لامپ های هوشمند، یکی از انواع لامپ ال ای دی هستند که می توان آن ها را به وسیله گوشی، تبلت یا سیستم خودکار خانه هوشمند کنترل کرد. هر چند که این محصولات بسیار گران تر از لامپ های معمولی و حتی ال ای دی ها هستند، اما نسبتا انرژی کمتری مصرف می کنند و به اندازه لامپ های ال ای دی معمولی طول عمر دارند؛ یعنی حدود 20 سال و البته بر اساس تشخیص کمپانی تولید کننده ممکن است سفید و یا رنگی باشند.

لامپ های هوشمند چگونه کار می کنند؟

لامپ های هوشمند برای کار کردن، وابسته به گوشی های هوشمند، تبلت یا سیستم خودکار خانه هستند و برای اتصال به این دستگاه ها به استانداردهای اتصال بی سیم از قبیل بلوتوث، وای فای، Z-Wave یا Zigbee نیاز دارند و تعداد کمی از برند ها مانند Philips Hue Bridge برای کار کردن لازم است که یک درگاه ویژه داشته باشند. بسیاری از برندهای لامپ هوشمند به منظور سازگاری بهتر لامپ ها با سایر وسایل هوشمند خانه، از چند تکنولوژی بی سیم استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک لامپ هوشمند ممکن است همزمان با بلوتوث، وای فای و Apple Homekit کار کند تا روشنایی خانه شما را به بهترین شکل ممکن تامین کند. این لامپ ها از راه دورنیز قابل کنترل اند و حتی در مواقعی که آیفون تصویری در تاریکی شب به صدا در می آید، لامپ های هوشمند می توانند به صورت خودکار فضای خانه را روشن کنند.

خرید لامپ هوشمند شیائومی مدل Night Light2 با مناسب ترین قیمت در فروشگاه اینترنتی مبیت

بسیاری از افرادی که در تکنولوژی خانه هوشمند سرمایه گذاری می کنند و از آن استفاده می کنند، تصمیم گرفته اند که یک سیستم خودکار خانگی از قبیل Nest ،Wink یا دستیار های صوتی مانند آمازون الکسا، گوگل و اپل را انتخاب کنند که لامپ های هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیستند و پیش بینی می شود که آینده درخشانی پیش رو داشته باشند.

مقاله پیشنهادی :  پاور بانک های مناسب موبایل های اپل

اگر یک لامپ هوشمند انتخاب کرده اید که تنها از قابلیت بلوتوث پشتیبانی کند؛ دیگر از راه دور و خارج از خانه قابل کنترل نخواهد بود از این رو اگر روی قابلیت کنترل از راه دور حساب کرده اید بهتر است مدل دیگری را انتخاب کنید که از وای فای نیز پشتیبانی می کند. حال اگر لامپ هوشمندی را انتخاب کرده اید که از وای فای پشتیبانی می کند باید بدانید که سرعت پاسخگویی لامپ به دستور العمل های شما، بستگی به تعداد وسایلی دارد که به آن شبکه وای فای متصل هستند، یعنی هر چه تعداد دستگاه های متصل بیشتر باشد، سرعت پاسخگویی پایین تر خواهد بود. لامپ های هوشمند در سایز های مختلف موجود هستند، پس نیازی نیست که جا لامپی های خود را تعویض کنید همچنین می توانند با برنامه های تلویزیونی هماهنگ شوند و بر اساس آن ها رنگ و درجه روشنایی خود را تغییر دهند تا یک تجربه لذت بخش از تماشای تلویزیون را برای شما رقم بزنند. و در آخر بسیاری از این مدل محصولات می توانند با استفاده از GPS موقعیت گوشی شما را ردیابی کنند؛ در نتیجه با ورود و خروج شما به هر قسمت از خانه، لامپ های آن قسمت را روشن یا خاموش کنند.

منبع: lifewire