راهنمای خریدقطعات کامپیوتر

بهترین کارت گرافیک برای رندر (در سال 1401، 2022)

راهنمای انتخاب و خرید بهترین کارت گرافیک برای رندر

افرادی که کار طراحی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند، می‌توانند با انتخاب و خرید بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ جهت انجام اموری نظیر مدل سازی سه بعدی و رندرگیری بیشترین بازدهی و بهره‌ی ممکن را از نرم افزارهای طراحی خود به دست بیاورند. بهترین کارت گرافیک برای رندریگ محصولی است که به شما اجازه دهد از حداکثر توان سیستم خود استفاده کنید. با استفاده از بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید. بنابراین، اگر روی پروژه‌های طراحی پیچیده‌ای کار می‌کنید، به قدرت پردازش زیادی در کارت گرافیک خود نیاز دارید. در واقع، باید قدرتمندترین ابزار را به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ در اختیار داشته باشید. این امر، یک موضوع غیرقابل انکار است.

فرایند رندرگیری در GPU، از قدرت پردازش کارت گرافیک شما استفاده می‌کند. یکسری موتورهای رندرگیری GPU وجود دارد که به طور اختصاصی برای این هدف طراحی و ساخته شده‌اند. از این دست، می‌توانیم به مواردی نظیر Octane, V-Ray RT, Cycles و همینطور FuryBall اشاره کنیم. این ابزارها، قادر هستند سازگاری زیادی با کارت گرافیک‌های اختصاصی که حافظه‌ی VRAM بیشتری در اختیار دارند، پیدا کنند. نکته دیگری که وجود دارد، این است که رندرگیری با استفاده از GPU یا همان کارت گرافیک، در حال محبوب‌تر شدن است. روز به روز افراد بیشتری به این کار جذب می‌شوند. این امر باعث می‌شود که پیش‌بینی شود به زودی جای رندرگیری با استفاده از CPU یا پردازنده را هم بگیرد.

آیا می‌دانید حتی ارزان ترین مادربرد موجود در بازار هم دارای اسلات‌ها و درگاه‌های کافی برای پشتیبانی از تمام دستگاه‌هایی است که لازم دارید در سیستم خود داشته باشید؟

معرفی بهترین کارت گرافیک برای رندر

بدون شک، کارت گرافیک‌های سری RTX شرکت Nvidia گزینه‌های بسیار ایده آل و مناسبی برای مدل سازی و رندرگیری هستند. به طوری که می‌توان آن‌ها را متخصص این امر دانست. آن‌ها گزینه‌های اصلی انتخاب به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ هستند. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که آن‌ها را بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندر در سال ۲۰۲۲ می‌دانیم، توانایی‌های گسترده‌ی آن‌ها در فناوری Ray-tracing است. دلیل بعدی اینکه آن‌ها را بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندر در سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده‌ایم، وجود هسته‌های CUDA به تعداد کافی است. این دلایل، باعث می‌شوند که فرایند رندر سریع‌تر صورت بگیرد. بنابراین، می‌توان آن‌ها را بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری در نظر گرفت.

البته، شما کاملا حق انتخاب دارید. می‌توانید به سراغ کارت گرافیک‌های رده بالا و High end از AMD نظیر RX ۶۸۰۰ XT و یا RX ۶۹۰۰ XT بروید و یکی از آن‌ها را به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری انتخاب کنید. اما موضوع این است که موتورهای رندرگیری با استفاده از GPU برای کارت گرافیک‌های Nvidia بیشتر بهینه سازی شده‌اند. بنابراین، در اختیار داشتن کارت گرافیک‌های Nvidia به منظور رندرینگ، می‌تواند مدت زمان انجام این کار را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و آن را کاهش دهد. زمانی که رندرگیری با استفاده از GPU کنترل کامل این فرایند را از CPU بگیرد، ممکن است شاهد وجود موتورهایی باشیم که توانایی پشتیبانی کامل از کارت گرافیک‌های AMD را نیز در اختیار دارند.

در ادامه، به معرفی چند GPU به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ خواهیم پرداخت.

Asus ROG STRIX GeForce RTX 2080Ti

بررسی کارت گرافیک Asus ROG STRIX GeForce RTX 2080Ti

مشخصات Asus ROG STRIX GeForce RTX 2080Ti

• حافظه: ۱۱ گیگابایت GDDR ۶

• سرعت پردازش تقویت شده: ۱۶۶۵ مگاهرتز

• رابط حافظه: ۳۵۲ بیت

• سرعت حافظه: ۱.۴ گیگابیت بر ثانیه

• تعداد هسته‌های کودا: ۴۳۵۲

برای شناخت بهترین فلش مموری های بازار و ویژگی‌هایی که باید در یک فلش مموری خوب وجود داشته باشد می‌توانید به مطلبی که لینک آن را قرار داده‌ایم، مراجعه کنید.

نگاهی کلی به Asus ROG STRIX GeForce RTX 2080Ti

جای هیچ شکی نیست که RTX ۲۰۸۰ Ti را می‌توان یکی از گزینه‌های جدی انتخاب به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری و رندرینگ در سال ۲۰۲۲ در نظر گرفت. این کارت گرافیک، قادر به ارائه یک عملکرد بی‌نظیر در رندر ۳ بعدی است. این کارت قدرتمند به واسطه‌ی در اختیار داشتن ۴۵۳۲ هسته‌ی CUDA و سرعت کلاک قابل توجه، قادر است مدت زمان رندر محیط‌های ۳ بعدی بسیار پیچیده را به طور قابل توجهی کاهش دهد. به طوری که گاها قادر است زمان این فرایند را از ساعت‌ها، به تنها چند دقیقه کاهش دهد. اگر واقعا تمایل دارید که از تاثیرِ ترکیب کردن فناوری Ray-tracing با DLSS نهایت لذت ممکن را ببرید، پس Asus ROG STRIX GeForce RTX 2080Ti بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندرگیری برای شما است که می‌توانید انتخاب کنید.

با استفاده از ویژگی‌ها و قابلیت‌های Ray-tracing می‌توانید به انیمیشن‌های ۳ بعدی خود حیات ببخشید. می‌توانید آن‌ها را زنده کنید. در عین حال، فناوری DLSS انویدیا نیز قادر است این اطمینان خاطر را به شما بدهد که بهترین و بیشترین میزان فریم ریت ممکن را بدون تجربه‌ی کوچک‌ترین لگ و باگی، به دست خواهید آورد. کارت گرافیک Asus ROG STRIX GeForce RTX ۲۰۸۰ Ti را می‌توان جزو آن دسته از GPUهایی قرار داد که پهنای باند حافظه‌ی گسترده و بسیار زیادی در اختیار دارند. در این GPU، کاربران ۶۱۶ گیگابیت بر ثانیه پهنای باند در اختیار دارند. این موضوع باعث می‌شود RTX ۲۰۸۰ Ti بتواند داده‌ها و اطلاعات را با سرعت بسیار بیشتری جابجا کند.

بررسی اجمالی Asus ROG STRIX GeForce RTX 2080Ti

از دیگر دلایلی که Asus ROG STRIX GeForce RTX ۲۰۸۰ Ti را بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندرگیری در سال ۲۰۲۲ می‌دانیم، این است که می‌تواند از ۱۱ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 استفاده کند. همچنین، سرعت پردازش تقویت شده‌ی آن نیز به ۱۶۶۵ مگاهرتز می‌رسد. این مشخصات باعث می‌شوند RTX ۲۰۸۰ Ti توانایی پشتیبانی کامل از تمام موتورهای رندر GPU که در حال حاضر وجود دارد را در اختیار داشته باشد. همچنین، از تمامی موتورهایی که ممکن است در آینده به وجود بیایند هم همینطور. اگر به دنبال بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندرگیری در سال ۲۰۲۲ هستید که از قدرت پردازش بسیار زیادی هم برخوردار باشد، Asus ROG STRIX GeForce RTX ۲۰۸۰ Ti قدرتمندترین کارتی است که می‌توانید تهیه کنید.

این کارت، حداکثر و نهایت قدرت رندر را در اختیارتان قرار خواهد داد. این کارت گرافیک برای 3D Workstationهای فوق رده بالا، ایده‌آل‌ترین گزینه‌ای است که می‌توانید انتخاب کنید. بنابراین، به راحتی لایق انتخاب به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندرگیری است. هیچ نقطه ضعفی در آن وجود ندارد. هرچقدر هم که بگردید، ایرادی در آن پیدا نمی‌کنید. تنها ایراد آن را فقط می‌توان فیمت بسیار زیادش دانست. البته، احتمال دارد در ماه‌های آینده قیمت اکثر GPUهای بازار کاهش پیدا کند. در این صورت، RTX ۲۰۸۰ Ti هم شامل این موضوع خواهد شد. اما نباید انتظار داشته باشید که چنان تاثیر چشمگیری داشته باشد که این کارت را چند میلیون تومان ارزان‌تر کند.

ارزان ترین پاوربانک شیائومی هم قادر است زمانی که شارژ گوشی شما به اتمام می‌رسد، انرژی کافی برای ادامه‌ی فعالیت با آن را در اختیارتان قرار دهد.

RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition

بررسی کارت گرافیک RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition

مشخصات RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition

• حافظه: ۸ گیگابایت GDDR ۶

• سرعت پردازش تقویت شده: ۱۷۷۰ مگاهرتز

• رابط حافظه: ۲۵۶ بیت

• سرعت حافظه: ۶۱۶ گیگابیت بر ثانیه

• تعداد هسته‌های کودا: ۲۵۶۰

قبل از اقدام برای خرید هر گوشی ارزان قیمتی، می‌توانید با مراجعه به لینک مورد نظر با ارزان ترین گوشی هواوی در سال ۱۴۰۱، ۲۰۲۲ که از کیفیت خوبی هم برخوردار باشد، اطلاع پیدا کنید.

نگاهی کلی به RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition

برای انجام رندرگیری‌های پیچیده در زمینه‌ی معماری، کارت گرافیک RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition اولین انتخاب ما است. اولین گزینه‌ای که برای چنین اموری می‌توانیم پیشنهاد کنیم هم به شمار می‌رود. بنابراین، می‌تواند بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندرگیری هم در نظر گرفته شود. RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition جزو آن دسته از کارت گرافیک‌هایی است که در لاین‌آپِ GPUهای مقرون به صرفه‌ی Nvidia قرار می‌گیرند. اما در عین حال، بهترین عملکرد ممکن را نیز ارائه می‌دهد. بنابراین، اقتصادی بودن این GPU به هیچ وجه به معنی این که فاقد بازدهی یا قدرت کافی باشد، نیست. در RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition تعداد هسته‌های CUDA به ۲۵۶۰ عدد می‌رسد.

همچنین، سرعت پردازش تقویت شده آن نیز ۱۷۷۰ مگاهرتز است. این مشخصات، به RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition اجازه می‌دهند نسبت به کارت‌های سری GTX تصاویر را سریع‌تر رندر کند. افرادی که در زمینه مدل سازی و رندر سررشته داشته باشند، می‌دانند تعداد هسته‌ها در این موضوع، اهمیت بسیار زیادی دارد. و خوشبختانه Nvidia RTX ۲۰۷۰ نیز به شکل بسیار خوبی در این زمینه درخشان عمل کرده است.

با استفاده از بهترین پرینتر برای چاپ اسناد و مدارک مورد نیاز خود، می‌توانید تصویری با بیشترین وضوح ممکن را به دست بیاورید.

بررسی اجمالی RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition

علیرغم تمام این مزایا، اصلی‌ترین دلیلی که آن را بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ می‌دانیم، این است که از قدرت Ray-tracing بهره می‌برد. با توجه به این امر، اگر زیاد با انیمیشن‌های ۳ بعدی و یا سناریوهایی سر و کار دارید که باید سایه‌های طبیعی و روزنه‌های نور را رندر کنید، این کارت گرافیک یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری و رندرینگ در نظر داشته باشید. زیرا کاملا مطابق با هرآنچه که یک طراح معماری به آن نیاز دارد، ساخته شده است.

و در نهایت، به عنوان آخرین نکته درمورد کارت گرافیک RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition نیز باید به این موضوع اشاره کنیم که اگر برای انجام دادن پروژه‌های رندر و مدل سازی خود به موتورهای رندرگیری GPU متکی هستید، انتخاب یک کارت گرافیک کاملا بهینه سازی شده نظیر این، بدون کوچک‌تری شکی، باعث می‌شود عملکرد رندرگیری خود را ارتقاء دهید. بدین ترتیب، آن را وارد یک مرحله‌ی جدید خواهید کرد. RTX ۲۰۷۰ Super Founders Edition قطعا یکی از بهترین کارت گرافیک‌های میانرده‌ای که در حال حاضر می‌توان تهیه کرد. زیرا نسبت به قیمت خود و بهایی که برای آن پرداخت می‌کنید، بیشترین بازدهی و بالاترین سطح ممکن از عملکرد را به دست خواهید آورد.

PNY NVIDIA Quadro RTX ۴۰۰۰

بررسی کارت گرافیک PNY NVIDIA Quadro RTX ۴۰۰۰

مشخصات PNY NVIDIA Quadro RTX ۴۰۰۰

• حافظه: ۸ گیگابایت GDDR ۶

• سرعت پردازش تقویت شده: ۱۵۴۵ مگاهرتز

• رابط حافظه: ۲۵۶ بیت

• سرعت حافظه: ۴۱۶ گیگابیت بر ثانیه

• تعداد هسته‌های کودا: ۲۳۰۴

ارزان ترین کیبورد موجود در بازار که از کیفیت خوبی هم برخوردار باشد و کار کردن با آن راحت باشد، کدام است؟

نگاهی کلی به PNY NVIDIA Quadro RTX ۴۰۰۰

گزینه بعدی که می‌توانیم به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ معرفی کنیم، PNY NVIDIA Quadro RTX ۴۰۰۰ است. این محصول، علاوه بر اینکه قطعا یکی از گزینه‌های جدی انتخاب به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود، به عنوان بهترین GPU برای استخراج ارزهای دیجیتال هم کاربرد دارد. زیرا می‌تواند تراهش زیادی ارائه دهد. همچنین، می‌توان آن را قدرتمندترین کارت گرافیک Nvidia هم در نظر گرفت. با این اوصاف، بدیهی است که قیمت بسیار زیادی هم داشته باشد و جزو گران قیمت‌ترین GPUهای این شرکت در نظر گرفته شود. البته، طبیعتا از طرفی هم با استفاده از کارتی که برچسب قیمت بیشتری دارد، می‌توان رندرگیری ۳ بعدی را به معنای واقعی کلمه، به بهترین شکل ممکن به انجام رساند.

چنین پردازنده‌هایی، قادر به ارائه عملکرد بی‌نظیری در این موارد هستند. نکته جالبی که باید درمورد NVIDIA Quadro RTX ۴۰۰۰ بدانید، این است که لقب اولین کارت گرافیک Nvidia با توانایی Ray-tracing را هم یدک می‌کشد. عملکرد درخشان و مثال زدنی Quadro RTX ۴۰۰۰ در اپلیکیشن‌های خلاقانه‌ای از جمله AutoCAD به هیچ وجه بر کسی پوشیده نیست و ما هم کاملا به توانایی آن واقف هستیم. در واقع، Quadro RTX ۴۰۰۰ یکی از بهترین کارت گرافیک های بازار برای رندر در سال ۲۰۲۲ به شمار می‌رود که در فروم‌های متعدد و مختلف توسط کارشناسان و افراد حرفه‌ایِ فعال در زمینه‌ی مدل سازی ۳ بعدی نیز به شدت توصیه شده است.

بررسی اجمالی PNY NVIDIA Quadro RTX ۴۰۰۰

شاید بد نباشد که اشاره کنیم Quadro RTX ۴۰۰۰ جزو آن دسته از GPUهایی محسوب می‌شود که تا حد بسیار زیادی بهینه سازی شده است تا بتواند برای مقابله و رویارویی با موتورهای رندر آمادگی کامل پیدا کند. این کارت گرافیک تا به حال در چندین و چند بنچمارک مختلف، موفق شده ارتقاء قابل توجهی در زمینه افزایش سرعت ضد آلیاسینگ و رندر نشان بدهد. همچنین، از تعداد هسته‌های CUDA کافی هم برخوردار می‌باشد. این پردازنده ۲۳۰۴ هسته‌ی CUDA در اختیار دارد. همچنین، سرعت پردازش تقویت شده‌ی بسیار زیادی هم دارد که به ۱۵۴۵ مگاهرتز می‌رسد. این موارد در کنار یکدیگر، به معنی کاهش سرعت رندر به حداقل زمان ممکن در این GPU است.

این کارت گرافیک از قدرت Ray-tracing هم بهره می‌برد. بنابراین، اگر در یک محیط ۳ بعدی سخت و شدید فعالیت می‌کنید که درگیری زیادی بین نور و سایه‌ها وجود دارد، می‌توانید از این قدرت بهره‌مند شوید. اگر برای انجام پروژه‌های سخت و سنگین خود به یک کارت گرافیک قدرتمند نیاز دارید که قدرت بسیار زیادی برای مدل سازی‌های ۳ بعدی داشته باشد، می‌توانیم PNY NVIDIA Quadro RTX ۴۰۰۰ را به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری و رندرینگ به شدت به شما توصیه کنیم. این GPU از قدرت بسیار زیادی برخوردار است. اما در عین حال، از نظر مصرف برق، یکی از بهینه‌ترین و کم‌مصرف‌ترین کارت گرافیک‌های موجود در خانواده RTX محسوب می‌شود.

اگر قصد ندارید هزینه چندان زیادی برای خرید مانیتور بپردازید، می‌توانید با مراجعه به لینک مورد نظر ارزان ترین مانیتور موجود در بازار که می‌توان تهیه کرد را خریداری کنید.

ASUS GeForce RTX ۲۰۶۰ اورکلاک شده

بررسی کارت گرافیک ASUS GeForce RTX ۲۰۶۰

مشخصات ASUS GeForce RTX ۲۰۶۰ اورکلاک شده

• حافظه: ۶ گیگابایت GDDR ۶

• سرعت پردازش تقویت شده: ۱۷۸۵ مگاهرتز

• رابط حافظه: ۱۹۲ بیت

• سرعت حافظه: ۱.۴ گیگابیت بر ثانیه

• تعداد هسته‌های کودا: ۱۹۲۰

ارزان ترین فن برای کیس کامپیوتر که از کیفیت خوب و قابل قبولی هم برخوردار باشد، چیست؟

نگاهی کلی به ASUS GeForce RTX ۲۰۶۰ اورکلاک شده

هر زمانی که به دنبال برترین کارت گرافیک‌های مقرون به صرفه‌ی بازار برای هر نوع کاربری بوده‌ایم، GPUهای سری ۲۰ RTX پیشتاز بوده‌اند. در واقع، بازارِ این دسته از کارت گرافیک‌ها را در تصاحب خود گرفته‌اند. به غیر از کارت گرافیک RTX ۲۰۸۰ Ti که پیش از این به عنوان یکی از بهترین کارت گرافیک های مناسب برای رندرینگ و رندرگیری به بررسی کامل آن پرداختیم و به این هم اشاره کردیم که گران قیمت‌ترین کارت گرافیک حال حاضر در سری RTX ۲۰ به شمار می‌رود، در این بخش قصد داریم به نسخه‌ی اوکلاک شده‌ی پردازنده ASUS GeForce RTX ۲۰۶۰ بپردازیم و کمی درمورد آن صحبت کنیم که مجددا یکی از گزینه‌های اصلی ما برای انتخاب به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ به شمار می‌رود.

نسخه‌ی اورکلاک شده‌ی این پردازنده، تفاوت‌های عمده‌ای با نسخه استاندارد خود دارد. این نسخه، توسط Asus تیون شده است. سرعت پردازش آن تقویت شده و به مقدار بیشتری رسیده. و به فن دوگانه هم مجهز شده است تا بهتر و سریع‌تر خنک شود. بیایید به عملکرد ASUS RTX ۲۰۶۰ در زمینه تولید محتوای ۳ بعدی بپردازیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. اگر بخواهیم صادقانه قضاوت کنیم، عملکردی که در تست‌های رندر ۳ بعدی خود با این کارت گرافیک تجربه کردیم، شباهت بسیار زیادی به عملکرد RTX ۲۰۷۰ Founder Edition داشت که یکی دیگر از گزینه‌های ما برای انتخاب به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ بود.

اگرچه ASUS RTX ۲۰۶۰ هسته‌های CUDA و حافظه‌ی کم‌تری در مقایسه با RTX ۲۰۷۰ در اختیار دارد، اما از نظر سرعت و زمان رندر، تفاوت چندان زیادی بین آن‌ها وجود ندارد و تقریبا در یک سطح عمل می‌کنند.

بررسی اجمالی ASUS GeForce RTX ۲۰۶۰ اورکلاک شده

اگر از تعدادی از هسته‌های CUDA و ۲ گیگابایت حافظه‌ی ویدیو رم در RTX ۲۰۷۰ بکاهید و به RTX ۲۰۶۰ ایسوس اضافه کنید، شاهد عملکرد مشابهی در هر دوی آن‌ها خواهید بود. در واقع، به غیر از طراحی و شکل ظاهری، تفاوت چندان زیادی بین این دو پردازنده وجود ندارد. چنین اختلاف ناچیزی را نمی‌توان چشمگیر دانست. بنابراین، اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که زیاد با مواردی نظیر هندسه، بافت، اشکال مختلف، جلوه‌های بصری یا انیمیشن در محیط‌های ۳ بعدی سر و کار دارید، این GPU قادر است تمامی امور مورد نیاز شما را بدون اینکه حتی ذره‌ای تقلا یا تلاش بیش از حد کند، انجام دهد. این کارت گرافیک کاملا آماده است تا سناریوها و محیط‌های کاری ۳ بعدیِ پیچیده را به راحتی به انجام برساند.

این امر به واسطه‌ی توانایی‌های DLSS و رهگیری پروتوی Nvidia محقق شده است. RTX ۲۰۶۰ را می‌توان جزو آن دسته از کارت گرافیک‌هایی دانست که تعادل بسیار خوبی بین قیمت و عملکرد خود برقرار کرده و از هر دو جنبه، کاملا به مخاطبین و مشتریان احتمالی خود احترام گذاشته است. تنها در یک حالت باید برای خرید چنین کارت گرافیک بسیار خوبی شک کنید. آن هم زمانی است که بتوانید بیشتر از ۳۰۰ دلار برای خرید بهترین کارت گرافیک برای رندر هزینه کنید. در این صورت، گزینه‌های بهتری نظیر Nvidia RTX ۲۰۸۰ را می‌توانید انتخاب کنید. با این GPU عملکرد بهتر و قوی‌تری هم به دست خواهید آورد.

اما ممکن است نخواهید تا این حد پیش بروید. در این صورت، نسخه‌ی اورکلاک شده‌ی RTX ۲۰۶۰ ایسوس برای سر و کله زدن با اپلیکیشن‌های ۳ بعدی پیچیده کاملا کفایت می‌کند. و نیازی به هزینه‌ی بیشتر هم نیست.

AMD XFX RX ۵۷۰

بررسی کارت گرافیک AMD XFX RX ۵۷۰

مشخصات AMD XFX RX ۵۷۰

• حافظه: ۸ گیگابایت GDDR ۵

• سرعت پردازش تقویت شده: ۱۲۸۶ مگاهرتز

• رابط حافظه: ۲۵۶ بیت

• سرعت حافظه: ۷۰۰۰ مگابیت بر ثانیه

• تعداد هسته‌های کودا: ۲۰۴۸

حتی با خرید ارزان ترین هارد اکسترنال هم می‌توانید فضای ذخیره سازی قابل توجهی اضافه بر آنچه که در اختیار دارید، به دست بیاورید.

نگاهی کلی به AMD XFX RX ۵۷۰

یک سری گزینه‌های ارزان قیمت‌تر را هم می‌توان به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری و رندرینگ در نظر گرفت. نمونه بارز آن، AMD XFX RX ۵۷۰ است. این پردازنده، تنها کارت گرافیک موجود از برند AMD در لیست امروز ما هم محسوب می‌شود. نه تنها ارزان‌تر از گزینه‌های دیگری است که تا به حال در این مطلب معرفی کردیم، بلکه برای افراد تازه کاری که به‌تازگی کار مدل سازی ۳ بعدی و کار با نرم افزارهای رندر را شروع کردند هم نسبت به بقیه بهتر است. RX ۵۷۰ از معماری Polaris GPU استفاده می‌کند که به عنوان معماری مورد علاقه AMD نیز شناخته می‌شود. همچنین، از ۸ گیگابایت حافظه‌ی GDDR5 بهره می‌برد. و روی یک رابط ۲۵۶ بیتی هم سوار می‌شود.

XFX RX ۵۷۰ را می‌توان یک کارت گرافیک میانرده برای رندرگیری در نظر گرفت. با این وجود، همچنان از تعداد هسته‌های GPU کافی هم برخوردار می‌باشد تا بتواند در تولید محتوای ۳ بعدی عملکرد درخشان و قابل قبولی از خودش ارائه دهد. همچنین، با دارا بودن ۲۰۴۸ هسته‌ی کودا می‌تواند خودش را به عنوان یک رقیب مناسب در لیست بهترین کارت گرافیک ها برای رندر ۳ بعدی در سال ۲۰۲۲ ثابت کند. یکی دیگر از دلایل اصلی اینکه آن را جزو بهترین کارت گرافیک های کنونی بازار برای رندر در سال ۲۰۲۲ قرار می‌دهیم، رابط حافظه ۲۵۶ بیتی آن است. این رابط، دلیل اصلی نمایش چنین عملکرد درخشانی هم محسوب می‌شود. در واقع، باعث می‌شود سرعت کلاک آن تا سقف ۱۲۸۶ مگاهرتز ارتقاء پیدا کند.

بررسی اجمالی AMD XFX RX ۵۷۰

شاید عقیده داشته باشید که مشخصات XFX RX ۵۷۰ در مقایسه با کارت گرافیک‌های RTX از Nvidia هیچ است. یا نسبت به آن‌ها اصلا به چشم نمی‌آید. اما برای افراد مبتدی که تازه وارد مسیر رندرگیری شده‌اند، کاملا کفایت می‌کند. همچنین، کاملا مطابق با حداقل سیستم مورد نیاز در اکثر موتورهای رندر GPU که در حال حاضر در بازار وجود دارند می‌باشد. اگر شما هم به دنبال کارت گرافیک ارزان قیمتی (نسبت به سایر GPUهای مناسب برای رندرگیری) هستید که به شما اجازه دهد پروژه‌های خود را نهایتا با رزولوشن ۱۰۸۰ رندر کنید، XFX RX ۵۷۰ کاملا برایتان مناسب است. برای چنین افرادی، بهترین کارت گرافیک در سال ۲۰۲۲ برای رندر به شمار می‌رود.

اگر قصد خرید این کارت گرافیک را دارید، باید بدانید رندرگیری با رزولوشن‌های بالاتر از ۱۰۸۰ با استفاده از این GPU ممکن است زمان زیادی به طول بیانجامد. یا نیاز به صبر زیادی داشته باشد. اگر قصد رندرگیری با رزولوشن بیشتری دارید، توصیه می‌کنیم به سراغ سری RTX انویدیا بروید. اما اگر رندرگیری با همین رزولوشن هم برایتان کفایت می‌کند، می‌توانید کاملا روی XFX RX ۵۷۰ حساب کنید. همانطور که اشاره شد، این GPU برای افراد مبتدی گزینه خوبی است. افرادی که مدل سازی ۳ بعدی را تازه شروع کرده‌اند. و یا افرادی که نیاز به دسترسی و استفاده از ویژگی‌های High-end نظیر رهگیری پرتو و DLSS ندارند، کاملا با آن راحت خواهند بود.

افرادی که به دنبال شناخت ارزان ترین تبلت هستند که در عین حال کیفیت قابل قبولی هم داشته باشد، می‌توانید به مطلبی که لینک آن را قرار داده‌ایم مراجعه کنند.

دلیل اهمیت کارت گرافیک در رندر

اهمیت کارت گرافیک

تا پیش از این، داشتن یک CPU خوب برای رندرگیری کفایت می‌کرد. اما امروز لازم است یک GPU خوب هم برای این کار داشته باشید. اما دلیل این امر واقعا چیست؟ چرا با همان CPU دیگر نمی‌توان به خوبیِ قبل رندرگیری کرد؟ دلیل این امر، این است که اپلیکیشن‌های رندرگیری مدرنی که امروزه وجود دارد، بسیار پیچیده‌تر از گذشته شده‌اند. بنابراین به غیر از CPU، به منابع بسیار بیشتری نیاز دارند. و پرمصرف‌تر از هر زمان دیگری هم شده‌اند. هنگامی که آن حجم کاری پیچیده، از CPU شما به GPU منتقل می‌شود، رندرگیری هم سریع‌تر و روان‌‌تر انجام می‌شود. جدیدترین و به‌روزترین نرم افزارهای رندرگیری که امروزه وجود دارد، به شما اجازه می‌دهند محیط‌ها و سناریوها را به صورت واقعی مدل سازی کنید.

بنابراین، برای کسب یک تجربه‌ی بدون لگ و باگ در حین انجام چنین امور پیچیده و سنگینی، حتما لازم است قدرتمندترین و بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ را در سیستم خود در اختیار داشته باشید. یکی دیگر از دلایل اضافه شدن GPU به فرایند رندرگیری، این است که CPU هسته‌های کافی ندارد. در واقع، تعداد هسته‌های CPU کم‌تر از GPU است. بنابراین، نمی‌توانند از پس چنین حجم زیادی از کارهای سنگین و پیچیده‌ای که توسط اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای رندر برعهده‌ی سیستم گذاشته می‌شود، بر بیایند. از طرفی دیگر، GPUها دارای صدها و حتی هزاران هسته‌ی پردازشی هستند. بنابراین، می‌توانند پیچیده‌ترین و سنگین‌ترین سناریوها را هم به خوبی تقسیم کنند. بدین ترتیب، زمان رندر به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

با تهیه ارزان ترین هولدر موبایل می‌توانید بدون اینکه هزینه چندان زیادی متقبل شوید، تمرکز خود را زمان رانندگی حفظ کنید.

سایر اجزای تاثیرگذار در رندر

پردازنده

با توجه به اینکه موتورهای رندر GPU از فنی از کارت گرافیک برای این کار استفاده می‌کنند، باید به سراغ CPUهایی بروید که دارای حداکثر هسته و سرعت کلاک هستند. Intel i9 12900K و یا AMD Ryzen ۹ 5950X گزیه‌های بسیار مناسبی می‌باشند. در نگاه اول، این امر منطقی به نظر می‌رسد. زیرا CPU به افزایش سرعت برخی از اجزا برای تسریع فرایند رندرینگ کمک می‌کند. آماده سازی صحنه، یکی از نمونه‌های بارز این امر است.

با این حال، زمان انتخاب یک پردازنده خوب برای رندر، یک فاکتور دیگر هم وجود دارد که باید مد نظر داشته باشید. و آن هم چیزی نیست به جز خطوط PICe. گرافیک‌ها، از طریق خطوط PCIe در مادربرد، به CPU متصل می‌شوند. همچنین، تعداد خطوط PCIe در CPUهای مختلف، متفاوت است. پردازنده‌های فوق رده بالا نظیر مواردی که به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندر معرفی کردیم، معمولا به خطوط 16x PCIe ۳.۰ نیاز دارند تا با حداکثر توان خود و بدون اینکه دچار محدودیت در پنهای باند شوند، فعالیت کنند.

نکته قابل توجه این است که در پردازنده‌های پرچمداری نظیر i9 12900K و 5950X که اشاره کردیم، فقط می‌توانید از یک GPU با حداکثر سرعت آن استفاده کنید. اگر قصد دارید از بیش از یک GPU با حداکثر سرعت ممکن آن استفاده کنید، نیاز به یک CPU متفاوت دارید که بتواند از خطوط PCIe بیشتری پشتیبانی کند. به عنوان مثال، پردازنده‌های Threadripper شرکت AMD برای استفاده از چندین کارت گرافیک گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. آن‌ها دارای ۶۴ خط PCIe هستند. اگر بخواهیم به دو نمونه از آن‌ها نیز اشاره کنیم، می‌توانیم از  AMD Threadripper 2950X و یا Threadripper 3960X نام ببریم.

حافظه RAM

حقیقتی که وجود دارد، این است که انواع مختلف حافظه‌ی RAM تاثیر چندان زیادی در رندرگیری با استفاده از GPU ندارند. با این حال، شما باید اطمینان حاصل کنید که حافظه‌ی RAM به اندازه کافی در اختیار دارید. همچنین، برای بهینه سازی عملکرد و نگه داشتن آن در بالاترین حد ممکن، لازم است چند نکته را مد نظر داشته باشید. به دنبال مدل‌هایی از رم بگردید که دارای تاخیر کمی هستند. به عنوان مثال، CL14 بهتر از CL16 است. این امر در عملکرد CPU سیستم شما هم تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین، می‌تواند سرعت رندر GPU شما را نیز کمی افزایش دهد. CPU شما می تواند از کانال های حافظه بیشتری در سیستم های خاص بهره مند شود که به نوبه خود می تواند کمی سرعت رندر GPU شما را افزایش دهد.

نکته بعدی، این است که CPU شما می‌تواند از کلاک حافظه بیشتری بهره مند شود که به نوبه خود می‌تواند رندرگیری با استفاده از GPU را کمی سرعت بخشد. همچنین، بهتر است اندازه رم شما حداقل ۱.۵ تا ۲ برابر اندازه VRAM ترکیبی شما باشد. اگرچه که پردازنده‌های گرافیکی می‌توانند در حالت‌هایی با پهنای باند پایین‌تر مانند 8x PCIe ۳.۰ (یا ۴.۰) نیز اجرا شوند، معمولا زمانی که پردازنده‌های گرافیکی نسل فعلی در حالت 8x به جای 16x اجرا می‌شوند، تفاوت ناچیزی در سرعت رندر نیز ایجاد می‌کنند که می‌تواند تاثیرگذار باشد.

نکات قابل توجه در خرید بهترین کارت گرافیک برای رندر

GPUهایی که برای مدل سازی ۳ بعدی به کار می‌روند، حافظه VRAM بیشتری از CPUها دارند. همچنین، از پهنای باند بیشتری هم برخوردار هستند. بنابراین، قدرت پردازش زیادی دارند. و به راحتی از پس پردازش چندضلعی‌هایی که در نرم افزارهای رندر وجود دارد، برمی‌آیند. در این نرم افزارها، حجم بسیار زیادی از کارهای گرافیکی انجام می‌شود. بنابراین، حتما لازم است از بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری و رندرینگ استفاده کنید. اموری نظیر مدل سازی ۳ بعدی، نیاز به استفاده از بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ دارند. در ادامه، به یک سری از نکات کلی که زمان خرید بهترین کارت گرافیک برای رندرگیری و رندرینگ باید مد نظر داشته باشید، می‌پردازیم. این نکات برای خرید بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ اهمیت زیادی دارند.

برای شناخت ارزان ترین هدست های گیمینگ که از کیفیت خوبی هم برخوردار باشند، می‌توانید به لبنک مورد نظر مراجعه نمایید.

Nvidia بهتر است یا AMD؟

GPUهای انویدیا معمولا قیمت زیادی دارند. اما از نظر قدرت، سطح عملکرد و مصرف برق بهینه، بسیار درخشان ظاهر می‌شوند. این موضوع برای کارت‌های سری RTX و Quadro این شرکت بیشتر صدق می‌کند. به همین دلیل، می‌توان آن‌ها را گزینه‌های ایده‌آلی برای مدل سازی ۳ بعدی و انجام پروژه‌های رندرینگ در نظر گرفت. اگر دقت کرده باشید، ۴ کارت گرافیک از ۵ کارتی که در این مطلب به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندرگیری هم معرفی کردیم، به Nvidia تعلق داشتند.

از سوی دیگر، AMD بیشتر در ساخت کارت گرافیک‌های ارزان‌تر تخصص دارد. تنها نماینده‌ی این برند در مطلب امروز ما که به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندر در سال ۲۰۲۲ معرفی کردیم هم نسبت به گزینه‌هایی که از برند انویدیا معرفی کرده بودیم، قیمت کم‌تری داشت. بنابراین، به واسطه‌ی ارزان قیمت‌تر بودن کارت‌های AMD باید انتظار داشته باشید که قادر به بهره‌مندی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های پیشرفته‌ای نظیر رهگیری پرتو (Ray-tracing) و یا DLSS هم در آن‌ها نباشید. چیزی که در AMD XFX RX ۵۷۰ که معرفی کردیم هم وجود نداشت.

همه‌ی کسانی که با امور مرتبط با مدل سازی ۳ بعدی و نظیر آن آشنا باشند، می‌دانند که نتایج و تلاش‌های به دست آمده از ویژگی‌هایی نظیر Ray-tracing و DLSS چقدر می‌توانند در ارتقاء عملکرد زمان انجام چنین پروژه‌هایی تاثیرگذار باشند. تفاوت‌های تعیین کننده‌ای با این ویژگی‌ها به دست می‌آید. مگر اینکه پردازنده‌های گرافیکی AMD مجهز به ویژگی‌های سطح بالایی شوند که بتوانند جای ردیابی پرتو و DLSS انویدیا را بگیرند. تا آن زمان، کارت گرافیک‌های Nvidia را به خاطر عملکرد موثرتر در رندرگیری و عملکرد سریع‌تر و بهتری که زمان انجام اموری نظیر مدل سازی ۳ بعدی ارائه می‌دهند، برای چنین اهدافی ترجیح می‌دهیم.

حافظه ویدیویی

بررسی حافظه ویدئویی کارت گرافیک

رم ویدیویی، حافظه‌ی ویدیویی یا همان VRAM نکته مهم بعدی است. زمان خرید یک کارت گرافیک برای رندرگیری باید آن را مد نظر داشته باشید. ذخیره سازی بافت‌ها، تصاویر و اشکال به صورت موقت در کارت گرافیک، برعهده‌ی VRAM است. هرچه VRAM یک GPU بیشتر باشد، داده‌ها و اطلاعات بیشتری را می‌تواند درون کارت گرافیک ذخیره سازی کند. نکته دیگری که زمان خرید بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندرگیری به شدت باید به آن توجه داشته باشید، این است که پردازنده گرافیکی را برای خرید مد نظر قرار دهید که به غیر از حافظه، پهنای باند حافظه زیادی هم داشته باشد. پهنای باند حافظه، معیاری است که مشخص می‌کند اطلاعات چقدر سریع می‌توانند بین VRAM و GPU جابجا شوند.

چه محصولی را می‌توان به عنوان ارزان ترین پاوربانک برای آیفون در نظر گرفت؟

تعداد هسته ها

هرچه تعداد هسته‌های محاسباتی یک GPU بیشتر باشد، سرعت رندرینگ آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین، می‌توان گفت که بین تعداد هسته‌های یک پردازنده گرافیکی با سرعت رندر آن، رابطه مستقیم وجود دارد. در بین بازیگران اصلی عرصه‌ی ساخت و تولید کارت گرافیک، انویدیا هسته‌های CUDA بیشتری نسبت به AMD در GPUهای خود به کار می‌برد. بنابراین، معمولا تعداد هسته‌های محاسباتی در GPUهای انویدیا بیشتر از AMD است.

سرعت کلاک

هر یک از هسته‌های GPU دارای سرعت کلاک متفاوتی هستند که با آن کار می‌کنند. هرچه سرعت کلاک یک GPU بیشتر باشد، مدت زمان پروسه‌ی رندرینگ آن کاهش پیدا می‌کند. بدین معنی که سریع‌تر رندر می‌کند. به طور کلی، دو نوع سرعت کلاک وجود دارد که یک GPU می‌تواند در آن‌ها فعالیت کند. نوع اول، سرعت کلاک پایه است و نوع دوم نیز سرعت کلاک یا همان پردازشِ تقویت شده نام دارد. زمانی که یک GPU تحت بارگزاری شدید قرار می‌گیرد، به سرعت کلاک تقویت شده‌ی خود دست پیدا می‌کند. این امر، جهت ارتقاء عملکرد و سرعت پردازش صورت می‌گیرد. همچنین، کارت گرافیک‌ها معمولا توانایی اورکلاک شدن دارند. این فرایند، به صورت نرم افزاری انجام می‌شود. جهت ارتقاء سطح عملکرد و پردازش بهتر.

جمع بندی

کارت گرافیک‌هایی که به منظور انجام امور رندرینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند و با تمرکز روی اموری نظیر مدل سازی ۳ بعدی طراحی و ساخته می‌شوند، دارای بازه‌های قیمت متفاوتی هستند. اگر در این زمینه حرفه‌ای هستید، تخصص بالایی دارید و با پروژه‌های ۳ بعدی سنگین و پیچیده‌ای کار می‌کنید که نیاز به سخت افزار قدرتمندی دارند، باید به سراغ مدل‌هایی نظیر RTX ۲۰۸۰ Ti بروید. این GPU جزو پردازنده‌های رده بالا محسوب می‌شود. بنابراین، نباید انتظار داشته باشید که قیمت کمی داشته باشد.

افرادی که زیاد اهل استفاده از گجت‌های پوشیدنی برای ورزش و مصارف مختلف دیگر هستند، با مراجعه به مطلبی که لینک آن را قرار داده‌ایم، می‌توانند با بهترین مچ بند هوشمند ورزشی میلادی آشنا شوند و برای خرید آن اقدامات لازم را انجام دهند.

اگر فریلنسر هستید و با پروژه‌های نسبتا سنگینی در زمینه مدل سازی ۳ بعدی و مواردی نظیر آن سر و کار دارید، گزینه‌هایی نظیر RTX ۲۰۶۰ یا حداکثر ۲۰۷۰ که به عنوان دو گزینه‌ی جدی انتخاب به عنوان بهترین کارت گرافیک برای رندرینگ و رندرگیری در این مطلب معرفی کردیم، گزینه‌های بهتری برایتان هستند. در این صورت، هزینه کم تری هم متقبل خواهید شد. اما افراد مبتدی، بهتر است از کارت گرافیک‌های رده پایین‌تر استفاده کنند. GPUهایی نظیر XFX RX ۵۷۰ و یا GTX ۱۶۶۰ Ti از انویدیا برای این افراد، گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

عرفان رحیمی صادق

از سال ۹۴ تولید محتوا رو به عنوان سرگرمی شروع کردم و سعی کردم مهارت‌هام رو پله‌پله توسعه بدم. همیشه در حال یادگیری‌ام و زمینه مورد علاقه‌م فناوریه. اما به زمینه‌های دیگه مثل گیم، داستان کوتاه و امور مهاجرتی هم سرک کشیدم ;)

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. مطالب بسیار مفیدی بود. هر سایتی میرفتم مطالبشون واسه چند سال قبل بود اما واسه شما بروز بود. بازم مرسی. در مورد cpu هم همینجوری واضح کامل لطفا مطلب بنویسین

    1. سلام خدمت شما همراه گرامی ممنون که دیدگاه خود را با ما به اشتراک گذاشتید

  2. این مطالب فوق العاده بود…من کار معماری داخلی انجام میدم و برای خرید لب تاپ و کارت گرافیک واقعا مشکل داشتم….اطلاعات به خوبی عنوان شده و از شما واقعا سپاسگذارم…موفق باشین

    1. سلام خدمت شما همراه گرامی ممنون که نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا