دانستنی موبایل

چرا گوشی سامسونگ هنگ میکند ؟ (7 دلیل اصلی + راهکار)

دلیل هنگ تلفن‌همراه برند سامسونگ و راه‌حل برطرف کردن آن

دلیل هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ و راه حل رفع هنگی آن

از عمده‌ترین مشکلاتی است که دارندگان تلفن‌ های همراه‌ سامسونگ با آن رو به رو هستند، هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ می‌باشد اما با وجود اینکه سامسونگ جز معتبرترین سازندگان تلفن‌ های همراه هوشمند است و با عرضه‌ی محصولات اورجینال با کیفیت و گوناگون توانسته مورد اعتماد خیل عظیمی از مردم باشد ولی این مشکل همواره گریبان گیر کاربران این کمپانی بزرگ بوده است.

با توجه به آمار موتورهای جستجو گوگل روزانه کاربران بسیاری به دنبال برطرف ساختن مشکل هنگ تلفن‌همراه سامسونگ  خود هستند و مواردی نظیر چطور تلفن‌همراه هنگ کرده را به کار بیندازیم یا برنامه مناسب جهت رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ را جستجو می‌کنند و در پی پاسخی مناسب جهت رفع مشکل هنگ کردن تلفن همراه خود هستند. این ایرادات سبب سردرگمی و نارضایتی کاربران و بروز اختلال در عملکرد کارهای روزانه آنها شده است. به همین جهت به دنبال راه حلی سریع و مناسب برای  رفع مشکل هنگ سامسونگ خود می‌باشیم.

در این مقاله دلیل هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ و راهکارهای ممانعت از هنگ‌ را برایتان بازگو می‌کنیم و در ادامه‌ی بحث شیوه‌ی ریستارت کردن تلفن‌همراه سامسونگ زمانی‌ که هنگ کرده و چگونگی راه‌اندازی دوباره تلفن‌همراه هنگ کرده را آموزش خواهیم داد.

گوشی های موبایل به همراه تخفیف های ویژه مبیت را ببینید : قیمت گوشی 

دلیل هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ

دلیل هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ

1. هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ بدلیل رابط کاربری TouchWiz

اندروید سیستم عامل به کارگرفته شده در تلفن‌همراه‌های سامسونگ می‌باشد و از این رو شرکت سامسونگ از رابط کاربری اختصاصی TouchWiz برای تلفن‌همراه‌های خود استفاده می‌کند. شما زمان استفاده از تلفن‌همراه به کمک رابط لمسی TouchWiz  احساس راحت تری دارید و از کار کردن با آن لذت           می برید.

البته مشکل عمده این رابط در نسخه‌های قدیمی‌تر تاخیر و باگ آن بود و متاسفانه عملکرد خوب و روانی نداشت اما پس از رونمایی از تلفن‌همراه گلکسی S6 این ایرادات برطرف شد و نسخه‌های امروزی عملکرد بهتری دارند. اما کارشناسان بر این عقیده‌اند یکی از دلایل اصلی هنگ تلفن‌همراه سامسونگ، سنگین شدن RAM به علت استفاده از این رابط کاربری می‌باشد و اذعان دارند استفاده از رابط کاربری TouchWiz سبب هنگ کردن سامسونگ می‌شود .ما با بهبود بخشیدن نرم افزار TouchWiz، می‌توانیم سازگاری آن با دیگر بخش‌های تلفن‌همراه را زیادتر کنیم تا این مشکل نیز رفع گردد.

2. نصب کردن نرم افزارهای سنگین

همواره فشار زیادی از طرف نرم افزارهای سنگین بر پردازنده و حافظه‌ی داخلی تلفن‌همراه وارد می‌شود و در ضمن ریسک ویروسی شدن تلفن‌همراه را نیز در پی دارد. توصیه می‌شود از نصب و بارگذاری نرم افزارهای سنگین و غیر ضروری حتی الامکان خودداری کنید تا از بار اضافی که بر تلفن‌همراه‌تان وارد می‌شود بکاهید. نرم افزار هایی که سبب هنگ تلفن‌همراه سامسونگ می‌شوند اکثرا    غیر استاندارد بوده و  از حجم بالایی برخوردارند که پیشگیری از نصب آنها بهترین و در عین حال ‌ساده‌ترین راهکار برای رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ‌تان می‌باشد.

3. احتمال هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ به علت قابلیت ها و ویجت های غیر ضروری

تلفن‌های همراه سامسونگ دارای ویجت‌ها و قابلیت‌هایی مثل Air gestures,Reading Mode و S bike mode است که از قبل روی تلفن‌همراه نصب هستند اما کارآیی آنها چندان مهم نبوده و بیشتر جنبه‌ی تبلیغاتی دارند و تنها سبب جذب کاربران می‌شوند. ولی استفاده‌ی مفیدی از آنها نمی‌کنند و نتها عامل خالی شدن سریع تر شارژ باطری و کند شدن عملکرد تلفن‌همراه می‌باشد و در نهایت سبب هنگ کردن سامسونگ می‌شود.

4. هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ بدلیل کم بودن فضایRAM

کم بودن فضای RAM یکی دیگر از دلایلی اصلی هنگ تلفن‌همراه سامسونگ   می‌باشد. البته دوباره این مشکل نیز در نسخه های قدیمی بیشتر است و شرکت سامسونگ سعی کرده این مشکل را در نسخه های به‌روز مرتفع سازد. به دلیل کوچک و ضعیف بودن واحد پردازش، تلفن‌ های همراه‌ سامسونگ قابلیت اجرای عملیات‌های پیچیده و امکان پشتیبانی از چندین کار به صورت موازی را ندارند و باعث هنگ کردن تلفن همراه می‌شود، به عبارت دیگر اگر کاری انجام دهید که سبب تحمیل بار بیش از حد بر روی RAM تلفن‌همراه شود سبب هنگ سامسونگ          می گردد.

5. آپدیت نبودن نرم افزار تلفن‌همراه دلیل دیگر هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ

OTA یا وایرلس سیستم عامل تلفن‌همراه در نسل‌های قدیمی‌تر تلفن‌همراه‌های سامسونگ را به سختی می‌شد آپدیت کرد و این امر سبب هنگ کردن سامسونگ و کند شدن عملکرد آن می‌شد درنتیجه اگر نرم افزار تلفن‌همراه سامسونگ خود را به صورت پایدار و دائم آپدیت نکنید باعث هنگ سامسونگ    می‌شود. لازم به ذکر است در کل نرم افزار اندروید نسبت به نرم افزار IOS بسیار بیشتر دارای باگ و مشکلات نرم افزاری است و خیلی زودتر فرسوده و ویروسی می‌شود. پس با به‌روز نگه داشتن نرم افزار اندروید خود احتمال هنگ تلفن‌همراه را پایین تر آورده و به عملکرد بهتر آن کمک کنید.

6. آیا سخت افزار قدیمی در تلفن‌ همراه ‌های امروزی باعث هنگ تلفن‌همراه می‌شود؟

اکثر کاربران از این قضیه اطلاع ندارند که برای مثال تلفن‌همراه گلکسی J2 از یک پردازنده‌ی 32 بیتی Spreadtrum SC9830 و واحد پردازش گرافیکی (GPU (Mail 400 MP بهره می‌برد. پردازنده‌ی 32 بیتی فوق دارای 4 هسته‌ی Cortex A7 است که سازندگان تلفن‌همراه های هوشمند آخرین بار دو سال قبل از عرضه ی این تلفن‌همراه از آن استفاده می‌کرده اند. از نظر گرافیک نیز باید بگوییم که Mail 400 با گلکسی S2 عرضه شده و بسیار قدیمی است. اینکه سامسونگ از سخت افزارهای قدیمی روی تلفن‌همراه های جدید استفاده می کند نکته بسیار منفی است، زیرا روی کارکرد تلفن‌همراه تاثیر منفی می‌گذارد و باعث ایجاد هنگی تلفن‌همراه می‌شود. بنابراین توجه به مشخصات سخت افزاری هنگام خرید تلفن‌همراه اکیداً توصیه می‌شود و از جدید و به‌روز بودن سخت افزارها بر روی تلفن‌همراه تان اطمینان حاصل کنید.

7. بلوت ویرها (Bloatware)باعث هنگ تلفن‌همراه می‌شوند.

بهتر است بدانید که Bloatware ها نرم افزارهایی هستند که کارآیی و بازدهی کم دارند و حجم زیادی را اشغال می‌کنند. سامسونگ تعداد زیادی از این نرم افزارها را در تلفن‌همراه های خود قرار داده که بار اضافی به RAM و باتری تمیل می‌کنند. هم چنین کاربران امکان حذف این اپلیکیشن ها را بصورت دائمی ندارند (روت کردن تلفن‌همراه ممکن است جوابگو باشد). بلوت وایرهایی در تلفن‌همراه های سامسونگ وجود دارند خودشان شامل اپلیکیشن های دیگر هستند مثلا Flipboard که شامل Mail، Calendar و غیره است. در گوگل پلی استور معمولاً اپلیکیشن‌های این بلوت ویرها یافت می‌شوند و شما می‌توانید به راحتی از آنها استفاده کنید.

موارد فوق عمده‌ترین دلایل هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ هستند که ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشند که معمولا در یکی از موارد فوق گنجانده می‌شوند. بیشتر مواقع نخستین راهکاری که به ذهن مان خطور می‌کند ریستارت کردن تلفن‌همراه است که ایده‌ی جالبی است. در بخش بعد به نحوه ریستارت کردن تلفن‌همراه زمانی که هنگ کرد و به مرور آموزش رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ می‌پردازیم.

 

نحوه به کار انداختن تلفن‌همراه هنگ کرده توسط خود شخص

ری‌استارت کردن تلفن‌همراه اولین و ساده‌ترین راهکار رفع هنگ سامسونگ است چراکه کم هزینه‌ترین کار برای راه اندازی دوباره تلفن‌همراه است و تقریبا به ذهن همه می‌رسد. ما در ادامه به آموزش ریستارت کردن و خاموش کردن تلفن‌همراه هنگ کرده می‌پردازیم تا راهکاری برای رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ به شما ارائه کرده باشیم.

1. در حالت اضطراری وقتی تلفن‌همراه هنگ میکند،خاموش کنید.

نحوه به کار انداختن تلفن‌همراه هنگ کرده توسط خود شخص

ما بطور معمول، مشکل هنگی سامسونگ را با ریستارت کردن تلفن‌همراه برطرف      می‌سازیم. شما جهت رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ باید این راه حل ساده     را به درستی انجام دهید تا مشکل برطرف شود. شما با فشار همزمان کلید power و کلید کم کردن صدا و همچنین منتظر ماندن تا ظاهر شدن آرم سامسونگ تلفن‌همراه خود را به طور نرمال بوت می‌کنید. گاهی اوقات احتیاج است کلیدها را بیش از 10 ثانیه به صورت همزمان نگه داریم تا تلفن‌همراه هنگ کرده ی خود را دوباره به کار بیندازیم. این روش یک روش موقت است، اما بدلیل سریع بودن آن ما این راهکار را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همان طور که بیان کردیم دلایل هنگ کردن سامسونگ بسیار هستند. با این حال امکان جلوگیری از این مشکل به کمک چند راهکار ساده وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. این ترفندها را به بیاموزید و در مواقع نیاز از آنها استفاده کنید. این روش ها کاملا تست شده و توسط متخصصان تایید شده اند.

برطرف کردن مشکل هنگی تلفن‌همراه سامسونگ با راهکارهای کلیدی

همان‌طور که می‌دانید دلایل گوناگون هنگ کردن سامسونگ را برای شما بیان کردیم. درست است که دلایل بسیاری برای هنگ کردن سامسونگ وجود دارد اما با چند راه کار ساده می توانیم از بروز این مشکل ممانعت کنیم. توصیه می‌شود شما نیز این راهکارها را یاد بگیرید و با انجام آنها از هنگی تلفن‌همراه‌های سامسونگ خود جلوگیری کنید و با مشکل روبه‌رو نشوید.

1- حذف اپلیکیشن‌های سنگین و غیر ضروری

همه ی ما نصب نرم افزارهای جدید را بصورت خودکار  انجام میدهیم و این یک امر اجتناب ناپذیر و رایج ‌ست. اما گاهی اوقات بسیاری از این اپلیکیشن‎ها ضروری نیستند و  از آنها استفاده نمی‌کنیم و تنها باعث پر شدن حافظه دستگاه و هنگ کردن مکرر دستگاه می‌شود. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اپلیکیشن های غیرضروری را پاک کنید تا حافظه ی تلفن‌همراه‎تان را اشغال نکنند و کارکرد RAM شما بهبود یابد و در نتیجه از هنگ کردن سامسونگ جلوگیری کنید. مراحل زیر را برای پاک کردن اپلیکیشن‎ها طی کنید.

 Apps (Application Manager)Uninstall

– پس از ورود به بخش تنظیمات تلفن‌همراه تب Application Manager یا Apps را پیدا کنید.

– سپس در این بخش اپلیکیشن ای که می‌خواهید پاک کنید را برگزینید. و پس از آن روی گزینه‌ی Uninstall کلیک کنید تا آن اپلیکیشن از تلفن‌همراه تان پاک شود.

البته شما می‌توانید مستقیماً از قسمت Home Screen یا Google Play Store آن دسته از نرم افزار های سنگین غیر ضروری تلفن‌همراه را حذف کنید اما راهکارهای بالا بهتر و اصولی تر است.

تلاش کنید اپلیکیشن‌ها را باتوجه به نیاز خود از گوگل پلی استور دانلود کرده و بهتر است که برای مدیریت آنها زمان بگذارید. هر اپلیکیشنی که احتیاج ندارید را حذف و یا غیر فعال کنید. وجود اپلیکیشن‌های غیر ضروری یکی از عمده‌ترین دلایل  هنگی تلفن‌همراه‌های سامسونگ است که با مدیریت آنها به سادگی می‌توانید از هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ خود جلوگیری کنید.

2- جهت رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ همه اپلیکیشن‌های غیر ضروری را از پس‌زمینه حذف کنید

این راهکار برای همه‌ی تلفن‌همراه‌ها مفید و کاربردی است و تنها مختص تلفن‌همراه های سامسونگ نیست. همان طور که می دانید بازگشتن به صفحه‌ی Home تلفن‌همراه‌تان بطور کامل سبب بسته شدن برنامه ها نمی‌شود و ممکن است این اپلیکیشن ها در بک‌گراند تلفن‌همراه در حال اجرا باشند. باز بودن اپلیکیشن‌ها در پس‌زمینه تلفن‌همراه نه تنها باعث کند شدن و هنگ کردن تلفن همراه شده بلکه در مصرف شارژ دستگاه و تخلیه سرع و زود هنگام آن تاثیر بخصوصی دارد.

مراحل زیر را جهت بستن این اپلیکیشن‌ها انجام دهید:

– روی گزینه‌ی tabs در قسمت پایین صفحه تلفن‌همراه کلیک کنید. فهرستی از اپلیکیشن‌ها نمایان می‌شود. این برنامه‌ها را به یک طرف بکشید تا بسته شوند و یا دکمه Close All که در پایین این تب قرار دارد را فشار دهید تا همه اپلیکیشن‌ها خودکار بسته شوند.

3- پاک کردن حافظه‌ی کش (Cache) تلفن‌همراه

توصیه ‌می‌شود که همواره حافظه کش Cache تلفن‌همراه را پاک کنید به علت اینکه تلفن‌همراه‌تان را پاک می‌کند و جا برای حافظه‌ی آن باز می شود. جهت پاک کردن حافظه‌ی Cache تلفن‌همراه وارد تنظیمات تلفن‌همراه شوید و سپس بخش Storage را پیدا کنید.

در این هنگام روی گزینه‌ی Cached Data زده و گزینه Ok را بزنید تا همه ی حافظه Cache از روی تلفن‌همراه تان پاک شود.

4- راهی مفید برای رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ، دریافت اپلیکیشن از Google Playe Store

دانلود و نصب اپلیکیشن‌های اندرویدی از منابع ناشناس و جاهای دیگر بسیار راحت است ولی در عین حال به شما توصیه می کنیم این کار را انجام ندهید. حتماً تمامی اپلیکیشن ها را تنها از Google Play Store دانلود کنید تا مطمئن باشید آلوده به هیچ گونه ویروسی نباشند. در ضمن آپدیت های این نرم افزار ها خودکار انجام می‌شوند که کاملاً مورد اطمینان هستند. همان طور که می‌دانید در Google Play Store نرم افزارهای رایگان بسیاری وجود دارند که با دانلود آنها نیازهای خود و تلفن‌همراه تان مرتفع خواهند شد.

5- نصب آنتی ویروس مناسب جهت پیشگیری از هنگ سامسونگ

نصب آنتی ویروس هر چند که امری اختیاری است ولی لازم است همیشه یک آنتی ویروس مناسب روی تلفن‌همراه‌تان نصب باشد تا در حین کار با تلفن‌همراه از باگ‌های داخلی و خارجی که سبب کند شدن و یا هنگ شدن تلفن‌همراه سامسونگ می شوند جلوگیری کند. آنتی ویروس‌های زیادی در Play Store وجود دارد که یکی از بهترین این آنتی ویروس ها که کاملاً تست شده است آنتی ویروسNOD32 ESET  می‌باشد و البته رایگان نیست و برای استفاده از این آنتی ویروس قوی نیاز به خرید لاینسن می‌باشد.

بهتر است که در خرید و انتخاب آنتی ویروس دقت کنید چراکه آنتی ویروس‌ها اگر تایید شده نباشند خود یک بدافزار محسوب می‌شوند و ممکن است در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد ‌کنند.

6- ذخیره برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها در حافظه‌ی داخلی تلفن‌همراه

اگر پاسخ مناسبی از تلفن‌همراه سامسونگ‌تان دریافت نمی‌کنید جهت جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است اپلیکیشن‌ها را به کلی در حافظه‌ی تلفن‌همراه ذخیره کنید و از کارت حافظ (SD Card) برای این کار بهره نبرید. انتقال اپلیکیشن ها به حافظه‌ی داخلی تلفن‌همراه بسیار ساده و راحت است و تنها کافیست مراحل زیر را طی کنید:

در قسمت تنظیمات تلفن‌همراه گزینه‌ی Storage را برگزینید. سپس در این قسمت Apps را کلیک کنید تا بتوانید برنامه‌ای که می خواهید جابجا شود را انتخاب کنید. و در آخر گزینه انتقال به حافظه ی داخلی یا Move to internal storage  را همانند شکل کلیک کنید.

البته لازم به ذکر است که اگر حافظه‌ی داخلی تلفن‌همراه خیلی پر باشد احتیاجی به انجام این کار نیست و بهتر است نرم افزارها را به کارت حافظه دستگاه انتقال دهید. همچنین بهتر است که آهنگ‌ها، ویدئو ها و داده های دیگر را روی کارت حافظه تلفن‌همراه ذخیره کنید. یکی از گزینه های مناسب استفاده از Cloud Storage جهت ذخیره‌ی فایل هایی که در آینده احتیاج دارید می‌باشد. در نتیجه توصیه می‌شود فایل هایی که هر روز به آنها احتیاج پیدا خواهید کرد را در کارت حافظه ذخیره کنید و فایل هایی که بعدا به آنها احتیاج پیدا می کنید و خیلی ضروری نیستند را روی Cloud Storage آپلود کنید.

7- رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ بوسیله به‌روزرسانی اپلیکیشن‌ها

بروزرسانی و یا آپدیت اپلیکیشن‌ها در عملکرد بهتر تلفن‌همراه به شما کمک شایانی کرده و با بروز نگه‌داشتن اپلیکیشن‌های نصب شده روی تلفن همراه می‌توانید از بروز هنگ در تلفن‌همراه خود جلوگیری کنید. به‌روزرسانی نرم‌افزار‌ها یکی از راهکار های رفع هنگ تلفن‌همراه سامسونگ است که کمتر کسی به این مورد اشاره نموده و یا اهمیت میدهد.

8- چگونه ریست فکتوری کردن به رفع مشکل هنگ تلفن‌همراه سامسونگ کمک میکند؟

با انجام بازگشت به تنظیمات کارخانه یا همان ریست فکتوری، این عمل سبب می‌شود تمامی اطلاعات دستگاه شما از جمله برنامه‌ها، موزیک‌ها، ویدئو‌ها، گالری تصاویر و تمامی مواردی که بعد از خرید و استفاده از تلفن‌همراه روی آن دانلود و یا نصب کردید حذف شده و تلفن همراه‌تان دوباره راه اندازی شود. انجام عمل Factory Reset ساده و راحت ا‌ست اما اگر با این اصطلاح آشنا نیستید به این کار اقدام نکنید و قبل از ریست فکتوری کردن به مقاله آموزش ریست فکتوری کردن سامسونگ مراجعه کنید تا درصد خطا و اشتباه شما در این کار کم شود.

بهتر است بدانید که ریست فکتوری باعث حذف شدن تمامی اطلاعات تلفن همراه و بازگشت به تنظیمات کارخانه می‌شود. پس قبل از انجام این کار حتماً نسخه بک آپ یا پشتیبان از اطلاعات دستگاه خود تهیه کنید.

موضوعات این مقاله، مجموعه سوالات و مشکلاتی‌ است که کاربران شرکت سامسونگ در فضای گوگل به دنبال پاسخی برای آن هستند. ما با جمع آوری این عناوین و با به کارگیری تجربه، تخصص و راهکار‌های تست شده توسط متخصصین این حوزه تلاش کردیم پاسخی مناسب و کاربردی به تمامی سوالات و مشکلات شما کاربران عزیز در زمینه هنگ کردن تلفن‌همراه سامسونگ دهیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا