دانستنی موبایل

آیا کارکردن با گوشی در حال شارژ خطرناک است؟ (9 نکته سلامت باتری)

آیا کارکردن با گوشی در حال شارژ خطرناک است؟

بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند، حتی خود شما، ممکن است زمانی که موبایلتان در حال شارژ می ‌باشد، از آن استفاده کنید،  این امر به یک عادت تنبدیل شده است، اما باید بدانید که این کار مخاطره‌ آمیز است و ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد. در این مقاله سعی شده است، این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد که آیا با وجود تکنولوژی روز دنیا باز هم این اتفاق خواهد افتاد یا خیر؟! پس با ما همراه باشید تا بتوانیم شما را در این زمینه راهنمایی کنیم و نکات مفیدی را ارائه دهیم.

آیا می‌توان از گوشی در حال شارژ استفاده کرد؟

آیا می‌توان از گوشی در حال شارژ استفاده کرد؟

از آن جا که شارژ کردن گوشی ‌های هوشمند کمی زمان ‌بر است (البته برخی گوشی‌ ها با قابلیت شارژر فست ‌شارژ این مشکل را ندارند)، افراد از آن استفاده کرده و در مقابل بسیاری دیگر با شنیدن مخاطره ‌آمیز بودن این کار، از گوشی خود هنگام شارژ استفاده نمی‌کنند.

گوشی ‌های نسل قبل‌ تر با وجود تکنولوژی قدیمی ‌تر هنگام شارژ دمایشان بالا می‌رفت، داغ می‌شدند، سایز باتری‌شان در هنگام شارژ طولانی‌مدت تغییر می‌کرد و استفاده از آنان خطرناک بود، به‌گونه‌ای که گاهی اوقات باعث انفجار گوشی نیز شده است وسلامت برخی از کاربران را به خطر انداخته است. در مقابل میزان این ‌چنین اتفاقاتی برای گوشی‌ های نسل جدید بسیار کم شده است، یکی از علت‌های این موضوع استفاده از باتری های نسل جدید در اینگونه گوشی های موبایل همراه می‌باشد. با این وجود بازهم سعی کنید برای سالم ماندن باتری گوشی خود در هنگان شارژ از آن استفاده نکنید تا بتوانید عمر باتری خود را افزایش دهید. در ادامه مضرات استفاده موبایل در حال شارژ، بررسی و برای مطالعه شما و بالا رفتن اطلاعات شما در این زمینه، لیست شده اند.

گوشی های موبایل به همراه تخفیف های ویژه مبیت را ببینید : قیمت گوشی 

 • بالا رفتن دمای گوشی با بازی کردن و دیدن ویدیو های HD، در هنگام استفاده از آن در حال شارژ

دمای گوشی تا حد معینی می‌تواند بالا رود و بیش تر از آن باعث داغ شدن گوشی تلفن همراه و کند شدن فرایند شارژ گوشی شما می‌شود. پس سعی کنید از دیدن ویدیو و بازی کردن با گوشی همراه خود در حال شارژ خودداری کنید.

 • کم شدن عمر باتری گوشی در هنگام استفاده از آن در حال شارژ

هنگام استفاده از گوشی در حال شارژ شما باعث داغ شدن باتری آن می ‌شوید و این فرایند شارژ شدن در دمای بالا در مدت‌ زمان مشخصی باعث کم‌شدن عمر باتری می‌شود. پس اگر طول عمر باتری گوشی برای شما مهم است ازین کار خودداری کنید.

 • شل شدن کابل شارژ USB گوشی با استفاده از گوشی هنگام شارژ

وقتی بازی‌هایی مثل call of duty یا project makeover و … را بازی می‌کنید به علت استفاده بازی از کل صفحه، ممکن است دستتان به سر کابل شارژرتان برخورد کند و به شارژر شما آسیب بزند. (موبایل‌های شرکت HUAWEI این امکان را دارند تا در این حین باعث حفاظت از شارژر شوند). بنابراین سعی کنید در هنگام شارژ گوشی خود با آن بازی نکنید.

 • کند شدن فرایند شارژ شدن با استفاده از گوشی در حال شارژ

اگر از گوشی‌ تان در حال شارژ استفاده نکنید، کل انرژی صرف شارژ شدن گوشی می‌شود و سرعت شارژ شدن بالا می‌رود. حال اگر از آن هنگام شارژ شدن استفاده کنید، انرژی لازم بین فعالیت ‌ها تقسیم شده و جریان شارژ باتری کاهش ‌یافته؛ بنابراین سرعت شارژ شدن نیز پایین می‌آید. پس سعی کنید برای سرعت بخشیدن به فرایند شارژ گوشی موبایل خود از آن در حال شارژ استفاده نکید.

حفظ سلامت باتری

حفظ سلامت باتری

اصولاً باتری‌ های تمامی موبایل ‌ها تاریخ انقضا دارند، با این ‌وجود در صورت استفاده صحیح از آن می ‌توانید عمر آن را افزایش دهید.  درست شارژ کردن با کمک شارژرهای خوب و مختص گوشی شما بسیار حائز اهمیت می ‌باشد؛ مثلاً سعی کنید گوشی خود را در طول شب شارژ نکنید، زیرا شارژ شدن در زمان طولانی برای باتری مفید نیست. همچنین شارژر های ارزان قیمت نیز برای باتری مضر می ‌باشند. در ادامه مقاله راه ‌های حفظ سلامت باتری گوشی، لیست شده‌اند. با مطالعه مطالب پیش رو می‌توانید سلامت باتری گوشی خود را تضمین کنید.

 • شارژ کردن گوشی خود را با شارژر مخصوص خودش

این کار را همیشه انجام دهید. گوشی‌ های هوشمند برخلاف لپ ‌تاپ‌ها دارای رابط شارژ جهانی پورت microUSB می ‌باشند. با این‌ وجود اگر شارژر شما فرق داشته باشد، بر عملکرد باتری، ظرفیت ذخیره شارژ و عمر آن تأثیر می ‌گذارد. در نظر داشته باشید که ولتاژ خروجی (ولت) و جریان (آمپر) شارژر دیگر با آداپتور اصلی یکی باشد و شرکت سازنده گوشی آن را تأیید کرده باشد. با این راهکار می توانید عمر باتری گوشی هوشمند خود را بالا ببرید.

 • استفاده نکردن از شارژر های ارزان شرکت ‌های دیگر

شارژر های ارزان شرکت‌های نامعتبر هیچ سازوکار ایمنی برای محافظت در برابر نوسانات و شارژ بیش از حد ندارند. خرابی آداپتور شارژر به باتری و گوشی شما صدمات دائمی وارد می‌ کند؛ بنابراین اگر از شارژر جدیدی استفاده می‌ کنید از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. به طور کلی سعی کنید شارژر فابریک گوشی خود را سالم نگه دارید، چرا که شارژر اصلی و اولیه بهترین گزینه برای حفظ سلامت باتری می‌باشد.

 • عدم استفاده دائمی از فست ‌شارژرها

گوش‌هایی که قابلیت فست ‌شارژ ندارند، نباید از فست ‌شارژرها به‌صورت همیشگی استفاده کنند. فست ‌شارژرها ولتاژ بیشتری را به باتری موبایل می‌ فرستند که باعث داغ شدن گوشی می ‌شود. پس از شارژرهای مورد تأیید و مناسب گوشی خود استفاده کنید. اگر گوشی شما دیر شارژ می‌شود، به دنبال راه ‌حل درست باشید. در صورت داغ شدن گوشی سریعاً گوشی را خاموش کنید و تا رسیدن به دمای محیط آن را روشن نکنید. همانطور که در بخش قبلی گفتع شد حفظ شارژر فابریک گوشی شما می‌تواند سلامت باتری را تضمین کند.

 • عدم نصب برنامه‌های شخص ثالث برای باتری گوشی

این برنامه ‌ها بر عمر باتری تأثیر منفی دارند؛ زیرا همیشه در پس ‌زمینه با نشان ‌دادن تبلیغات و پیشنهاد برنامه‌های دیگر کار می‌کنند و برنامه‌های دیگر را خاموش نگه می‌دارند. سعی کنید از نصب کردن اینگونه برنامه ها در گوشی خود خودداری کنید تا سلامت باتری شما برقرار باشد.

 • شارژ کردن گوشی هوشمند خود تا حداکثر ۸۰ درصد

بیشتر از این مقدار ضروری نیست و باعث طولانی شدن عمر باتری گوشی می‌شود. بیشتر گوشی‌های هوشمند بهتر است که تا 100 درصد شارژ نشوند و همچنین شارژ آن ها به کلی تخلیه نشود.

 • خودداری از شارژ کردن گوشی در تمام شب

شارژ کردن در مدت طولانی برای باتری مناسب نیست و باعث آسیب رساندن به آن می‌شود. پس سعی کنید در طول روز گوشی خود را شارژ کنید و در طول شب و مدت طولانی آن را به شارژ نزنید.

 • عدم شارژ کردن همیشگی گوشی

هنگامی که شارژ به 20 درصد رسید، مجدداً آن را شارژ کنید تا عمر باتری بیشتر شود. همچنین اجازه ندهید تا گوشی شما در اثر تمام شدن شارژ خاموش شود.

 • جداکردن گوشی از قاب محافظ آن در هنگام شارژ

با این کار از گرم‌شدن بیشتر گوشی خود خودداری کنید. همچنین در صورت امکان در هنگام شارژ آن را روی صفحه قرار دهید تا گرمای ایجاد شده در گوشی هنگام شارژ سریع تر خنثی شود.

 • استفاده از پاوربانک ‌های استاندارد

برای شارژ موبایل خود، پاور بانکی استفاده کنید که در مقابل افزایش ولتاژ، اتصال کوتاه، جریان بیش از حد و شارژ بیش از حد از موبایل شما محافظت کند. این کار از گرم‌ شدن زیاد گوشی جلوگیری کرده و عمر باتری را افزایش می ‌دهد. پس در هنگام خرید پاوربانک به این نکات توجه کنید تا سلامت باتری گوشی شما تضمین شود.

 • استفاده‌نکردن از گوشیِ متصل به پاوربانک

این کار باعث افزایش دمای گوشی و کوتاه شدن عمر باتری گوشی شما می‌شود. به طور کلی نباید از گوشی در هنگام شارژ استفاده کرد. این نکته مختص پاوربانک نیز می شود.

جمع‌بندی

به‌طورکلی در این مقاله مشکلات استفاده گوشی در هنگام شارژ را بررسی کردیم و راهکارهایی برای طولانی شدن عمر باتری در اختیار شما قرار دادیم. با انجام دادن این موارد و توجه به برخی نکات مهم می‌توانید عمر باتری گوشی خود را افزایش داده و سلامت آن را به مدت طولانی تری تضمین کنید. امیدواریم که بتوانید از این مطالب استفاده مفیدی کرده باشید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا