بازی های کامپیوتری در دنیای امروز نه تنها راهی برای سرگرم شدن افراد هستند، بلکه به راهی برای کسب درآمد تبدیل شده اند. به همین دلیل پیدا کردن کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها یکی از مهم ترین دغدغه های این روزهای کسانی است که بیشتر وقت خود را در حال سر و کله زدن با شخصیت های بازی های کامپیوتری هستند. گیمرها کسانی هستند که دیدشان به بازی های کامپیوتری فراتر از افراد معمولی است و نان روزانه خود را از این طریق به دست می آورند. هر چند افرادی را که بیشتر وقت خود را پشت سیستم های کامپیوتری و در حال بازی کردن می گذرانند، می توان گیمر نامید. به همین دلیل هر گیمری نیاز دارد که برای افزایش سرعت پاسخگویی و حفظ سلامت بدن خود از تجهیزات خاصی استفاده کند.

در این مقاله از مبیت قصد داریم تا تمام لوازم جانبی را که یک گیمر برای بهبود عملکرد خود نیاز دارد، معرفی نماییم. اگر شما یک گیمر حرفه ای هستید، با خواندن این مقاله می توانید سری به ابزارهای خود زده و کامل بودن آن ها را چک کنید. اما اگر در مسیر رسیدن به این هدف هستید، خواندن این مقاله سرعت رسیدن شما به هدف را بیشتر خواهد کرد. بنابراین اگر می خواهید پول خود را صرف خرید کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها کنید و از خریدتان پشیمان نشوید، تا انتها با این مقاله از مبیت همراه شوید. خواندن این مقاله ها در مبیت هم می تواند برای ارتقا عملکرد شما به عنوان یک گیمر حرفه ای مفید باشد:

1- صندلی گیمینگ، یکی از کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها

یکی از وسیله های ضروری برای هر گیمر حرفه ای یا غیر حرفه ای صندلی گیمینگ است. از آنجا که گیمرها ناچارند مدت زیادی روی صندلی بنشینند، باید دقت زیادی را در انتخاب صندلی گیمینگ به کار گیرند. چرا که انتخاب نادرست صندلی نه تنها می تواند آسیب های جدی به کمر شما وارد کند بلکه سر و گردن شما را هم درگیر خواهد کرد.

هر آنچه که پیش از خرید کنسول بازی باید بدانید

صندلی های گیمینگ را می توان از روی ظاهر به راحتی تشخیص داد. این صندلی ها دارای پشتی بلندی هستند که به خوبی می تواند از سر و گردن گیمر پشتیبانی کرده و خستگی را در این نواحی کاهش دهد. به علاوه شما باید بتوانید ارتفاع صندلی گیمینگ را متناسب با قد خود تنظیم کنید تا بیشترین راحتی در قسمت پا و زانو برایتان فراهم شود. یک صندلی گیمینگ علاوه بر این که می تواند ارتفاع خود را با قد گیمر و میز کاری او تنظیم کند، قادر است که ارتفاع بازوهای جانبی خود را هم تغییر دهد. در این صورت دست ها در حین کار در محل درستی قرار گرفته و خسته نخواهند شد.

از سوی دیگر اگر صندلی گیمینگ شما قابلیت تنظیم شیب در ناحیه پشتی را داشته باشد، راحتی بیشتری در حین بازی برایتان فراهم خواهد شد. همچنین هر از گاهی می توانید خستگی خود را هم با تکیه دادن به این تکیه گاه مطمئن که کاملا متناسب با حالت بدن شما تنظیم شده، در کنید.

اگر می خواهید اطمینان پیدا کنید که یک صندلی گیمینگ خوب را انتخاب کرده اید، باید اصول ارگونومیک را در ساخت صندلی جستجو نمایید. تمامی مواردی که گفته شد، استانداردهایی است که تحت عنوان اصول ارگونومیک برای راحتی گیمر باید در ساخت صندلی گیمینگ رعایت شود. اصول ارگونومیک اصولی هستند که رعایت آن ها در ساخت وسایل می تواند علاوه بر تامین راحتی کاربر، بیشترین بازدهی ابزار را هم به دنبال داشته باشد.

2- میز مخصوص گیمینگ، جایی برای قرار دادن ابزارهای یک گیمر

قبل از اینکه به سراغ سایر موارد فهرست کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها بروید، باید جایی را برای قرار دادن آن ها در نظر بگیرید. به همین دلیل بهتر است که میزی تهیه کنید که از ابتدا به همین منظور طراحی شده است. میز مخصوص گیمینگ از نظر ظاهری ممکن است شبیه یک میز کامپیوتر عادی به نظر برسد. اما در واقع از نظر مساحت باید از میز کامپیوتر عادی بزرگتر باشد تا بتواند همه وسایل را روی خود جای دهد. به علاوه ارتفاع یک میز مخصوص گیمینگ باید به گونه ای باشد که دست و شانه ها را خسته نکند. همچنین فضایی که برای پاها در آن در نظر گرفته شده باید به حد کافی راحت بوده و به گیمر قدرت مانور بدهد.

3- موس پد گیمینگ، راهی برای افزایش آزادی عمل گیمر

یکی از کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها موس است. یک گیمر برای اینکه بتواند در شرایط پرتنش بازی به خوبی تصمیم های خود را پیاده سازی کند، نیاز دارد که به طور مداوم از ماوس کار بکشد. بدترین اتفاق برای یک گیمر در حین بازی این است که موس به درستی عمل نکرده و گیمر ناچار شود از دست دیگر خود برای تنظیم موقعیت موس استفاده کند.

به همین دلیل سازندگان کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها بر آن شدند تا چاره ای برای جلوگیری از انجام اعمال خشونت آمیز در چنین موقعیتی بیندیشند. موس پد گیمینگ یا موس پد حرفه ای یک فضای بزرگ در اختیار گیمر قرار می دهد تا بتواند بدون نگرانی از اختلال در عملکرد موس آن را حرکت دهد. فضایی که این موس پدها در اختیار گیمر قرار می دهند، حتی برای گذاشتن کیبورد هم کافی خواهد بود. اما بزرگ بودن اندازه تنها ویژگی یک موس پد گیمینگ نیست. این موس پدها باید در برابر لغزش بر روی میز مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. به علاوه موس پدهای حرفه ای با استفاده از پارچه های ضد آبی ساخته می شوند که به سادگی قابل شست و شو بوده و آلودگی ها را به خود نمی گیرند. خرید موس پد باکیفیت هم اکنون در فروشگاه اینترنتی مبیت امکان پذیر است.

4- موس بی سیم مخصوص گیمینگ، راهی برای اجرای دستورات گیمر

اگر می خواهید که موس محدود کننده دامنه حرکاتتان در هنگام بازی نباشد، باید یک موس بی سیم بخرید. واضح است که این موس بی سیم باید دارای ویژگی های خاصی باشد که بتواند توقعات شما را به عنوان یک گیمر برآورده کند. موس های گیمینگ می توانند با ایجاد هشدارهای لرزشی شما را از عملکرد درست کلیدها آگاه کنند. به علاوه کلیک های این موس ها نسبت به موس های بی سیم معمولی بسیار حساس تر بوده و عملکرد سریع تری دارد. برای خرید موس های بی سیم می توانید به فروشگاه اینترنتی مبیت سری بزنید.

5- صفحه کلید گیمینگ، تمامی کلیدهای کنترلی در یک صفحه

یک گیمر حرفه ای برای اینکه بتواند راحت تر با فضای بازی ارتباط برقرار کرده و دستورات خود را به کاراکترها برساند، نیاز به یک صفحه کلید گیمینگ دارد. یک صفحه کلید مخصوص گیمینگ کلیدهای حساس تری نسبت به صفحه کلید معمولی دارد که تنها با یک اشاره به سراغ اجرای فرمان شما می روند. همچنین یک صفحه کلید مخصوص گیمینگ مقاومت بیشتری در برابر انواع ضربات و رفتارهای خشونت آمیز داشته و با صبر بیشتری تنش های عصبی گیمر حین بازی را تحمل می کند. اما مهم ترین ویژگی یک صفحه کلید گیمینگ چینش کلیدهای آن است. کلیدها در سطح یک صفحه کلید گیمینگ به نحوی چیده شده اند که خستگی کمتری در ناحیه دست و چشم ایجاد کرده و دسترسی به آن ها ساده تر باشد. در مقاله راهنمای جامع خرید کیبورد در مبیت تا حدی به مواردی که هنگام خرید صفحه کلید گیمینگ نیاز دارید، اشاره کرده ایم. همچنین می توانید برای خرید یک صفحه کلید خوب روی مبیت حساب باز کنید.

6- وب کم گیمینگ، ارتبا بهتر گیمر با محیط

یکی دیگر از کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها وب کم گیمینگ است. البته ممکن است که به عنوان یک گیمر مبتدی هیچ گاه این وسیله برای شما کاربردی نداشته باشد. اما اگر می خواهید که خود را به عنوان یک گیمر حرفه ای به دیگران معرفی کنید، باید به فکر خرید یک وب کم برای خودتان باشید. داشتن وب کم به گیمر اجازه می دهد که برای استریم از شبکه هایی مانند توییچ بهره بگیرد.

اما هر وب کمی قطعا نمی تواند یک وب کم مخصوص گیمینگ باشد. وب کم های گیمینگ باید گستره رزولوشنی در حدود HD یا Full HD را داشته باشند. به علاوه بهتر است که وب کمی را انتخاب کنید که سیم نداشته باشد. چون هرگونه سیمی می تواند آزادی عمل را از یک گیمر گرفته و برای او دست و پا گیر باشد. همچنین هنگام خرید یک وب کم باید نسبت تصویر آن را هم در نظر داشته باشید. زیرا نسبت تصویر عریض کار شما را به عنوان یک گیمر بهتر راه خواهد انداخت.

از سوی دیگر یک وب کم خوب برای یک گیمر حرفه ای باید علاوه بر توانایی تصویربرداری خوب، میکروفون های داخلی خوبی هم داشته باشد. زیرا که اگر نمی خواهید که پول خود را صرف خرید میکروفون جداگانه بکنید یا هدفونی خریده اید که میکروفون ندارد، باید روی میکروفون های وب کم خود تکیه کنید. همچنین بعضی از وب کم ها می توانند به طور خودکار از پس نویز پس زمینه هم بر بیایند. بنابراین با خرید یک وب کم خوب می توانید از خرید چند مورد از فهرست کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها صرف نظر کنید. در حال حاضر وب کم ریزر یکی از بهترین وب کم های ساخته شده در جهان است.

7- دسته گیمینگ

برای یک گیمر حرفه ای صفحه کلید و موس برای چرخاندن امور فضای بازی کافی نیستند. بنابراین اگر می خواهید کنترل امور را بهتر در دست بگیرید، باید خرید یک دسته گیمینگ را در برنامه خود قرار دهید. یک دسته گیمینگ خوب باید دکمه های کنترلی زیادی را بر روی بدنه خود داشته باشد تا بتواند کمکی برای موس و صفحه کلید یا حتی جایگزینی برای آن ها باشد.

8- هارد اکسترنال

بازی های کامپیوتری برنامه هایی هستند که فضای زیادی را در حافظه کامپیوتر به خود اختصاص می دهند. بنابراین اگر میخواهید سرعت کامپیوترتان به خاطر فضای اشغال شده پایین نیاید، یک هارد اکسترنال برای خودتان تهیه کنید. اگر می خواهید یک هارد اکسترنال خوب داشته باشید، باید به نکات دیگری علاوه بر ظرفیت حافظه هم دقت کنید. به عنوان مثال سرعت انتقال داده ها از هارد به سایر سیستم ها برای یک گیمر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین هارد اکسترنال شما باید سبک و قابل حمل باشد که بتوانید محتویات درونی آن را با سایر دوستان گیمر خود به اشتراک بگذارید. این ویژگی قابل حمل بودن خود مقدمه ای است برای این که بگوییم هارد اکسترنالی که می خرید باید استحکام زیادی داشته باشد و به این سادگی ها در برابر عواملی مانند ضربه یا فشار آسیب نبیند. در نهایت هارد اکسترنال مخصوص گیمر می تواند با داشتن قابلیت اتصال به Wi-Fi خدمات ویژه ای را به کاربر ارائه دهد. فروشگاه اینترنتی مبیت امکان خرید بهترین هاردهای اکسترنال را برای شما در صفحه خود فراهم کرده است.

9- صفحه نمایش مناسب

صفحه نمایشی که قرار است آنچه را در فضای بازی می گذرد با گیمر به اشتراک بگذارد، باید وضوح بالایی داشته باشد. به این ترتیب گیمر می تواند از جزییات فضای بازی باخبر شده و تصمیمات درست تری بگیرد. به همین دلیل بیشتر کارشناسان این حوزه صفحه نمایش LED را پیشنهاد می کنند. چرا که سازندگان برخی از صفحه نمایش های LED ویژگی های آن ها را برای نمایش بهتر بازی ها ارتقا بخشیده اند. همین الان برای اطلاع از آخرین مدل های نمایشگر و خرید صفحه نمایش به سایت فروگاه اینترنتی مبیت مراجعه کنید.

به عنوان مثال صفحه نمایش مخصوص بازی می تواند تصاویر دریافت شده را با سرعت بیشتری پردازش کرده و اصطلاحا لگ ورودی کمتری دارد. همچنین صفحه نمایش بزرگتر بهتر میتواند جهان بازی را برای شما به نمایش درآورد. البته تجربه بسیاری از گیمر های حرفه ای نشان داده که استفاده از نمایشگرهای دوقلو یا دو نمایشگر گزینه بهتری نسبت به یک صفحه نمایش بزرگ است. زیرا اطلاع از حمله های غافلگیرانه و پاسخ به آن ها از این طریق برای گیمر ساده تر است. در واقع تقسیم شدن فضای بازی به دنیاهای کوچکتر بهتر می تواند چشم شما را از اتفاقاتی که در طول بازی می گذرد، آگاه کرده و به طور کلی دید شما را بهبود می بخشد.

10- میکروفون حرفه ای

اگر وب کم شما میکروفون داخلی ندارد یا میکروفون آن چندان باکیفیت نیست، باید به فکر خرید یک میکروفون حرفه ای برای خودتان باشید. اما توصیه گیمرهای حرفه ای به کسانی که در آغاز مسیر گیمر شدن هستند، این است که حتی با داشتن میکروفون های داخلی وب کم یا هدست میکروفون دار، یک میکروفون حرفه ای خوب بخرند. یک میکروفون حرفه ای خوب برای یک گیمر حرفه ای باید بتواند با انواع سیستم عامل ها و کنسول های بازی سازگار شده و مهارت خوبی رادر استریم کردن از خود نشان دهد.

11- هدست گیمینگ

شاید بهتر بود که هدست گیمینگ به دلیل اهمیتی که برای یک گیمر دارد، در میان گزینه های اول فهرست کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها قرار می گرفت. باید بدانید که یکی از نخستین چیزهایی که برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه ای باید در کوله پشتی خود قرار دهید، هدست گیمینگ است. به دلیل اینکه قرار است مدت زیادی از این هدست استفاده کنید، باید از تناسب اندازه آن با سرتان کاملا مطمئن شوید. به علاوه یک هدست خوب برای گیمینگ نباید فشار زیادی را به گوش های شما وارد کند. در مقاله راهنمای خرید هدست گیمینگ در مبیت میتوانید از تمامی آنچه که باید برای خرید یک هدست در نظر داشته باشید، اطلاع پیدا کنید. فروشگاه اینترنتی مبیت امکان خرید یک هدست باکیفیت را برای شما فراهم کرده است.

12- نگه دارنده هدست

نگه دارنده هدست همانطور که از نام آن مشخص است وسیله ای است که شما به عنوان یک گیمر می توانید هدست خود را بر روی آن قرار دهید. در واقع اگر چند هدست دارید و دوست دارید که میز کاری تان مرتب باشد، این وسیله می تواند به خوبی از هدست های شما نگه داری کند. اما شما می توانید انتظاراتی فراتر از نگهداری از هدست را از این ابزار پر کاربرد داشته باشید. به عنوان مثال این نگهدارنده ها می توانند در زمانی که گیمر از هدست خود استفاده نمی کند، انرژی از دست رفته هدست را تامین کنند.

13- عینک های گیمینگ، محافظی برای چشمان گیمر

یک صفحه نمایش هر چند هم که باکیفیت بوده و در ساخت آن از استانداردهای سطح بالا استفاده شده باشد، باز هم نور آبی را به سمت چشم ساطع می کند. این نور در دراز مدت می تواند آسیب هایی را به چشم وارد کند. به همین دلیل شما به عنوان یک گیمر نیازمند عینکی هستید که از چشمان شما در برابر این نور آبی محافظت کند. به علاوه این عینک ها می توانند تصویر نمایش داده شده بر روی صفحه را نیز شفاف تر کنند.

14- اسپیکرهای استریو، هیجان بازی را برای گیمر دو چندان می کند

اگر ترجیح می دهید که به جای شنیدن صدا از طریق هدست آن را در تمام فضای اتاق خود پخش کنید، باید اسپیکرهای استریو را در فهرست کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها قرار دهید. این مجموعه امل دو اسپیکر استریو و یک زیر صدا برای باس اضافه است. این اسپیکرها می توانند توسط یک کابل به کامپیوتر شما متصل شوند. اما اگر به دنبال نوع بی سیم اسپیکرهای استریو هستید، می توانید اسپیکرهایی را تهیه کنید که از بلوتوث پشتیبانی می کنند. با داشتن این اسپیکرها شما می توانید موسیقی های داخل تلفن همراه یا تبلت خود را از طریق این اسپیکرها بشنوید.

همچنین یک اسپیکر خوب باید به شما امکان تنظیم صدا را بدهد. دکمه های تنظیم صدا معمولا روی اسپیکر سمت راست قرار میگیرند، تا اگر گیمر در میانه بازی تصمیم به تغییر میزان صدا گرفت، به راحتی به دکمه ها دسترسی پیدا کند. همین الان می توانید با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی مبیت و کلیل بر روی خرید اسپیکر صاحب یک اسپیکر باکیفیت شوید.

15- گیرنده Wi-Fi سریع و پرقدرت، تجربه لذت بازی آنلاین برای گیمر

اگر از آن دسته گیمرهایی هستید که بازی آنلاین را ترجیح می دهید، باید یک اتصال قوی میان خود و اینترنت برقرار کنید. چراکه حتی ذره ای تاخیر در اجرای تصمیمات شما می تواند شما را مغلوب حریفتان کند. ایده آل ترین حالت این است که کامپیوتر خود را به طور مستقیم و از طریق اترنت به گیرنده Wi-Fi خود وصل کنید. اما ممکن است به دلیل موقعیت قرارگیری سیم ها این موضوع امکان پذیر نباشد.

یکی از به روزترین مدل های گیرنده Wi-Fi که می تواند بیشترین سرعت اینترنت را برای شما فراهم آورد از سه بخش اصلی تشکیل شده است. یکی از این بخش ها به طور مستقیم به مودم شما متصل شده و دو تای دیگر در جاهای مختلف از منرل شما قابل نصب هستند. به این ترتیب شما به عنوان یک گیمر گیرنده های خود را در نقاط مختلفی قرار داده اید و هر یک از آن ها می توانند کم کاری دیگری را جبران کنند.

کلام پایانی

تبدیل شدن به یک گیمر حرفه ای آن طور که به نظر می رسد، کار ساده ای نیست. گیمر شدن هم مانند هر کار دیگری نیاز به ابزارهای خاص خود دارد. حتی اگر نمی خواهید که از این مسیر درآمدی کسب کنید، اما برای سالم بیرون آمدن از آن نیازمند ابزارهایی هستید که با حالت های مختلف بدنتان سازگار بوده و بتوانند از اعضای بدنتان به خوبی مراقبت کنند.

باید به خاطر داشته باشید که برای گیمر شدن باید دائما خود را به روز نگه داشته و از ابزارهای مدرن استفاده کنید. در این مقاله از مبیت تلاش کردیم تا با بررسی تجربیات گیمرهای حرفه ای و فهرست های مختلف، یک فهرست کامل و جامع از کاربردی ترین لوازم جانبی برای گیمرها تهیه کنیم. اما باید به این نکته اشاره کنیم که یافتن لوازم جانبی باکیفیت در گرو انجام تحقیقات گسترده و صرف وقت است.