راهنمای خریدلوازم جانبی

هدفون WH 1000XM4 سونی (نقد و بررسی هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی)

WH-1000XM4 جدیدترین سری محبوب هدفون‌های بی‌سیم بدون نویز سونی است. 1000 XM4 دو سال پس از معرفی مدل قبلی خود که مورد استقبال جهانی قرار گرفت، وارد بازار شد. سونی با استفاده از 1000XM4 دست به تولید محصول جدید نزد، بلکه فقط پیشرفت‌های جزئی را در محصولاتی که قبلاً پرطرفدار بودند، اضافه کرد. پیشرفت‌های موجود در هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی بیشتر شامل جنبه‌های نرم‌افزاری مانند الگوریتم جدید حذف نویز، جفت شدن چند دستگاه، ویژگی “صحبت با چت”،DSEE Extreme ، تنظیمات صوتی بهبود یافته و ویژگی همگام‌سازی سریع با گوگل است. البته برخی از ویژگی‌های سخت‌افزاری جدید مانند سنسور نوری برای تشخیص هدفون بر روی گوش را نباید فراموش کرد. مواردی که ثابت مانده‌اند شامل طراحی و عمر باتری است. اما این بار مواردی مانند کمبود کدک‌های aptX و aptX HD حس می‌شود. ما در این مقاله از مبیت همه این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. بنابراین قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید و انتخاب بهترین هندزفری برای تماس تا پایان با ما همراه باشید.

طراحی هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی
هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

از نظر بصری هدفون WH 1000XM4 سونی با مدل قبلی خود کاملا یکسان است. این تشابه را حتی در رنگ یکسان این دو نسخه می‌بینیم؛ به طوری که اگر هدفون‌ها را در گوش کسی در حال استفاده ببینید، راهی برای تمیز دادن مدل‌ها وجود ندارد. تنها تفاوت جزئی در قسمت گوش سمت چپ است، جایی که سنسور نوری برای تشخیص هدفون بر روی گوش قرار دارد. به طور کلی می توان گفت که نسخه‌های 3 و 4 سونی کمی با ورژن‌های 1 و 2 تفاوت دارند؛ اما همه آن‌ها دارای یک ظاهر غیر قابل تشخیص هستند.

در کل به لحاظ زیبایی، این هدفون یک طراحی بسیار دلپذیر با ظاهری بازبینی شده و پیشرفته دارد. این طراحی کاملاً هوشمندانه است و در فضای باز بدون جلب توجه می‌توان آن‌ها را بر روی گوش‌ها قرار داد؛ چون سرگوشی‌های هدفون کاملاً لاغر هستند و گوشی‌ها از دو طرف زیاد بیرون نمی‌زنند. تناسب ظاهری و مواد محصول نیز کاملا خوب است، به نحوی که 1000XM4 به آنها افتخار می‌کند!

عملکرد طراحی نیز تغییر نکرده است. هدبندها با مکانیزم کشویی رضایت‌بخشی قابل تنظیم هستند. با این حال باید هنگام خارج کردن هدفون از سر، نسبت به تغییر سایز آن اقدام کنید. دلیل این امر این است که به محض پوشیدن آن‌ها، سربندها خم می‌شوند و این باعث می‌شود سرگوشی‌های هدفون به راحتی روی ریل‌های فلزی بلغزند. به نظر می‌رسد تغییر طول هدفون بر روی گوش‌ها بسیار دشوار است زیرا احتمالا هنگام پوشیدن گیر می‌کند. در این طراحی کاربردی سرگوشی‌ها به راحتی به پهلو چرخانده می‌شوند، بنابراین می‌توان آن‌ها را از روی سر برداشت و دور گردن انداخت یا صاف روی یقه قرار داد. با این حال ممکن است برای برخی افراد به سختی دور گردن محکم شود  و حتی با چرخاندن سرگوشی‌ها نیز راحت نیست.

سربند نیز از نزدیک نقطه اتصال کشویی به سمت داخل تا می‌شود. با این کار می‌توانید یکی از بلندگوها را تا کنید تا بتوانید آن‌ها را در داخل کیف قرار دهید. حتی با وجود این ابعاد هم، جمع و جور نیست و فضای نسبتا زیادی را اشغال خواهد کرد. به هر حال این مورد، با محفظه‌ای برای نگهداری کابل صوتی موجود و آداپتور هواپیما بسیار خوب طراحی شده است. کنترل‌های هدفون WH 1000XM4 سونی نیز با 1000XM3 یکسان است؛ شما ترکیبی از دکمه‌های لمسی در گوشی سمت راست و دکمه‌های فیزیکی گوشی چپ را در اختیار دارید. سری 1000X همیشه دکمه‌های لمسی را داشته است اما عملی ترین و کاربرپسندترین روش کنترل هدفون نیست. اول از همه، این حرکات فقط در گوشی راست در دسترس است، بنابراین اگر چپ دست هستید یا دست راستتان بند است، استفاده از آن‌ها با دست چپ کاملاً سخت به نظر می‌رسد.

داشتن دکمه‌های فیزیکی همه این مسائل را پوشش می دهد. آن‌ها بدون توجه به موقعیت سر شما، خواه دستکش بپوشید و یا هر موقعیت دیگری، همیشه قابل اتکاء عمل می‌کنند. همچنین استفاده از آنها در انظار عمومی احمقانه به نظر نمی رسد.

1000XM4 دارای دو دکمه است. یکی برای روشن و خاموش کردن و جفت شدن و دیگری برای حذف نویز و تنظیم صوت. اگر این امکان وجود داشت که برای هر ویژگی دیگر، تعداد بیشتری از این دکمه‌ها را داشته باشیم، خیلی خوب می‌شد. به جز این موارد، چیز دیگری برای ابراز تاسف در مورد طراحی 1000XM4 وجود ندارد. این هدفون ها هنوز هم به خوبی هدفون‌های طراحی شده قبلی بوده و مناسب و ممتاز هستند.

راحتی هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی
هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

استفاده از هدفون WH 1000XM4 سونی بسیار راحت است. می‌توانید این هدفون را ساعت ها بپوشید و هیچ فشار و ناراحتی در گوش یا اطراف آن احساس نکنید. گوشی‌های هدفون نیز آنقدر عمیق هستند که نمی‌توانند گوش‌های شما را لمس کنند اما در صورت لمس، سونی آن‌ها را با یک نوع ماده نرم مارشمالویی آستر کرده است. هدبند نیز با همین لایه پوشانده شده و کاملا راحت است. WH-1000XM4، علاوه بر جمع و جور بودن، نسبتاً سبک هم است و با کمک این ویژگی می‌توانید به راحتی با آن‌ها راه بروید یا آن‌ها را در پروازهای طولانی مدت بپوشید و فراموش کنید که در حال استفاده از آن‌ها هستید.

تنها موردی که می‌توان به عدم راحتی هدفون اشاره کرد، عدم تهویه هوا است. از آنجا که این هدفون‌ها بدون نویز هستند، هوای زیادی در داخل و خارج گوشی‌ها حرکت نمی‌کند. این مشکل در کشورهایی با آب و هوای سرد یا محیط‌های معتدل از نظر آب و هوایی مشکلی ایجاد نمی‌کنند؛ اما اگر در هوای گرم و به خصوص مرطوب هستید، متأسفانه گوش‌هایتان کاملاً عرق می‌کند. این مسئله در مورد هدفون‌های حذف‌کننده نویز همیشه وجود داشته و کارهای زیادی نمی توان در این زمینه انجام داد.

راهنمای خرید اسپیکر بی سیم را اینجا بخوانید.

نرم افزار و ویژگی‌های هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی
هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

هدفون WH 1000XM4 سونی دارای طیف وسیعی از ویژگی‌های نرم‌افزاری مختلف است که از طریق برنامه Sony Headphones Connect در iOS و Android در دسترسی هستند. نصب این برنامه اجباری نیست؛ اما به شما این امکان را می‌دهد که بسیاری از موارد را کنترل کنید. البته بهتر است به دلیل به روزرسانی‌های نرم‌افزار، این مورد را نصب داشته باشید. در بررسی‌های قبلی هدفون سونی، برخی از ویژگی‌های این برنامه را مانند قابلیت تنظیم صدا که میزان لغو نویز را بر اساس مکان شما تنظیم می‌کند، اشاره شده است. قابلیت تنظیم صدای 360 درجه، که یک نمایه HRTF سفارشی برای استفاده در برنامه‌هایی که محتوای این قالب را ارائه می‌دهند، ایجاد می‌کند و DSEE که نمونه‌ای از موسیقی با وضوح پایین است.

در اینجا ویژگی‌های جدید و در واقع مفید WH-1000XM4 را معرفی می‌کنیم که اولین آنها جفت شدن چند دستگاه است. مدتی زیادی است که کاربران این ویژگی را خواسته‌اند و مدت‌ها است که هدفون بی‌سیم بدون این ویژگی تولید می‌شود. در هدفون WH-1000XM4 از این ویژگی پشتیبانی می‌شود. می‌توانید همزمان دو دستگاه را متصل کنید و تقریباً به طور معمول با همه دستگاه‌ها جفت شوید. وقتی برای اولین بار از این امکان استفاده کردید، باید وارد گزینه متصل کردن هدفون سونی شوید و اولین گزینه در سربرگ دستگاه را بررسی کنید. در اینجا از شما خواسته می‌شود دستگاه دوم را از تاریخچه دستگاه‌های جفت شده انتخاب کنید. پس از انتخاب، برنامه سعی در اتصال هدفون به دستگاه دوم و در عین حال اتصال با دستگاه فعلی دارد. بعد از آن، کار تمام است. هدفون به طور یکپارچه به هر دستگاهی که سعی در پخش صدا دارد تغییر می‌کند و در صورت تماس، به آن دستگاه سوئیچ می‌کند. نکته جالب این است که شما می‌توانید WH-1000XM4 خود را با موبایل و لپ تاپ خود جفت کنید و برنامه از هر دو آگاه هستند. بنابراین حتی اگر چیزی را روی لپ‌تاپ خود پخش می‌کنید، می‌توانید پخش برنامه اپلیکیشن سونی را روی گوشی کنترل کنید، انگار که در خود گوشی پخش می‌شود.

WH-1000XM4 از SBC، AAC و LDAC پشتیبانی می‌کند؛ اما جفت شدن چند دستگاه با LDAC کار نمی‌کند. بنابراین بسته به اینکه هر دو دستگاه جفت شده شما از چه چیزی پشتیبانی می‌کنند، دستگاه به AAC یا حتی SBC در هر دو تنزل پیدا می‌کند. در حال حاضر، این بهایی است که برای جفت شدن چند دستگاه پرداخت می‌کنید، برای امکانات بیشتر، برخی از حالت‌های صوتی قوی‌تر را از دست خواهید داد.

ویژگی جدید دیگر تشخیص قرار گرفتن هدفون روی گوش توسط دستگاه است. یک حسگر نوری در داخل گوشی چپ تعبیه شده و به هدفون اطلاع می‌دهد که بر روی گوش شما قرار گرفته است. به نظر می‌رسد که سنسور با دقت بالایی کار می‌کند طوری که من نمی‌توانم با پوشاندن دستی سنسور را فعال و هدفون را فریب دهم. این حسگر دو ویژگی را در هدفون امکان‌پذیر می‌کند؛ هنگامی که آن را بر می‌دارید یا حتی هدفون سمت چپ را از گوش خود بلند می‌کنید، پخش صدا متوقف می‌شود. ویژگی دیگر این است که هدفون تا 15 دقیقه بعد از این که آن را از روی گوش‌هایتان برداشتید، صبر می‌کند و حتی اگر صدا هنوز در حال پخش باشد، خاموش می‌شود. می‌توانید هر دو ویژگی را به صورت جداگانه غیرفعال کنید. اگر نمی‌خواهید هدفون خود به خود بعد از یک تایم مشخص خاموش شود و فقط برای زمان کوتاهی آن را کنار می‌گذارید، می‌توانید گزینه خاموش خودکار را غیرفعال کنید.

سومین ویژگی جدید “صحبت با چت” است. کاری که STC انجام می‌دهد این است که هدفون وقتی تشخیص می‌دهد که صحبت می‌کنید به طور خودکار موسیقی را متوقف می‌کند و میزان صدای محیط را در گوش شما افزایش می‌دهد. می‌توانید میزان حساسیت هدفون نسبت به صحبت کردن را تغییر دهید یا پس از پایان اولین صحبت، مدت زمان مکث هدفون را در زمان صحبت کردن مشخص کنید.

احتمالا وقتی متوجه شوید که هدفون چقدر دقیق مدت زمانی که با یک نفر صحبت می‌کنید را تشخیص می‌دهد، تعجب خواهید کرد! یه طور مثال اگر کسی وارد اتاق شود و با شما صحبت کند، و سپس شما پاسخ دهید “چی؟” این پاسخ به طور خودکار در STC ثبت می‌شود. مسئله این است که STC به صحبت کردن شما متکی است؛ نه فقط گوش دادن. اگر در مکالمه حضوری زیاد صحبت نمی‌کنید، موسیقی با اتمام تایمر دوباره روشن می‌شود؛ به طوری که انگار تایم مکالمه شما تمام شده است.  STC به صداهای دیگر نیز حساس است. می‌تواند صدای نزدیك شما را نیز بلند كند.

برخی از ویژگی‌های جدید نرم‌افزار، ارزش زیادی به محصول می‌دهند. ممکن است برای وسوسه کاربران مدل قبلی یعنی مدل 1000XM3 برای ارتقا به مدل جدید کافی نباشد؛ اما علاقمندان جدیدی را به خرید جذب می‌کند.

کارایی هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

شنیداری

کارایی شنیداری هدفون نویز کنسلینگ سونی
کارایی شنیداری هدفون نویز کنسلینگ سونی

هدفون WH 1000XM4 سونی هدفون‌های پشت بسته هستند که در هر دو طرف تنها یک محرک حرکتی 40 میلی‌متری دارند. محرک‌های LCP با روکش آلومینیوم پاسخ فرکانسی 4-40000 هرتز دارند؛ اما در صورت استفاده با بلوتوث حداکثر به 20-40000 هرتز محدود می‌شود. محرک‌های این مدل با مدل WH-1000XM3 یکسان هستند.

WH-1000XM4 از کدک‌های SBC، AAC و LDAC پشتیبانی می‌کند. در این محصول از کدک‌های aptX و aptX HD پشتیبانی نمی‌شود. در حال حاضر سونی برای هدفون‌های خود به استفاده از پردازنده‌های MediaTek روی آورده است که فاقد پشتیبانی بومی از این کدک‌ها هستند. اگر چه LDAC خوب است و این روزها پشتیبانی گسترده‌ای از اندروید دارد؛ اما به دلیل تمایل به برگشتن به نرخ بایت پایین در صورت کمبود اتصال، به اندازه کدک‌های aptX سازگار نیست.

برای آزمایش صوتی، WH-1000XM4 با استفاده از هر سه کدک در طیف گسترده‌ای از سیستم عامل‌ها آزمایش شد. آزمایش LDAC با استفاده از بالاترین کدک‌های بایت ریت با عبور دادن آن از طریق تنظیمات توسعه‌دهنده Android انجام شد. برای آزمایش از محتوای متنوعی استفاده شده که از جمله فایل‌های 24 بایتی 96 کیلوهرتز با وضوح بالا را می‌توان نام برد. برخی از آزمایش‌ها نیز با استفاده از کابل صوتی ارائه شده در حالت سیمی انجام شد.

هدفون WH 1000XM4 سونی یک هدفون عالی است. سونی کیفیت صدا را در مقایسه با WH-1000XM3 با یک فرکانس واکنشی خنثی‌تر، که بدون خش‌تر به نظر می‌رسد، بهبود بخشیده است. نت‌های صدای بم بیشترین تغییر را نسبت به مدل قبلی داشته است. WH-1000XM3 در واکنش، نت‌های کاهشی را به طور مداوم بالا می‌برد به صورتی که صدای ضرب‌دار به محتوا اضافه می‌کند اما همچنین صدا خفه است. WH-1000XM4 با اضافه کردن یک صدای باس عمدتا خنثی و فقط با انتقال کمی گرما به آن، مشکل را حل می‌کند. مسیر باس حاصل کاملاً صاف و بی‌خش است و به شما امکان لذت بردن از صدایی صاف از سازها و آوازی که ممکن است در این محدوده صدایی دچار اختلالات شود را می‌دهد. صدا در برخی از زیرترین نت‌ها وجود ندارد، جایی که به نظر می‌رسد مقداری از انرژی را از دست داده؛ اما برای اکثر محتواهای صوتی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

تقویت صدا نیز در هدفون WH 1000XM4 سونی بهبود یافته است. شما در تحریرهای صدای بالاتر با جزئیات و پردازش بهتر موسیقی را می‌شنوید. تقویت بیشتری در قسمت تحریرهای بالا و کمی کمتر در محدوده پایین صدا وجود دارد که می‌تواند روی آوازها و سازهای زهی تأثیر کمی بگذارد، اما این خیلی نگران‌کننده نیست.

WH-1000XM4 به دلیل ماهیت بسته بودن، دارای صدایی کاملاً محدود است. شما احساس می‌کنید که صدا در محدوده هدفون گیر کرده و در اطراف شما در جریان نیست. به طور کلی این مورد محدودیت هدفون‌های حذف‌کننده نویز و پشت بسته است و اگرچه DSP سعی می‌کند با یک استودیوی صوتی گسترده‌تر از آنچه محرک‌های صوتی توانایی آن را دارند، رقابت کند، اما شما احساسی که با استفاده از هدفون‌های پشت باز دارید را با این هدفون‌ها نخواهید داشت.

سونی تصمیم عاقلانه‌ای گرفته که دراین هدفون به صدای گرم اما خنثی‌تر نسبت به صدای نسل اول WH-1000X برگردد. این تصمیم یک صدای طبیعی‌تر تولید و انواع بیشتری از محتواهای صوتی را حمایت خواهد کرد. این برخلاف کاری است که Bose با 700 انجام داد؛ جایی که آن‌ها صدا را نسبت به QuietComfort 35 II کمتر خنثی و کمی باس را سنگین‌تر کردند. بدون شک تصمیم Bose تحت تأثیر موفقیت صدای بیس WH-1000XM3 قرار گرفته است؛ اما می‌توان گفت سونی در جهت اصلاح روند صدایی خنثی‌تر تصمیم درستی گرفت.

اگر بعد از خواندن راهنمای جامع خرید هندزفری قصد خرید هدفون متصل به سیم را دارید، می‌توانید با پرداخت پول برابر یا حتی کمتر، صدای بهتری بگیرید. اغلب افراد برچسب قیمت بالای این هدفون را می‌بینند و تصور می‌کنند کیفیت صدا مشابه، کیفیت صدای هدفون سیمی با قیمت مشابه است؛ اما در واقعیت اینگونه نیست. بیشتر هزینه‌ای که برای خرید هدفون سیمی صرف می‌کنید، باعث می‌شود صدای آن خوب باشد؛ در حالی که بیشتر هزینه‌ای که برای خرید هدفون بی‌سیم می‌کنید، صرف بی‌سیم شدن آن شده است. اگر می خواهید در هنگام رفت و آمد قطار، مسافرت هوایی یا فقط راه رفتن سگ خود چیزی برای گوش دادن داشته باشید، می‌توانید برای حذف سر و صداهای اضافی و آزاد بودن هدفون، با پرداخت پول بیشتر از هدفون بدون سیم استفاده کنید اما اگر تمام کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که جلوی میز خود در خانه بنشینید و از موسیقی لذت ببرید، می‌توانید با همان پول، هدفونی با صدای فوق‌العاده بهتری تهیه کنید یا حدود یک سوم آن را خرج کنید و موارد صدایی مشابه را به دست آورید.

حذف نویز

هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی
هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

هدفون WH 1000XM4 سونی عملکرد چشمگیری در حذف نویز دارد. این ویژگی با محصولات قبلی پایه‌گذاری شده؛ اما سونی ادعا می‌کند که در این مدل با الگوریتم جدید آن را بهبود بخشیده است. در ابتدا نمی توان گفت که WH-1000XM4 از این نظر نسبت به WH-1000XM3 بهبود یافته است یا نه.

می‌توان گفت که حذف نویز فعال در WH-1000XM4 در بیشتر مواقع کاملاً خوب عمل می‌کند. WH-1000XM4 هنوز هم در جداسازی بیشتر نویزهای پس زمینه بسیار عالی عمل می‌کند. آن‌ها همچنین به طور شگفت‌انگیزی در مسدود کردن گفتار موثر هستند، بنابراین اگر می‌خواهید صحبت‌های طرف مقابل را بشنوید باید از حرکت کف دست در گوش راست استفاده کنید. هدفون‌ها همچنین برای جداسازی صدای باران شدید و حتی رعد و برق بسیار عالی عمل می‌کنند.

مسئله‌ای در مورد حذف نویز این است که گاهی اوقات مقداری از نویز را از طریق یکی از بلندگوها منتقل می‌کند. WH-1000XM4 این کار عجیب را در جایی انجام می‌دهد که صدای بالارفتن هواپیما از بلندگوی سمت چپ را پخش می‌کند در حالی که گوشی سمت راست برای لغو آن کار می‌کند. این اتفاق به طور مداوم و هر بار اتفاق می‌افتد. برای گوشی چپ، تقریباً به نظر می‌رسد که در حال تماشای برخی مطالب با صدای پرواز هواپیماها هستید و این صدایی نیست که به هدفون به طور اتفاقی نفوذ کرده باشد، این خود بلندگو است که صدای هواپیما را تقویت می‌کند.

در حال حاضر، صدا بلند نیست؛ اما قابل شنیدن است و چون اساساً از طریق بلندگوها پخش می‌شود، می‌توانید آن را حتی از طریق موسیقی نیز بشنوید. اگر بلندگوها خود صدا را برای شما پخش می‌کنند، این هدف از بین بردن نویز را تضعیف می‌کند. مطمئنا این یک اشکال است یا فقط چیزی است که می‌تواند در الگوریتم اصلاح شود؛ اما کاملاً حواس را پرت می‌کند. به غیر از این، عملکرد حذف نویز بسیار عالی است.

میکروفون

میکروفون در هدفون بی سیم جدید سونی
میکروفون در هدفون بی سیم جدید سونی

WH-1000XM4 عملکرد میکروفون متوسطی دارند. صداها منطقی به نظر می‌رسند اما همچنان بیش از حد متراکم هستند. از بین بردن صدای پس زمینه کافی است؛ اما استثنایی نیست. کیفیت کلی برای تماس‌های صوتی کوتاه خوب است؛ اما برای مجموعه‌ای برتر از هدفون‌های بی‌سیم خیلی خاص نیست. باز هم اگر کیفیت صدا برای شما مهم است، یک هدفون سیمی تهیه کنید. صدای میکروفون موجود در EarPods های با سیم بهتر است.

تاخیر

تاخیر صدا در هدفون بی سیم جدید سونی
تاخیر صدا در هدفون بی سیم جدید سونی

WH-1000XM4 تاخیر نسبتاً قابل کنترلی دارد. در هنگام تماشای فیلم تاخیر جزئی وجود دارد، که اگر دستگاه جفت شده شما چندان کار نکند، می‌تواند بیشتر شود (من آزمایش تأخیر خود را با ویندوز 10، iOS یا macOS انجام می‌دهم زیرا اندروید دارای تأخیر صوتی است). با این حال، بیشتر مردم احتمالاً متوجه این موضوع نمی‌شوند. اما اگر برای مواردی مانند بازی به تأخیر کم نیاز دارید، با کمک سیم کابل ارائه شده مشکل تاخیر را برطرف کنید.

قابلیت اتصال

هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی
هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

WH-1000XM4 با اکثر دستگاه‌های جفت شده دارای اتصال نسبتاً پایدار و محکمی است. می‌توانید با تلفن در جیب، کمی دورتر اما در همان اتاق و در اتاق بعدی راه بروید و اتصال در تمام مدت پایدار بماند. این مسئله در استفاده از LDAC 990kbps مشکل به وجود می‌آورد که جای انتقاد دارد. این بایت ریت فقط در فاصله یک بازو از تلفن یا در یک دید واضح و در همان اتاق کوچک واقعاً قابل استفاده است. این امر همچنین وابستگی زیادی به دستگاه انتقال‌دهنده دارد، زیرا برخی از تلفن‌ها حتی در صورت قرارگیری در مقابل صورت شما برای حفظ اتصال پایدار با سرعت 990 کیلوبایت بر ثانیه تلاش می‌کنند.

متأسفانه LDAC فقط با سرعت 990 کیلوبایت بر ثانیه یا در بدترین حالت، 660 کیلوبایت بر ثانیه فقط ارزشمند است. اگر این سرعت به 330 کیلوبایت بر ثانیه کاهش پیدا کند، تمام مزایای وضوح بالا و عمق بایت بالا را از دست می‌دهد، که عملکردی بهتر از SBC یا AAC ندارد. اگر تلفن خود را روی حالت خودکار بگذارید، این نحوه پیکربندی آن است و برای هر بار راه‌اندازی مجدد هدفون به طور پیش فرض انجام می‌شود، اکثر تلفن‌های اندرویدی برای اولویت‌بندی ثبات، به استفاده از سرعت 660 یا 330 کیلوبایت بر ثانیه متوسل می‌شوند. 990 کیلوبایت بر ثانیه فقط به صورت دستی قابل دستیابی است و پس از آن باید مطمئن شوید که نزدیک دستگاه هستید. به همین دلیل aptX HD ترجیح داده می‌شود؛ زیرا بسیار پایدارتر از LDAC است و هنوز هم دارای عمق بایت، نرخ نمونه‌برداری، دامنه دینامیکی و حداقل صدا است. متأسفانه، سونی تصمیم گرفت که پشتیبانی از این کدک‌ها را به طور کلی کنار بگذارد تا حق امتیاز Qualcomm را پرداخت نکند.

برای کسانی که این هدفون‌ها را برای استفاده با آیفون یا سایر محصولات اپل خریداری می‌کنند، کدک AAC (یا حتی SBC) کاملاً مناسب است. کیفیت صدا نیز تقریباً یکسان است.

عمر باتری

هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی
هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

عمر باتری WH-1000XM4 30 ساعت است. این همان رقمی است که سونی برای 1000XM3 و حتی 1000XM2 ادعا کرده است. از آنجا که سونی بیان نمی‌کند از کدام کدک برای دستیابی به دوام باتری استفاده کرده است، هدفون با LDAC قفل شده در 990kbps و AAC آزمایش شد. به طور معمول، میزان صدا در طول اجرا حفظ شد، آهنگ مشابه بارها و بارها پخش شد و ویژگی‌هایی مانند کنترل تطبیقی صدا، مکالمه با چت، EQ، DSEE و جفت شدن چند دستگاه غیرفعال شدند.

سونی ادعا کرد که هنگام آزمایش با LDAC، هدفون 25 ساعت پخش مداوم را مدیریت کرد. این ادعا با دستگاهی متفاوت اما شرایط مشابه آزمایش شد و نتیجه یکسان بود. بعداً هدفون‌ها با AAC مورد آزمایش قرار گرفتند و با استفاده از این رمزگذار آن‌ها 35 ساعت پخش مداوم را مدیریت کردند، که تقریباً بیش از ادعای سونی است.

ما می‌دانیم که LDAC -به خصوص در 990 کیلوبایت بر ثانیه- بسیار سخت عمل می کند، بنابراین تفاوت در مقایسه با AAC جای تعجب ندارد. اگرچه ممکن است که در صورت استفاده با حالت‌های 660 یا 330  کیلو بایت، عمر باتری به 30 ساعت ادعا شده، نزدیکتر باشد.

همچنین ادعای شارژ سریع در 5 ساعت را با استفاده از 10 دقیقه شارژ آزمایش شد و در همان شرایط آزمایش برای LDAC تکرار شد و این پروسه بیش از 6 ساعت طول کشید.

دوام باتری حتی با 990 کیلوبایت بر ثانیه نیز خیلی بد نیست؛ اما بعد از سه سال، انتظار می‌رفت که سونی در این زمینه پیشرفت‌هایی داشته باشد. برخی از مدل‌های ارزان قیمت سونی نسبت به WH-1000XM4 عمر باتری بهتری دارند بنابراین ناامیدکننده است که مدل پرچمدار فقط به عمر باتری قابل قبول و نه استثنایی دست یابد.

نتیجه و سخن آخر درباره هدفون WH 1000XM4 سونی

هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی
هدفون بی سیم نویز کنسلینگ سونی

Sony WH-1000XM4  350 دلار قیمت دارد. این مدل در کنار مدل نسل قبلی -که در حال حاضر با همان قیمت رسمی یا حتی با 100 دلار کمتر در آمازون به فروش می‌رسند- عرضه می‌شوند.

واکنش اولیه نسبت به این هدفون این بود که غافلگیرکننده نیست؛ زیرا به نظر می‌رسد هیچ تحولی برای محصولی که دو سال بعد از محصول قبلی وارد بازار شده، وجود ندارد. اما پس از گذراندن بیش از سه هفته با این هدفون، می‌توانید این احساس را داشته باشید که یک قدم بالاتر از مدل قبلی هستند.

بسیاری از پیشرفت‌ها از ویژگی‌های مختلف نرم افزاری و سخت افزاری کوچک حاصل شده است. مواردی مانند جفت شدن چند دستگاه، تشخیص قرار دادن بر روی گوش و “صحبت کردن در حالت چت” ارزش زیادی را به تجربه استفاده از این هدفون اضافه کرده است و اکنون به نظر می رسد که هر جفت هدفون باید این موارد را داشته باشد. اگر بخواهید از طریق برنامه سونی سرک بکشید، ویژگی‌های بیشتری وجود دارد که شما را متعجب خواهد کرد.

پیشرفت عمده دیگر در کیفیت صدا بود. صدای WH-1000XM3 صدایی خفه و گنگ داشت که دقیق نبود. این ویژگی‌ای بود که Bose QC35 II قدیمی سونی را به راحتی از رقابت عقب می‌زد. با این حال، هدفون WH 1000XM4 سونی صدای بسیار خنثی‌تری دارد و در کل صدا عالی است.

پس از آن حذف نویز وجود دارد که همچنان بسیار خوب است. من با برخی از تغییرات جزئی مواجه شدم، اما به طور کلی ویژگی فوق‌العاده خوبی است و یکی از بهترین‌ها در بازار است.

WH-1000XM4 هدفون فوق‌العاده راحتی است. این چیزی است که تقریباً به اندازه کیفیت صدا اهمیت زیادی دارد. البته آنها برای آب و هوای گرم ایده آل نیستند اما در جاهای دیگر خوب عمل می‌کنند.

یکی از نکات منفی، کیفیت میکروفون است. برای یک هدفون بی‌سیم خوب، انتظار کیفیت صدای بهتری از میکروفون می‌توان داشت. ناامیدی دیگر، اتکاء سونی به دکمه‌های لمسی برای کنترل هدفون است. این حرکات غیر قابل اعتماد بوده و هیچ مزیتی نسبت به دکمه‌های فیزیکی ندارند.

آخرین مورد مربوط به عمر باتری است. تفاوت قابل توجهی در LDAC در مقابل AAC وجود دارد و آن این که عدد LDAC کمتر از ادعای سونی است. 25 ساعت عدد مناسبی است اما باید سونی در این زمینه عملکرد بهتری داشته باشد. با این حال، اگر قصد دارید این هدفون‌ها را با آیفون یا Mac جفت کنید، می‌توانید عمر باتری را بسیار خوبی و طولانی تجربه کنید.

در کل، بسیاری این محصول را به عنوان بهترین هدفون بی‌سیم موجود در بازار می‌دانند و پول خوبی برایش هزینه می‌کنند. می‌توان گفت که هدفون WH 1000XM4 سونی یک هدفون بسیار خوب است. در صورتی که اولویت‌های شما کیفیت صدا، لغو نویز، صدای بی‌سیم و… باشد، احتمالاً باید هدفون بیسیم نویز کنسلینگ سونی را بخرید.

برای انتخاب هدست مناسب راهنمای جامع خرید هدست مبیت را مطالعه کنید.

برای مشاهده اخبار بیشتر پبج اینستاگرام مبیت را دنبال کنید.

زهرا خداکرمی

یک دیجیتال مارکتر فارغ التحصیل نرم افزار که عاشق هوش مصنوعی و حل مسئله و چالش های جدیده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا