راهنمای خرید

هنگام خرید کیبورد گیمینگ به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

برای یک گیمر حرفه‌ای صفحه کلید یکی از مهم‌ترین بخش‌های کامپیوتر است. اگر صفحه کلید به درستی کار نکند و یا نتواند به موقع به درخواست‌های کاربر عکس‌العمل نشان دهد، سرنوشت شما در بازی تغییر خواهد کرد. بنابراین خرید کیبورد گیمینگ یکی از مهم‌ترین مراحلی است که باید برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای پشت سر بگذارید. در این مقاله از مبیت تلاش کرده‌ایم تا اصلی‌ترین معیارها را برای انتخاب یک کیبورد مخصوص بازی خوب به شما معرفی کنیم. علاوه بر این به بررسی تفاوت‌هایی که یک صفحه کلید مخصوص بازی با یک صفحه کلید معمولی دارد پرداخته‌ایم. بنابر‌این اگر می‌خواهید یک تجربه عالی از بازی با یک صفحه کلید خوب داشته باشید با ادامه این مقاله همراه شوید.

کیبورد گیمینگ چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کیبورد گیمینگ یک صفحه کلید است که ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن برای داشتن یک عکس‌العمل مناسب در هنگام بازی برنامه‌ریزی شده است. به عبارت بهتر این صفحه کلید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که بتواند در صدم ثانیه به فرمان‌های کاربر پاسخ گوید. همچنین صفحه کلید مخصوص بازی مانور بیشتری بر روی دکمه‌های مربوط به فرمان‌های چندرسانه‌ای داده و کلیدهای بیشتری را به این منظور در نظر گرفته است.

یک صفحه کلید مخصوص بازی باید حفظ سلامت گیمر را اولویت خود قرار دهد. بنابراین رعایت اصول ارگونومیک در ساخت آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این طراحی ارگونومیک باید در نحوه چیدمان کلیدها و همچنین میزان قدرتی که برای دیدن عکس‌العمل کلیدها لازم است لحاظ شود. بنابراین ویژگی مهم دیگر صفحه کلید مخصوص بازی نوعی کلیدهای آن صفحه کلید است.

در حال حاضر صفحه کلیدها دارای کلیدهای معمولی، کلیدهای غشایی، کلیدهای نوری و کلیدهای مکانیکی هستند. کلیدهای غشایی زمان پاسخ طولانی‌تری نسبت به سایر کلیدها دارند. به همین دلیل بیشتر در صفحه کلیدهای سطح پایین یا میان رده که مخصوص تایپ هستند مورداستفاده قرار می‌گیرد. رایج‌ترین نوع کلیدها در کیبورد گیمینگ و صفحه کلیدهای سطح بالا کلید نوری و مکانیکی است. کلیدهای نوری دارای سرعت بالایی در پاسخ‌دهی هستند و می‌توانند تا ۵۰ میلیون ضربه را تحمل کنند. کلیدهای مکانیکی نیز دارای یک فنر در زیر هر کلید برای پاسخگویی به فرمان‌ها هستند. این نوع از کلیدها به‌طور میانگین می‌توانند بین ۵۰ تا ۸۰ میلیون ضربه را تحمل کرده ولی سرعت پاسخ‌دهی آن‌ها کمتر از کلیدهای نوری است. صفحه کلید مخصوص بازی موجود در بازار به طور عمده از نوع مکانیکی است.

صفحه کلید مخصوص بازی

علاوه بر این کیبورد گیمینگ به‌صورت بی‌سیم و باسیم در بازار وجود دارد. بسته به اینکه کدام یک از این نوع صفحه کلیدها سلیقه شما را به عنوان گیمر برآورده می‌کنند شما می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید که عمر مفید کیبوردهای باسیم نسبت به کیبوردهای بی‌سیم به دلیل استهلاک سیم‌ها کمتر است. با این حال این نوع از کیبوردها به دلیل اتصال دائمی پاسخ‌دهی سریع‌تری داشتند و احتمال قطع اتصال آن‌ها در حین بازی بسیار کم و نزدیک به صفر است.

تفاوت صفحه کلید مخصوص بازی با صفحه کلید معمولی در چیست؟

کیبورد گیمینگ از اساس به منظور پاسخ‌دهی بسیار سریع به فرمان‌ها در حین بازی طراحی شده است. به همین دلیل می‌تواند فرمان‌های چندرسانه‌ای را به خوبی اجرا کند. از این رو کلیدهای مربوط به این نوع فرمان‌ها در کیبورد گیمینگ نسبت به صفحه کلید معمولی بیشتر است. علاوه بر این فاصله کلیدها و ارتفاع آن‌ها در کیبورد گیمینگ نسبت به صفحه کلید معمولی بیشتر است. این موضوع به گیمر کمک می‌کند تا در هنگام بازی بتواند راحت‌تر به کلیدها دسترسی پیدا کند.

همچنین بعضی از کیبوردهای گیمینگ دارای نور پس‌زمینه هستند که به گیمر امکان می‌دهد تا در شرایط نوری نامتناسب نیز بتواند کلیدها را به خوبی تشخیص دهد. از همه این‌ها گذشته کیبورد گیمینگ نسبت به صفحه کلید معمولی دارای ساختار محکم‌تری است. چرا که باید بتواند هیجانات ناشی از بازی را پاسخ گوید. به علاوه کلیدها در کیبورد گیمینگ نسبت به صفحه کلید معمولی بسیار حساس‌تر هستند و سرعت پاسخگویی آن‌ها بسیار بیشتر است. این موضوع باعث می‌شود تا در زمان فشردن هم‌زمان چند کلید هیچ تغییری در سرعت اجرای فرمان‌ها ایجاد نشود.

صفحه کلید گیمینگ

نکات مهم هنگام خرید صفحه کلید

در هنگام انتخاب کیبورد مخصوص بازی دقت کنید که اصول ارگونومیک در طراحی آن رعایت شده باشد. در این صورت حرکت دست بر روی کلیدها ساده‌تر خواهد بود و فشار کمتری به مچ دست و انگشتان وارد می‌شود. به علاوه باید دقت کنید که حساسیت کلیدها به اندازه کافی بالا باشد. به عبارت بهتر صفحه کلیدهایی با کلیدهای مکانیکی گزینه‌های بهتری برای یک گیمر حرفه‌ای خواهند بود. زیرا این نوع از صفحه کلیدها نسبت به سایر صفحه‌کلیدها استحکام بیشتری داشته و سرعت پاسخ‌دهی آن‌ها نیز در طول بازی بسیار مناسب است. البته بدون شک کلیدهای نوری به دلیل سرعت پاسخ‌دهی بیشتر گزینه مناسب‌تری از کلیدهای مکانیکی هستند.

اگر عادت دارید در حین بازی پشت میز نشسته و کلیدهای صفحه کلید را بفشارید بهتر است از یک صفحه کلید سیم‌دار استفاده کنید. در غیر این صورت یک صفحه کلید بی‌سیم می‌تواند همراه شما در هیجانات و جابجایی‌های حین بازی باشد. از دیگر نکات تاثیرگذار در هنگام خرید صفحه کلید مخصوص بازی قیمت آن است. دقت کنید که لزوماً گران‌تر بودن قیمت دلیل بر باکیفیت‌تر بودن صفحه کلید نیست. در هنگام خرید شما باید بتوانید کیبوردی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن قیمت مناسب تمامی ویژگی‌های یک صفحه کلید مناسب را برای بازی در بر داشته باشد.

سخن پایانی

برای افرادی که بیشتر وقت خود را صرف بازی با کامپیوتر می‌کنند صفحه کلید یکی از مهم‌ترین اجزای کامپیوتر است. داشتن کلیدهای مقاوم و سرعت پاسخ‌دهی سریع از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که یک گیمر حرفه‌ای در هنگام خرید صفحه کلید باید به آن دقت کنند. از سوی دیگر قیمت ارزان یک صفحه کلید نباید شما را از استانداردهای ارگونومی غافل کند. به خاطر داشته باشید که رعایت نشدن استاندارد ارگونومی در کیبورد مخصوص بازی می‌تواند در دراز مدت آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دست‌ها و بدن شما وارد کند. در این مقاله از مبیت به بررسی مهم‌ترین معیارهایی پرداختیم که باید در هنگام خرید یک صفحه کلید مخصوص بازی مورد توجه قرار گیرد.

زهرا خداکرمی

یک دیجیتال مارکتر فارغ التحصیل نرم افزار که عاشق هوش مصنوعی و حل مسئله و چالش های جدیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا