راهنمای خریدقطعات کامپیوتر

بهترین CPU گوشی (در سال 1401، 2023)

معرفی قدرتمندترین و بهترین CPU گوشی

CPU یا واحد پردازنده مرکزی، همان قطعه‌ای است که تمامی دستورالعمل‌های شما را پردازش و تحلیل کرده و به عملکردهای خاصی در دستگاه منجر می‌شود. یکی از مهم‌ترین اجزای تلفن‌های هوشمند نیز CPU است که قلب تپنده یا مغز گوشی نیز نامیده می‌شود. هر دستوری که به گوشی هوشمند خود بدهید در این واحد پردازش شده و به صورت تغییرات بصری روی صفحه نمایش گوشی تبدیل می‌شود. بدون CPU تلفن همراه شما به هیچ کاری نمی‌آید و تمامی وظایف سنگین و اصلی محاسباتی، گرافیکی و .. در این قطعه ارزشمند رخ می‌دهد. جالب است بدانید که تمامی پردازنده‌های مختلف گوشی روی یک تراشه به اسم SOC قرار گرفته‌اند و با آخرین توان خود، مشغول محاسبات و اجرای آنها هستند. لیستی تحت عنوان “بهترین CPU گوشی” برای شما فراهم آورده‌ایم تا با برترین پردازنده‌های تلفن همراه هوشمند موجود در دنیا آشنا شوید.

 بررسی apple a15 bionic

قلب تپنده آیفون 13، آیفون 13 مینی، آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرومکس که حدود یک سال پیش معرفی شد، جدیدترین پردازنده اپل است که Apple A15 نامیده می‌شود. این پردازنده 6 هسته‌ای با فناوری پردازشگر 5 نانومتری ساخته شده است که دو هسته آن با قدرت بالا و 4 هسته دیگرش کم مصرف هستند تا تعادلی میان قدرت و مصرف ایجاد شود. قدرت این CPU حدودا 99 درصد و عملکرد گیمینگ و شارژدهی آن 96 درصد است. این پردازشگر با گرفتن امتیاز 8191997  از تست Antutu (که امتیازی عالی در تلفن‌های هوشمند است)، تقریبا توانسته تا اسنپ دراگون 888 را پشت سر بگذارد.

در مقایسه با تراشه A14، این پردازنده جدید اپل توانسته تا نقطه اوج فرکانس تک هسته‌ای دو مجموع هسته عملکردی را تا 80 درصد افزایش دهد و به 3240 مگاهرتز ارتقا پیدا کند.  اپل با بهبود عملکرد شتاب دهنده یادگیری ماشینی این پردازنده توانسته تا عملکرد وظایف مختلفی نظیر دستیار صوتی سیری یا ناوبری را بهبود ببخشد.

مزایا و ویژگی‌های خاص A15

1- بر پایه پردازشگر 5 نانومتری و 15 میلیارد ترازیستور

اپل برای ساخت این پردازنده کاری کرده تا ترانزیستورها متراکم‌تر و کلیت کار کوچک‌تر باشد. در عین حال، بهبودهایی نیز در قابلیت‌های پردازشی و عملکرد قدرتی این بهترین CPU گوشی صورت گرفته است. A15 سومین SoC است که توسط اپل و مبتنی بر پردازش 5 نانومیلیمتری ساخته شده است. در مقایسه با A14 که 11.8 میلیارد ترانزیستور داشت، این پردازشگر 15 میلیارد ترانزیستوری، بسیار متراکم‌تر است که باعث شده تا سریع‌تر و مصرف انرژی ان بهینه تر باشد.

2- بهبود عملکرد CPU و GPU

اپل ادعا کرده است که CPU این SoC جدید، 50 درصد سریعتر از رقبای خود است. بعلاوه، گفته شده که CPU استفاده شده در آیپد مینی 6 نیز 40 درصد سریعتر از A12 Bionic است. درکل، GPU پنج هسته‌ای که در آیفون پرو وجود دارد، 50 درصد از رقبای خود سریع‌تر است، این در حالیست که انواع چهار هسته‌ای حدود 40 درصد سریع‌ترند.

امتیازهای تست GeekBench 5 نشانگر امتیاز 1759 برای عملکرد CPU تک رشته و امتیاز 4781 برای عملکرد CPU چند رشته است. یادتان نرود که اسنپدراگون888 5G امتیاز 1146 برای پردازشگر تک هسته‌ای و 3737 برای چند هسته‌ای را کسب کرده است.

GPU پنج هسته‌ای که در آیفون 13 پرو یا GPU چهار هسته‎‌ای که در آیپد ایر 6 استفاده شده است نیز باعث از بین رفتن GPUهای مورد استفاده در چیپ ست‌های موجود در تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌های میان رده و پرچمدار خواهند شد.

3- موتور عصبی بهتر برای بهبود یادگیری ماشینی

یکی دیگر از مزیت‌های این بهترین CPU گوشی، به خصوص در مقایسه با مدل قبلی A14 و سایر Socهای رده پرچمدار، قابلیت یادگیری ماشیتی سریعتر از طریق موتور عصبی آپدیت شده است. این بخش یادگیری ماشینی می‌تواند تا 18.5 تریلیون دستور را در هر ثانیه انجام دهد. یادتان نرفته که A14 تنها قادر به اجرای 11 تریلیون دستور در ثانیه بود.

قابلیت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی  A15، باعث قدرتمند شدن برخی از ویژگی‌های آیفون 13 پرو شده است. برای مثال، موتور عصبی 16 هسته‌ای، حالت سینماتیک جدید را فعال می‌کند که تاثیر بسزایی بر ویدئوهایی دارد که از الگوریتم‌های محاسباتی استفاده می‌کنند. این موتور عصبی بر فناوری Smart HDR 4 نیز تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود تا عکس‌هایی با داینامیک بهتر و روشن‌تر ثبت کنید.

4- سایر ویژگی‌های شاخص

SoC اپل مجهز به پردازشگر جدید سیگنال عکسی است که باعث بهبود بخشیدن به عکاسی محاسبتی می‌شود و عکس‌ها و ویدئوهای باکیفیت تری می‌گیرد. این ویژگی در ترکیب با امکانات جدید دوربین، باعث شده تا Apple A15 تبدیل به بهترین CPU گوشی شود.

این CPU دارای رمزگذار و رمزگشاهای ویدئویی است که به کاربر اجازه می‌دهد تا ویدئوها را به فرمت ProRes فیلمبرداری و ادیت کند. این فرمت تصویربرداری از ویدئوهایی تا رزولوشن 8K پشتیبانی می‌کند. این بهترین CPU گوشی از کنترلر یادگیری ماشینی بهره می‌برد که با ارسال دستورالعمل‌ها در کسری از ثانیه CPU ،GPU و موتور عصبی را برای پردازش محاسباتی پیشرفته با یکدیگر هماهنگ می‌سازد.

ویژگی‌های منفی Apple A15 Bionic

با وجود اینکه این پردازشگر، بهترین CPU گوشی، نام گرفته است اما محدودیت‌هایی نیز دارد. در واقع، A15 Bionic شباهت‌هایی با A14 Bionic  دارد. در ادامه به تعدادی از محدودیت‌ها و مشکلات این پردازشگر خواهیم پرداخت.

1- تفاوت در CPU و GPU در محصولات مختلف مجهز به A15

پس از بررسی عملکرد آیپد مینی 6 و آیفون 13 پرو متوجه شدیم که مینی 6 تا حدودی از آیفون 13 عملکرد پایین‌تری دارد. چنین تفاوتی به این دلیل است که دو هسته عملکردی A15 که در آیفون 13 پرو به کار برده شده است، با نرخ 3.23 گیگاهرتز کار می‌کنند اما این رقم برای مینی 6 د2.99 گیگاهرتزشده است.

GPU آیفون 13 و آیفون 13 مینی نیز با آیفون 13 پرو و مینی 6 تفاوت دارد. به عبارت دیگر، آیفون 13 و آیفون 13 مینی GPUچهار هسته‌ای دارند و تنها باعث افزایش عملکرد 15 درصدی آنها می‌شود اما آیفون 13 پرو و مینی 6 از GPU پنج هسته ای بهره می‌برند و می‌توانند عملکردشان را تا 55 درصد افزایش دهند.

2- شباهت‌ها به A14 Bionic در زمینه عملکرد

یکی دیگر از موارد مناقشه و معایب A15 Bionic این است که در زمینه قابلیت‌های کلی پردازشی، پیشرفت قابل توجهی نسبت به A14 نداشته است. هر دو این پردازشگرها، دارای CPU شش هسته‌ای هستند که از دو هسته عملکردی و چهار هسته اضافی برای راندمان نیرو، تشکیل شده‌اند.

علاوه بر این، هر دوی این چیپ ست‌ها دارای موتور عصبی 16 هستهای هستند. A15 که در آیفون 13 و آیفون 13 مینی استفاده شده است، همان تعداد هسته GPU دارد که در آیفون 12 پرو که از A14 وجود دارد. توجه داشته باشید که هر دوی این چیپ ست‌ها بر پایه پردازش 5 نانومتری هستند. برخی از منتقدان عقیده دارند که همین شباهت‌ها به A14 باعث شده تا عملکرد A15، تنها کمی پیشرفت داشته باشد.

حرف آخر درباره Apple A15 Bionic، بهترین CPU گوشی

نمی‌توان شباهت‌های A15 به نسل قبلی خود، یعنی A14 را نادیده گرفت. هیچ قابلیت پردازشی عمومی قابل توجهی به این بهترین CPU گوشی اضافه نشده است. کاربران معمولی که از آیفون 12 استفاده می‌کردند و حالا از آیفون 13 پرو استفاده می‌کنند، ممکن است نتوانند تفاوتی میان سرعت و عملکرد این دو محصول قائل شوند.

اما دو مورد در این چیپ ست بهبود داشته است. بهبود قابلیت‌های پردازش گرافیکی، به خصوص برای انواعی که GPU پنج هسته‌ای دارند، و پیشرفت قابلیت‌های یادگیری ماشینی.

پردازشگر A15 به عنوان بهترین CPU گوشی، همچنان قدرتمندتر از A14 سایر چیپ ست‌های رده پرچمداری است که در تلفن‌های همراه هوشمند باکیفیت اندرویدی استفاده می‌شود.

علاوه بر این، باید بدانید که اپل به جای معرفی قابلیت‌های پردازشی عمومی بهتر، روی بهره‌وری کلی و قابلیت‌های پردازشی خاص مرتبط با رندر گرافیکی، مشخصات دوربین، و سایر دستورالعمل‌های مرتبط با یادگیری ماشینی، تمرکز کرده است.

بررسی Apple A16 Bionic

پردازنده A16 Bionic اپل که روی گوشی آیفون 14 پرو تعبیه شده است، نسبت به سایر رقابیش، عملکرد بهتری دارد اما نتوانسته تا نسبت به نسخه قبلی خود یعنی A15 Bionic عملکرد خام بهتری داشته باشد. این پردازنده شش هسته ای به دو هسته عملکردی و چهار هسته بهره وری انرژی تقسیم می‌شود. طبق گزارش اپل، بیشترین بهبودها در بخش هسته های بهره وری و بهبود پهنای باند مموری بوده است. موتور عصبی این محصول همچنان دارای 16 هسته است و برای تسک‌های هوش مصنوعی، بهبود عملکرد 17 TOPS را داشته است. موتورهای گرافیکی یکپارچه نیز همچنان 5 هسته دارند و از پهنای باند مموری بیشتری بهره می‌برند. موتور نمایشگر جدید از نرخ فرش انطباقی حداقل 1 هرتزی و صفحه نمایش همیشه روشن پشتیبانی می‌کند.

عملکرد CPU فقط کمی بهبود نسبت به نسل قبلی یعنی A15 Bionic داشته است. با این وجود، پردازنده A16 با اختلاف زیاد، سریعترین CPU برای تلفن همراه است و به راحتی اسنپدراگون 8 پلاس نسل یک را پشت سر می‌گذارد. این چیپست با فناوری مدرن 4nm ساخته شده است و تقریبا از 16 میلیارد ترانزیستور تشکیل شده است تعداد این ترانزیستورها در A15 حدود 15.8 و در A14 حدود 11.8 میلیارد بوده است). اپل روی بهره وری تاکید دارد و برای مثال، برای هسته‌های بزرگ عملکردی تا 20 درصد ذخیره انرژی انجام می‌دهد و در e-cores دارای بهره وری تاپی است.

معرفی و بررسی MediaTek Dimensity 9000 Plus، بهترین CPU گوشی

مدیا تک حدود یک سال پیش بود که اولین چیپ ست پرچمدار خود یعنی Dimensity 9000 را به بازار معرفی کرد. این چیپ ست 8 هسته‌ای دارای یک هسته اصلی Arm Cortex-X2 و سه هسته عملکردی Cortex-A710، چهار هسته بازدهی Cortex-A510 و یک GPU Mali-G710  است. بعلاوه، مجهز به نسل پنجم واحد پردازش هوش مصنوعی (APU) مدیاتک و پردازشگر سیگنال تصویر (ISP) 18 بیتی است.  Dimensity 9000 نسبت به چیپ ست پرچمدار قبلی مدیاتک، بهبود عملکرد چشمگیری داشته است اما به نظر می‌رسد که وارث جدید این چیپ ست، یعنی Dimensity 9000 Plus، تنها کمی آپگرید شده است و توانسته عنوان “بهترین CPU گوشی” را از آن خود کند.

مدیاتک ساخت Qualcomm اعلام کرده است که تازه سازی متوسطی برای چیپ ست پرچمدار اخیر خود ارائه داده است. هرچند اسنپدراگون 8 پلاس نسل یک با چندین تغییر محصوص و مشخص همراه بود، اما  Dimensity 9000 Plus جدید همان پردازشگر قبلی با هسته اصلی زمانی بالاتر است.

انتظارات و واقعیتها

در واقع، مدیاتک نتوانسته تا تغییرات قابل توجهی را برای  Dimensity 9000 Plusبه وجود آورد. اما این مسئله به این معنا نیست که این بهترین CPU گوشی جدید در دنیای واقعی هیچ برتری عملکردی ندارد. مدیاتک اعلام کرده است که این پردازشگر جدید در مقایسه با Dimensity 9000 پنج درصد بهبود در عملکرد CPU و 10 درصد بهبود در عملکرد GPU نشان داده است. در نتیجه، باید عملکردش در دنیای واقعی نیز بهبود یافته باشد. اما چنین تفاوتی به اندازه تفاوت میان اسنپ دراگون 8 نسل یک و اسنپدراگون 8 پلاس نسل یک، محسوس نیست.  البته تا زمانیکه گوشی هوشمندی که مجهز به این بهترین CPU گوشی به بازار نیاید، نمی‌توان با اطمینان اظهار نظر کرد.

این تراشه قابلیت پشتیبانی از یک دوربین ۳۲۰ مگاپیکسلی، ضبط همزمان ویدیو‌های HDR توسط سه دوربین، فیلمبرداری ۸K، نمایشگر مبتنی بر رزولوشن WQHD+ با رفرش ریت ۱۴۴ هرتز و بلوتوث ۵.۳ را داراست. مدیاتک اعلام کرده که در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲ اولین گوشی‌های مجهز به این تراشه راهی بازار خواهند شد ولی در این زمینه نام شرکت‌های سازنده اعلام نشده است.

البته انتظار می‌رود که تعداد دستگاه‌هایی که از این چیپ ست استفاده خواهند کرد، زیاد نباشد. زیرا Dimensity 9000 هم در دستگاه‌های محدودی استفاده شده است. برای مثال، تنها OPPO و Viv0 گوشی‌هایی با چیپ ست پرچمدار قبلی مدیا تک به بازار عرضه کردند. احتمال دلیل چنین چیزی، این باشد که هنوز هم اکثر خریداران ترجیح میدهند که تلفن همراه هوشمند بالارده‌ای که می‌خرند، مجهز به چیپ ست اسنپدراگون Qualcomm باشد.

جدیدترین گوشی با مدیاتک دایمنسیتی 9000 پلاس

یکی از جدیدترین گوشی‌­هایی که با مدیاتک دایمنسیتی 9000 پلاس به بازار عرضه شده، شیائومی 12 پرو است. این در حالیست که سری 12S شیائومی دارای چیپست اسنپدراگون 8 پلاس نسل یک هستند اما شیائومی تصمیم گرفت تا مدیاتک دایمنسیتی 9000 پلاس را جایگزین اسنپدراگون کند. این چپست 4 نانومتری در ظاهر با اسنپدراگون 8 پلاس نسل یک برابری می­‌کند. برای اطلاع شما، این تراشه دارای یک هسته تک ARM Cortex-X2  به عنوان هسته اصلی است که در 3.2 گیگاهرتز کار می­کند. علاوه بر این، مدیاتک دایمنسیتی 9000 پلاس با سه هسته عملکردی Cortex-A710 و چهار هسته بهره­وری Cortex-A510 و یک Mali-G710 MC10 GPU تجهیز شده است.

هرچند ویژگی­‌های شیائومی 12 پرو دایمنسیتی با سری 12S قبلی خود شباهت زیادی دارد اما این گوشی جدید دارای بهبوددهنده Leica در قسمت دوربین است. این قابلیت در شیائومی 12 وجود داشت. البته این گوشی دارای دوربین اصلی مشابه با دوربین اصلی سونی IMX707 است که در شیائومی 12S و شیائمی 12S pro نیز وجود دارد.

معرفی و بررسی Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1، بهترین CPU گوشی

چند ماهی است که Qualcomm  چیپ ست جدیدی برای گوشی‌های هوشمند معرفی کرده است که معماری جدید و آپدیت، و GPU و CPU کمی اورکلاک شده دارد. در چند سال اخیر، کوالکام اسنپدراگون در بازار پردازشگر موبایل‌های هوشمند، پیشتاز است. اما در سال 2022 این کمپانی پا را فراتر گذاشت و چیپ ستی خارق العاده به بازار معرفی کرد، در ادامه به بررسی این بهترین CPU گوشی خواهیم پرداخت و دلایل محبوبیتش را با شما در میان می‌گذاریم.

تست AnTuTu 9

این چیپ ست توانسته تا افزایش عملکرد کلی قابل توجهی را از خود نشان دهد. شما هم می‌دانید که کوالکام اسنپدراگون 8 پلاس نسل یک، توانست تا امتیاز کامل را از تست Antutu 9 بگیرد اما این نسخه آپدیت شده اسنپدراگون 8 تمامی چیپست‌های روی این کره خاکی را پشت سر گذاشته و توانسته رکورد جدیدی از خود به جا بگذارد. در واقع، شاهد افزایش ناگهانی و پیچیدهای در عملکرد GPU و CPU خواهید بود. امتیاز کلی GPU این چیپ ست، 468846  است و این امتیاز به قدری بالا و خارق العاده است که می‌تواند هر بازی را با FPS بسیار بالایی را اجرا کند.

برای مثال، شما می‌توانید پابجی را با 90 فریم بر ثانیه بازی کنید و خیالتان راحت باشد که فریم ریت از 90 فریم بر ثانیه پایین‌تر نخواهد آمد. امتیازات GPU نیز بسیار بالاتر از نسل قبلی این بهترین CPU گوشی است. عملکرد CPU نیز به شدت بهبود پیدا کرده است و امتیازات آن یکی از بهترین امتیازات مشاهده شده در میان چیپ ست‌های مختلف است. امتیاز 266524 که بسیار سریع‌تر از نسل قبلی کوالکام اسنپدراگون 8 نسل یک است.

امتیازات Snapdragon 8 Plus Gen 1

در چیپ ست‌های موبایل، مموری نقش مهمی در باز و بسته کردن برنامه‌ها ایفا می‌کند. همانطور که می‌دانید، هر چه مموری سریع‌تر باشد، برنامه‌ها سریعتر باز و بسته می‌شوند. این بهترین CPU گوشی توانسته تا این سرعت را به حد جدیدی برساند و تقریبا تمامی پردازشگرهای روی زمین را شکست دهد. امتیاز مموری نیز افزایش قابل توجهی داشته است و به 194987 رسیده است.

Ux نیز نقش مهمی در عملکرد تلفن‌های همراه هوشمند ایفا می‌کند زیرا واکنش تاچی تلفن‌های همراه را کنترل می‌کند. این چیپ ست می‌تواند از نمایش ویدئو 4K با نرخ رفرش 165 هرتز پشتیبانی کند که بهتر از سایر گوشی‌هایی است که قبلا دیده‌ایم. UX توانسته تا یکی از بهترین امتیازات عملکردی را از آن خود کند (187804).

امتیاز کلی این چیپ ست، 118161 است. البته این امتیاز به تولیدکنندگان تلفن همراه هوشمند و اینکه همراه با این چیپ ست از چه نوع رمی استفاده کنند نیز بستگی دارد. این بهترین CPU گوشی توانسته با پشت سر گذاشتن سایر پردازشگرها به سردمدار دسته پرچمداران تبدیل شود.

بررسی CPU

این بهترین CPU گوشی به همراه یک هسته بزرگ Cortex X2 به بازار عرضه شده است که هسته‌ای با عملکرد بسیار بالاست و روی 3.2 گیگاهرتز کلاک می‌شود. سه هسته دیگر بر پایه Cortex-A710 هستند که هسته‌های فشار قوی به حساب می‌آیند. چهار هسته راندمان انرژی نیز روی 2 گیگاهرتز کلاک می‌شوند و کمک می‌کنند تا پردازشگر پایدار بماند. هسته Cortex-X2 بهترین سرعت ممکن را داراست و معماری خوبی نیز دارد. بعلاوه، اسنپدراگون 8 پلاس بر اساس 5 نانومتر ساخته شده است، یعنی این بهترین CPU گوشی، راندمان خوبی دارد و باتری کمتری مصرف کرده و گرمای کمتری نیز تولید می‌کند.

بررسی گرافیک

این چیپ ست دارای یک GPU مبتنی بر معماری جدید است. این معماری جدید که در اسنپدراگون 8 پلاس استفاده شده است، Adreno 700 نام دارد. GPU نیز راندمان بالایی دارد و Adreno 730 نام دارد و بر پایه فناوری 4 نانومتری ساخته شده است. امتیاز GPU از اسنپدراگون 8  بالاتر است و بدین معناست که تجربه بازی روانی روی این بهترین چیپ ست خواهید داشت. این بهترین CPU گوشی قادر است تا از جدیدترین بازی‌ها بدون هیچ باگ و تاخیری پشتیبانی کند.

بررسی مموری

Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 از رم LPDDR5 جدید با فرکانس 3200 مگاهرتز و رابط 4*16 استفاده می‌کند. البته رم به سازندگان گوشی همراه بستگی دارد و ممکن است، عوض شود. فرکانس مموری نیز ممکن است، بسته به نوع تلفن همراه، تغییر کند. نهایت پهنای باند مموری 51.2 گیگابایت بر ثانیه خواهد بود که باز هم سریعتر از Qualcomm Snapdragon 855 است.

بررسی ارتباطات و تلفن‌های همراه

این چیپ ست از 5G پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، وای فای 6 و بلوتوث نسخه 5.3. را نیز می‌شناسد. چنین مختصاتی به شما سیگنال و سرعت بهتری خواهند داد. این بهترین CPU گوشی، قرار است با شیائومی M12 اولترا به بازار بیاید که رکورد جدیدی در صنعت تلفن‌های همراه هوشمند خواهد بود.

تجربه بازی

بازی روی این چسپ ست سریعتر از Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 خواهد بود. چرا که این چیپ ست با یک هسته بزرگ X2 ترکیب شده است که باعث ارتقای عملکرد می‌شود. با سه هسته بزرگ Cortex A710، چند مورد درباره مسئله داغ کردن این چیپ ست جدید باقی می‌ماند. البته این داغ کردن‌ها با آپدیت نرم افزار جدید بهتر خواهد شد. فرکانس 3.2 گیگاهرتزی این چیپ ست، دلیل دیگری برای کیفیت خوب گیمینگ در طولانی مدت است. به دلیل نرخ رفرش 165 هرتزی این چیپ ست، عملکرد صفحه نمایش نیز روان و با تاخیر کم خواهد بود. همانطور که پیشتر هم گفتیم، این چیپ ست از بازی پابجی موبایل با نرخ 90 فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند که دلیلش، امتیاز بالای GPU آن است.

معرفی و بررسی مدیاتک Dimensity 9000

مدیاتک Dimensity 9000، چیپ ستی گران و رده بالاست که با مودم G5 ادغام شده است. این چیپ ست دارای یک هسته سریع Cortex-X2 نهایتا 3 گیگاهرتزی، سه هسته A710  و چهار هسته راندمان انرژِی  Cortex-A510 است. این چیپ ست با فناوری 4 نانومتری ساخته شده است.

تست AnTuTu

این چیپ ست توانسته تا بهترین امتیازات را در سایت AnTuTu به ثبت برساند. ما شاهد پیشرفت زیادی در بخش عملکرد GPU هستیم. عملکرد کلی GPU در حدود 392328 خواهد بود که نسبت به اسنپدراگون 8 نسل یک، کُندتر است. CPU این چیپ ست نیز یکی از بهترین امتیازات را دارد (257633) که باز هم نسبت به اسنپدراگون 8 کمتر است. علاوه بر این، شاهد افزایش عملکرد و امتیازات بالا در بخش مموری و UX نیز هستیم.

بررسی CPU

این بهترین CPU گوشی با یک هسته Cortex-X2 به بازار عرضه شده است که عملکرد بسیار بالایی دارد و روی 3.05 گیگاهرتز کلاک می‌شود. سه هسته دیگر Cortex-A710 هستند که هسته‌هایی با عملکرد بالا شناخته می‌شوند و روی 2.85 گیگاهرتز کلاک می‌شود. چهار هسته دیگر نیز مرتبط با راندمان نیرو هستند. این بهترین CPU گوشی از آخرین معماری مجموعه دستور العمل بهره می‌برد. این چیپ ست با فناوری 4 نانومتری ساخته شده است و به همین دلیل، باتری کمتری مصرف کرده و گرمای کمتری نیز تولید می‌کند.

بررسی گرافیک

این بهترین CPU گوشی، یک GPU مبتنی بر معماری جدید دارد که Valhall 3 نامیده می‌شود. گرافیک این چیپ ست برای اجرای بازی‌هایی نظیر پابجی موبایل و فری فایر کافی است. امتیازات GPU نسبت به Dimensity 9000 نشان از سریع‌تر بودن آن دارد. در کل، امتیازات بالای این بهترین CPU گوشی بدان معناست که با آن، تجربه بازی خوب و روانی خواهید داشت.

بررسی مموری

MediaTek Dimensity 9000 از رم جدید LPDDR5x  با فرکانس 3750 مگاهرتزی استفاده می‌کند. چنین رمی از اکثر چیپ ست‌های پرچمداری که این روزها در بازار موجودند، سریع‌تر است. البته رم و فرکانس مموری بسته به تلفن همراه هوشمند می‌تواند تغییر کنند. حداکثر پهنای باند این بهترین CPU گوشی، 60 گیگابایت بر ثانیه است.

معرفی و بررسی Snapdragon 8 Gen 1

Snapdragon 8 با وجود نام جدیدی که دارد، نهمین پلتفرم مهم و سالانه تلفن همراهی است. این چسپ ست در سری پرچمدار اسنپدراگون به بازار عرضه شده است. علاوه براین، هجدهمین مدل در سری 8 نیز می‌باشد. در ادامه خواهیم دید که باید چه انتظاراتی از این چیپ ست داشته باشیم.

بررسی  CPU و گرافیک

این پردازشگر از یک هسته Cortex-X2 که در 3 گیگاهرتز کلاک می‌شود و دو هسته بزرگ 2.5 گیگاهرتزی و چهارهسته راندمان انرژی  Cortex-A510 تشکیل شده است. کالکوام ادعا دارد که به دنبال بهبود 20 درصدی عملکرد و 30 درصد ذخیره انرژی بیشتر نسبت به CPU نصب شده در نسل قبلی اسنپدراگون 888 است.

در مورد گرافیک این بهترین CPU گوشی باید بدانید که Snapdragon 8 Gen 1 دارای یک GPU Adreno  داخلی ناشمردنی است. با بهره بردن از این GPU، کوالکام توانسته تا عملکرد خود را 30 درصد نسبت به نسل قبلی این چیپ ست افزایش دهد و تا 25 درصد بیشتر انرژی ذخیره کند. اگر از Vulkan API استفاده شود، عملکرد تا 60 درصد افزایش می‌یاید. البته چنین پیشرفت‌هایی بیشتر از اینکه ایده آل و عالی باشند و صنعت موبایل سازی را تغییر دهند، تلاشی برای جبران کاستی‌های قبلی است. باید در نظر داشته که چنین مختصاتی بیشتر برای پر کردن فاصله میان گوشی‌های اندوریدی و اپل است و این چیپ ست نمی‌تواند از چسپ ست اپل جلو بزند.

سخن پایانی بهترین CPU گوشی

چیپ ست‌های مختلفی در بازار موجودند و هر یک با مشخصاتی که دارند، برای دستگاه و موبایل هوشمند خاصی استفاده می‌شوند. CPU یا واحد پردازنده مرکزی همان قطع‌های است که دستورات شما را پردازش و در کسری از ثانیه اجرایی می‌کند. این اجرای دستوران به صورت تغییرات بصری روی صفحه نمایش ظاهر می‌شوند. کمپانی‌های مختلف در تلاش برای بهبود چیپست‌ها و CPUهای مختلف هستند تا عملکرد گوشی‌های هوشمند را بهبود ببخشند. هرچه تعداد هسته‌های یک چیپ ست بیشتر باشد و سرعت بالاتری داشته باشد، سرعت اجرای دستورات نیزبیشتر می‌شود و تجربه کاربری بهتری به مخاطب منتقل خواهد شد. در این مقاله، پنج SoC برتر این روزهای دنیای تلفن‌های همراه هوشمند را بررسی کردیم تا متوجه قدرت و کارایی هر یک شوید.

الهام اقاملایی

ارشد مترجمی رو که گرفتم، سرم با ترجمه و تدریس زبان گرم بود که خیلی اتفاقی با دنیای تولید محتوا آشنا شدم. دنیایی به وسعت یک اقیانوس ولی با عمق نیم سانت:) آماده ای تا با هم شیرجه بزنیم تو این اقیانوس جذاب! Let's Go

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا