در ابتدا گوگل قصد داشت تلفن هوشمند پیکسل 5 را با تراشه تنسور خود عرضه کند. اما بروز برخی از مشکلات باعث شد که گوگل از این تصمیم منصرف شده و از اسنپ دراگون استفاده کند. اما امروز پس از گذشت یک سال، خبرهای جدیدی از گوگل به گوش می‌رسند.

تلفن‌های هوشمند Google Pixel 6 و Pixel 6 Pro جزء اولین گوشی‌هایی هستند که از پردازنده Tensor این شرکت بهره برده‌اند. این مسئله نشان داد که گوگل بالاخره پس از سال‌ها تصمیم گرفته خود را از اتکا به Android SoC kingpin Qualcomm نجات دهد.

با این حال طبق خبرهایی که اخیرا درز کرده‌اند؛ به نظر می‌رسد که گوگل در ابتدا می‌خواست تلفن هوشمند پیکسل 5 را که سال گذشته عرضه شد؛ به تراشه تنسور مجهز کند. اما چرا چنین اتفاقی نیفتاد؟

در واقع گوگل قصد داشت پیکسل 5 را به عنوان اولین گوشی با تنسور معرفی کند؛ اما پس از آن با مشکلات مربوط به کووید و زنجیره تأمین درگیر شد و نتوانست به این هدف خود دست پیدا کند. با این حال گوگل نمی‌توانست به دلیل این مشکلات خط تولید گوشی‌های جدید خود را از کار بیندازد و قصد داشت که پیکسل جدید خود را به بازار عرضه کند.

بنابراین فقط یک اسنپ دراگون 765G را در آن قرار داده و پیکسل 5 را به بازار عرضه کردد. اما بلافاصله مشغول کار بر روی پیکسل 6 شد تا بتواند آن را با تراشه جدید ارائه دهد. اما نکته مهم اینجا بود که پیکسل 5 نسبت به نسل قبلی خود که از تراشه اسنپ دراگون 855 استفاده کرده بود؛ یک پس‌رفت برای گوگل به شمار می‌رفت و این موضوع برای گوگل چندان خوشایند نبود.

به همین دلیل امروز پس از گذشت یک سال به نظر می‌رسد که گوگل قصد دارد از چیپست تنسور خود در گوشی‌های پیکسل 5 هم استفاده کند. این اولین باری نیست که درمورد پیکسل 5 با پردازنده تنسور می‌شنویم. XDA-Developers و چند منبع دیگر قبلاً شواهدی از پیکسل 5 مجهز به تنسور را گزارش کرده بودند؛ اما این خبرها تنها در حد شایعه باقی مانده و به نظر نمی‌رسید که به حقیقت بپیوندند.

البته این خبر هنوز از سوی گوگل تایید نشده و مشخص نیست که آیا این نسخه از پردازنده تنسور با تراشه موجود در سری Pixel 6 یکسان است یا خیر؟ این تردیدها و عدم اعتماد به اخبار منتشرشده به این دلیل است که هنوز مشخص نیست آیا Arm قطعات Cortex-X1، Cortex-A78 و Mali-G78 را به گوگل ارائه خواهد داد یا خیر؟

البته با توجه به اینکه سری Mate 40 هوآوی با Kirin 9000 در اواخر سال گذشته معرفی شد و دارای آخرین نسخه پردازنده گرافیکی Arm است؛ می‌توان گفت که ارائه قطعات جدید Arm یکی از موانع گوگل برای ارائه پیکسل 5 با تنسور نبوده است.

در هر صورت استفاده از پردازنده Tensor در پیکسل 5 احتمالا یک ارتقاء بزرگ نسبت به Snapdragon 765G از نظر عملکرد خواهد بود. ما حدس می‌زنیم گوگل با این تصمیم که از تنسور در پیکسل 5 استفاده کند؛ قصد دارد نقص‌های این گوشی را برطرف کرده و آن را ارتقا دهد. زیرا به نظر می‌رسد در این بازه زمانی یک ساله، فرصت زیادی برای فکر کردن به ارتقا پروژه پیکسل 5 و پاک کردن خاطرات بد مصرف کنندگان داشته است.

منبع: androidauthority