اخبار

گوگل برای حفظ جایگاه خود سالانه 20 میلیارد دلار به اپل می‌‌دهد!

دریافت پول کمپانی اپل از گوگل

به گفته یک موسسه تحقیقاتی گوگل برای اینکه بتواند جایگاه خود را به عنوان موتور جست و جوی پیش فرض در گوشی‌های آیفون حفظ کند، هر سال بین 18 تا 20 میلیارد دلار پول به کمپانی اپل می‌دهد. باید به این موضوع اشاره کنیم که اپل و گوگل چندین سال است که قراردادی را بین خود امضا کرده‌اند که خبر‌ساز شده و توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. با این همه، تا کنون مشخص نبود که گوگل سالانه چه مقدار پول به اپل پرداخت می‌کند.

تحلیلگران، در سال 2021 اعلام کردند که گوگل سالیانه 10 میلیارد دلار به شرکت اپل می‌دهد تا جایگاه خود را به عنوان موتور جست و جوی گوشی آیفون حفظ کند؛ اما موسسه مالی Bernstein در گزارشی جدید بیان می‌کند که در حال حاضر ارزش قرارداد گوگل با اپل چیزی حدود 18 تا 20 میلیارد دلار به صورت سالانه می‌باشد. در این بین وزارت دادگستری ایالت متحده جزئیاتی را در خصوص قرارداد اپل و گوگل افشا کرده و از آن علیه کمپانی گوگل استفاده کرده است.

آیپد ایر و آیپد مینی با نمایشگر اولد عرضه خواهد شد

به گفته این وزارتخانه، رفتار کمپانی گوگل ضد رقابتی است، زیرا با پرداخت مبالغ زیاد و هنگفت تلاش می‌کند تا رقبایش را از میان بردارد. خبرگزاری رجیستر در این باره بیان می‌کند: «گر دادگاه در‌نهایت به‌نفع وزارت دادگستری آمریکا رأی دهد، احتمالاً قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری اپل و گوگل فسخ خواهد شد.» طبق آماری که از سوی موسسه مالی Bernstein به دستمان رسیده است، گوگل سالیانه 14 تا 16 درصد از سود عملیاتی شرکت اپل را تامین می‌کند که با آماری که بر‌اساس اسناد عمومی اپل و بررسی هزینه‌های TAC گوگل ارسال شده است، مطابقت دارد.

در جلسه‌ای که بین دادگاه وزارت دادگستری و گوگل برگزار شده، معلوم شد که مایکروسافت در سال 2020 قصد داشته است موتور جست و جوی بیگ بنگ را به کمپانی اپل بفروشد، ولی اپل در نهایت تصمیم گرفت به قراردادش با گوگل پایبند بماند و از موتور جست و جوی اپل در گوشی‌های خود استفاده کند.

چرا اپل و گوگل به یکدیگر نیاز دارند؟

تعامل گوگل با اپل

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که گوگل محبوب‌ترین موتور جست و جو در جهان است که بخش بسیار زیادی از درآمد خود را از تبلیغات به دست می‌آورد. به همین دلیل، گوگل اکنون بر بازار موتور‌های جست و جو تسلط دارد و بیش از 90 درصد سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهد؛ از این رو اکثر کاربران به گزینه‌های دیگری مانند موتور جست و جوی بینگ یا DuckDuckGo فکر هم نمی‌کنند. در نتیجه گوگل برای گسترش فعالیت خود و نمایش آگهی‌های بیشتر به کاربران اینترنت، ناچار است تا در دستگاه‌ها و پلتفرم‌های مختلف حضور داشته باشد؛ این جا جایی است که اپل وارد می‌شود.

آیفون 15 یا هواوی میت 60؛ کدامیک بازار را به دست گرفته است؟!

در‌واقع اپل یکی از شرکت‌های بزرگ فناوری است که در میان کاربران از محبوبیت خاصی برخوردار است؛ به همین دلیل گوگل قصد دارد از این جامعه بزرگ کاربری نهایت استفاده را بکند. شایان ذکر است که اپل به راحتی می‌تواند موتور جست و جوی پیش فرض خود را به بینگ یا یاهو تغییر دهد؛ از این رو حفظ چنین مخاطبی برای گوگل بسیار ارزشمند می‌باشد و سالانه میلیارد‌ها پول به اپل پرداخت می‌کند تا خطری جایگاه آن را تهدید نکند.

مهکامه بلوچی پور

من مهکامه بلوچی پور هستم فارغ التحصیل رشته گیاهپزشکی و مشغول به حرفه نویسندگی. در رشته تیراندازی با کمان هم به صورت حرفه ای کار میکنم و باید بگم که تیراندازی عضو مهمی از زندگی منه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا