یک قاضی کالیفرنیایی در یک تصمیم غافلگیرانه حکم داده است که شرکت‌های اجاره اتومبیل باید رانندگان خود را مانند کارمند استخدام کنند. دارا خسروشاهی، مسئول اجرایی شرکت اوبر روز چهارشنبه در گفتگو با شبکه MSNBC اعلام کرد که خدمات درخواست اتومبیل اوبر در کالیفرنیا ممکن است به طور موقت تعطیل شود تا بتوان در مورد طبقه‌بندی رانندگان به عنوان کارمند رسمی، تصمیم گیری کرد.

او اعلام کرد که: «اگر دادگاه در این زمینه تجدید نظر نکند، بنابراین به نظر می‌رسد ما مدتی زمان احتیاج خواهیم داشت تا ساختار استخدام خود را تغییر داده و رانندگان را به عنوان کارمند رسمی طبق قوانین ایالت کالیفرنیا استخدام کنیم. »

این ماجراها از جایی شروع شد که روز دوشنبه یک قاضی کالیفرنیایی حکم داد که شرکت‌های مخصوص اجاره اتومبیل مانند اوبر و لیفت باید رانندگان خود را به شکل کارمند تمام وقت استخدام کنند. هر چند که این مسئله، موضوعی است که شرکت‌های بزرگ برای مدت‌ها در مقابل آن مقاومت کرده‌اند تا مجبور نباشند که میلیون‌ها دلار به هزینه‌های خود اضافه کنند.

قاضی ایتان شولمن از دادگاه عالی سانفرانسیسکو در مورد تصمیم خود نوشت که این حکم به مدت 10 روز اجرا نمی‌شود. بنابراین اوبر و لیفت فرصت خواهند داشت که در خصوص سیستم کسب‌وکار خود در ایالت کالیفرنیا تجدید نظر کنند؛ کاری که هر دو شرکت ادعا کرده‌اند طبق قانون به آن تن می‌دهند.