در سال‌های اخیر کامپیوتر و کارهای کامپیوتری به‌عنوان یک عامل حیاتی در زندگی انسان‌ها توسعه یافته است. این وسیله که امروز به‌عنوان منبعی برای کسب درآمد تبدیل شده، چالشی بزرگ را در ذهن خریداران و خواستاران خود به وجود آورده است. این چالش مربوط به خرید لپ‌تاپ یا کامپیوتری است که طول عمر زیادی داشته و بتواند مدت زمان زیادی به خریدار خدمات ارائه دهد. یکی از بخش‌های تاثیرگذار در تعیین طول عمر لپ‌تاپ یا کامپیوتر، سخت‌افزار آن است. سخت‌افزار هر کامپیوتر یکی از راه‌های دریافت اطلاعات از کاربر است. بنابراین راحتی کار با آن برای کاربر در درجه اول اهمیت قرار دارد.

کیبورد یا صفحه‌کلید یک عضو حیاتی هر سیستم کامپیوتری است که پرکاربردترین سخت‌افزار آن هم محسوب می‌شود. ازاین‌رو کاربر باید بیشترین راحتی را برای کار با این بخش سخت‌افزاری مهم داشته باشد. به همین دلیل است که اگر صفحه‌کلیدتان خراب شود، حاضرید زمین و زمان را به هم بریزید تا کیبوردی شبیه به صفحه‌کلید قبلی خود پیدا کنید. در این صورت دیگر نیازی به صرف زمان برای عادت کردن به صفحه‌کلید جدید یا پیدا کردن محل قرارگیری کلیدها ندارید. اما اگر نتوانید صفحه‌کلیدی مشابه کیبورد قدیمی خود پیدا کنید چه؟ یا اگر مجبور شدید به خاطر استفاده از امکانات جدیدتر، صفحه‌کلید خود را تغییر دهید؟ اینجا است که مبیت به کمک شما می‌آید و با ارائه این مقاله شما را با نکاتی که باید هنگام خرید کیبورد در نظر داشته باشید، آشنا می‌کند. اگر ده دقیقه از زمان ارزشمند خود را به مبیت اختصاص داده و این مقاله را بخوانید، می‌توانید از همراهی صفحه‌کلید خود تا سال‌ها لذت ببرید.

چرا یک صفحه‌کلید خوب نیاز دارید؟

کار کردن با یک صفحه‌کلید نامناسب می‌تواند عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدتی را برای شما به وجود آورد. اگر بدون داشتن آگاهی کافی و تنها به صرف سلیقه شخصی خود اقدام به خرید یک صفحه‌کلید بکنید، بدون شک تا یک ماه اول مجبورید که برای عادت کردن به ویژگی‌های مختلف صفحه‌کلید با آن کشتی بگیرید. اما خستگی ناشی از کار طاقت‌فرسا با این صفحه‌کلید تنها عاقبتی نیست که شما دچارش خواهید شد. دستان شما یکی از اعضای مهم بدنتان هستند که به‌طور مداوم با صفحه‌کلیدتان در ارتباط‌اند. خرید ناآگاهانه یک صفحه‌کلید می‌تواند در طولانی‌مدت مچ دست شما را دچار مشکل کند. به‌علاوه چشم‌ها و گردن شما هم ممکن است در این فرایند دردآور دخیل شوند. بنابراین اگر قبل از خواندن این مقاله از مبیت به فروشگاه کامپیوتری رفتید و قصد خرید صفحه‌کلید کردید، حتما به دنبال شماره یک دکتر ارتوپد خوب هم باشید. زیرا ممکن است مدت‌ها پس از خرید مجبور شوید برای رفع مشکلات مچ دست، انگشتان یا گردن خود به پزشک مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی :  بهترین درایو نوری اینترنال و اکسترنال (در سال 1401، 2022)

تشخیص درست نیاز، اولین گام در راه خرید صفحه‌کلید

 

در دنیای تخصصی امروز حتی برای خرید صفحه‌کلید نیز باید با داشتن یک نیاز مشخص به بازار بروید. زیرا احتمالا اولین سوال فروشنده این خواهد بود که صفحه‌کلید را برای چه کاری می‌خواهید. بنابراین قبل از اینکه از فروشنده بخواهید که بهترین مدل صفحه‌کلید خود را برای شما بیاورد، باید بدانید که می‌خواهید از این بهترین نمونه در کجا استفاده کنید. (مقاله‌های راهنمای خرید لپ‌تاپ دانشجویی و راهنمای خرید لپ‌تاپ مالتی مدیا را در مبیت بخوانید.)

به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهید که از صفحه‌کلیدتان برای وارد کردن دستورات مختلف حین بازی استفاده کنید، باید یک صفحه‌کلید Gaming بخرید. داشتن یک صفحه‌کلید مناسب باعث می‌شود که شما به‌راحتی حین بازی بتوانید هیجانات خود را بر سر آن خالی کنید. این کیبوردها از کلیدهای مکانیکی ساخته شده‌اند که علاوه بر واکنش‌پذیری بهتر، مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارند. (مقاله راهنمای جامع خرید کنسول بازی را هم در مبیت بخوانید.)

اما این صفحه‌کلید به‌هیچ‌وجه برای انجام متوالی کار تایپ مناسب نیست. اگر تایپ کردن بخشی از کار شماست و نان خود را از این طریق درمی‌آورید، باید یک صفحه‌کلید Ergonomy را برای خود برگزینید. اصول ارگونومی اصولی هستند که تلاش می‌کنند تا حین برقراری بیشترین راحتی فیزیکی برای انسان بیشترین بازدهی را هم به همراه داشته باشند. بنابراین نحوه قرارگیری کلیدهای این صفحه‌کلید به‌گونه‌ای است که کمترین ناراحتی را در دست و انگشتان شما به وجود آورد.

اما اگر می‌خواهید از صفحه‌کلیدتان به‌عنوان ماشین‌حساب استفاده کرده و کارهای محاسباتی خود را انجام دهید، باید بدانید که بدون شک احتیاج به Numeric Pad پیدا خواهید کرد. اگر سازنده صفحه‌کلیدتان تصمیم گرفته باشد که برای کاهش ابعاد صفحه‌کلید این بخش را حذف کند، حتما دور بودن اعداد از هم و نیاز به فشردن دکمه Shift برای انجام کوچک‌ترین اعمال محاسباتی شما را کلافه خواهد کرد. بنابراین برای افزایش سرعت کارهای محاسباتی خود باید صفحه‌کلیدی بخرید که مجهز به پنل اعداد باشد.

اما رایج‌ترین نوع صفحه‌کلید که در بیشتر کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها به‌طور فابریک وجود دارد، مدل استاندارد است. این صفحه‌کلید از 104 کلید اصلی ساخته شده و کلیدهای اضافه‌ای نیز برای استفاده از امکانات مولتی‌مدیا یا انجام کارهای محاسباتی بر روی آن قرار گرفته است. بنابراین اگر تنها می‌خواهید از کامپیوتر خود برای انجام کارهای معمولی استفاده کنید، یک صفحه‌کلید استاندارد برآورده‌کننده نیاز شما است.

عمق صفحه‌کلید را اندازه بگیرید

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام کار کردن با یک صفحه‌کلید سفتی کلیدهای آن خیلی زود شما را خسته کرده و باعث شده از کار دست بکشید. یکی از چیزهایی که در تعیین سفتی یا نرمی کلیدهای صفحه‌کلید نقش اساسی دارد، عمق کیبورد است. اجازه دهید به درون صفحه‌کلید رفته و از دنیای زیر کلیدها شما را باخبر کنیم تا مفهوم این جمله روشن‌تر شود.

درواقع سوال اینجاست که وقتی شما یک کلید را بر روی صفحه‌کلید می‌فشارید، چه فرایندی تا تبدیل شدن این فشار به یک حرف بر روی نمایشگر طی می‌شود. هر کلید در زیر خود یک سوئیچ مخصوص دارد که به‌محض فشرده شدن یک سیگنال به مرکز ارسال می‌کند. فناوری که این نیروی مکانیکی را به پالس‌های قابل‌فهم برای کامپیوتر تبدیل می‌کند Switching نامیده می‌شود. بر اساس نوع فرایند Switching عمق کلیدها و میزان نیروی موردنیاز برای فشردن آن‌ها متفاوت است. واضح است که هرچه عمق کیبورد بیشتر باشد مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا به عمل شما واکنش نشان دهد نیز بیشتر است.

مقاله پیشنهادی :  راهنمای جامع خرید تبلت

عمق کیبورد همچنین می‌تواند بر روی صدای تولیدشده در هنگام فشردن دکمه‌ها تاثیرگذار باشد. بسیاری از صفحه‌کلیدهای قدیمی صدایی مانند ماشین‌های تایپ از خود ایجاد می‌کنند که ممکن است باب طبع بسیاری از افراد باشد. اما بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که از صفحه‌کلیدشان صدایی بلند نشده و بتوانند در آرامش کارهای خود را انجام دهند.

با امکانات مختلف صفحه‌کلید خود آشنا شوید

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند هنگام کار با صفحه‌کلید کمترین نیاز را به سایر سخت‌افزارها مانند ماوس داشته باشند، باید صفحه‌کلیدی را انتخاب کنید که کلیدهای میانبر زیادی را در خود جای داده باشد. استفاده از این کلیدهای میانبر می‌تواند سرعت کار شما را تا حد زیادی بالا ببرد.

اگر دوست دارید که کار خود را در شب وقتی که فرزندتان به خواب عمیقی فرورفته انجام دهید و نمی‌توانید چراغ را روشن کنید، صفحه‌کلیدهایی وجود دارند که با داشتن نور پس‌زمینه امکان دید در شب و تایپ راحت را برای شما فراهم می‌کنند. اگر هم دوست دارید صفحه‌کلید خود را توی کیفتان گذاشته و هرجایی با خود ببرید، کیبوردهای لاستیکی هستند که به‌راحتی تغییر اندازه داده و بدون ایجاد آسیب در کیف شما جا می‌شوند.

اگر هم از افراد وسواسی هستید که دیدن مقدار کمی گردوغبار بر روی وسایلتان تمرکز شما را به هم می‌ریزد باز هم یک صفحه‌کلید مناسب برای شما وجود دارد. صفحه‌کلیدی که فاصله میان کلیدهای آن کم باشد، گردوغبار کمتری به خود گرفته و دیرتر خراب می‌شود. اما اگر حس می‌کنید که فاصله کم کلیدها هنگام تایپ کردن شما را به خطا می‌اندازد، باید فاصله میان کلیدها را طوری انتخاب کنید که به‌راحتی تمیز شوند.

از ورودی‌های سیستم خود مطمئن شوید

پیش از اینکه برای خرید صفحه‌کلید به بازارهای کامپیوتری سر بزنید باید از نحوه اتصال سخت‌افزارهای سیستم خود آگاهی کامل پیدا کنید. بسیاری از کیبوردهای جدید با استفاده از یک پورت USB به سیستم متصل می‌شوند. اما کیبوردهای قدیمی از ورودی Ps2 استفاده می‌کردند.

در نمونه‌های جدید صفحه‌های کلید بدون سیم به بازار آمده که می‌توانند با استفاده از بلوتوث به سیستم متصل شوند. هرچند که این صفحه‌کلیدها به‌راحتی قابل‌حمل هستند و شما را به نشستن پشت میز محدود نمی‌کنند. اما باید بدانید که به دلیل شیوه اتصال، عملکرد آن‌ها نسبت به صفحه‌کلیدهای سیم‌دار تاخیر بیشتری دارد. به‌ویژه برای افرادی که می‌خواهند برای بازی از صفحه‌کلید استفاده کنند، صفحه‌کلید بی‌سیم اصلا گزینه مناسبی نیست. همچنین این نوع صفحه‌کلید هنگام اتصال به سیستم نیز ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه کند. بنابراین اگر دوست دارید که از امکانات صفحه‌کلیدهای بی‌سیم و سیم‌دار به‌طور یکجا استفاده کنید، پیشنهاد مبیت به شما یک صفحه‌کلید هیبریدی است. این نوع صفحه‌کلید همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، می‌تواند به‌صورت بی‌سیم یا با ورودی USB به سیستم متصل شود.

مقاله پیشنهادی :  10 راهکار برای ارتقای عملکرد گیمینگ لپ‌تاپ

حواستان را به چینش کلیدها جمع کنید

تقریبا همه صفحه‌کلیدهای موجود در بازار کلیدهای خود را با طرح QWERTY چیده‌اند. چراکه بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که این نوع چیدمان می‌تواند سرعت تایپ شما را افزایش دهد. به‌علاوه پیاده‌سازی اصول ارگونومیک بر روی صفحه‌کلیدی با این نوع چیدمان راحت‌تر است. اما اگر می‌خواهید صفحه‌کلیدتان فقط مختص خودتان باشد و ذهن سایر افراد را برای استفاده از آن به چالش بکشید، صفحه‌کلیدهایی با چینش DVORAK را انتخاب کنید. سازندگان این نوع از صفحه‌کلیدها ادعا کرده‌اند که هنگام کار با این صفحه‌کلید انگشتان کمتری درگیر شده و میزان آسیب به مچ کاهش می‌یابد. اما اگر احساس می‌کنید که داشتن این صفحه‌کلید هم شما را از سایرین متمایز نمی‌کند، می‌توانید به‌صورت سفارشی چینش کلیدهای خود را انتخاب کنید.

شرکت سازنده صفحه‌کلید، تعیین‌کننده اصلی ویژگی‌های آن

شرکت‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که انواع صفحه‌کلیدها را تولید می‌کنند. مشهورترین این شرکت‌ها مایکروسافت؛ لاجیتک و ریزر هستند. اما اگر می‌خواهید که یک صفحه‌کلید تولید ملی باکیفیت بالا داشته باشید، شرکت فراسو با داشتن تجربه در سالیان دراز می‌تواند چنین صفحه‌کلیدی را به شما ارائه دهد.

اما نکته قابل‌توجه اینجا است که شرکت سازنده صفحه‌کلید، تعیین‌کننده ویژگی‌های آن است. نحوه پیاده‌سازی اصول ارگونومیک و سازگاری با اعضای مختلف بدن به‌ویژه دست برای به حداقل رساندن آسیب در هنگام کار مداوم بسته به شرکت سازنده متفاوت است. همچنین استفاده از امکاناتی چون نور پس‌زمینه و یا چینش کلیدهای کمکی هر شرکت مختص به خود آن شرکت است.

قیمت، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در انتخاب

محال است که شما تصمیم به خرید یک وسیله بگیرید و قیمت را به‌عنوان یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب خود مدنظر قرار ندهید. صفحه‌کلید هم از این قاعده مستثنا نبوده و قیمت تمام‌شده  آن به‌ویژه برای افراد مبتدی حتی می‌تواند در درجه بالاتری از کارایی قرار گیرد. قیمت یک صفحه‌کلید بسته به نوع، جنس، طراحی و کاربرد آن تعیین می‌شود. ضرب‌المثل هرکه بامش بیش، برفش بیشتر برای صفحه‌کلیدهای مختلف نیز صدق می‌کند. از این لحاظ که هرچقدر قیمت یک صفحه‌کلید بیشتر باشد، امکاناتی هم که به شما ارائه می‌دهد بیشتر است. ازاین‌رو هرگز فریب قیمت ارزان بعضی از صفحه‌کلیدها را نخورید و سعی کنید که با بررسی دیگر موارد ذکرشده در این مقاله از مبیت، یک صفحه‌کلید پرکاربرد و به‌صرفه را برای خود انتخاب کنید.

سخن نهایی

صفحه‌کلید یک کامپیوتر دریچه اصلی ورود به دنیای کامپیوتر و اطلاعات آن است. درواقع یکی از راه‌های حرف زدن با یک سیستم کامپیوتری، فشردن دکمه‌های صفحه‌کلید است. بنابراین انتخاب یک راه ورود درست و مناسب به دنیای کامپیوتری یکی از رسالت‌های شما به‌عنوان یک کاربر کامپیوتر است. در این مقاله از مبیت تلاش کرده‌ایم تا با بررسی اساسی‌ترین معیارها در انتخاب یک صفحه‌کلید مناسب، مسیر ورود شما را به دنیای سیستم‌های کامپیوتری هموارتر کنیم.