دانستنی موبایل

کدام گوشی آیفون دو سیم کارت است ؟

آیا در کشور ما می توان از ایفون دو سیم کارت کاربرد دارد؟

یکی از تکنولوژیهای جدید آیفون که برای آن در نظر گرفته شده است، استفاده جدا از  دو سیم کارت اما بصورت همزمان است. با این روش کاربران قادر خواهند بود، با یک گوشی موبایل، که دارای دو سیم کارت با شماره تلفن‌های متفاوت است، همزمان دو ارتباط برقرار کنند. این قابلیت یعنی استفاده همزمان از دو سیم کارت در یک گوشی، کار را برای بسیاری از کاربران راحت‌تر کرده است و کاربران می‌توانند بر روی ارتباطات خود مدیریت بیشتری داشته باشند. بنابراین به هنگام خرید گوشی آیفون، دقت کنید تا گوشی این کارایی را داشته باشد.

گوشی های موبایل به همراه تخفیف های ویژه مبیت را ببینید : قیمت گوشی 

بررسی گوشی های اپل با قابلیت دو سیم کارتی 

ما هر روز شاهد پیشرفت و توسعه شرکت اپل در جهت راحتی برای کاربران خود هستیم. یکی از این امکانات طراحی گوشی با دو سیم کارت است.  کاربر می تواند از گوشی خود هم زمان با  دو سیم کارت  با  شماره تلفن های متفاوت ارتباط برقرار کند. اما استفاده از دو سیم کارت به این معنا است  که می توان از یکی از سیم کارتها بصورت فیزیکی و از سیم کارت دیگر به صورت مجازی یا  eSIM استفاده کرد.

برای راه اندازی این سیم کارت های مجازی باید اپلیکیشن iOS را نصب کرد و سپس با اسکن بارکد آن را فعال نمود. متاسفانه در حال حاضر این سیم کارت در کشور ما و برخی کشورهای دیگر قابل استفاده نیست. اما با پیشرفت سریعی که شاهد ان هستیم ،بدیهی است در آینده نه چندان دور این قابلیت در ایران و تمام کشورها قابل استفاده خواهد شد.

پارت نامبر چیست و چه تفاوتی با هم  دارد؟

در واقع پارت نامبر  یک کد  منحصر به فرد است که مشخص کننده ی کشور عرضه کننده محصول یا  کشور مقصد فروش دستگاه است. بنابراین برای خریداران محصولات اپل در ایران پارت نامبر گوشی خریداری شده  بسیار حائز اهمیت است. پارت نامبر یا  Part number کد مخصوصی است که تمام  محصولات الکترونیکی دارای  آن هستند. این کدها  را می توان بر روی جعبه کالا و روی قطعات آن  مشاهده کرد. پارت نامبر  مثل یک شناسنامه هست که در آن سال تولید محصول و اینکه توسط چه شرکتی و چگونگی تولید آن  دیده می‌شود. این پارت نامبرها  می‌تواند به تعمیرکاران گوشی های موبایل  در ارتقا  نرم افزار‌های گوشی کمک می‌کند. و یا اینکه تعمیرکار می‌تواند قسمت های  و قطعات معیوب گوشی را شناسایی کند.

در گذشته  نوع شارژ، قابلیت‌های نرم افزاری و لوازم جانبی تنها تفاوت در پارت نامبر‌های گوشی اپل به شمار می‌رفت برای مثال گوشی‌های اپل در کشور ژاپن نمی‌توانند صدای هنگام عکاسی را قطع کنند و یا در کشور عربستان کاربران نمی‌توانند با برنامه فیس تایم استفاده کنند و از طریق این برنامه تماس تصویری برقرار کنند. اما امروز پارت نامبرها بر روی نحوه طراحی نرم افزار نیز تأثیر گذاشته‌اند. برای مثال بعضی از پارت نامبرها آیفون  قابلیت پشتیبانی از دو سیم کارت بطور فیزیکی را دارند و بعضی دیگر از یک سیم کارت فیزیکی و یک  eSIM پشتیبانی می‌کنند.

 

eSIM  چیست  ونحوه عملکرد eSIM به چه صورت است؟

eSIM جدیدترین و به‌روزترین فرمت برای سیم کارت است و بهتر است برای eSIM دیگر از عنوان سیم کارت استفاده نکنیم. نام eSIM به معنی « سیم جاسازی شده » (Embedded SIM) است در واقع eSIM  یک سیم کارت واقعی نیست، بلکه یک چیپ با استاندارد SON-8 است که مستقیما داخل یک گجت تعبیه شده است.  بنابراین eSIM را نمی‌توان از گوشی خارج یا تعویض کرد اما ارتباطات از طریق اپراتور، روی دستگاه ایجاد
می شود.

این سیم کارتها در بعضی از دستگاها و گوشی های هوشمند پشتیبانی می شوند .برای مثال اپل واچ سری 3 اولین دستگاه در سال 2017 بود که  قابلیت پشتیبانی  از eSIM را داشت.

 

آیا در ایران قابلیت eSIM  پشتیبانی می شود؟

متأسفانه در حال حاضر در کشور ما نه تنها  آیفون هایی  که دارای  دو سیم کارت eSIM  هستند، قادر به استفاده از این قابلیت نیستند، بلکه هنوز هیچ کدام از اپراتور های تلفن همراه در ایران از قابلیت سیم کارت الکترونیکی پشتیبانی نمی‌کنند.

 

کدام یک از مدل های آیفون ها  از قابلیت دو سیم کارتی پشتیبانی می کنند؟و کدام یک از آنها در ایران قابل استفاده است؟

کدام یک از مدل های آیفون ها  از قابلیت دو سیم کارتی پشتیبانی می کنند؟و کدام یک از آنها در ایران قابل استفاده است؟

از سال 2018 آیفون هایی به بازار عرضه شد که دارای دو سیم کارت تحت عنوان سیم کارت eSIMبودنند:

آیفون XS

این مدل گوشی دارای یک سیم کارت فیزیکی و یک سیم کارت eSIM است .در کشور چین این مدل آیفون می‌تواند به صورت همزمان دو سیم کارت فیزیکی را فعال کند. ما متأسفانه در کشور ما کاربران  قادر به استفاده از این قابلیت نیستند.

 

آیفون XS Max

یکی دیگر از مدل های گوشی که در آن قابلیت eSIM وجود دارد آیفون  XS Max است. در کشورهایی مثل چین، سنگاپور و تعدادی دیگر از کشور های آسیای شرقی کاربران می‌توانند از قابلیت دو سیم کارت فیزیکی استفاده کنند. اما متأسفانه در این مدل گوشی آیفون کاربران ایرانی قابلیت استفاده از دو سیم کارت را ندارند.

 

آیفون XR

آیفون ایکس ار نیز از قابلیت دو سیم کارت به صورت فیزیکی و مجازی eSIM پشتیبانی می کند .متأسفانه قابلیت استفاده از دو سیم کارت با این گوشی نیز در کشور ما وجود ندارد.

 

iPhone 13

در آخرین نسل آیفون یعنی سری ۱۳، پشتیبانی از eSIM دوگانه نیز دیده میشود. در این گوشی سه سیم کارت بطور همزمان فعال می تواند فعال شود.اما متاسفانه  در ایران قابلیت استفاده از دو سیم کارت با این مدل گوشی وجود ندارد.

بطور کلی در کشور ما  قابلیت   پشتیبانی از دو سیم کارت بطور همزمان وجود ندارد  و شما نمی توانید از هیچ آیفونی که دارای این قابلیت است بهره ببرید.اما اگر به کشورهای خارج سفر می کنید   استفاده از این    می توانید به راحتی از سیم کارت های بین المللی در گوشی های دو سیم کارته خود بهره ببرید

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا