راهنمای انتخاب و خرید بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ

داغ کردن لپ‌تاپ جز آزاردهنده‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است در حین کار با لپ‌تاپ رخ دهد. البته چنین داغ کردنی بیشتر در استفاده طولانی مدت یا هنگامی که لپ‌تاپ کار سنگینی انجام دهد،  اتفاق میفتد. هرچند خود لپ‌تاپ مجهز به فن داخلی است و گرمایی که قطعات داخلی ایجاد می‌کنند را تا حدودی کاهش می‌دهد. اما همه ما خوب می‌دانیم که افزایش دما برای لپتاپ ضرر دارد و بر عملکردش تاثیر منفی خواهد گذاشت. خوشبختانه با استفاده از بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ یا همان کول پد می‌توان تا حد زیادی جلوی این مشکل را گرفت.

در واقع، پایه خنک کننده با به جریان انداختن هوا در سطح زیرین لپ‌تاپ، جلوی داغ شدن آن را می‌گیرد. در نتیجه، عمر دستگاه افزایش پیدا می‌کند زیرا احتمال آسیب دیدن قطعات به خاطر داغ شدگی، کاهش می‌یابد. دو نوع کول پد در بازار موجود است: فعال و غیرفعال. این خنک کننده‌های فیزیکی در زیر لپ‌تاپ گذاشته می‌شوند و با استفاده از فن‌هایی که دارند، گرما از از سیستم گرفته و بیرون می‌کشند. البته برخی دیگر از خنک کننده‌های فعال، هوا را به داخل سیستم می‌فرستند و باعث خنک شدن ان می‌شوند.

اگر گیمر هستید و به دنبال بهترین ماوس گیمینگ می باشید این مطلب را بخوانید

در مدل غیرفعال، که کول پد مایع هم یکی از آنهاست، نیازی به برق نیست. در واقع، این خنک کننده‌ها، از موادی ساخته شده‌اند که دما را به خود جذب می‌کنند. نکته مثبت دیگری که این پایه ها برای کاربران به ارمغان می‌آورند، جلوگیری از درد گردن است. جالب است بدانید که با بالا آمدن سطح لپ‌تاپ توسط پایه خنک کننده، دیگر نباید برای بهتر دیدن نمایشگر، سرتان را خم کنید و همین مسئله باعث کاهش درگیری ماهیچه‌ها و ستون فقرات می‌شود و از گردن درد جلوگیری می‌کند. در ادامه، لیستی از بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ به همراه نکاتی برای قبل ار خرید آورده‌ایم تا انتخاب بهتری داشته باشید.

نکاتی برای خرید پایه خنک‌کننده لپ‌تاپ

کول پد چگونه کار می‌کند؟

اکثریت پایه های خنک کننده، با دمیدن باد به پشت لپ‌تاپ باعث کاهش دمای تولید شده توسط قطعات داخلی می‌شوند. علاوه بر این، از آنجا که این پایه‌ها، لپ‌تاپ را از سطح میز بالاتر می‌برند، باعث ایجاد فاصله و چرخش هوای بهتر می‌شوند. البته که برخی از مدل‌ها، به جای دمیدن هوا، گرما را به خود جذب می‌کنند.

کدام کول پد برای کدام لپ‌تاپ؟

اینکه روند کاهش دمای لپ‌تاپ شما تا چه اندازه موفقیت آمیز باشد، به طراحی لپ‌تاپ و اینکه پایه کجا قرار می‌گیرد، بستگی دارد. اگرچه اکثریت لپ تاپ‌ها در قسمت زیرن خود دارای دریچه هوا هستند اما برخی از مدل‌های جدیدتر و خاص‌تر، ممکن است مشخصات متفاوتی داشته باشند. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که سایز کول پد باید به لپ‌تاپ بخورد و فیت آن باشد تا کارکرد درستی داشته باشد.

آیا داشتن یا نداشتن کول پد، تفاوتی دارد؟

اینکه خرید بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ، تفاوتی با نخریدنش دارد یا نه، تا حد زیدی به لپ‌تاپ شما بستگی دارد. برای مثال، تصور کنید که لپ‌تاپی قدرتمند دارید که به حد نهایی گرمایش خود رسیده و در حال کاری سنگین است، با وجود کول پد می‌توانید انتظار داشته باشید که 5 درجه کاهش دما در GPU و 4 درجه کاهش نیز در CPU اتفاق بیفتد. البته تفاوت در CPU و GPUهای مختلف، و ساختار داخلی کول پد و فن پشتیبانش، همگی بر نحوه خنک سازی تاثیر خواهند گذشت.

مقاله پیشنهادی :  نقد و بررسی گوشی Poco F2 Pro شگفتی جدید شیائومی

از دیگر نکاتی که قبل از خرید بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ باید به آنها دقت کنید، عبارتند از:

ظرفیت خنک کنندگی

درحین خرید حتما باید دقت کنید که پد موردنظر شما چند فن دارد و قدرت چرخش فن ها چند دور در دقیقه است؟ این موضوعات ظرفیت خنک کنندگی پد را نشان می‌دهند. پدی بهتر است که ظرفیت بیشتری برای خنک کردن لپ‌تاپ داشته باشد.

سرعت فن قابل تنظیم

برخی از فن‌ها دارای قابلیت تنظیم سرعت هستند. به این ترتیب شما می‌توانید سرعت گردش آن ها را متناسب با فعالیتتان تنظیم کنید. این موضوع تا حدودی از سروصدای فن می‌کاهد.

منبع تغذیه

دقت کنید که پد خنک کننده ی شما با USB کار می کند یا نیاز به آداپتور دارد.

میزان سروصدا

با این که بیشتر پدهای خنک کننده بسیار کم صدا هستند، اما توجه به میزان سروصدا یکی از مهم ترین فاکتورها در حین خرید است.

موقعیت قابل تنظیم

برخی از کول پدها به نحوی طراحی شده‌اند که می‌توان موقعیت آنها را تنظیم کرد، داشتن این قابلیت کمک می‌کند راحت‌تر با آن کار کنید.

اندازه

مطمئن شوید که سایز کول پد با لپ تاپ شما هماهنگی دارد. یکی از فاکتور های اولیه در خرید لپ‌تاپ اندازه آن می‌باشد. پایه خنک کننده‌ای که برای لپ‌تاپ خود انتخاب می‌کنید باید متناسب با لپ‌تاپ شما باشد. اندازه صفحه نمایش شما تعیین می کند که مناسب ترین اندازه کول پد چیست. معمولاً بر روی پک این محصول ابعاد آن نوشته شده است. علاوه بر آن عنوان شده که برای چه سایز لپ‌تاپ هایی مناسب می‌باشد.

اگر گیمر هستید یک پایه خنک کننده ساده برای شما کاربردی ندارد “بهترین کول پد گیمینگ” را بخوانید

قابل حمل بودن کول پد

اگر از لپ‌تاپ خود در ساعت‌های طولانی در جاهای مختلف استفاده می‌کنید و گرمای ناشی از آن نیز زیاد است، پس باید کول پد را نیز همراه خود داشته باشید؛ اما در این صورت قابلیت حمل کول پد از نکات مهمی است که باید در زمان خرید به آن توجه کنید. درواقع کول پدی که می‌خرید باید سبک باشد و همچنین راحت حمل شود.

نکات مهم پیش از خرید کول پد

مزایای کول پد

پایین آوردن دما

اولین و مهم‌ترین دلیل افراد برای خرید کول پد یا همان پایه خنک کننده، کاهش دمای تولید شده در قطعات لپ‌تاپ است. با این کار عمر دستگاه و کارایی آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

فیکس شدن بهتر

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ، می‌توان به فراهم آوردن محل و بستری مناسب برای قرار دادن لپ‌تاپ اشاره کرد. در واقع، این ویژگی برای گیمرهایی که محل ثابتی برای بازی دارند، و قرار نیست تا بین تخت و میز در تردد باشند، مناسب است. البته کسانیکه با لپ‌تاپ، تایپ انجام می‌دهند نیز به شدت نیاز به کول پد دارند. چرا که حسی مشابه با حس تایپ کردن روی کیبورد کامپیوتر دسکتاپ خواهند داشت و زیر دستشان محکم و یکپارچه است.

احساس راحتی

اگر شما هم چندین ساعت در روز در پشت لپ‌تاپ نشسته‌اید و سرتان را به سمت آن خم نگه داشته‌اید، باید دنبال بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ باشید تا بتوانید زاویه آن تنظیم کنید تا مجبور به خم کردن گردنتان نشوید. تنظیم ارتفاع و زاویه برای کسانیکه گردن درد دارند نیز از ضروریات است و نباید به آن بی توجهی کنند.

مقاله پیشنهادی :  بهترین گوشی شیائومی (در سال 2022 ، 1401)

استفاده آسان

برخلاف برخی دیگر از وسایل جانبی لپ‌تاپ نظیر کارت گرافیک اکسترنال یا فن خنک کننده که راه اندازی آنها کار دشوار و زمانبری است، استفاده از پایه خنک کننده بسیار راحت و سریع است. در واقع، تنها کاری که لازم است انجام دهید، پیدا کردن پورت USB روی محصول و اتصال آن به لپتاپ از طریق کابل USB و سپس قرار دادن آن زیر لپتاپ است. برخی از کول پدها برای راحتی بیشتر مصرف کننده، دکمه خاموش و روشن و حنی دکمه تنظیم سرعت فن نیز دارند.

معرفی بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ

معرفی و بررسی پایه خنک کننده هترون مدل HCP122

معرفی و بررسی پایه خنک کننده هترون مدل HCP122

هترون از معروف‌ترین تولیدکنندگان لوازم جانبی کامپیوتر است که محصولات متنوعی نظیر پاور، کفن و کول پد تولید می‌کند. یکی از این کول پدهای اقتصادی هترون در لیست “بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ” مبیت جا گرفته است. در واقع، این پایه برای لپ‌تاپ‌های نهایتا 15.6 اینچی مناسب است و در کل ابعادی در 395*285*25 میلی متر دارد. جنس پلاستیکی این محصول از پلاستیک ABS است و کمی خشک است، پس باید مراقب پرت شدن پایه باشید.

این پایه برای خنک کردن سیستم شما، مجهز به دو فن 14 سانتی متری است. این پنکه‌ها می‌توانند هوای سطح زیرین لپتاپ را جا به جا کنند و آن را خنک نگه دارند. برای اتصال لپتاپ به پایه، می‌توانید از دو پورت USB که در پشت کول پد تعبیه شده‌اند، استفاده کنید. به همراه این بهترین پایه خنک‌کنده لپ‌تاپ، یک کابل USB نیز عرضه می‌شود که هم برای اتصال پایه به لپ‌تاپ مورد استفاده است، هم برای دیگر دستگاه‌هایی که به کابل USB نیاز دارند. هترون ادعا دارد که این کول پد با وجود فن‌های نسبتا قوی که حداکثر میزان سرعت چرخش آنها به 1100 دور در دقیقه می‌رسد، تقریبا بی‌صداست. علاوه بر این، این کول پد 765 گرمی دارای استانداردهای CE و FCC است.

معرفی و بررسی پایه خنک کننده تسکو مدل TCLP 3108

این بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ، برای سایزهای مختلف لپتاپ (از 10 تا 18 اینچ) را پشتیبانی خواهد کرد. این کول پد تسکو ترکیبی، از جنس پلاستیکی و فلز و مجهز به دو فن با سرعت 1200 تا 1500 دور در دقیقه است که با به جریان انداختن هوا باعث کاهش دمای قطعاتی داخلی لپتاپ شده و کارایی و عمر آنها را افزایش می‌دهد.

اگر به دنبال بهترین کیف برای لپ تاپ خود هستید “بهترین برند کیف لپ تاپ” را بخوانید

برای اتصال پایه به لپ تاپ باید کابل همراه محصول را به یکی از دو پورت USB که در پشت کول پد قرار دارند، متصل کنید. علاوه بر اینها، تسکو برای جذابیت بخشیدن به این پایه خنک‌کننده اقتصادی، 4 چراغ LED نیز برای آن کار گذاشته است که هنگام روشن شدن فن‌ها، روشن می‌شوند. خوشبختانه، پایه این خنک‌کننده قابل تنظیم و قابل چرخش است.

معرفی و بررسی پایه خنک کننده هترون مدل HCP120

شرکت هترون با معرفی خنک کننده HCP120 یکی دیگر از کول پدهای اقتصادی و باکیفیت خود را روانه بازار کرده است. این کول پد دارای 6 فن 80 میلی متری است که تا 1100 دور در دقیقه، سرعت و 25 دسی بل نویز دارند. این کول پد که ترکیبی از جنس پلاستیک و فلز است برای لپ تاپ‌های 10 تا 17 اینچ مناسب خواهد بود. قدرت کلی فن‌های کول پد HCP120 تا 17.5 وات میرسد و طبق گفته هترون تا 40000 ساعت عمر مفید خواهد داشت.

برای اتصال لپتاپ به پایه، یک کابل USB به همراه محصول، ارائه شده است که البته برای سایر دستگاه‌های مجهز به پورت USB نیز کاربردی خواهد بود. این کول پد دارای دو پورت USB است، یکی برای تغذیه کول پد و دیگری به عنوان جایگزین پورت اشغال شده توسط خنک کننده. توجه داشته باشید که این پایه خنک کننده تنها یک زاویه برای تنظیم ارتفاع دارد. هترون برای اطمینان مصرف کنندگان از کیفیت این بهترین پایه خنک‌کننده برای لپ‌تاپ، دو گواهینامه CE و FCC را برای این محصول کسب کرده است.

مقاله پیشنهادی :  نقد و بررسی گوشی هواوی P50 Pro؛ قدرتمندترین پرچمدار هواوی(به همراه بررسی ویدئویی)

معرفی و بررسی پایه خنک‌کننده تسکو مدل TCLP 3102

اگر نیاز به کول پدی دارید که سرعت بیشتری برای خنک کردن لپ‌تاپ شما داشته باشد، پایه خنک کننده تسکو TCL3102 همان چیزی است که دنبالش هستید. این بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ، دارای 4 فن با سرعت خارق العاده 1500 دور بر دقیقه، از داغ شدن بیش از حد قطعات داخلی لپ‌تاپ جلوگیری خواهد کرد. تسکو برای ارتقای ظاهر این کول پد، 8 LED قرمز را داخلش تعبیه کرده است که هنگام روشن شدن دستگاه، روشن می‌شوند و ظاهری متفاوت به آن می‌بخشند. این کول پد هم مانند سایر همتایان خود، دو پورت USB دارد؛ یکی به عنوان رابط و منبع تغذیه پایه و دیگری جایگزین پورت اشغال شده توسط کول پد.

طراحان حرفه ای بخوانند: بهترین ماوس برای طراحی

این پایه ساخته شده از فلز و پلاستیک که لپ‌تاپ‌های 13 تا 17 اینچی پشتیبانی می‌کند، حدود 750 گرم وزن دارد. تسکو ادعا دارد که این کول پد، علاوه بر دکمه خاموش و  روشن کردن، دکمه‌ای نیز برای تنظیم سرعت فن دارد.

معرفی و بررسی پایه خنک کننده هترون مدل HCP080

این کول پد هترون از محصولات سری silent است و این کمپانی ادعا دارد که این پایه بدون صدا کار می‌کند. این مدل هترون دو فن 8 سانتی متری با سرعت 2200 دور در دقیقه دارد و برای لپ‌تاپ‌های 10 تا 17 اینچ مناسب است. لامپ‌­های LED آبی تعبیه شده در داخل این کول پد اقتصادی، باعث جلوه بخشیدن به آن می‌شوند. متاسفانه این کول پد تنها یک پورت USB دارد، یعنی زمانیکه پایه را با کابل USB به لپ تاپ متصل می‌کنید، جایگزینی برای پورت اشغال شده وجود نخواهد داشت.

معرفی و بررسی پایه خنک کننده تسکو مدل TCLP 3000

این بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ، برای خنک کردن قطعات و پایین آوردن دمای لپ تاپ، تنها از یک فن 120 میلی متری که در مرکز محصول واقع شده است، بهره میبرد. این کول پد پلاستیکی و فلزی ادعا دارد که برای لپ تاپهای تا 17 اینچ مناسب است. هرچند که برخی از خریداران بر این باورند که نهایتا برای لپ تاپ 15 اینچی پاسخگو خواهد بود.

دو عدد LED آبی نیز داخل این کول پد تعبیه شده و بر زیبایی محصول افزوده است. منبع تغذیه این پایه خنک کننده، پورت USB است.

سخن پایانی، بهترین پایه خنک کننده لپ تاپ

پایه خنک‌کننده لپ‌تاپ یا همان کول پد، برای کسانی که ساعت‌های زیادی از روز را پای لپتاپ می‌گذرانند، ضروریست. این وسیله ساده اما موثر، با فن‌های خود باعث ایجاد گردش هوا در قسمت تحتانی لپ‌لتاپ می‌شود و به کاهش دمای آن کمک می‌کند. البته برخی از مدل‌های کول پد به جای دمیدن هوا به سمت قسمت زیر لپ‌تاپ، گرما را به سمت خود می‌مکند و باعث کاهش دمای قطعات داخلی می‌شود. در واقع، کول پد با کاهش دمای لپ‌تاپ، جلوی داغ شدن بیش از اندازه آن را می‌گیرد و باعث کارایی و طول عمر بیشتر آن می­‌شود.