آموزشترفندها

چگونه از راه دور موقعیت یک تلفن همراه را ردیابی کنیم؟

شرکت خدماتی spyic به کاربران خود وعده داده بود که به زودی از شیوه ای پرده بر خواهد داشت که کاربران بتوانند با استفاده از آن و بدون نیاز به شکستن حصار یا روت کردن تلفن همراه، به موقعیت و اطلاعات حساس و حیاتی آن دست پیدا کنند. اما پرسش اصلی این جا است که آیا این شیوه یک راه حل کامل و مفید برای افزایش امنیت مسیر بچه ها تا مدرسه یا سفرهای بیرون شهری است؟ آیا استفاده از این شیوه تلفن همراه شما را به خطر نخواهد انداخت و آن را در معرض خطراتی که گارانتی تلفن همراه را از اعتبار ساقط می کنند، قرار نخواهد داد؟ در این مقاله از مبیت قصد داریم تا شما را با ابعاد مختلف این خدمت بیشتر آشنا کرده و خیالتان را از بابت امنیت سفرهای خود و خانواده خود مطمئن سازیم. اگر به دنبال گوشی گم شده خود هستید یا قصد دارید از گم شدن آن جلوگیری کنید مقاله بهترین اپلیکیشن پیدا کردن گوشی های گم یا سرقت شده را از دست ندهید.

وقتی که یک تلفن همراه هوشمند را خریداری کرده و در جیب یا کیف خود با خودتان حمل می کنید، در واقع ابزاری همراه شما است که تمام مدت شبانه روز شما را دنبال می کند. تلفن همراه هوشمند شما می تواند وسیله ای برای برآورده کردن نیات شرکت های مخفی و پنهانی باشد که دوست دارند از این موضوع سوء استفاده کنند. هرچند که همه ما دوست داریم که وجود چنین حقیقتی را انکار کنیم اما این یک حقیقت اجتناب ناپذیر است. از طریق تلفن های همراه هوشمند دسترسی به اطلاعات بی شمار و نامحدودی به طور مجازی فراهم می شود. این اطلاعات می توانند از طریق دسترسی به تعداد زیادی میکروفون، سنسورهای موقعیت یاب که قادرند تا کیلومترها دورتر موقعیت ما را به طور دقیق بسنجند، یک اتصال بسیار سریع به شبکه جهانی وب و دوربین هایی که در جلو و عقب گوشی هوشمند ما قرار گرفته اند، به دست آیند. اما اگر از دید دیگری به این موضوع نگاه کنیم چه؟ اگر عینک بدبینی را از چشم برداشته و به این موضوع فکر کنیم که استفاده از این قابلیت تنها برای برآورده کردن اهداف شک برانگیز تعقیب کردن کسی نیست و می توان از آن برای افزایش امنیت استفاده کرد، آنگاه می توانیم با دید بهتری به ادامه این مقاله بپردازیم.

شرکت خدماتی spyic این هدف خوش بینانه رادنبال کرده و به کاربران تلفن های همراه هوشمند وعده داده است که امکان تعقیب و اطلاع از موقعیت تلفن هوشمند شما را بدون نیاز به روت کردن یا شکستن حصار آن فراهم می کند. به تحقق پیوستن این وعده به این معنا است که دیگر نیازی نیست که برای از دست رفتن گارانتی یا پذیرفتن خطر آسیب به تلفن همراهتان در زمانی که قفل آن را باز می کنید، نگران باشید. با این حال پس از ثبت نام باید این امکان فراهم شود که موقعیت گوشی هوشمند شما به طور دقیق و کامل سنجیده شود، لیست های تماس گیرنده ها دیده شده و کارهای دیگری انجام گیرد. قبل از اینکه بخواهیم به سراغ صحبت درباره امکاناتی که با فعال سازی این خدمت در اختیار شما قرار می گیرد، برویم باید صحبت کوتاهی درباره انشعابات قانونی درگیر در این مسئله داشته باشیم.

چه کسی باید کس دیگری را ردیابی کند و به طور دقیق چطور چنین امکانی فراهم می شود؟

وقتی که همه ملاحظات موجود را برای احتمالات درگیر در ردیابی یک شخص با تلفن همراه هوشمند بررسی می کنید، یکی از موضوعاتی که به آن برخورد خواهید کرد مقررات سخت گیرانه ای است که در آلمان وجود دارد. به طور کلی تلفن های هوشمندی که یک سیم کارت در درون خود دارند می توانند از طریق شبکه تلفن همراه تا مدت زمان زیادی ردیابی شوند. هرچند که ثابت شده که استفاده از این شیوه برای ردیابی چندان دقیق نیست. زیرا پیش نیاز استفاده از این شیوه در موقعیت یابی  داشتن یک سیم کارت فعال در درون تلفن همراه و خاموش بودن حالت پرواز تلفن همراه است. از آنجا که امروزه فناوری های جدید و بسیار دقیقی برای موقعیت یابی تلفن های همراه هوشمند با استفاده از WLAN و GPS فراهم شده است، بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه گزینه موقعیت یابی GSM را غیر فعال کرده اند.

تشخیص موقعیت با استفاده از GPS یا از طریق شبکه های WLAN شخصی و عمومی شیوه هایی بسیار دقیق هستند. این روش ها در نرم افزارهای مسیریابی مانند Google Maps هم برای یافتن مسیر استفاده می شوند. بر طبق قوانین آلمان، ردیابی و موقعیت یابی تلفن همراه شخصی تان ممنوع نیست. درواقع شما می توانید با خیال راحت تلفن همراه خود را ردیابی کنید. اما وقتی تصمیم بگیرید این کار را در مورد کسی غیر از خودتان انجام دهید، چیزها شکل دیگری به خود خواهند گرفت.

مطابق شیوه نامه ارتباط از راه دور در آلمان، برای اینکه شما بتوانید موقعیت شخص دیگری را ردیابی کنید نیاز به یک اجازه نامه مکتوب، جداگانه و صریح از شخصی دارید که می خواهید موقعیت او راتشخیص دهید. این اجازه نامه برای انتقال داده های مربوط به موقعیت شخص است که باید توسط یک شخص سوم ساخته شده باشد. به طور همزمان شخصی که تلفن همراه او در روند موقعیت یابی قرار گرفته است، باید تمام مدت از دسترسی به موقعیت خود با پیام کوتاه آگاه شود. با این حال این قانون شامل بچه هایی که والدین آنها قصد دانستن موقعیت آن ها را دارند، نمی شود. البته در صورتی که قصد والدین از ردیابی گردش های روزانه فرزندشان حفاظت از کودک و تامین رفاه و آسایش او باشد.

spyic

در این جا انجام ردیابی و موقعیت یابی توسط پدر و مادرها در یک ناحیه خاکستری از تضاد منافع میان حفاظت از داده ها، حقوق مالکیت و ایفا کردن وظایف فرزند پروری قرار گرفته است. از آنجا که کودکان و فرزندان هم حقوقی برای تصمیم گیری شخصی دارند. این اطلاعات تنها زمانی ردو بدل میشود که بچه ها در سنین پایین قرار گرفته اند و انجام وظایف پدر و مادری برای حفاظت از سلامت فرزند در جایگاه بالاتری از رعایت حقوق فرزند قرار می گیرد. هرچند که این موضوع ممکن است ستیزه هایی را به همراه داشته باشد. درست مانند زمانی که پیام های شخصی در واتس اپ یا ایمیل خوانده شوند. این موضوع می تواند خطر  تخطی کردن از حقوق شخصی که ردیابی می شود را به دنبال داشته باشد. اگر قصد خرید یک گوشی یا تبلت مناسب برای فرزندان خود را دارید به مقاله های زیر نیز نگاهی بیندازید.

بهترین تبلت های پرچمدار بازار

انتخاب بهترین گوشی میان رده

انتخاب بهترین گوشی بالارده

راهنمای خرید گوشی دست دوم

پدر و مادرها وظیفه دارند که وقتی می خواهند یک نرم افزار موقعیت یابی را بر روی گوشی هوشمند فرزند خود نصب کنند، او را مطلع کرده و به او آموزش دهند. انجام دادن این کار می تواند سطح اعتماد میان والدین و فرزندان را تا حد زیادی بالا ببرد. اگر این کار برای شرکا یا افراد بزرگسالی که تحت استخدام یک شرکت هستند، انجام گیرد، قانون در وهله اول داشتن اجازه نامه مکتوب را الزامی کرده است. به دلایل اخلاقی، خویشاوندی و قانونی هرگز توصیه نمی شود که برنامه های جاسوسی یا به بیان بهتر مسیریابی را به طور مخفیانه بر روی گوشی هوشمند شریک زندگی خود نصب کنید.

spyic

spyic

وقتی از spyic استفاده می کنید، باید این دستورالعمل های پایه را در تمام مدت پس ذهن خود نگه دارید. علاوه بر ردیابی و موقعیت یابی، محدوده کاری توابع شامل مواردی چون دسترسی به لیست تماس، مخاطبین، پیام ها، تاریخچه جست و جوی اینترنتی و تعدادی از شبکه های اجتماعی می شود. به طور کلی یک کی لاگر یا به عبارت بهتر نرم افزاری که ورودی های صفحه کلید شما را ثبت می کند، می تواند در این فرایند مورد استفاده قرار گیرد. تخطی کردن از حقوق شخصی و چارچوب های شیوه نامه ارتباط از راه دور ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد.

به هر حال استفاده از محدوده خدمات spyic برای حفاظت همه جانبه از فرزندتان، ردیابی کارمندانتان با اجازه شخصی آن ها یا برای رصد کردن موقعیت تلفن همراه شخصی خودتان توصیه شده است. در گوشی های هوشمند دارای سیستم عامل اندروید شما می توانید ازخدمات spyic بدون نیاز به روت کردن تلفن همراهتان استفاده کنید. هرچند که برنامه های فیس بوک، اینستاگرام، اسنپ چت و جی میل از این قاعده مستثنا هستند. انجام عملیات روت کردن تحت سیستم عامل اندروید به این معنا است که شما بالاترین حقوق کاربر را در سیستم عملکردی پذیرفته اید. تا زمانی که این کار را انجام می دهید احتمالات و امکانات جدید به روی شما گشوده خواهد شد، اما باید به خاطر داشته باشید که در بسیاری از موارد گارانتی تلفن همراه هوشمند خود را به طور همزمان از دست خواهید داد.

برای گوشی های هوشمند اپل که تحت سیستم عامل ios کار می کنند، نسخه مشابه روت کردن با عنوان “شکست حصار” شناخته می شود. در این جا نیز خطر آسیب به تلفن همراه هوشمند گران قیمت خود و از دست دادن گارانتی را به جان می خرید. بدون شکستن حصار، spyic ویژگی هایی مانند دسترسی به فهرست مخاطبان، تاریخچه تماس، داده های واتس اپ، موقعیت، ورودی های تقویم و پیام ها را به شما پیشنهاد می دهد. ویژگی ها و امکانات پیشرفته ای مانند دیدن پیام های اینستاگرام نیاز به شکستن حصار دارد. تفاوت دیگر بین IOS و اندروید این است که spyic تنها نیاز به دسترسی به خود دستگاه را بر روی یکی از سیستم های عملکردی دارد.

spyic چطور کار می کند؟

spyic

به دلیل اینکه spyic تحت سیستم عامل اندروید نوشته شده، شما می توانید آن را به عنوان یک برنامه رایگان که به طور مستقیم به صورت یک فایل APK به دستگاه شما فرستاده می شود، استفاده کنید. اگر از این برنامه در گوشی هوشمند شخصی خود استفاده میکنید، spyic به طور مستقیم بر روی گوشی شما نصب خواهد شد. در غیر این صورت اساسا برای نصب این برنامه از یک منبع سوم بر روی گوشی دیگران باید اجازه های نصب در دسترس باشد. این فرایند شبیه به نصب یک برنامه در محیط ویندوز یا macOS است که شما فایل آن را از طریق مرورگر خود دانلود کرده اید و برای نصب آن باید مواردی را که در قرارداد میان ما و برنامه بسته شده است، بپذیرید.

به هر حال تحت سیستم عامل IOS برنمه spyic نیاز به دسترسی به اکانت Apple iCloud کاربری دارد که تلفن همراهش رصد میشود. پس از ساختن یک اکانت در spyic شما باید دو عامل سندیت (authentication) و گواهینامه های ورود به iCloud را در پلتفرم spyic غیرفعال کنید. در هر دو سیستم عامل اندروید و IOS دسترسی به اطلاعات از طریق پلتفرم آنلاین spyic امکان پذیر است. ذکر این نکته هم خارج از لطف نیست که در هر دو پلتفرم، این اپلیکیشنن می تواند بدون هیچ گونه ردپایی نصب شود. در سیستم عامل اندروید شما می توانید برنامه نصب شده را پس از اتمام مراحل نصب پنهان کنید.

قیمت spyic چقدر است؟

استفاده از خدمات spyic همیشه در گرو پراخت هزینه اشتراک این برنامه است. در واقع هیچ زمانی در محدوده ماهیانه یا مدت زمان محدود پیشنهادی برای استفاده آزمایشی و رایگان از این خدمت وجود ندارد. به هر حال شما می توانید پرداخت های ماهیانه خود را با انتخاب مدت زمان اشتراک طولانی تر از همان آغاز کار با این برنامه کاهش دهید. به همین دلیل توسعه دهندگان این برنامه سه شیوه اشتراک شدن را به کاربران خود پیشنهاد می دهند که قیمت آن در پلتفرم های اندروید و IOS متفاوت است.

گستره خدمات ارائه شده در بسته های پیشنهادی پایه و ممتاز متفاوت است. با استفاده از ثبت نام و گرفتن حق اشتراک خانوادگی در بسته پیشنهادی ممتاز شما می توانید از خدمات این برنامه بر روی بیشتر از سه گوشی هوشمند استفاده کنید. در بسته پیشنهادی پایه ای که بیشتر از سایر بسته ها پیشنهاد شده است، محدوده خدمات تنها به فهرست تماس ها، پیام های کوتاه، MMS، موقعیت ها، فهرست مخاطبین، تاریخچه مرورگر جست و جو، نشانه گذاری ها یا بوک مارک ها، تصاویر و فیلم ها محدود شده است. برای بهره گیری از این خدمات باید یک اشتراک یک ماهه برای اندروید به مبلغ 39.99 دلار که تقریبا معادل 34 پوند است، خریداری کنید. هزینه های تمام شده برای بسته پیشنهادی ممتاز حدود 49.99 دلار معادل 40 پوند است که برای یک اشتراک خانوادگی در حدود 69.99 دلار یا 60 پوند تمام می شود.

spyic

برای کاربران گوشی های اپل با سیستم عامل IOS بسته پیشنهادی پایه محدود شده وجود ندارد. در این جا بسته پیشنهادی سطح ورود معادل بسته پیشنهادی ممتاز خواد بود که در حال حاضر حدود 49.99 دلار قیمت دارد. این بسته هزینه ای کمتر از 42 پوند در ماه را از شما خواهد گرفت. به عنوان بسته جایگزین، یک اشتراک خانوادگی در حدود 99.99 دلار یا 85 پوند تمام می شود که به شما امکان می دهد تا به بیش از 5 دستگاه دسترسی پیدا کنید. همچنین بسته پیشنهادی که برای کاربران تجاری پیشنهاد شده است دسترسی به بیش از 25 دستگاه را تنها با هزینه ماهیانه 399.99 دلار یا 340 پوند به شما پیشنهاد می دهد. اگر می خواهید از تخفیف هایی که spyic برای کابران خود در نظر گرفته مطلع شوید، باید دائما به صفحه اصلی spyic سر بزنید تا بهترین قیمت ها را برای خود پیدا کنید.

همانند همه بسترهای فراهم شده برای پرداخت اینترنتی شما می توانید بین روش های مختلف پرداخت با کارت یا PayPal یک گزینه را انتخاب کنید. باید بدانید که spyic نام توسعه دهنده این برنامه است و لزومی ندارد که در صفحه پرداخت علامت spyic مشاهده شود. اگر از خرید خود منصرف شدید، تا 10 روز پس از پرداخت می توانید از طریق صفحه تماس با ما با توسعه دهندگان spyic برای پس گرفتن پول خود تماس حاصل کنید.

سخن پایانی

spyic یک سرویس قدرتمند برای رصد گوشی های هوشمند است که به طور شگفت آوری بدون ایجاد هیچ حمله ای در گوشی های اندروید و IOS استفاده می شود. دسترسی روت یا شکستن حصار برای گوشی هایی که رصد می شوند تنها فواید کمی را به دنبال دارد که spyic از آن ها چشم پوشیده است. به این دلیل که از این طریق می توان مطمئن شد که ویژگی ها و امکانات بسیار مهم تری در دسترس هستند. گوشی های هوشمند بر پایه سیستم عامل اندروید به دلیل داشتن بسته های پیشنهادی پایه محدود شده و امکان گرفتن حق اشتراک سالیانه، از نقطه نظر spyic صرفه اقتصادی بیشتری دارند. برای استفاده از این خدمات تنها کافی است یک بار هزینه ای در حدود 101 دلار یا 85 پوند پرداخت کنید. در گوشی های هوشمند بر پایه سیستم عامل IOS ارزانترین راه برای شروع استفاده از بسته پیشنهادی ممتاز با حق اشتراک سالیانه است که نیاز به پرداخت هزینه ای برابر 110 پوند یا 130 دلار دارد.

با داشتن تمام رشته های عملکردی که برای کاربر در دسترس است، داده های فوق حساس در گوشی های آیفون نیز به خوبی گوشی های اندروید قابل دسترسی هستند. اهمیت این داده ها تا حدی است که در بعضی مواقع می توانند زندگی افرادی را از خطر نجات دهند. به عنوان مثال اگر کودکی پس از مدرسه به خانه نیامد و خدمات ردیابی و موقعیت یابی بر روی گوشی او فعال بود، موقعیت گوشی هوشمند آن کودک به طور کاملا دقیق و حتی با ذکر مسافتی که با شما فاصله دارد، قابل ردیابی است. اگر خدمات موقعیت یابی خاموش شده باشند، ردیابی GSM برای کمک در دسترس خواهد بود. هرچند که ممکن است از دقت کافی برخوردار نبوده و تنها مکان تقریبی را در اختیار شما قرار دهد. spyic امکاناتی را برای پدر و مادرها هم فراهم کرده است تا بتوانند از خودشان در برابر مجرمان اینترنتی محافظت کنند. این کار از طریق غیرفعال سازی دیدن تاریخچه چت ها و پیام های تایپ شده امکان پذیر است.

متاسفانه به نظر می رسد که این امکانات فضا را برای همسران شکاک یا سوء استفاده های دیگری آماده کرده اند. به همین دلیل امکاناتی با عنوان پذیرفتن مسئولیت دروغ برای افرادی که به حقوق اشخاص و حریم شخصی آنان تجاوز کرده اند، وجود دارد که آن ها را موظف می کند تا به هر اتهامی در دادگاه پاسخ گویند. به نظر می رسد که spyic به خودی خود از این خطر آگاه است. زیرا حفاظت خدماتی که در اجازه نامه رفع مسئولیت آن ارائه شده، در مقابل سوء استفاده از این پلتفرم قرار گرفته است.

 

زهرا خداکرمی

یک دیجیتال مارکتر فارغ التحصیل نرم افزار که عاشق هوش مصنوعی و حل مسئله و چالش های جدیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا