ترفندهادانستنی موبایل

آموزش رجیستری گوشی موبایل (فعال سازی همتا)

آموزش رجیستری گوشی موبایل

متاسفانه خیلی از افراد با نحوه استفاده و کار با سامانه همتا آشنایی ندارند. به همین دلیل در این مقاله جامع قصد داریم به طور کامل نحوه کار با سامانه همتا را برای شما عزیزان شرح دهیم.

سامانه همتا چیست؟

اول از هرچیزی بریم سراغ اینکه سامانه همتا چیست و چه ارزشی دارد ؟ سامانه همتا یک پایگاه اختصاصی برای ثبت اطلاعات گوشی‌های موبایل است. دسترسی به اطلاعات این سامانه از طریق سایت سامانه همتا، کد دستوری USSD، پیامک یا حتی اپلیکیشن امکانپذیر است. استرس نداشته باشید! نحوه کار با سامانه بسیار ساده است و در این مقاله تصمیم داریم که تمام نکات سامانه همتا را با یکدیگر بررسی کنیم.

اما هدف از پیاده سازی سامانه همتا چیست؟ هدف از ارائه این سامانه آن است که کاربران در حین خرید یک گوشی مطمئن شوند که دستگاه قاچاق نیست و به طور رسمی‌وارد کشور شده است. همچنین این سامانه منجر می‌شود تا طبقه بندی اطلاعات گوشی‌ها و کاربران آن‌ها به طور دقیق انجام شود و مشخص گردد که هر گوشی متعلق به چه فردی است و چه کسی می‌تواند با سیم کارت خود از آن استفاده کند. بنابراین به طور کلی سامانه همتا پایگاه اطلاعاتی را ایجاد کرده که گوشی‌های موبایل را طبقه‌بندی می‌کند و امکان مشخص کردن گوشی‌های غیر قاچاق و انتقال مالکیت و غیره را فراهم می‌کند.

گوشی های موبایل به همراه تخفیف های ویژه مبیت را ببینید : قیمت گوشی 

طرح رجیستری موبایل چیست؟

اما طرح رجیستری موبایل چیست؟ طرح رجیستری موبایل طرحی است که برای جلوگیری از ورود گوشی‌های قاچاق به داخل کشور پیاده سازی شده است. به موجب قوانین این طرح باید حتما تمام گوشی‌هایی که در داخل کشور از اپراتوهای داخلی سرویس گیری می‌کنند به نام فردی ثبت شده باشند و به طور قانونی و با پرداخت حق گمرک وارد ایران شوند. در غیر این صورت امکان استفاده از گوشی برای کاربران محقق نمی‌شود. بنابراین به بیان دیگر طرح رجیستری سبب می‌شود تا امکان استفاده از گوشی‌های قاچاق در داخل ایران میسر نباشد.

بنابراین طرح رجیستری موبایل و سامانه همتا دو مقوله مرتبط به یکدیگر هستند. سامانه همتا در واقع به کاربران اجازه می‌دهد تا به پایگاه اطلاعاتی دسترسی داشته باشند که به واسطه طرح رجیستری موبایل ارائه شده است. با توجه به اینکه طرح رجیستری موبایل سبب شده تا امکان استفاده از گوشی‌های قاچاق در ایران غیرممکن شود، کاربران باید در حین خرید یک گوشی جدید به شدت به این مسئله توجه داشته باشند که گوشی خریداری شده قاچاق نبوده و به طور قانونی وارد کشور شده باشد. در اینجاست که باید از سامانه همتا برای بررسی اصلت گوشی استفاده کرد.

چگونه از قاچاق نبودن گوشی و اصالت آن اطمینان حاصل کنیم؟

اگر تصمیم به خرید یک موبایل جدید را دارید، میتوانید با توضیحاتی که ارائه کردیم مطمئن شوید که گوشی گمرکی هست و بصورت قاچاقی ارسال نشده است. بهترین روش برای انجام این کار مربوط به استفاده از سامانه همتا می‌شود. سامانه همتا به شما این امکان را خواهد داد تا با استفاده از روش‌های مختلف از اصالت گوشی و قاچاق نبودن آن اطمینان حاصل کنید. در ادامه این مطلب یکی از بهترین روش‌های موجود برای تعیین اصالت گوشی از طریق سامانه همتا را برایتان شرح می‌دهیم.

چگونه از قاچاق نبودن گوشی و اصالت آن اطمینان حاصل کنیم؟

 • به کلیک بر روی این قسمت به سایت سامانه همتا مراجعه کنید.
 • روی گزینه استعلام اصالت کلیک نمایید.

 • کد IMEI گوشی که می‌خواهید خریداری کنید را وارد کرده و روی گزینه جستجو کلیک کنید.

اگر گوشی که قصد خرید آن را دارید در سامانه همتا ثبت شده باشد و گوشی قاچاق نباشد، ظرف چند ثانیه مشخصات دستگاه نمایش داده می‌شود. در این حالت شما می‌توانید با خیال راحت گوشی مورد نظر را خریداری کنید.

بعد از خرید گوشی جدید چه کنیم؟

حالا بعد از خرید گوشی که مطمئنیم مشکلی ندارد و قاچاق نیست چکار کنیم ؟ در این مرحله شما باید به عنوان کاربر گوشی، اطلاعات آن را در سامانه همتا به ثبت برسانید. انجام این کار به سادگی امکانپذیر است و به آن فعالسازی گوشی در سامانه همتا گفته می‌شود. بهترین روش برای انجام این کار مربوط به استفاده از کد USSD اختصاصی سامانه همتا می‌شود. مراحلی که بعد از خرید گوشی موبایل جدید برای فعالسازی آن باید طی نمایید به شرح زیر است:

بعد از خرید گوشی جدید چه کنیم؟

 • در قدم نخست در جعبه دستگاه به دنبال کارتی باشید که روی آن یک کد چند رقمی‌نوشته شده است. فقط با این کد قادر به فعالسازی گوشی خود خواهید بود.
 • سیم کارت خود را وارد گوشی کرده و آن را روشن نمایید.
 • به بخش دایلر یا شماره گیر گوشی بروید و کدی که در عکس فوق نمایش داده شده را شماره گیری کنید.

 • گزینه 2 را تایپ و ارسال نمایید تا دستور فعالسازی دستگاه صادر شود.

 • کد IEMI گوشی خود را وارد کنید. دقت داشته باشید که کد IMEI گوشی روی جعبه آن نوشته شده است. با شماره گیری کد دستوری *#06# هم می‌توانید کد IMEI گوشی خود را مشاهده کنید.

 • شماره سیم کارتی که در گوشی نصب کردید را وارد کنید. اگر گوشی شما دو سیم کارت است، شماره‌ای را وارد کنید که می‌خواهید در سیم کارت اول به عنوان سیم کارت اصلی خود از آن استفاده نمایید.

 • کد فعالسازی را وارد نمایید.

 • با ارسال عدد 1 اطلاعات وارد شده را تایید کنید.

بدین صورت فعالسازی گوشی با شماره سیم کارت شما انجام می‌شود. حالا می‌توانید بدون محدودیت از گوشی استفاده کنید.

اگر را در خارج کشور خریداری کرده باشیم باید چه کنیم؟

اما تصور کنید شما به سفر خارجی رفته و در این سفر یک گوشی خریداری کرده و با خود به ایران آورده باشید. در این شرایط تکلیف چیست و چگونه می‌توانید از آن گوشی استفاده کنید؟ برای انجام این کار شما باید در قدم اول حق گمرک گوشی را پرداخت نمایید و رسیدی دریافت کنید که نمونه آن در عکس زیر نمایش داده شده است. پرداخت حق گمرک گوشی به دو شیوه امکانپذیر است. در روش اول باید مراجعه حضوری به دفاتر گمرکی داشته باشید و در روش دوم از طریق سایت گمرک و بدون نیاز به مراجعه حضوری قادر به پرداخت هزینه گمرکی آن خواهید بود. در هر دو حالت بعد از پرداخت حق گمرک رسیدی مشابه عکس زیر دریافت خواهید کرد.

اگر را در خارج کشور خریداری کرده باشیم باید چه کنیم؟

بعد از پرداخت حق گمرک با مراجعه به سایت سامانه همتا می‌توانید خیلی راحت گوشی مسافرتی خود را به ثبت برسانید. بدین منظور کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 • با کلیک بر روی این قسمت وارد سایت سامانه همتا شوید و با مشخصات خویش یک اکانت در این سامانه بسازید و وارد اکانت خود شوید.

 • از منوی سمت چپ روی گزینه “ثبت اطلاعات مسافرتی” کلیک کنید.
 • روی گزینه “ایجاد” کلیک نمایید.

 • مشخصات مورد نیاز را ارائه کنید و روی گزینه “ثبت درخواست” کلیک نمایید. بدین صورت ثبت گوشی مسافرتی شما انجام خواهد شد.

بنابراین بدین صورت می‌توانید گوشی‌هایی که در خارج از کشور خریداری کرده‌اید را بدون مشکل با سیم کارت اپراتورهای داخلی در ایران مورد استفاده  قرار دهید.

برای خرید و فروش گوشی دست دوم چه کنیم؟

گوشی‌هایی که در سامانه همتا ثبت شده‌اند به گونه‌ای هستند که با شماره تلفنی که در حین ثبت برای آن‌ها تعیین می‌شود در ارتباط خواهند بود. بنابراین اگر سیم کارت گوشی تعویض شود، پیامکی مبنی بر عدم تطابق مالک سیم کارت با مالک گوشی برای کاربر ارسال خواهد شد. حال تصور کنید شما تمام مراحل فوق را انجام دادید و گوشی خود را بدون مشکل استفاده می‌کنید. حال بعد از مدتی می‌خواهید گوشی خود را به عنوان یک گوشی دست دوم بفروشید! در این حالت تکلیف چیست؟

در موارد این چنینی (خرید و فروش گوشی‌های دست دوم) باید از طریق سامانه همتا انتقال مالکیت گوشی انجام شود. انتقال مالکیت هم با استفاده از روش‌های مختلفی قابل انجام خواهد بود که در ادامه به شرح ساده ترین روش انجام این کار می‌پردازیم. در این روش از کد دستوری USSD اختصاصی سامانه همتا استفاده خواهد شد.

برای خرید و فروش گوشی دست دوم چه کنیم؟

 • در قدم نخست فروشنده باید در گوشی خود کد دستور *7777# را شماره‌گیری کند.

 • گزینه 3 (انتقال مالکیت) باید انتخاب شود.

 • کد IEMI گوشی که قرار است به فرو برسد باید از لیست انتخاب شود.

 • در این مرحله فروشنده باید شماره سیم کارت خریدار که قرار است در گوشی مورد استفاده قرار گیرد را وارد و ارسال کند.

 • با ارسال عدد 1 صحت اطلاعات باید تایید شوند.

بعد از انجام مراحل فوق یک پیامک از طرف سامانه همتا برای خریدار گوشی دست دوم ارسال می‌شود که حاوی یک کد فعاسازی است. حالا خریدار می‌تواند گوشی را از فروشنده بگیرد و با طی کردن مراحلی که برای فعالسازی گوشی و ثبت آن در سامانه همتا شرح دادیم، گوشی را بدون مشکل مورد استفاده قرار دهد. انتقال مالکیت گوشی‌های رجیستر شده از طریق سایت سامانه همتا هم امکانپذیر است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا