اخبارعلم و تکنولوژی

آیفون تاشو با صفحه نمایش خود ترمیم طرحی برای آینده

در طرح ثبت اختراع جدیدی که اپل چند روز پیش منتشر کرد، ایده‌ای برای یک گوشی هوشمند تاشو نشان داده می‌شود که شامل یک صفحه نمایش خودترمیم است و این قابلیت به دستگاه اجازه می‌دهد فرورفتگی‌ها یا خراش‌های روی صفحه را ترمیم کند. این برنامه که توسط Patently Apple در 2 اکتبر 2020 منتشر شد، در ابتدا توسط اپل در ژانویه به ثبت رسیده بود.

طبق طرحی که اپل برای این ثبت اختراع نوشته است، این نمایشگرِ مفهومی پیشنهادی به دستگاه اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به دخالت دستی کاربر، خود را تعمیر کند. از نظر تئوری، این دستگاه خودترمیم شونده تاشو می‌تواند به طور خودکار فعال شود، مثلا وقتی دستگاه در حال شارژ شدن است یا بر اساس یک برنامه از پیش تعیین‌شده از انرژی حاصل از گرما، نور یا جریان الکتریکی برای ترمیم یک لایه محافظ بالای صفحه استفاده می‌کند. بر اساس مطالب موجود در این طرح ثبت اختراع پوشش صفحه دستگاه فرضی ممکن است، شامل یک لایه الاستومر باشد که می‌تواند از بین برود و شکل خود را به دست آورد تا از عملکردهای داخلی حساس دستگاه محافظت کند. از لحاظ تئوری، این مواد در این مفهوم و ایده باعث می‌شوند تا پوشش کلی صفحه‌نمایش تاشو دوام و مقاومت بیشتری داشته باشد.

در سال‌های اخیر چندین شرکت فناوری، از جمله سامسونگ و موتورولا، در حال ساخت سبک‌های مختلفی از تلفن‌های تاشو هستند؛ اما ویژگی خود ترمیم پیشنهادی اپل، نوآوری و تغییری منحصربه‌فرد به خط تولید این دستگاه‌ها اضافه می‌کند. اولین محصول سامسونگ در میان تلفن‌های تاشو، Galaxy Fold، از پایین بودن دوام نمایشگر خود رنج می‌برد. از سال 2013 فناوری پایه‌ای در حوزه نمایشگرهای خودترمیم حداقل در یک تلفن هوشمند به نام LG’s G Flex، دیده‌شده است. این گوشی تلفن دارای یک پوشش خودترمیم کننده بود که قرار بود خراش‌های جزئی مانند خراش چاقو را ترمیم کند. هرچند که آن‌قدرها هم موثر واقع نشد و در حین آزمایش نتوانست یک خراش ایجاد شده توسط کلید را ترمیم کند. هر چند اگر این دستگاه فقط می‌توانست برش ایجادشده توسط کاغذ را بهبود ببخشد، قطعا آن را با ولورین مقایسه می‌کردند!

هیچ نشانه‌ای مبنی بر این که شرکت اپل به زودی یک گوشی تاشو با مواد خودترمیم شونده به بازار عرضه کند وجود ندارد؛ اما تلفن‌های تاشو محصولاتی هستند که به نظر می‌رسد اپل سال‌ها با آن‌ها بازی می‌کند. با این وجود، طرح‌های مختلفی برای زمانی که درنهایت تولید این آیفون تاشو خودترمیم شونده ممکن می‌شود، وجود دارد تا به تصوری از ظاهر آن برسند.

زهرا خداکرمی

یک دیجیتال مارکتر فارغ التحصیل نرم افزار که عاشق هوش مصنوعی و حل مسئله و چالش های جدیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا