

مهندس سابق اپل فاش کرد که این شرکت در ساخت یک آی پاد فوق سری با دولت ایلات متحده همکاری کرده است

دیوید شایر در سال 2005 روی میز کار خود نشسته بود که رییس وی در شرکت اپل از وی خواست که وظیفه ویژه ای را در این شرکت برعهده بگیرد و به وزارت انرژی ایالات متحده کمک کند تا یک iPod فوق سری را تولید کنند.

شایر، یکی از اولین مهندسان نرم افزاری است که برای کار بر روی این iPod استخدام شده اند، او این درخواست کمپانی را در این هفته در یک وبلاگ منتشر کرده و شرح داده است. شایر ادعا کرد که علاوه بر رییس بخش نرم افزار این iPod تنها دو نفر دیگر در اپل از این پروژه اطلاع داشتند؛ معاون رییس بخش iPod و معاون ارشد سخت افزار. وی گفت که تمام کسانی که درگیر این پروژه بودند، هم اکنون از این شرکت خارج شده اند.

شایر گفت که وی با دو مهندس و پیمانکار وزارت دفاع آمریكا ملاقات كرده است و در آن جلسه به آن دو گفته شده است كه این iPod را می سازند. شایر همچنین اضافه کرده است که آن ها می خواستند این iPod ها مانند iPod های معمولی به نظر برسند و عملکردی مانند آن ها داشته باشند؛ اما شامل برخی از سخت افزارهای سفارشی نیز باشند که بتوانند داده ها را ضبط کنند و به همچنین توسط یک کاربر معمولی شناسایی نشوند.

شایر در ادامه نوشت: «این همکاری یک قرارداد همراه با پرداخت نبود، اپل این لطف را به صورت زیر میزی برای دپارتمان انرژی وزارت دفاع انجام می داد.»

اپل و دپارتمان انرژی به دنبال این اظهار نظر درباره این پروژه هنوز پاسخی نداده اند. همکاری با دولت برای افزودن ویژگی های مخفی به محصولات اپل، بر خلاف توافقات این شرکت با FBI و وزارت دادگستری در سال های اخیر است. اپل بارها و بارها در برابر خواسته های مقامات آمریكا مبنی بر اجازه دسترسی به آیفون مظنونین اعلام کرده است که این کار را انجام نخواهد داد و می گوید ساختن چنین راهی، حریم خصوصی همه کاربران اپل را به خطر می اندازد.

شایر گفت که هرگز نتوانسته است دقیقا متوجه شود که به دنبال اضافه کردن چه نوع سخت افزاری به این iPod فوق سری و مخفی بودند و در ادامه اضافه کرده است که آن ها بسیار مراقب بودند تا این امر را از چشم او دور نگه دارند.

منبع: سی ان ان

زهرا خداکرمی

یک دیجیتال مارکتر فارغ التحصیل نرم افزار که عاشق هوش مصنوعی و حل مسئله و چالش های جدیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا