دوربینراهنمای خرید

لنز فیش آی چیست؟

فیش آی در واقع یک لنز فوق عریض، برای دوربین DSLR است که تصاویر را به گونه ای ثبت می کند که انگار پشت یک نیمکره (گرد) قرار دارند. استفاده از این سبک، که اغلب توسط عکاس های خلاق مورد استفاده قرار می گیرد، به نوعی یک خمیدگی در لبه های تصاویر ثبت شده ایجاد می کند. زمانی که به تصاویر ثبت شده با این لنز نگاه می کنیم، در واقع اینگونه به نظر می آید که لبه های تصویر به سمت داخل کشیده شده و میانه آن همراه با خطوط منحنی کره به سمت بیرون آمده است.

چه چیزی لنز چشم ماهی فوق عرض را ایجاد می کند؟

لنز چشم ماهی می تواند زاویه دیدی در حدود 180 درجه داشته باشد، به همین دلیل است که آن را لنز فوق عریض می نامند. یک لنز عریض می تواند تصویری با عرض حدود 100 درجه را به راحتی ثبت کند؛ دقیقا چیزی مشابه با تصویری که از چشمی درب ها قابل مشاهده است. از جمله تفاوت لنزهای چشم ماهی نسبت به لنزهای عریض می توان به انحنای محسوس تر شیشه بیرونی لنز دوربین اشاره نمود؛ این انحناء بیشتر، در واقع همان چیزی است که سبب می شود تا یک لنز چشم ماهی بتواند طیف وسیع تری از نور را در بر گیرد و عکس های عریض تری نسبت به یک لنز عریض ثبت کند.

نحوه استفاده از لنز فیش آی

دوربین با لنز چشم ماهی

از تمام لنزهای DSLR به جز لنزهای چشم ماهی، با عنوان لنزهای خطی یاد می شود، چرا که نور با گذشت از شیشه لنز، در مسیری مستقیم به سمت سنسور دوربین حرکت می کند. این حرکت مستقیم نور باعث ایجاد خطوط مستقیم می شود که در اکثر عکس ها قابل مشاهده است. لنزهای چشم ماهی طوری طراحی شده اند که در هنگام حرکت نور از لبه های بیرونی لنز به داخل سنسور دوربین، مسیر حرکت را خم می کنند؛ در نتیجه لنز، نور را به صورت قیفی شکل به داخل سنسور دوربین منتقل می کند و نور فقط در مرکز لنز در یک مسیر مستقیم حرکت می کند، این امر باعث می شود تا خمیدگی لبه های تصویر به وضوح دیده شود. این همان تغییری است که توسط لنز محبوب چشم ماهی ایجاد می شود.

اولین لنز فیش آی در سال 1924 توسط بکس لندنی ایجاد شد ، اما در آن زمان به صورت یک لنز قابل تعویض که به صورت گستره از آن استفاده شود، در دسترس عموم قرار نگرفت تا در سال 1962 توسط نیکون در قالب یک لنز قابل تعویض با فاصله کانونی 8 میلی متر و دریچه دیافراگمی f/8 به بازار عرضه شد.

کاربردها

یکی از دلایلی که برخی عکاسان از لنز چشم ماهی برای عکاسی استفاده می کنند، زیبایی انحنای خمره ای شکل در لبه های بیرونی تصویر است. در بیشتر مدل های عکاسی، عکاسان سعی دارند تا لبه های خمره ای شکل برای تصاویر گرفته شده، به وجود نیاید؛ اما در زمان عکاسی از طریق لنز چشم ماهی، این لبه های انحنا دار دقیقا همان چیزی است که آن ها به دنبالش می باشند.

با این حال، دو روش کلی برای عکاسی با لنز فیش آی وجود دارد. گروهی از عکاسان از لنزها برای افزایش دامنه تصویر، بدون اینکه مشخص شود، از لنز چشم ماهی کمک گرفته شده، استفاده می کنند. به عنوان مثال، در این روش می توان از لنز چشم ماهی برای گرفتن عکس از غروب آفتاب با یک افق بیشتر استفاده کرد، یا برای گرفتن عکس از یک سوژه انحنا دار، بدون از دست دادن هیچ بخشی از آن، کمک گرفت.

در روش دوم، عکاسان از لنز چفیش آی به طور خاص برای ثبت عکس های تغییر شکل داده، استفاده می کنند؛ این روش برای گرفتن عکس های خلاقانه مفید می باشد اما از آن بیشتر در عکاسی ورزشی، از قبیل اسکیت بورد و چتربازی استفاده می شود، در این حالت تغییر شکل ایجاد شده توسط لنز چشم ماهی دقیقا همان نمای است که شخص انتظار دارد که مشاهده کند.

انواع دیگر عکاسی با لنز فیش آی

تصاویر ثبت شده با لنز چشم ماهی

مطمئنا کاربردهای لنز فیش آی، بسیار بیشتر از استفاده برای گرفتن تصاویر با افق بیشتر است. استفاده از لنز چشم ماهی برای عکسبرداری از منظره زیر آب یک کار غیر معمولی نیست، در واقع استفاده از این نوع لنز به ببنندگان حس خوبی را منتقل می کند و منظره ها را بسیار طبیعی جلوه می دهد.

یکی دیگر از کاربردهای خلاقانه لنز چشم ماهی، گرفتن عکس از سمت بالا است که در عکسبرداری از مناظر شهری یا حتی مناظر طبیعی بسیار رواج دارد. زاویه رو به بالا عدسی در هنگام تصویربرداری از ساختمان ها، درختان و سایر عناصر، یک حس بلندی مضاعف به آن ها می بخشد.

برخی از عکاسان از لنزهای چشم ماهی برای انواع دیگر عکاسی ها مانند پرتره ( قرارگیری سوژه در مرکز و تغییر شکل دادن لبه ها)، عکاسی نجومی و عکسبرداری پشت صحنه استفاده می کنند که می تواند نمای کامل تری از آنچه که در حال رخ دادن است را به تصویر بکشد. استفاده از این لنز برای عکاسی از سوژه های دایره ای شکل نیز مناسب می باشد، زیرا ماهیت کروی شکل سوژه به کمک آن، در تصویر کاملا مشخص می گردد.

یکی دیگر از کاربردهای مبهم لنزهای چشم ماهی، استفاده از آن ها در دوربین گوشی های هوشمند است. لنزهای چشم ماهی تلفن همراه تصاویری خلق می کند که سوژه در یک دایره مجزا قرار می گیرد، برخی از عکاسان خلاق از این روش جالب برای ثبت عکس های خود استفاده می کنند. مانند سایر لنزهای چشم ماهی دیگر، انحنای لبه بیرونی و فوکوس مرکزی همچنان در تصاویر به چشم می خورد، اما ماهیت بارز تصاویر ثبت شده، شکل دایره ای آن ها است که جنس خاص خودشان را دارد.

محمدعلی ابراهیمی

محمدعلی ابراهیمی هستم به هوش مصنوعی و تکنولوژی علاقه مندم و مقالاتی که در این زمنیه می‌خونم رو برای شما به ساده‌ترین شیوه ممکن می‌نویسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا