شرکت اپل جدیدترین به‌روزرسانی سیستم‌عامل‌های خود را در دسترس کاربران قرار داد. بر اساس گزارش‌ها این شرکت در روز دوشنبه سیستم‌عامل‌های iPadOS 15.0.2، iOS 15.0.2 و WatchOS 8.0.1 را منتشر کرد. در مورد به‌روزرسانی تلفن‌های همراه iPhone و iPad گفته می‌شود چندین اشکال مربوط به برنامه Find My برطرف شده است.

همچنین شرکت اپل می‌گوید این به‌روزرسانی شامل یک رفع مشکل امنیتی بزرگ نیز می‌شود. بنابراین می‌توان گفت نقصی که باعث می‌شد هکرها بتوانند به‌راحتی دستگاه‌ شما را هک کنند از بین رفته است. از این رو شرکت اپل از کاربران خود می‌خواهد که هرچه زودتر دستگاه‌های خود را به‌روزرسانی کنند تا از حمله هکرها در امان بمانند.

در مورد هک تلفن‌های همراه اپل جزئیاتی منتشر شده که نشان می‌دهد یک محقق ناشناس توانسته کدی را کشف کند تا از طریق آن بتواند کنترل دستگاه شما را در دست بگیرد. کد CVE-2021-30883 همان کد موردنظر است که می‌تواند به مهاجم اجازه دهد از طریق IOMobileFrameBuffer دستگاه شما را تحت کنترل خود در بیاورد.

با به‌روزرسانی سیستم‌عامل تلفن همراه آیفون خود و دریافت نسخه iOS 15.0.2 می‌توانید برخی مشکلات دستگاه خود را رفع کنید. این مشکلات شامل موارد زیر می‌شود.

  • عکس‌های ذخیره‌ شده در کتابخانه‌ی دستگاه شما از Messages پس از حذف موضوع یا پیام مربوطه ممکن است به‌طور کامل حذف شوند.
  • تلفن همراه آیفون شما با وجود MagSafe ممکن است به برنامه Find My متصل نشود.
  • ممکن است آیفون در جستجو و اسکن AirTag دچار مشکل شود.
  • CarPlay ممکن است برنامه‌های صوتی را باز نکند یا در حین پخش قطع شود.
  • هنگام استفاده از برنامه‌های Finder یا iTunes برای تلفن‌های همراه مدل آیفون 13، بازیابی یا به‌روزرسانی دستگاه ممکن است خراب شود.

به‌روزرسانی iOS 15.0.2

بر طبق گزارش‌ها سیستم‌عامل iOS 15.0.2 می‌تواند یک وصله امنیتی جدید را به دستگاه شما اضافه کند و برخی از اشکالات گفته‌شده را نیز از بین ببرد. بنابراین بهتر است این به‌روزرسانی را هرچه زودتر دریافت کنید.

لازم به ذکر است که شرکت اپل علاوه بر به‌روزرسانی سیستم‌عامل تلفن‌های همراه خود یک سیستم‌عامل جدید را نیز برای ساعت‌های هوشمند خود طراحی و منتشر کرده است. این شرکت از کاربران خود خواسته تا سیستم‌عامل WatchOS 8.0.1 را در اسرع وقت روی ساعت‌های هوشمند خود نصب کنند.

بر اساس آنچه تاکنون دراین‌باره منتشر شده ممکن است پیشرفت به‌روزرسانی این نرم‌افزار برای برخی از کاربران Apple Watch Series 3 به‌طور دقیق نمایش داده نشود. به‌طورکلی می‌توان گفت کاربرانی که از سری سوم ساعت‌های هوشمند اپل استفاده می‌کنند قادر به دریافت این نرم‌افزار نخواهند بود.

برای دریافت سیستم‌عامل WatchOS 8.0.1 برنامه Watch را در تلفن همراه آیفون خود باز کنید و بر روی گزینه General>Software Update کلیک کنید. در ادامه مطمئن شوید که تلفن همراه آیفون شما حداقل 50 درصد شارژ داشته باشد. همچنین برای انجام سریع این کار بهتر است به وای فای متصل شوید. فراموش نکنید که ساعت هوشمندتان باید در نزدیکی تلفن همراه شما قرار داشته باشد.

همان‌طور که می‌دانید شرکت اپل در ابتدا سیستم‌عامل iOS 15 را در تاریخ 20 سپتامبر در دسترس کاربران قرار داد. این شرکت پس‌ازآن iOS 15.0.1 را منتشر کرد تا کاربران تلفن‌های همراه آیفون بتوانند با وجود ماسک نیز از قفل چهره Face ID استفاده کنند.

به‌روزرسانی WatchOS 8.0.1

شرکت اپل همچنین در حال کار بر روی سیستم‌عامل جدید iOS 15.1 است که برنامه SharePlay را به سیستم‌عامل باز می‌گرداند. به این ترتیب کاربران می‌توانند محتوای ویدیویی و صوتی را با سایر کاربران در FaceTime به اشتراک بگذارند. البته این سیستم‌عامل شامل ویژگی‌های دیگری نیز می‌شود که در حال آزمایش و بررسی است.

ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به اضافه شدن ویژگی ProRes در بخش دوربین‌های تلفن همراه iPhone 13 Pro اشاره کرد.  این ویژگی‌ می‌تواند سرعت و کیفیت فیلم‌برداری با دوربین‌های این تلفن همراه را بهبود ببخشد. البته لازم به ذکر است که زمانی که با وجود این ویژگی فیلم‌برداری می‌کنید ممکن است حافظه زیادی از تلفن همراه شما اشغال بشود.

دراین‌باره اپل به کاربران خود یادآوری می‌کند که یک دقیقه فیلم‌برداری با استفاده از فناوری HDR ProRes 10 bit می‌تواند 1.7 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی شما را اشغال کند. این در صورتی است که با وضوح HD فیلم‌برداری کنید؛ اما اگر بخواهید فیلمی با وضوح 4K ضبط کنید به حداقل 6 گیگابایت حافظه داخلی نیاز خواهید داشت.

از طرفی گفته می‌شود کاربران با استفاده از سیستم‌عامل iOS 15.1 می‌توانند ویژگی حالت ماکرو خودکار را غیرفعال کنند. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد تا در هنگام استفاده از لنزهای فوق عریض برای بزرگنمایی واقعی روی یک سوژه، حالت ماکرو خودکار را خاموش کنند. درنتیجه با توجه به آنچه گفته‌شده حتما به‌روزرسانی را دریافت کنید.

منبع: phonearena