دانستنی موبایل

از کجا بفهمیم باتری گوشی آیفون تعویض شده ؟ (4 نکته تشخیص باتری اصلی و تقلبی)

تشخیص اصل یا تقلبی بودن باتری آیفون: همانگونه که احتمالاً می‌دانید امروزه تلفن های هوشمند آیفون با برخورداری از قابلیت‌های ویژه‌شان مشتریان فراوانی را به سمت خود جذب کرده اند. اما پس از مدتی استفاده عمر مفید باتری گوشی های آیفون به انتهای خود رسیده و باید باتری آن تعویض گردد اما بدبختانه با وجود بازار داغ اجناس فیک و تقلبی شرکت‌های متفرقه چینی باتری‌هایی با بازدهی پایین و کیفیت نامناسب، با ایراداتی از قبیل باد کردن و منفجر شدن روانه بازار شده است، که کاربران گوشی‌های آیفون را در تشخیص باتری اورجینال از تقلبی با نگرانی مواجه کرده است. اما به راستی چگونه می‌توانیم باتری‌های آیفون اورجینال و اصل را از نمونه های فیک و تقلبی آن تمییز دهیم؟

باتری کپی یا تقلبی آیفون

علاوه بر تلفن‌های هوشمند آیفون سایر لوازم و قطعات این گوشی ها نیز هدف شرکت‌های کپی‌برداری قرار می‌گیرند. وجود بازار سیاه باتری‌های گوشی‌ها و شارژرهای آیفون نیز بازار این تولیدات تقلبی را داغ تر کرده است و کاربران را در تشخیص باتری‌های تقلبی از اصل با مشکل روبرو نموده است. با توجه به اینکه بیشتر باتری‌ها و شارژرهای گوشی‌های همراه از ظاهر و شکل یکسانی برخوردارند، تشخیص محصولات اورجینال از تقلبی بسیار مشکل است.

جایگزنی و تعویض باتری در تلفن های هوشمند از جمله تلفن‌های آیفون، با توجه به این واقعیت که باتری یک کالای مصرفی است و پس از پایان عمر مفید آن از کار می افتد؛ امری اجتناب‌ناپذیر است و تمامی دارندگان این گجت‌های پیشرفته پس از مدتی کم یا زیاد مجبور به انجام آن می‌شوند، چرا که باتری موبایل آیفون آن‌ها پس از مدتی مستهلک شده و ظرفیت آن با گذشت زمان کاهش می‌یابد. با توجه به امکانات و قابلیت‌های پیشرفته و به روز موجود در تلفن‌های آیفون طبیعتاً مصرف باتری افزایش یافته و به تبع آن نیز از عمر باتری آن ها کاسته می شود. این موضوع در مورد باتری‌های آیفون که قابل جداسازی هستند اهمیت به‌سزایی دارد.

گوشی های موبایل به همراه تخفیف های ویژه مبیت را ببینید : قیمت گوشی 

راحت ترین شیوه برای انجام تعویض هر چه راحت‌تر و مطمین‌تر باتری در آیفون این است که به نزدیکترین فروشگاه نمایندگی اپل مراجعه نمایید. ممکن است این موضوع به ذهنتان خطور کند که خودتان باتری آیفون‌تان را چک و تعویض نمایید؛ اما این عملی است که ما به هیچ عنوان آن را به شما توصیه نمی کنیم. این کار در ظاهر ساده اما بسیار حساس و مهم بوده و نیاز به مهارتی خاص دارد. چرا که در تلفن‌های آیفون از مقدار فراوانی مواد نگهدارنده مانند چسب‌ها و سایر مواد مورد نیاز برای ثابت نگه داشتن و محکم کردن باتری استفاده می‌گردد که جزء شیو‌ه‌های تولیدی شرکت تولیدکننده آن یعنی اپل است و چنانچه خودتان را آنقدر حرفه‌ای می‌دانید که تصمیم دارید این کار را به تنهایی انجام دهید این بدان معناست که متأسفانه باید با آیفون یا آیفون پلاس ضد آب خود خداحافظی کنید چرا که دیگر ضد آب نخواهد بود!

باتری کپی یا تقلبی آیفون

چگونگی تشخیص باتری اصل از تقلبی در گوشی‌های آیفون

مستقیم ترین و ساده ترین راه برای تشخیص اورجینال یا تقلبی بودن باتری گوشی آیفون‌تان مراجعه به نمایندگی‌های معتبر آیفون جهت چک کردن آیفون شما و بررسی کردن مهمترین نکانی است که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. راهکارهایی مثل تفاوت در وزن باتری‌ها، شکل ظاهری و مواردی از این دست از جمله شیوه‌هایی‌اند که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید ولی ما در این مطلب قصد داریم یک شیوه کاملا حرفه‌ای و تخصصی را برای‌تان توضیح داده تا از این طریق به سادگی از اصل بودن باتری آیفون خود مطمئن گردید.

آی‌سی GAS GAUGE چیست؟

در طول سالیان مختلف ما انواع باتری‌های آیفون را با ظرفیت‌ها، ویژگی‌ها و کیفیت‌های مختلف مشاهده کرده‌ایم و شاهد عرضه آن‌ها در بازار بودیم. امروزه، اینگونه بنظر می‌آید که هر کس باتری “0 سیکل شارژ” خریداری می‌کند. ولی این دقیقاً  به چه معناست؟ و چرا برای ما ضروری است؟

باتری‌های گوشی‌های همراه دارای مشخصات متفاوت و متنوعی می‌باشند. یکی از مهمترین عوامل موثر در این امر، منحنی شارژ یا همان دشارژ موبایل است. مطالب فراوانی در خصوص باتری‌های شیمیایی تلفن‌های هوشمند موجود است و مقالات بیشماری برای توضیح هر یک از آنها وجود دارد. ولی ما در این مطلب، نمی خواهیم وقت شما را با نوشتن یک کتاب بگیریم، و تنها قصد داریم تا آنچه را که در مورد باتری لیتیومی آیفون یا آیپد برای شما مورد نیاز است، توضیح و بررسی کنیم.

معمولاً یک باتری لیتیومی 3.7 ولتی، تا 100٪ با 4.2 ولتو در 0٪  با 3.7 ولت شارژ و دشارژ می‌شود.(این درصدها خیلی دقیق نیست ولی فرض بر این است که بنابر استاندارد در حال حاضر بدین صورت باشد). بر مبنای همین این فرض، یک سلول باتری 3.7 ولت با ولتاژ 3.95 ولت تا 50٪ شارژ خواهد شد؛ که البته درصورتیکه منحنی دشارژ سلول باتری به صورت خطی باشد، این تحلیل صحیح است. فقط این نیست، بلکه متغیرهای متعددی وجود دارند که در این فاکتور ها اثرگذارند. منحنی متفاوت است زیرا:

  • سلول‌های باتری مختلفی و متفاوتی وجود دارد.
  • با درجه حرارت تغییر می‌کنند
  • بسته به نوع بار متفاوت اند.
  • ظرفیت با استفاده کردن از آن در طول مدت زمان طولانی تغییر می‌کند.
  • ظرفیت ذخیره سازی در طول زمان افت می‌یابد.
  • تفاوت تخلیه در دمای مختلف

آی‌سی GAS GAUGE چیست؟

آی‌سی GAS GAUGE چیست؟

پس چنانچه این موارد غیرقابل پیش‌بینی است پس چگونه تولید کنندگان این باتری‌ها آنها را تنطیم کرده و اطلاعات صحیح را به دستگاه در مورد میزان شارژ گوشی و مدت زمانی که عمر خواهد کرد، ارائه می‌دهند؟ آنها یک سنسور گاز (Gas Gauge) و سیستم مدیریت باتری را در دستگاه (سمت سیستم) و یا مونتاژ باتری (سمت سلول) ساختند.

شرکت Texas Instruments)TI) یکی از پیشگامان در این حوزه است و اپل از همان ابتدا تصمیم به استفاده از IC‌های دارای سنسور گاز و پروتکل HDQ (شناخته شده بعنوان تراشه ی داخلی به نام SWI، Single Wire Interface) گرفته بوده است.

IC گازسنج قادر به اداره تمام این اطلاعات و گزارش‌دهی آن به دستگاه است. اپل هم اکنون فقط بر روی پروتکل HDQ برای تنظیم و کنترل دمای باتری، حالت شارژ، ظرفیت واقعی، ظرفیت طراحی، زمان خالی شدن و خیلی چیزهای دیگر تمرکز دارد. این IC قادر به نظارت بر سلول باتری در زمان شارژ و تخلیه، در درجات مختلفت دما است و ضبط و تنظیم این داده‌ها را با مرور زمان تغییر می‌دهد.

اجرای پروتکل HDQ بسیار شایع است، ما در حال حاضر آن را در انواع تلفن های هوشمند استفاده شده در گوشه و کنار جهان مشاهده می‌کنیم. در واقع این پروتکل  به ما می‌گوید که چگونه قادر به تعیین سلامتی و ظرفیت باتری گوشی همراه خود با استفاده از نرم افزار ساده‌ای(مانند ابزار 3u)خواهیم بود.

متاسفانه، سهولت پیاده سازی، استفاده شایع، عدم درک و پیگیری پیوسته برای “جایگزینی قطعات ارزان” در صنعت تعمیر و نگهداری لوازم الکترونیکی مصرفی معضلی جدید را به وجود آورده است.

آی‌سی‌های سنسور گاز غیر اصل و جعلی:

برای پایین آوردن قیمت و کاهش هزینه رساندن این ICهای TI، شرکت‌های چینی می‌توانند یک IC سنجش گاز، تولید کنند، به جز استاتیک آن، و از این طریق اطلاعاتی را که دستگاه درخواست می‌کند فراهم می‌نماید. این آی‌سی‌ها دچار تغییر نمیشوند و در مقابل عواملی مانند تغییرات دمایی ثابت می‌مانند، هوشمند نیستند، امنیتی نیستند و و حتی ممکن است برای تلفن خطرساز باشند و از دقت بالایی نیز برخوردار نیستند.

با استفاده از این IC‌هایی که در باتری قرار می گیرند، باتری می‌تواند به صورت نامحدود ظرفیت واقعی را که 100٪ ظرفیت طراحی شده است را گزارش کند. این آی‌سی می‌تواند به صورت نامحدود گزارش اطلاعات را از دمای 25 سانتی گراد حتی تا دمای با حرارت  80 درجه ارسال کند و گوشی را به صورت خودایمنی در این دما خاموش می‌کند. همچنین می‌تواند در موارد عادی که چنین مشکلاتی وجود ندارد؛ هنگامیکه باتری تقریباً خالی بوده و شارژ زیادی ندارد، نیاز به اتصال به شارژ را گزارش کند.

آی‌سی‌های سنسور گاز غیر اصل و جعلی:

در واقع، شرکت‌های چینی با وسوسه کاربران برای خرید اکسسواری‌های کپی با استفاده از ابزار رسانه و تبلیغات گسترده، احساس شک و تردید  همراه با وسوسه در افراد به وجود آورده و بدینوسیله تعداد بی‌شماری از مردم در با این تصور که در حال صرفه جویی و حفظ سرمایه و کسب سود هستند در خرید و انتخاب لوازم جانبی مناسب برای تلفنهای هوشمند خود بدون اینکه بدانند فریب خوردند. اما همه چیز از آنجایی جالب می‌شود، در حقیقت، این اطلاعات چیز جدیدی نیست، در واقع، می‌توان گفت آگاهی‌ها نسبت به این سنسور‌های گاز قلابی تقریبا گسترده است و تکنسین‌ها دقیقاً می‌دانند به دنبال چه چیزی باید بگردند.

IC‌های سنسور گاز مجددا برنامه ریزی شده

IC‌های ‌گازگیج اصل Texas Instruments، مانند BQ27541، بسیار پیشرفته و هوشمند بوده و دارای سیستم عامل مختص به خود هستند.

توضیح آنکه، تهیه کنندگان از راهکاری برای باز برنامه ریزی استفاده می کنند؛ با توجه به اینکه تکنسین‌ها تمایلی به انتخاب IC‌های جعلی ندارند، پس ترفند جدید این است که ابتدا IC اصل و 100% OEM را انتخاب کرده و از طریق سفارشی سازی (Customize) و تنظیم مجدد آن سیستم عامل را به آن اضافه کنند.

سنسور مجدد برنامه‌ریزی شده‌ی تقلبی سنسوری است که میزان دما و حرارت گزارش شده در واقع ممکن است صحیح به نظر آید و تفاوت قابل تشخیصی هم میان آن و نمونه‌ی اورجینال وجود نداشته باشد، بنابراین بسیار دشوار است تا یک آی‌سی جعلی را از OEM آن تشخیص دهید(با اینکه این قصعات در مقیاس وسیع اکثراً دارای یک شماره سریال هستند، بنابراین بهترین راهکار برای تشخیص آن چک کردن آن شماره است).

دیگر اطلاعات برآوردشده می‌تواند به راحتی و کاملا دستکاری شود. بدین صورت که می‌تواند با یک حجم ظاهراً واقعی و دقیق برنامه ریزی شده باشد، بر همین اساس نیز گزارش وضعیت شارژ می‌تواند گزارش نادرستی بوده و شمارنده چرخه هیچ وقت بیش از 0 تغییر نکند! و هرگز سیکل شارژ افزایشی را نشان ندهد. در نرم افزارهای بررسی میزان سلامت باتری آیفون شما به راحتی قادر خواهید بود این سیکل را بررسی کرده و ملاحظه کنید که با مرور زمان میزان عمر باقیمانده باتری شما چقدر است که البته در این آی‌سی‌های جعلی، همیشه عمر باتری شما را 100% نشان می‌دهد!

IC‌های سنسور گاز مجددا برنامه ریزی شده

ترفند صفرسازی چرخه‌ی باتری

این یک حیله و ترفند جدید است! این‌ دسته از باتری‌های دستکاری شده گزارش‌های ارائه می‌دهند که به غلط در رابطه با آنها می‌گوید، “هیچ وقت مورد استفاده قرار نگرفته اند”. آنها تا کنون 0 مورد شارژ و دشارژ داشته اند. آنها کاملا “یک باتری جدید و دست‌نخورده” هستند. متأسفانه، این کار نه چندان جالب انجام می‌گیرد.

در اصل، این سنسورهای گاز فوق العاده هوشمند دارای حافظه اند و هر دوره شارژ و دشارژ را ثبت می‌کند. به همین علت یک آیفون جدید با هر نام و برندی باید در ابتدا برخی از چرخه‌های شارژ را داشته باشد. آزمایشگاه Foxconn این تلفن‌ها را آزمایش می‌کند و در طی یکی از این آزمایش‌ها گوشی را شارژ و تخلیه می‌کند. این بدان معناست که برای آیفون از باکس خارج شده، باتری خواص شیمیایی خود را دارد و تعدادی سیکل روی آن از تست‌ها باقی می‌ماند.

فلذا باتری‌ای با تنظیم صفر چرخه حقیقت نداشته و دروغی بیش نیست. IC اندازه‌گیری گاز گزارش ظرفیتی را می‌دهد که هرگز وجود نداشته است و ممکن نیست تغییر یابد. حتی در مواردی که سیستم عامل اوریجینال باشد و تنها شمارنده چرخه ریست شده باشد، در بهترین حالت ممکن، باتری خواص شیمیایی خود را که قبلا بر اساس آن فعالیت می کرد را قبل از تعمیر مجدد و ریست ثبت داشته و در حافظه خود داشته باشد و با انجام تست‌هایی می‌توان از آن اطلاع پیدا کرد.

ترفند صفرسازی چرخه‌ی باتری

به دنبال یک  یک راهکار جدید

ما می‌توانیم این نحوه توزیع در باتری‌های سیکل 0 را متوقف کنیم و شروع به طرح آن با تامین کنندگان و طراحان در مورد اینکه چگونه می‌توانیم باتری‌های جدید با سنجنده‌های اصلی  TIرا، با سیستم عامل بدون تغییر، که 3 سیکل چرخه‌ی اولیه تست را داشته باشد. بنابراین ما می‌دانیم که قبل از استفاده آنها را کالیبراسیون کنیم. این پروسه در هر باتریممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

ما در این خصوص نیاز به یک راهکار جدید داریم. یک تستر باتری که با کیفیت مناسب با تست گیری از باتری گوشی، ما را به جوابی واقعی و صحیح برساند. شرکتiFix Electronics، کار بر روی یک تستر جدید و ویژه باتری به نام DIY با قابلیت‌هایی کارآمد شروع کرد. مزیت اصلی این پروژه آن است که مرجعی کاملا اختیاری است. این دستگاه بر اساس Arduino Nano )ATmega328P) بوده و تماماً قابل تنظیم، قابل ارتقا و مدولار می باشد و کد مرجع دسترسی برای هر کسی که بخواهد از آن استفاده نماید، در دسترس خواهد بود.

امکاناتی که این تستر باتری در اختیار ما قرار می‌دهد عبارتند از:

مقایسه : بررسی تطبیقی و مقایسه‌ای طیف وسیعی از داده‌ها در برابر دیتاهای اصلی.

گزارش : محتویات مشکوک را به شما گزارش می‌دهد.

سلامت باتری : گزارش درصد سلامت و درجه حرارت باتری بر اساس ظرفیت شارژ کامل، تعداد چرخه، و غیره

شارژ : مجاز به شارژ، تخلیه باتری

بروز رسانی: سیکل باتری، تست سنسور گاز

چاپ حرارتی: نسخه‌های کپی از گزارش‌های باتری به چاپ می‌رساند.

ماژول : واحد‌های چندگانه را در یک زنجیره پردازش به صورت گروهی با یک منبع برق لینک می‌کند.

نمونه اولیه : ویژگی‌ها و موارد منظر خود را اضافه کنید.

نمونه اولیه : ویژگی‌ها و موارد منظر خود را اضافه کنید.

با توجه به محبوبیت آیفون در میان اقشار مختلف، همیشه این امکان وجود دارد که برخی از نسخه‌ها یا قطعات و لوازم جانبی آن به صورت تقلبی و غیراورجینال تولید و به بازار عرضه گردد. به ویژه در بازار داغ اجناس فیک و غیر اصل و aftermarket باتری‌های چینی که این روزها بسیار پرطرفدار شده است. همه ی این باتری‌های فیک و غیر اورجینال در ظاهر دقیقاً مانند یک باتری واقعی و اورجینال طراحی هستند، اما تمام آنها چند نقطه ضعف مشترک دارند که آنها را از اجناس اورجینال متمایز می سازد؛ در ذیل به ذکر برخی از آن‌ها می پردازیم.

  • تخلیه غیرعادی باتری.
  • برچسب با پارامترهای ذکر شده در تصویر‌
  • طرف دیگر برچسب.

عموماً باتری تقلبی با همان اطلاعات باتری‌های اورجینال آیفون، با برخی از داده‌های چاپ شده با ماتریس نقطه و یک بارکد ماتریس داده عرضه می شوند تا شباهتی دو چندان به جنس های با کیفیت اصلی داشته باشند. برای مثال با ظرفیت 1560 میلی آمپر و ولتاژ اسمی 3.8 ولت مشخص می‌شوند.

باتری تقلبی آیفون

در باتری‌های معمول نقطه اتصال دهنده باتری گوشی دارای دو نقطه اتصال برای لحیم کردن جهت برقراری اتصال با دوام و ماندگاری بیشتر است. در حالیکه در باتری‌های تقلبی، ما چنین لحیمی را نمی بینیم. دو نقطه سیاه در انتهای کانکتورها هستند و نقطه اتصال کوچکی هم در داخل آن مشاهده می‌شود (این نقطه، پین ​​تقویت‌کننده در کانکتور باتری است).

حذف نوار محافظ مشکی برد که در نمونه‌های اورجینال میزان سوخت و ساز باتری آیفون را نشان می‌دهد. اتصال‌دهنده به این برد متصل شده است و در چهار نقطه لحیم خواهد شد.

یکی دیگر از روش های تشخیص باتری‌های تقلبی بیرون کشیده شدن PCB است: شامل ترمینال مثبت کوتاه است و با قسمت دیگری ازجنس فلز که به صورت غیرمستقیم به نقطه خالی در باتری لحیم شده است. به ضخامت باتری با در اتصال به PCB توجه داشته باشید که چگونه باتری با ضخامت به PCB  جوش داده داده است.

اطلاعات سوخت سنج باتری

سنسور سوخت باتری به یک برنامه نویسی دقیق و استاندارد برای نشان دادن وضعیت شارژ باتری نیاز دارد. از این رو، هر نسل باتری آیفون برنامه نویسی خاص خود را دارد.برنامه نویسی در باتری آیفون تقلبی، برای باتری ای که با ظرفیت آن 1420 میلی‌آمپر ساعت طراحی شده است، با استفاده از یک سیستم اندازه گیری سوختbq27541 حفظ کرده و اطلاعات را در هربار خواندن بصورت غیرواقعی نشان داده و درصد استفاده از باتری را صفر نشان می‌دهد درست مانند لحظه‌ای که آیفون‌تان را تازه از جعبه آن خارج کرده‌اید است!

این اطلاعات می‌تواند (به طور جزئی) مستقیما در آیفون با یک ابزار مانندiBackupBotخوانده شود، ولی چنانچه اطلاعات باتری با ابزار دیگری خوانده شود، داده‌های بیشتری می‌توان در ابن مورد بدست آورد. شما می‌توانید از EV2400 کمپانیTexasInstrumentsبرای نمایش و خواندن این داده‌ها بر روی کامپیوتر استفاده نمایید. این اطلاعات را می‌توان با یک پورت سریالی  USB-to-TTL، یک دروازه منطقی (یک اینورتر منطقی) و یک ترانزیستورMOSFET کوچک خواند.

اطلاعات سوخت سنج باتری

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. چنانچه با برخی اصطلاحات تخصصی موجود در مقاله آشنایی نداشتید یا هرگونه سوالی برایتان مطرح بود، خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا