شارژ ابتدایی گوشی: بعد از خرید گوشی نو چگونه و به چه روشی آن را شارژ نماییم

پس از خرید گوشی نو چگونه و چه زمانی برای اولین بار آن را به شارژر متصل کنیم؟ شایعات زیادی در خصوص این موضوع وجود دارد که هر کدام روش‌های متفاوتی پیشنهاد می‌دهند با ما همراه باشید تا بهترین و علمی‌ترین جواب ممکن را برای اولین بار شارژ گوشی ارائه کنیم.

آیا پیشنهاد این که برای اولین بار گوشی خود را 8 ساعت به شارژر متصل کنید تا باتری آن آب بندی شود و بعد از آن بهترین عملکرد خود را داشته باشد صحیح است؟ برای جواب این سوال ابتدا باید گفت بله این پیشنهاد درست است ولی نه برای گوشی‌های امروزی، چون امروزه برای گوشی‌های موبایل از باتری‌های لیتیومی‌و لیتیوم پلیمری استفاده می‌شود و این پیشنهاد برای باتری‌های نسل قبلی کارساز بوده است و نه برای باتری‌های کنونی.
نکته حائز اهمیتی دیگه‌ای که می‌توان به این پاسخ اضافه کرد که شارژ اولیه گوشی زمانی معنا پیدا می‌کند که واقعا بار اول شارژگوشی باشد و نه گوشی‌های امروزی که به دفعات متعدد تست شده‌اند تا باتری معیوب به دست مشتری نرسد. به دلیل اینکه خیلی از باتری‌های گوشی‌های ارسال شده دچار نقص یا عیب بوده‌اند کاربران اعتراضات زیادی به فروشنده‌ها داشته‌اند که امروزه برای جلوگیری از تکرار مسائل قبل و رضایت بیشتر مشتریان خیلی از شرکت‌های بزرگ مثل برندهای سامسونگ، هواوی، آیفون و ال‌جی باتری‌های گوشی‌های ساخت خود را قبل از ارسال چندبار پر و خالی می‌کنند تا با اطمینان کامل به دست مشتری تحویل داده شوند.

گوشی های موبایل به همراه تخفیف های ویژه مبیت را ببینید : قیمت گوشی 

اطالاعاتی که باید درباره اولین شارژ و نحوه شارژ گوشی‌های خودتان باید بدانید:

در ادامه شیوه درست شارژ اولیه و شارژ کردن گوشی پس از شارژ اولیه به طور دقیق و بدور از شایعات و داستان‌هایی که در این باره وجود دارد، بیان شده است.

مقاله پیشنهادی :  علت خاموش شدن گوشی هواوی چیست؟

در بخش اول باید گفت که از شارژر اصلی خود گوشی استفاده نمایید.

در بخش اول باید گفت که از شارژر اصلی خود گوشی استفاده نمایید.

به طور کلی استفاده از شارژر اصلی همیشه توصیه می‌شود و این توصیه برای اولین بار شارژ گوشی بیشتر از همیشه قابل اهمیت است. حتی بعضی از گوشی‌های جدید هوشمند که از قابلیت شارژ بی سیم یا همان QI پشتیبانی می‌کنند نیز برای اولین بار شارژ توصیه موکد می‌شود که از شارژر سیمی‌خود گوشی استفاده شود.

آیا لزومی‌دارد که برای اولین بار شارژ گوشی آن را 8 الی 12 ساعت به برق متصل باشد یا خیر؟

برای گوشی‌های همراه جدید دیگر لازم نیست گوشی‌های خود را 8 الی 12 ساعت شارژ نمایید بلکه این توصیه برای گوشی‌های قدیمی‌بود که از باتری‌های نیکلی استفاده می‌کردند و برای گوشی‌های امروزی که دارای باتری لیتیوم یا لیتیوم پریمری هستند فقط کافی است به اندازه ای که نیاز هست شارژ شوند مثلا برای گوشی‌های با فناوری معمولی 3 ساعت و برای گوشی‌های فست شارژ 1 ساعت کافی است.

هنگاهی که گوشی نو خریداری کردیم برای اولین بار باید چند درصد شارژ داشته باشد تا شارژ شود؟

در این‌جا هم به طور معمول رفتار می‌کنیم مثلا وقتی باتری موبایل 20 درصد شارژ دارد توصیه می‌شود به شارژر متصل گردد و نیازی نیست که حتما الارم گوشی هشدار اتصال به شارژر را بدهد. در صورت خاموش شدن گوشی باید آن را هر چه سریع تر شارژ کنید و همچنین هیچ وقت گوشی خود را از شب تا صبح به شارژ نزنید چرا که زمان لازم برای شارژ گوشی خیلی کمتر از زمان نیاز برای خوابیدن است و ممکن است در هنگامی‌که خواب هستید شبکه برق دچار نوساناتی شود که به باتری گوشی اسیب‌های جدی وارد کند.

مقاله پیشنهادی :  fastboot شیائومی چیست ؟ (0 تا 100 عملکرد fastboot )

نکته مهم: وقتی گوشی در حال شارژ است چیزی روی آن قرار ندهید و حتی توصیه می‌شود به دلایل احتمال آتش سوزی، گوشی‌های خود را هنگام شارژ روی تخت خود نگذارید.

نیازی نیست که برای اولین بار شارژ گوشی کامل تخلیه و سپس پر شود:

طبق یک عقیده کلی بیشتر مردم گوشی‌های هوشمند خود را برای بار اول به صورت کامل تخلیه می‌کنند و پس از آن 8 الی 12 ساعت شارژ می‌نمایند. این نوع رفتار نیز از گذشته نشات می‌گیرد که باتری‌های نیکلی برای عملکرد بهتر با این روش آب بندی می‌شدند ولی چنین شیوه‌ای برای باتری‌های لیتیوم یونی امروزه لازم نیست و حتی ممکن است باعث آسیب به باتری گوشی‌ها شود. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که باتری گوشی شما از چه نوعی می‌باشد؟ بله همه گوشی‌های امروزی از باتری‌های لیتیومی‌استفاده می‌کنند مگر آنکه گوشی خود را چهل سال قبل خریده باشد.


روش انجام اولین شارژ گوشی به روش درست و کاربردی:

روش انجام اولین شارژ گوشی به روش درست و کاربردی:

هنگامی‌که گوشی خود را تازه خریداری کرده اید به روشی که در ادامه بیان شده است شارژ نمایید تا باتری شما دوام بیشتری داشته باشد و همچنین تا یک سال آتی نیازی نباشد که باتری گوشی خود را تعویض کنید.

 

 • اولین توصیه ما مطالعه راهنما یا کتابچه همراه گوشی می‌باشد تا توصیه‌های خود شرکت سازنده گوشی را خوانده و طبق دستورالعمل ویژه آن درباره شارژ بهره ببرید.
 • از شارژر اصلی برای اولین بار شارژ گوشی استفاده کنید
 • برندهای معروف و سازندگان بزرگ گوشی به طور معمول گوشی‌ها را با شارژ 60 درصد بسته بندی و ارسال می‌کنند.
 • با وجود شارژ 60 درصدی در ابتدا نیازی به شارژ گوشی نیست.
 • هنگامی‌که شارژ گوشی به 20 درصد رسید، گوشی خود را حدود 80 الی 90 درصد شارژ کنید.
 • برای شارژ بهتر گوشی و تضمین سلامت باتری به نکات زیر دقت کنید:
مقاله پیشنهادی :  گوشی آیفون برای کدام کشور است ؟

نکته: شاید سوال پیش بیاید که شارژ اولیه گوشی‌های شیائومی‌با گوشی‌هایی نظیر سامسونگ و هواوی و یا آیفون متفاوت است و برای هر کدام دستورالعمل خاصی وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که نحوه شارژ گوشی‌ها به نوع باتری بستگی دارد و می‌دانیم که امروزه همه باتری‌های گوشی لیتیوم یونی و یا لیتیوم پلیمری هستند بنابرین نحوه شارژ ان‌ها نیز یکسان است.

روش‌های حفظ سلامت باتری و افزایش طول عملکرد خوب آن:

اگر شما یک گوشی در همین دهه خریده باشید قطعا داری یک باتری لیتیومی‌می‌باشد بنابرین برای حفظ سلامت باتری و عملکرد درست آن به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 • استفاده کردن شارژر اصلی مطابق با استانداردهای ذکر شده در دفترجه راهنمای گوشی
 • نگهداری شارژ گوشی در محدوده 20 الی 80 درصد
 • بعد از شارژ گوشی کابل را از گوشی جدا نمایید.
 • پیش از رسیدن شارژ گوشی به 20 درصد باید آن را شارژ نمایید
 • دمای بالای محیط بر روی سلامت و طول عمر مفید باتری تاثیر می‌گذارد.

سخن پایانی:
بنابرین برای افزایش طول عمر مفید باتری، نحوه نگهداری و استفاده آن مهم تر از اولین شارژ گوشی می‌باشد.