خانه هوشمندعلم و تکنولوژی

تنظیم خودکار نور و صرفه جویی در مصرف انرژی با پرده هوشمند

پرده های هوشمند که به آن ها پرده های اتوماتیک یا خودکار نیز گفته می شود، برتری های زیادی نسبت به پرده های عادی دارند که از جمله آن ها می توان به موتور داخلی، سنسور های روشنایی داخلی و قابلیت هماهنگی با سیستم های هوشمند خانه مانند HomeKit Apple، Nest  و یا دستیار های صوتی از قبیل Alexa یا Google Assistant اشاره نمود که ما در ادامه درباره ی این ویژگی ها توضیح خواهیم داد.

قابلیت های پرده هوشمند

ریموت کنترل

پرده های هوشمند را می توان از راه دور و از طریق یک ریموت کنترل و یا یک اپلیکیشن گوشی هوشمند کنترل و باز و بسته کرد و دیگر نیازی نیست که این کار را به طور مستقیم و با دست انجام دهید. حتی بعضی از ریموت کنترل ها مجهز به تایمر و برنامه زمانی هستند که به شما این امکان را می دهند تا به آن ها بگویید چه زمانی باید باز یا بسته شوند.

موتور داخلی

این موتور که وظیفه بالا و پایین کشیدن پرده ها را دارد، به وسیله ریموت کنترل، اپ های مربوطه و یا فرمان های صوتی فعال می شود و بدون نیاز به دخالت دست پرده ها را باز کرده و یا در صورت لزوم با فرمان کاربر می بندد.

سنسور های روشنایی داخلی

این سنسور ها معمولا در نسخه های پیشرفته پرده های هوشمند وجود دارند و به شما این امکان را می دهد تا پرده ها را بر اساس میزان روشنایی بیرون کنترل کنید و با انجام یکسری تنظیمات قادر خواهند بود زمان های مختلف روز مانند غروب یا بامداد را تشخیص دهند.

هماهنگی با دستیار های صوتی

بعضی از پرده های هوشمند می توانند با دستیار های صوتی رایج هماهنگ شوند و این امکان را برای شما فراهم کنند که از طریق فرمان های صوتی آن ها را کنترل کنید.

اما آیا این سری وسایل از دنیای تکنولوژی کارایی دارند؟ از جمله مزایای خاص پرده های هوشمند که ما را تشویق به خرید آن ها می کنند می توان به مواردی همچون صرفه جویی در هزینه اشاره کرد هر چند که شما در ابتدا برای خرید پرده های هوشمند باید مبلغ نسبتا زیادی بپردازید ولی مطمئن باشید که این پرده ها با کارآیی خوبشان این هزینه را به شما برخواهند گرداند چرا که با دارا بودن تنظیمات برنامه زمانی و سنسور های روشنایی داخلی می توانید در مواقع لزوم از نور بیرون به جای لامپ ها استفاده کنید و بدین ترتیب هزینه برق مصرفی شما کاهش می یابد. همچنین با داشتن پرده های هوشمند دیگر نیازی به برخواستن و کنار پنجره رفتن برای تنظیم پرده ها نیست و شما می توانید این کار را از راه دور و به طرق متفاوت مثل فرمان های صوتی انجام دهید و از امکانات اسمارت هوم خود بهره مند شوید.

منبع: lifewire

نجمه خواجویی نژاد

نجمه خواجویی نژاد هستم علاقه مند به نویسندگی و ترجمه و دوست دارم که توی موضوعات مختلف مطالعه داشته باشم تا بتونم اطلاعات عمومیم رو بالا ببرم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا