یکی از نگرانی‌هایی که کاربران در حین کار با لپ‌تاپ در مکان‌های عمومی دارند این است که سایر افراد به محتوای صفحه آن‌ها نگاه کرده و به این ترتیب حریم شخصی آن‌ها به خطر خواهد افتاد. پیش از این از یک سری فیلتر حریم خصوصی استفاده می‌شد که نور صفحه را در زوایای باز تا حد زیادی کاهش  می‌داد؛ اما به نظر می‌رسد که گوگل راه‌حل پیشرفته‌تری را برای کرومبوک‌ها در نظر گرفته است.

گوگل قرار است این مشکل را با ارائه نخستین کرومبوک QLED جهان حل کند. این کرومبوک در دو نسخه ارائه شده و طبق گفته 9to5Google، قرار است به یک ویژگی خاص برای محافظت از جاسوسی مجهز شود.

شما می‌توانید این قابلیت را در زمان کار در محیط‌های عمومی فعال کنید. در این صورت هر زمان که فردی مشغول نگاه کردن به صفحه لپ‌تاپ شما باشد؛ به شما اطلاع داده خواهد شد. برای فعال کردن این ویژگی، گزینه‌ای در قسمت Smart Privacy قرار داده شده است.

این منبع آگاه اضافه کرد که ویژگی حفاظت از جاسوس کرومبوک با استفاده از «حسگر حضور انسان» پیاده‌سازی شده است. این حسگر همان چیزی است که گوگل در اوایل سال جاری رونمایی کرده بود و می‌تواند با استفاده از وب کم کرومبوک، به شما اطلاع دهد که آیا شخص دیگری در حال تماشای صفحه شما هست یا نه؟

اما این حسگر چگونه کار می‌کند؟ با توجه به اطلاعات منتشرشده، به نظر می‌رسد که این حسگر برای اطلاع دادن به شما، از یک نماد چشم استفاده خواهد کرد که در گوشه صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود. با استفاده از این نماد شما متوجه خواهید شد که شخصی در حال تماشای صفحه‌نمایش شما است. به علاوه می‌توانید از میزان نور صفحه هم مطلع شوید و بفهمید که آیا این شخص می‌تواند اطلاعاتی را مشاهده کند یا خیر؟

9to5Google اضافه کرده که این حسگر می‌تواند تا زمانی که شخص در حال تماشای صفحه‌نمایش است؛ نمایش همه اعلان‌ها را بر روی نمایشگر متوقف کند. البته شایعاتی منتشر شده که نشان می‌دهند این ویژگی تنها در برخی از کرومبوک‌های خاص در انحصار دولت پیاده‌سازی خواهد شد.

اما از آنجا که این سنسور علاوه بر افزایش امنیت، کارایی و مصرف انرژی را هم در کرومبوک بهبود می‌بخشد؛ امیدواریم که گوگل آن را به طور عمومی هم عرضه کند.

البته این تنها راه‌حلی نیست که شرکت‌های تولیدکننده وسایل الکترونیکی برای جلوگیری از دید زدن صفحه ارائه داده‌اند. پیش از این قابلیتی در گوشی‌های اندرویدی بلک بری به نام Privacy Shade استفاده شده بود که می‌توانست تمام قسمت‌های نمایشگر به جز قسمت کوچکی را مسدود کند؛ به این ترتیب دید زدن صفحه برای جاسوسان سخت‌تر می‌شد.

اما به نظر می‌رسد که سنسور گوگل بسیار پیشرفته‌تر و قابل اعتمادتر است؛ به همین دلیل بی‌صبرانه منتظر عرضه عمومی آن هستیم.

منبع: androidauthority