دسته بندی ها

نتیجه ای پیدا نشد

مشاهده همه

افزایش سرعت اینترنت در گوشی های اندروید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه

1 مرداد 1401 | 10:14

افزایش سرعت اینترنت در گوشی های اندروید

با افزایش سرعت اینترنت در عصر حاضر و گاها قدیمی بودن گوشی و تاخیر در اتصال به اینترنت در این نوع گوشیها، دانستن روشهایی که بتوانند این تاخیر را جبران کرده و اتصال به اینترنت را سرعت بخشند لازم و ضروری به نظر میرسد. اگرچه این شیوه ها نمیتوانند باعث تغییر در نوع اینترنت گوشی و تبدیل نسلی به نسل دیگر شوند، اما به کارگیری آنها میتواند کمک شایانی در افزایش سرعت اتصال کند.

در صورتی که امکان تعویض گوشی وجود نداشته و به دنبال راهی برای بالا بردن سرعت اتصال به اینترنت در گوشی خود میباشید، با ما همراه باشید، چرا که قصد داریم در این مقاله روشهایی را برای بالا بردن سرعت اتصال در گوشیهایی با سیستم عامل اندروید که از رده خارج شده اند، بیان کنیم.

قبل از هر توصیه ای باید متذکر شویم که مشکل اصلی در اتصال به اینترنت گوشی، مشکل پینگ، لگ و یا تاخیر در اتصال میباشد. از آنجایی که منظور ما از واژه ی اینترنت در این مقاله، اینترنت خط تلفن همراه (دیتای گوشی) میباشد، لذا در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که تلفن همراه شما به وای فای متصل نبوده و برای اتصال به اینترنت تنها از اینترنت خط استفاده میکنید. به منظور روشن کردن دیتا میتوانید این روش را دنبال کنید:

گوشی های موبایل به همراه تخفیف های ویژه مبیت را ببینید : قیمت گوشی 

 • ورود به تنظیمات (setting) در تلفن همراه اولین کاری است که انجام میدهید، در همان بخش آیکونی به شکل چرخ دنده وجود دارد که با لمس آن وارد میشوید.
 • در گام بعدی همانند آنچه در تصویر زیر آمده است، وارد گزینه ی اتصال Connection)) خواهید شد.
 • بعد از ورود به گزینه ی Connection، میتوایند Data Usage را لمس کرده و
 • در پایان با کشیدن Mobile Data به سمت راست آن را روشن (on) کرده و به این ترتیب اینترنت گوشی شما روشن خواهد شد.

نکته ی حائز اهمیت در اینجا این است که شما میتوانید به جای انجام تمام این مراحل برای اتصال به دیتای گوشی، میانبر آن را ایجاد کرده و با کشیدن اعلانها به سمت پایین و لمس گزینه ی Mobile Data به اینترنت متصل شوید.

اکنون گوشی شما به اینترنت متصل شده است و نوبت به انجام شیوه هایی  برای افزایش سرعت اینترنت رسیده است، به این منظور مراحلی را که بیان خواهند شد انجام دهید:

 1. A) ابتدایی ترین کاری که میتوانید برای بالا بردن سرعت اینترنت گوشی انجام دهید، نصب برنامه های افزایش سرعت موبایل (Performance Boosting) میباشد.

در شرایط نرمال بعد از مدتی استفاده از تلفن همراه، سرعت کارکرد آن پایین میاید و دلیل آن میتواند پر شدن مموری کش (Cache) باشد، لذا برای رفع این مشکل باید Cache گوشی پاک شود که این به خودی خود باعث ازاد سازی فضای اشغال شده توسط برنامه ها شده و سرعت گوشی را در اجرای هر برنامه ای بالا میبرد.

برنامه های زیادی وجود دارند که میتوانند فایلهایی را که در گوشی خراب بوده یا تکراری هستند را حذف کنند و باعث میشوند که تلفن همراه به خوبی کار کند، ما در ادامه به معرفی و بررسی چند مورد مهم از این برنامه ها میپردازیم.

 • یکی از این برنامه Clean Master میباشد که قادر به انجام دو کار (Boosting و آنتی ویروس( به طور همزمان میباشد. برنامه ی Clean Master میتواند تمام فایلهای خراب، اعلانها و ویروسها را از روی تلفن همراه حذف کند که این منجر به بهتر و راحت تر عمل کردن سیستم عامل گوشی خواهد شد. با کلیک روی لینک Clean Master میتوانید این برنامه را دانلود و نصب کنید.
 • برنامه ی دوم با نام Systweak Android Cleaner میتواند به شما برای پاک کردن فایلهای خراب و به درد نخور روی تفن همراهتان و مصرف حداقل باتری در گوشی کمک کند. برای نصب این برنامه همانند مورد قبل بر روی لینک Systweak Android Cleaner کلیک کرده و آن را دانلود و نصب کنید.
 • برنامه ی دیگری که میتوانید برای حذف فایلهای خراب روی تلفن همراه از آن استفاده کنید، برنامه DU Speed Booster میباشد. در صورت اجرای این برنامه رم گوشی خالی شده و کش برنامه های در حال اجرا روی پس زمینه ی گوشی خالی میشود. این برنامه قادر به جستجو در گوشی برای پیدا کردن و معرفی فایلهای خراب و به درد نخور میباشد، که پس از معرفی آنها توسط برنامه میتوانید آنها را پاک کنید. برای نصب این برنامه بر روی DU Speed Booster کلیک کنید.
 1. B) روشی دیگر برای بالا بردن سرعت اتصال گوشی به اینترنت، کنترل تظیمات شبکه (Network) گوشی میباشد.
مقاله پیشنهادی :  از کجا بفهمیم گوشی آیفون چند بار شارژ شده ؟

از آنجایی که ممکن است علت کند بودن سرعت اینترنت در تنظیمات شبکه باشد، پس بهتر است که این تنظیمات را کنترل و بررسی کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • وارد تنظیمات (Setting) بشوید.
 • همانند آنچه در تصویر آمده است گزینه ی Connection را لمس کنید.
 • با اسکرول کردن صفحه به پایین گزینه ی Mobile Network را پیدا کنید و آن را لمس کنید.
 • نوشته ای را که زیر گزینه ی Network Mode است بخوانید و به ترتیب تمام شبکه هایی را که گوشی شما به آنها متصل است بیابید. به این نحو شما کاری میکنید که شبکه هایی که گوشی به آنها متصل میشوند تنها محدود به نسل سه نباشند و امکان استفاده از نسل 4 و LTE نیز وجود داشته باشد.

 

برخی از مناطق جهان مجهز به پوشش شبکه ای GSM/WCDMA/LET هستند و همچنین برخی از گوشیهای جدید قابلیت اتصال خودکار به شبکه های اطراف خود را دارند، پس در صورتی که در این مناطق هستید بهترین و ابتدایی ترین کار آزمایش و بررسی این شبکه ها بر روی گوشی است.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ممکن است در گزینه های عنوان شده در این مقاله از یک نوع گوشی با نوع دیگری از گوشی فرق داشته باشند، پس اگر گزینه های عنوان شده در این متن را در گوشی خود نیافتید، دست از کار نکشید و به جستجو ادامه دهید.

 1. C) شیوه ای دیگر برای بالا بردن سرعت اتصال به اینترنت در گوشی، حذف برنامه های بلا استفاده و widgets بی فایده در گوشی است.

برنامه های کوچکی وجود دارند که در عین سادگی باعث کاهش شدید سرعت اتصال به اینترنت در گوشی میشوند. اجرای دائمی برنامه هایی مانند اینستاگرام یا فیسبوک که در مصرف اینترنت بسیار پر مصرف هستند، بر روی تلفن همراه باعث میشود که پهنای باندی برای استفاده و جستجو در گوگل کروم برای شما باقی نماند (شایان ذکر است که پهنای باندی که در اختیار شماست بین برنامه ها و شبکه های اجتماعی در تلفن همراه تقسیم خواهد شد).

شما میتوانید برای بالا بردن سرعت اتصال به اینترنت در گوشی خود ویجتها را که هیچ کاربردی ندارند و در عین حال اینترنت زیادی مصرف میکنند، پاک کنید. برای پاک کردن این برنامه ها میتوانید در صفحه ی هوم (Home)، انگشت خود را روی گزینه ی ویجت بگذارید و سپس یا گزینه ی Uninstall را از صفحه ی باز شده لمس کنید و یا  Remove را از بالای صفحه لمس کنید که در این صورت برنامه از صفحه ی Home پاک میشود اما از گوشی حذف نخواهد شد. اما اگر بخواهید این برنامه ها را برای همیشه از روی تلفن همراهتان پاک کنید، میتوانید به این شیوه عمل کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • با اسکرول صفحه به پایین گزینه ی Apps را پیدا کرده و لمس کنید.
 • اسامی تمام برنامه ها و ویجتهای نصب شده روی گوشی در صفحه ی باز شده ظاهر میشوند و شما میتوانید برنامه ای را که میخواهید پاک کنید پیدا کنید.
 • وقتی برنامه ی مورد نظر را تپ میکنید، صفحه ی تنظیمات برنامه باز خواهد شد.
 • در مرحله ی آخر بر اساس تصویر گزینه ی Uninstall را در صفحه لمس کنید تا برنامه پاک شود.
مقاله پیشنهادی :  icloud در گوشی آیفون چیست ؟

نکته ی مهم در اینجا این است که شما میتوانید با بررسی مقدار اینترنت مصرفی توسط برنامه ی انتخابی که در گزینه ی Mobile Data آمده است، نسبت به پاک کردن آن برنامه یا پاک نکردنش تصمیم بگیرید(توجه داشته باشید که برخی برنامه ها خود در گوشی نصب هستند و شما نمیتوانید نسبت به حذف آنها اقدام کنید، چرا که گزینه ی Uninstall در آنها فعال نیست).

 1. D) روشی دیگر برای بالا بردن سرعت اینترنت در گوشی، نصب یک برنامه برای پاک کردن تبلیغات بر روی گوشی میباشد.

شما میتوانید با نصب برنامه ای بر روی گوشی از ارائه ی تبلیغات بر روی گوشی خود جلوگیری کنید، زیرا تبلیغات باعث مصرف اینترنت زیادی شده و همچنین باعث کاهش سرعت اتصال میشوند (برای پیدا کردن برنامه ای که اجازه ی تبلیغ را به تبلیغ کننده ندهد از کلمه ی AdBlock  برای سرچ استفاده کنید).

 1. E) برای افزایش سرعت اینترنت گوشی، از برنامه ی افزایش سرعت استفاده کنید. برنامه هایی از قبیل Internet Booster and Optimizer و Faster Internet 2X و غیره از جمله برنامه های موجود برای افزایش سرعت اینترنت در گوشیهایی با سیستم عامل اندروید هستند.
 2. F) با انتخاب گزینه ی (Maximum Loading Data) به افزایش سرعت اینترنت گوشی خود کمک کنید. این کار را میتوان با تغییر در تنظیمات انجام داد. برای انجام این کار:
 • وارد تنظیمات گوشی شوید.
 • وارد بخش Connection شوید.
 • Data Usage را انتخاب کنید.
 •  Data Saver را انتخاب کرده و با کشیدن تاگل به سمت چپ آن را غیر فعال کنید.

با انجام این روشها سرعت اتصال گوشی به اینترنت بالا رفته و هر داده ای میتواند بدون تاخیر و محدودیت دانلود شود.

نکته: اگر Data Saver فعال باشد، حجم اینترنت کاهش میابد و سرعت بارگیری محتوای مورد جستجو کم میشود.

 1. G) آخرین و ساده ترین کاری که میتوانید برای بالا بردن سرعت اینترنت گوشی خود انجام دهید، خاموش و روشن کردن اتصال است.

از آنجا که گاهی خاموش و روشن کردن اتصال میتواند به افزایش سرعت اینترنت کمک کند، لذا برای انجام این کار بایدMobile Data  را با لمس آن غیر فعال کنید و سپس بار دیگر آن را وصل کنید.

اگر گوشی دچار مشکل آنتن دهی شده بود و با وجود تعمیر باز هم هیچکدام از این روشها برای بالا بردن سرعت اینترنت موثر نبودند، تنها میتوانید اپراتور گوشی خود را عوض کنید.

کلام اخر اینکه اگر شما مالک یک گوشی اندرویدی قدیمی هستید، میتوانید با چندین راهکار ارائه شده در فوق (یعنی حذف برنامه های گوشی و برنامه های پر مصرف و غیره)، سرعت اتصال به اینترنت گوشی خود را افزایش دهید.

در ادامه سوالات رایجی را مطرح میکنیم که ممکن است در ذهن شما نیز خطور کنند و آنها را پاسخ خواهیم داد:

مقاله پیشنهادی :  از کجا بفهمیم گوشی شیائومی گلوبال است ؟ (3 نکته کلیدی)

روش افزایش سرعت داده ی تلفن همراه چگونه است؟

از جمله راههای افزایش سرعت اینترنت تلفن همراه اندرویدی میتوان به این موارد اشاره کرد:

بررسی و کنترل Cache در گوشی

حذف برنامه های غیر کاربردی

فعال کردن دانلود حداکثر داده

انتخاب اتصال شبکه به نسل 3

فعال سازی حالت متن در مرورگر

انتخاب مرورگر سریعتر

استفاده از برنامه های اندروید

کارکرد برنامه های تقویت کننده ی سیگنال چگونه است و آیا استفاده از آنها قانونی نمیباشد؟

برخی از برنامه ها مانند Network Boosting Free در سیستم عامل اندروید وجود دارند که باعث تقویت سیگنال شده و براساس نظر کاربران این برنامه ها توانسته اند حتی در صورت عدم آنتن دهی و نبود سیگنال نیز، سیگنال آنها را بر روی گوشی نشان دهند. در جواب سوال دوم باید گفت که استفاده از برنامه های تقویت سیگنال توسط کاربرانی که در محل حضورشان مشکل آنتن دهی وجود دارد بلا مانع بوده و استفاده از آنها مشکل قانونی ندارد.

دلیل اینکه سرعت داده های گوشی من پایین است، چیست؟

در صورتی که مشکل اتصال داده وجود دارد، میتوانید تنظیمات گوشی را دوباره راه اندازی کنید و گوشی خود را خاموش و روشن کنید. اگرچه با انجام این کار دسترسی به وای فای و وسایل بلوتوث نیز ریست میشوند. شما در گوشی خود با سیستم عامل اندروید نیازی به روشن و خاموش کردن گوشی ندارید تا بتوانید تنظیمات را تنظیم کنید.

من از اینترنت نسل 4 استفاده میکنم، اما سرعت آن بسیار کم است، چرا؟

در شرایط نرمال سرعت اینترنت 4G (نسل 4) کم نیست، اما اگر این اتفاق بیفتد و سرعت اینترنت 4G شما کم باشد باید Cache (حافظه ی پنهان)  گوشی بررسی شود و در صورت لزوم حافظه ی پنهان که خود فضای بسیاری را اشغال کرده و سرعت اینترنت را پایین میاورد، پاک کنید.

آیا روشی برای رفع مشکل کندی داده های گوشی وجود دارد؟

برای حل این مشکل مراحل زیر را انجام دهید:

گوشی خود را خاموش/ روشن کنید.

تغییر مکان بدهید.

برنامه ها را به روز کرده و برنامه های غیر کاربردی را غیر فعال کنید.

حالت سرعت کند داده ها و/یا صرفه جویی داده را غیر فعال کنید.

در صورت استفاده از VPN آن را غیر فعال کنید.

شبکه اینترنت را کنترل کرده و در صورت وجود مشکل آن را بررسی کنید.

تنظیمات را ریست کنید.

سیم کارت گوشی را درآورده و دوباره در جای خود قرار دهید.

اگر مشکل بر طرف نشد با اپراتور تلفن همراه خود تماس بگیرید.

 • بین 4G و LTE سرعت کدام یک بیشتر است؟

از انجایی که LTE زیر شاخه ای از 4G است و در تلاش برای رسیدن به استانداردهای فنی تعریف شده توسط اینترنت نسل 4 است، لذا سرعت اینترنت 4G بیشتر میباشد.

 • سرعت LTE چقدر است؟

اگر در شهری بزرگ زندگی میکنید، میانگین سرعت 35 مگابیت بر ثانیه میباشد، در غیر اینصورت معمولا متوسط سرعت در این اینترنت  4مگابیت بر ثانیه میباشد.

 • برای بالا بردن سیگنال 4G در خانه چه کاری میتوانم انجام دهم؟

تغییر مکان بدهید.

به این دلیل این که سیگنال در بالا قویتر است، پس به طبقه بالاتری بروید.

نزدیک پنجره سیگنال قویتر است.

سگنال در فضای بسته و خانه کمتر است، پس از فضای بسته بیرون بروید.

نزدیکترین برج اپراتور سیم کارتتان را بیابید.

 • برای تقویت سیگنال داده های گوشی چه کاری انجام دهم؟

در همه حال نرم افزار خود را به روز نگه دارید.

سرویسهای بلا استفاده را غیر فعال کنید.

در تنظیمات Voice and Data  تغییر ایجاد کنید.

حالت پرواز را روشن و سپس خاموش کنید.

تنظیمات را ریست کنید.

اپراتور را تغییر داده (به صورت دستی) و یا دوباره انتخاب کنید.

آخرین ویرایش: 1 مرداد 1401 | 5:44

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده