راهنمای خریدقطعات کامپیوتر

بهترین مانیتور برای سلامت چشم (در سال 1401، 2023)

بهترین مانیتور برای سلامت چشم چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه اکثر افراد، پیر و جوان و خردسال، بیشتر وقت خود را در مقابل نمایشگر رایانه یا موبایل می‌گذرانند. خستگی چشم‌ها و مشکلات ناشی از خیره شدن به مانیتور کامپیوتر تعداد زیادی از افراد جامعه را درگیر خود کرده است. خشک شدن چشم‌­ها، احساس سوزش در چشم، قرمزی­­ چشم­‌ها و آبریزش چشم به دلیل خشکی بیش از حد چشم­‌ها، همگی از عوارض خیره ماندن به مانیتور برای مدت طولانی است. برخی از برندهای تولیدکننده اقدام به تولید مانیتورهایی برای کاهش عوارض خستگی چشم کرده‌اند. اما کدام مانیتورها و با چه خصوصیاتی می‌توانند خود را جز لیست “بهترین مانیتور برای سلامت چشم” بدانند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا از مکانیزم این مانیتورها و صحت ادعاهای کمپانی­‌های تولیدکننده آگاه شوید.

نحوه عملکرد بهترین مانیتور برای سلامت چشم

فناوری به کار رفته در مانیتورهای محافظ چشم چیست؟ چطور می­‌توان صحت و سقم ادعاهای تولیدکندگان را تشخیص داد.

ادعای تولیدکنندگان

  • با فیلتر کردن نور مضر آبی، مانیتورهای ما مراقب چشمان شما هستند.
  • “مانیتور بدون سوسو” باعث کاهش خستگی چشم­‌ها و تاری دید، و سردرد می­‌شود. بعلاوه، الگوی خواب شما کمتر دچار اختلال می­‌شود.

مخالفان این ادعاها

  • نور آبی تنها در دوزهای بالا مضر است، برای مثال، نوری که از خورشید ساطع می‌­شود، تا این اندازه نور آبی دارد.
  • سوسو زدن مانیتورها باعث خستگی یا آسیب چشم نمی­‌شود. تنها مشکلی که ممکن است به وجود بیاید، آزار دادن چشم است.

شواهد چه می­‌گویند؟

تولیدکنندگان بهترین مانیتور برای سلامت چشم، خیلی از محصولات خودشان تعریف می­‌کنند. برخی از آنها از این مانیتورها به عنوان فناوری تغییر دهنده زندگی یاد می­‌کنند. این ادعاها و تعاریف معمولا با بحث درباره کاهش خستگی چشم­ها شروع شده و با کاهش سردرد، تمام می‌­شوند. از آنجا که بسیاری از ما، ساعات زیادی را جلوی مانیتور سپری می­‌کنیم و چشمانمان خسته می­‌شوند، کلمات و عباراتی مانند “محافظ چشم” خیلی جذاب هستند. تقریبا همه افراد خشکی چشم، تاری دید و سردردی که ناشی از کار زیاد با مانیتور بوده است را تجربه کرده‌اند. سندروم چشم کامیپوتری (خستگی چشم دیجیتالی) نیمی از جمعیت دنیا را گرفتار خود کرده است.

ویژگی‌های بهترین مانیتور برای سلامت چشم

اکثر نمایشگرهایی که خود را جز “بهترین مانیتور برای سلامت چشم” می­‌دانند، دو ویژگی عمده دارند: فیلتر نور آبی و نمایشگر بدون سوسو زدن. در ادامه به تفصیل به هر کدام از این فناوری‌ها خواهیم پرداخت.

1- فیلتر نور آبی

درست است که نورآبی و نور فرابنفش برای چشم­‌ها خطرناک هستند اما تنها در صورتی خطرناکند که شدت بالایی داشته باشند. مقدار نور آبی تولیدی توسط نمایشگر کامیپوتر یا تلفن همراه در مقایسه با نور خورشید کمتر است. به همین دلیل است که متخصصان به افراد توصیه میکنند تا در خارج از منزل، از عینک آفتابی و ضدآفتاب استفاده کنند. در حقیقت، اگر چه فیلتر نور آبی می­‌تواند مزیت­‌هایی برای چشم داشته باشد اما نمی‌­توان آن را فناوری پیشرفته‌ای دانست.

درست است که مانیتور کامپیوتر در مقایسه با نور خورشید، نور آبی زیادی تولید نمی­‌کند اما منطقی است تا برای کاهش تماس چشم‌­ها با این نور، کاری انجام دهید. اکثر مانیتورهای مدرن به شما امکان تنظیم یا فیلتر نور آبی را می­‌دهند. ویندوز 10 نیز حالت “نور شب” دارد که باعث کاهش تابش نور آبی می‌شود. علاوه بر این، برنامه‌هایی برای تنظیم یا فیلتر میزان نور آبی ساطع شده از مانیتور وجود دارد.

با تمام این تفاسیر، بسیاری از افراد از این توانایی ویندوز یا تنظیمات مانیتورها استفاده نمی‌کنند، پس خرید یکی از نمایشگرهایی که در لیست “بهترین مانیتور برای سلامت چشم” است و به صورت اتوماتیک نور آبی را کاهش داده یا فیلتر میکند، مزایای زیادی برای شما خواهد داشت.

2- نمایشگر بدون سوسو

همه قبول دارند که سوسو زدن و پریدن تصویر بسیار آزاردهنده و ناخوشایند است. اما نکته جالب اینجاست که اکثر خستگی چشم به دلیل خشکی چشم و کم پلک زدن است. به همی دلیل، با وجود اینکه مانیتور بدون پرش و سوسو حس و تجربه بهتری برای کاربر به وجود می‌آورد اما از دید پزشکی نمی‌تواند محافظت کاملی ایجاد کند.

در هر صورت، اینکه چشم­‌ها در طول ساعات طولانی روز، راحت باشند و اذیت نشوند، نوعی مزیت محسوب می‌شود. برای مثال، مانیتورهایی که گواهی TÜV Rheinland را دارند، می­‌توانند راحتی بیشتری برای چشم­ها به ارمغان بیاورند. TÜV Rheinland یک سازمان معتبر آزمایش و صدور گواهی برای بررسی خطرات محصولات مختلف است. به عبارت دیگر، به محصولی که توسط این سازمان تایید شود و گواهی بگیرد، می‌توان اعتماد کرد که می‌تواند باعث در برابر خطراتی که در  خطرات مشخصی که مورد ارزیابی قرار گرفته است. از شما محافظت کند.

پس اگر مانیتوری دیدید که لیبل “eyesafe” داشت، مطمئن باشید که نکته مثبتی دارد. البته توجه داشته باشید که برچسب TÜV Rheinland  فقط بدین معنی است که مانیتور مورد نظر توانایی بلوکه یا فیلتر کردن یا کاهش نور آبی ساطع شده در طول موج خاصی را دارد. این مسئله ربطی به کارایی مانیتور یا توانایی آن برای محافظت کامل از چشمان شما و یا جلوگیری از خستگی چشم ندارد. این علامت نشان میدهد که این مانیتور، تست­‌هایی در زمینه کاهش نور آبی گذرانده است.

آیا لایت بار مانیتور برای چشم خوب است؟

ایده پشت طراحی لایت بار مانیتور ساده است. این محصولات کنتراست نوری میان مانیتور و محیط اطراف را کاهش می‌دهد. صحفه نمایش درخشان در اتاق تاریک، باعث خستگی چشم می‌شود، پس بهتر است، یک منبع نوری مناسب در نزدیکی کامیپوتر خود داشته باشید و آن را تبدیل به بهترین نوع مانیتور برای سلامت چشم کنید.

هرچند وجود چنین نورهایی به کاهش خستگی چشم کمک می‌کند اما بد نیست بدانید که به جای چنین محصولی می‌توانید از چراغ مطالعه رومیزی که نورش را سمت مناسبی هدایت کرده‌اید، استفاده کنید. یا حتی به جای خرید چنین محصولی می‌توانید، نور مناسبی در اتاقتان فراهم کنید. چرا که نور لامپ چراغ مطالعه نیز به همان اندازه‌ای که این محصولات حرفه‌ای از چشم محافظت می‌کنند، محافظ چشم خواهد بود.

محافظت از چشم موقع کار با کامپیوتر

با در نظر گرفتن تمامی موارد بالا، بهتر است تا برای محافظت بهتر از چشمانتان هنگام کار با کامپیوتر، یکسری نکات را رعایت کنید:

استراحت دادن چشمها

برخی از متخصصین معتقدند که قانون 20/20/20 می‌تواند کمک کننده باشد. یعنی بعد 20 دقیقه کار با کامپیوتر، باید برای 20 ثانیه به شی‌ای که 20 فوت (6 متر) از شما فاصله دارد، نگاه کنید. این کار باعث ریلکس شدن چشم‌ها می‌شود.

نور مناسب

شما باید تنظیمات نمایشگر کامپیوتر را با محیطی که در آن هستید، تطبیق دهید. به طور ایده آل، روشنایی مانیتور باید مشابه محیط اطراف شما باشد.

استفاده از عینک مناسب

شما باید عینک تجویزی پزشکتان را به درستی استفاده کنید و معاینات چشم را به صورت منظم انجام دهید.

خشکی چشم

شما باید خشکی چشمتان را با استفاده از قطره اشک مصنوعی یا مداوم پلک زدن (به جای خیره شدن) مدیریت کنید.

تنظیمات

مانیتوری خریداری کنید که سایز آن مناسب نیازهای شما باشد. شما باید نمایشگر را در فاصله مناسبی از صندلی خود قرار دهید و کنتراست، تعادل رنگ، و حتی سایز متون را تنظیم کنید. در نتیجه، در استفاده طولانی مدت، راحت خواهید بود.

لیست “بهترین مانیتور برای سلامت چشم”

در این قسمت، نام تعدادی از بهترین مانیتورها برای محافظت از چشم را با شما در میان می‌گذاریم.

1- Asus Eye Care

2- مانیتور گیمینگ ViewSonic VX2457

3- Asus VP28UQG

4- Samsung U28E590D

5- BenQ Eyecare Tech

6- LG 32MA70HY

7- BenQ GW2765HT low blow light

آیا عینک محافظت از چشم برای کامپیوتر ارزش خرید دارد؟

عینک‌های مخصوص کامپیوتر کاملا از چشم در برابر خستگی دیجیتال محافظت نمی‌کنند اما می‌توانند علائم خستگی را کاهش دهند. در واقع می‌توان گفت که عینکهای مخصوص کار با کامپیوتر، تنها بخشی از کارهایی است که می‌توانید برای جلوگیری از خستگی چشم انجام دهید. تغییر عادات سبک زندگی و حالات ارگونومیک از دیگر توصیه‌هایی است که برای محافظت از چشم‌ها انجام می‌شود. 

کاری که عینک‌های کامپیوتر انجام می‌دهند، فیلتر یا بلاک کردن نور آبی است. لنزهای این عینک باعث کاهش ورود این نور آبی به چشم ها می‌شوند. در نتیجه، کار کردن با نمایشگرهای دیجیتال، برای چشم راحت‌تر و امنتر خواهد شد. برای به حداکثر رساندن راحت دید، لنزهای عینک کامپیوتر باید دارای لایه آنتی رفلکس (AR) باشند. برخی اوقات به این لایه، لایه ضد خیرگی نیز گفته می‌شود. لایه ضد رفلکس، رفلکس نور از جلو و عقب سطح لنزها را کاهش میدهد، چنین نورهایی باعث خستگی چشم می‌شوند. و البته، فیلتر نور آبی یک مزیت دیگر محسوب می‌شود.

اگر عینکی نیستید و به طور معمول از عینک طبی استفاده نمی‌کنید، می‌توانید بدون نسخه پزشک، این عینک را خریداری کنید. اما اگر عینک طبی دارید (نزدیک بین، دوربین یا آستیگمات)، باید اضافه کردن فیلتر کامپیوتر به شیشه عینک خود، نیاز به نسخه پزشک دارید. 

البته استفاده از عینک کامپیوتر نیاز ضروری نیست اما کسانیکه از آن استفاده می‌کنند، گزارش می‌دهند که خستگی چشم ناشی از استفاده از محصولات دیجیتال، در آنها کمتر شده است. مخصوصا اگر قبل از وقت خواب از کامپیوتر استفاده میکنید، عینکی که نور آبی را فیلتر می‌کند، می‌تواند تغییری ایجاد کند. برای مثال، می‌توان گفت که استفاده از چنین عینکی شبیه روشن کردن حالت نایت مود در گوشی آیفون است. 

در نهایت باید بدانید که علاوه بر استفاده از این عینک، برای کاهش خستگی چشم و درد و گرفتگی در ناحیه گردن و کمر، باید صاف و مستقیم پشت کامپیوتر بنشینید، فونت نمایشگر را افزایش دهید و حالات ارگونومیک محل کار خود را بهبود دهید.

سخن پایانی، بهترین مانیتور برای سلامت چشم

مانیتورهای مناسب سلامت چشم، به سرعت در میان کاربران و مصرف کنندگان محبوب شدند زیرا قابلیت کاهش نور آبی و نرخ پرش و سوسو زدن را دارد. از آنجا که اکثر ما ساعات زیادی را به نمایشگر خود زل می‌زنیم و با کامپیوتر کار می‌کنیم، فناوری “محافظت از چشم” ارزش هزینه کردن را دارد.

هرچند چنین فناوری‌هایی نمی­‌توانند به صورت کامل از چشمان شما در برابر خستگی محافظت کنند اما نکات مثبتی دارند که ارزش خرید دارند. البته علاوه بر استفاده از این فناوری‌ها، می‌توانید با کمک گرفتن از تکنیک‌هایی نظیر تنظیم نور صفحه و قرار دادن مانیتور در فاصله مناسب، خستگی چشم را کاهش دهید.

الهام اقاملایی

ارشد مترجمی رو که گرفتم، سرم با ترجمه و تدریس زبان گرم بود که خیلی اتفاقی با دنیای تولید محتوا آشنا شدم. دنیایی به وسعت یک اقیانوس ولی با عمق نیم سانت:) آماده ای تا با هم شیرجه بزنیم تو این اقیانوس جذاب! Let's Go

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا