شیائومی نام و برندی محبوب بر سر زبان ها

امروز با یکی دیگر از سری مقالات مبیت مگ درباره تاریخچه برند های مطرح حوزه تکنولوژی در خدمت شما هستیم. احتمالا نام برند شیائومی را شنیده اید و یا شاید هم از محصولات این شرکت، برند مطرح این روزها استفاده کرده باشید.

این شرکت نوپا طی چند سال گذشته در حوزه تکنولوژی های هوشمند، پیشرفت چشمگیری داشته است. نام شیائومی در ایران با گوشی های هوشمند مقرون به صرفه و با کیفیتش بر سر زبان ها افتاده است. در این مقاله درباره ی تاریخچه شرکت شیائومی صحبت خواهیم کرد تا شما هم با تاریخچه برندی که در حال حاضر با کیفیت خوب و قیمت اقتصادی محصولاتش حسابی محبوب شده است، آشنا شوید.

بیوگرافی بنیان گذاران شرکت شیائومی

شرکت شیائومی توسط گروهی قدرتمند و متشکل از هشت نفر به منظور تولید وسایل هوشمند راه اندازی شده است. در ادامه ابتدا درباره گروه 8 نفره بنیان گذاران شیائومی معرفی و توضیح کوتاهی در مورد تاریخچه شیائومی را خدمت شما ارائه خواهیم داد:

 • لی جون (Lei Jun)

لی جون در تاریخ 16 دسامبر سال 1969 در شیانتائوی هوبی چین به دنیا آمد. او در سال 1987 پس از گرفتن دیپلم، به دانشگاه ووهان رفت و در رشته علوم کامپیوتر مشغول تحصیل شد. او از دوران دانشجویی خود بیشترین استفاده را کرد و در سالهای پایانی درس خود به برنامه نویسی مشغول شد تا در این حرفه بعد ها حرفی برای گفتن داشته باشد که البته در این زمینه موفق هم شد.

لی جون در سال 1991 لیسانس خود را گرفت و در شرکت کینگ سافت (KingSoft) مشغول به کار شد. بعد از حضور او در شرکت کینگ سافت، مسیر پیشرفت به روی او باز شد. جالب است بدانید لی جون در سال 1998 رئیس شرکت کینگ سافت شد.

او پس از گذشت چند سال یک سایت با نام جویو (Joyo) را راه انداخت که عملکرد و کاربردی مشابه سایت آمازون داشت. تنها با این تفاوت که سایت جویو فقط کتاب عرضه می کرد.

جالب است بدانید که در سال 2004، شرکت آمازون برای وارد شدن به بازار چین این سایت را خریداری کرد. لی جون در سال 2007 از ریاست شرکت کینگ سافت استعفا داد تا به استراحت بپردازد اما کماکان در جای های مختلف مثل vancl.com، YY و UCWEB سرمایه گذاری می کرد.

تا اینکه لی جون با همکاری چند نفر دیگر اقدام به تاسیس شرکت شیائومی زدند. آنچه که نیاز بود از زندگینامه لی جون تا قبل از شرکت شیائومی بدانیم را برای شما توضیح دادیم. ادامه زندگی او با تاریخچه شرکت شیائومی گره خورده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • لین بن (Lin Bin)

لین بن در سال 1990 لیسانس برق خود را از دانشگاه سون یات سن چین دریافت کرد. او کارشناسی ارشدش را در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرد و در سال 1992 مدرک خود را از دانشگاه درکسل دریافت کرد.

لین بن در شرکت مایکروسافت کار می کرد و با توانایی بسیار خوبی که از خود نشان داده بود، جزو مدیران ارشد این شرکت شد. او همچنین در سال 2006 به عنوان مدیر مهندسی گوگل انتخاب شد. پس از آن هم جزو بنیان گذاران شرکت شیائومی شد و به کمک بنیانگذاران دیگر، این شرکت را تاسیس کرد.

 • لیو د (Liu De)

لیو د مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه هنر و طراحی کالیفرنیا در رشته طراحی صنعتی دریافت کرد. او بخش طراحی صنعتی دانشگاه پکن را تاسیس کرد و خود رئیس آن بخش شد.

همچنین لیو د شرکت طراحی New Edge را که در حوزه طراحی صنعتی فعالیت می کرد، تاسیس کرد. او بعد از تاسیس شرکت شیائومی، با توجه به مهارت و دانشی که داشت، بخش مدیریت طراحی صنعتی شیائومی را بر عهده گرفت.

 • هنگ فنگ (Hong feng)

هنگ فنگ لیسانس خود را در سال 1999 از دانشگاه جیائو تونگ شانگهای در رشته علوم کامپیوتر دریافت کرد و در سال 2001 مدرک کارشناسی ارشد خود را در همان رشته از دانشگاه پوردو گرفت.

هنگ فنگ جزو مهندسان گوگل بود و در ارائه محصولات گوگل در چین کمک می کرد. او پس تاسیس شرکت شیائومی که خود یکی از بنیان گذاران آن بود، در بخش مدیریت MIUI مشغول به کار شد.

 • وانگ جیانجی (Wong Jiangji)

وانگ جیانجی در سال 1997 مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه پوردو دریافت کرد. او پس از فارغ التحصیلی همکاری خود با مایکروسافت را شروع کرد. این همکاری تا سال 2010 ادامه پیدا کرد و طی این چند سال با مایکروسافت در تولید محصولات مختلف از جمله توسعه سرور کسب کار مایکروسافت، مرورگر، ویندوز فون 7 و محصولات دیگر همکاری کرد.

در نهایت دانگ جیانجی با شروع کار شرکت شیائومی، تیم های Mi WiFi وMi Cloud را در این شرکت مدیریت کرد.

 • وانگ چوان (Wang Chuan)

وانگ چوان در سال 1993 مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه پکن دریافت کرد. او در سال 1997 شرکت Thunderstone Technologa که سیستم VOD را در چین ارائه می کرد، تاسیس نمود.

پس از آن وانگ چوان یک شرکت که کتاب های دیجیتالی را عرضه می کرد با نام Duokan Technology بنیان گذاری کرد. وانگ چوان هم جزو بنیان گذاران شرکت شیائومی بوده است و مدیریت بخش Mi TV و Mi Box را بر عهده دارد.

 • گوانگپینگ ژو (Guangping Zhou)

دکتر گوانگپینگ، دکترای خود را در سال 1991 در رشته مهندسی برق از دانشگاه Georgia Tech دریافت کرد. او در سال 1995 به موتورولا آمریکا پیوست و در سال 1999 برای تاسیس مرکز تحقیق و توسعه (R&D) شرکت موتورولا در چین به کشورش برگشت. او سمت های گوناگونی را در این مرکز تجربه کرد تا اینکه به عنوان مدیر تیم سخت افزاری شیائومی در این شرکت مشغول شد.

 • لی وانکیانگ (Li Wanqiang)

لی وانکیانگ در سال 2000 لیسانس خود را در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه پلی تکنیک شیان چین دریافت کرد. او در شرکت کینگ سافت مشغول به کار شد و در توسعه محصولات این شرکت همکاری می کرد. با بنیان گذاری شرکت شیائومی، عهده دار بخش Mi.com و MIUI در این شرکت شد.

تاریخچه شیائومی (Xiaomi)

شرکت شیائومی در آوریل سال 2010 توسط گروهی که در شرکت های معتبر جهان مثل ماکروسافت،گوگل و موتورولا سابقه همکاری داشتند، تاسیس شد. در بالا بیوگرافی تمام اعضای این گروه هشت نفره را توضیح دادیم.

اهداف اولیه شرکت شیائومی، افزودن قابلیت های جدید و بهتر به سیستم عامل اندروید بود و بیشتر بر روی رابط کاربری تمرکز داشتند.

ریشه نام و برند شیائومی

داستان انتخاب نام شرکت به زمانی بر می گردد که دو بنیان گذار شرکت یعنی لی جون و لین بن در حال خوردن حریره ارزن بودند و همانجا تصمیم گرفتند نام شیائومی را برای شرکت خود انتخاب کنند. شیائومی در زبان چینی به صورت 小米 نوشته می شود که به معنی ارزن است. همچنین در لوگو این شرکت از عبارت Mi استفاده شده که مخفف Mobile Internet است. البته برخی از رسانه ها و مردم، معنی دیگری به نام Mission Impossible را هم به عبارت “می” نسبت می دهند.

نماد شرکت شیائومی

نماد شرکت شیائومی یک عروسک خرگوش به نام متیو است که با داشتن کلاهی شبیه به کلاهی که لی فنگ بر سر داشت، معروف شده است. لی فنگ سرباز ارتش آزادی بخش چین بود که از نظر فروتنی و از خودگذشتگی الگوی بسیاری از چینی هاست و بسیاری از شرکت های چینی کمپین تبلیغاتی با عکس های او ایجاد می کنند.

نکته جالبی که شاید کمتر کسی آن را بداند این است که اگر لوگو شرکت شیائومی را برعکس کنید، یک کلمه چینی به نام (心) مشاهده می شود که به معنای قلب می باشد.

شیائومی، اپل چین!

شرکت اپل به دلیل طراحی ظریف و در عین حال ساده محصولاتش از دیر باز مورد تحسین همه قرار می گیرد و طرفداران زیادی در سرار دنیا دارد. جالب است بدانید افراد زیادی محصولات شیائومی را به خاطر طراحی ظریف و در عین حال ساده ای که دارند، با محصولات شرکت اپل مقایسه می کنند و به آن لقب اپل چین می دهند. البته در حال حاضر هر دو این شرکت ها طرفداران دو آتیشه زیادی دارند.

سیر پیشرفت شرکت شیائومی

در تاریخچه شیائومی شرکت شیائومی تنها پس از گذشت چند ماه از آغاز فعالیت خود، از رابط کاربری با نام MIUI که از محصولات سامسونگ و اپل الهام گرفته بود، را رو نمایی کرد.

اولین گوشی هوشمند شیائومی

پس از آن شیائومی در ماه می سال 2011 اولین گوشی هوشمند خود با نام Mi One را به بازار عرضه کرد و با ارائه این گوشی، شیائومی به صورت رسمی وارد بازار گوشی های هوشمند شد.

اولین گوشی ارائه شده شیائومی به بازار، از کیفیت خوب و قیمت مناسبی برخوردار بود و این سیاست تا به امروز هم ادامه دارد و اغلب مردم، شیائومی را با قیمت مناسبی که برای محصولاتش تعیین می کند و کیفیت مناسبی که نسبت به رقبا و برند های مطرح این حوزه ارائه می کند، می شناسند.

شیائومی در سال 2012

شرکت شیائومی در سال 2012 یک جشنواره با نام Pop Mi برای کارکنان خود و کسانی که با این شرکت در تعامل بودند، در شهر پکن ترتیب داد. این جشنواره سرو صدای زیادی برپا کرد و موجب شد تا شیائومی در آن سال حدود 7.2 میلیون گوشی همراه هوشمند را به فروش برساند.

شیائومی در سال 2013

در سال 2013 نسخه های اولیه گوشی های ردمی (Redmi) رونمایی شدند و مورد استقبال مردم هم قرار گرفتند. در این سال شیائومی موفق شد بیش از 18 میلیون گوشی به فروش برساند و در آمدی معادل 5 میلیارد دلار بدست آورد. این میزان از درآمد برای شرکت نوپایی مثل شیائومی موفقیت بزرگی محسوب می شد.

شیائومی در سال 2014

شرکت شیائومی در سال 2014، اکوسیستم می (Ecosystem Mi) را شروع کرد و محصولات متنوعی همچون دستبند، تصفیه هوا و محصولات دیگری که داشت را تحت برند “می”، عرضه کرد.

شرکت شیائومی با فروش محصولات این برند درآمد زیادی را بدست آورد. پس از آن شیائومی تصمیم گرفت به بازار جهانی وارد شود و این کار را ابتدا در کشور هایی مثل سنگاپور، مالزی و فیلیپین و هند شروع کرد و پس از آن به کل جهان گسترش داد.

سال 2015 و ثبت یک رکورد برای شیائومی

شرکت شیائومی در سال 2015 یک جشن ویژه در سایت خود برای کاربرانش گرفت و جالب است بدانید که در این جشن شیائومی 2112010 عدد گوشی، تلویزیون، دستبند هوشمند و … را به فروش رساند. این عدد و فروش بی سابقه در کتاب گینس هم ثبت شده است.

شیائومی در سال 2015 به بازار گوشی های هوشمند برزیل وارد شد. این شرکت قصد داشت به مرور زمان گوشی های هوشمند خود را به تمام نقاط جهان منتشر کند.

شیائومی در سال 2016

شیائومی در 26 اکتبر 2016 از گوشی های سری می مکس (Mi Max) خود برای اولین بار رونمایی کرد. طراحی زیبا و بسیار خلاقانه این سری گوشی ها خریداران و مشتریان این شرکت را بشدت هیجان زده کرد.

اما با توجه به اینکه رقبای شیائومی هم قوی تر از گذشته شده بودند، شیائومی فروشی معادل 53 میلیون گوشی را تجربه کرد که این تعداد نسبت به سال گذشته شیائومی،کمتر بود. چرا که این شرکت در سال 2015، 70 میلیون گوشی هوشمند به فروش رسانده بود.

شیائومی در سال 2017

در سال 2017 شیائومی یکی از فروشگاه های بزرگ Mi را تاسیس کرد. طراحی و سیستمی که در این فروشگاه پیاده سازی شد، تا آن برهه از زمان هیچ یک از فروشگاه های کمپانی های دیگر جهان دیده نشده بود.

در این سال شیائومی موفق شد گوشی های خود را به اروپا هم صادر کند. یکی از این محصولات، می پل (Xiaomi Mi Pad) بود که شرکت اپل ادعا کرد شیائومی این محصول را از آیپد های او کپی برداری کرده است به همین دلیل از شرکت شیائومی شکایت کرد.

این ادعا باعث شد دادگاه برای تغییر نام این محصول از شیائومی در بازارهای اروپا حکم قضایی صادر کند. شیائومی در سال 2017 در بازار هند بسیار موفق بود و به برند اول این کشور تبدیل شد. عنوان و رتبه ای که قبل از شیائومی در دست شرکت سامسونگ بود.

شیائومی در سال 2018

شیائومی در سال 2018 توانست فعالیت خود در اروپا را گسترش بدهد و به بازار انگلیس هم وارد شود. شیائومی در سال 2018 با رونمایی از گوشی Mi mix 2s ثابت کرد که توانایی بسیار خوبی در به کارگیری دوربین های با کیفیت برای گوشی های هوشمند خود دارد. چرا که تا قبل از ارائه گوشی Mi mix 2s، انتظارات کاربران و طرفداران خود را در بخش دوربین گوشی هوشمندشان برآورده نکرده بود.

شیائومی بعد از معرفی این گوشی به فهرست برند های مطرح در زمینه ارائه دوربین های باکیفیت برای گوشی های هوشمند اضافه شد. شیائومی در این سال با افزایش فروش در بازار های بین المللی توانست به فروش 122 میلیون گوشی هوشمند دست پیدا کند.

شیائومی در سال 2019

تاریخچه شیائومی را که مطالعه کنید مشاهده خواهید کرد که در سال 2019 گوشی Mi 9 شیائومی توانست در بنچمارک امتیاز 107 را کسب کند و از نظر دوربین جزو 5 گوشی برتر موجود در بازار شد. در سال 2019 تعداد کاربران MIUI در سراسر جهان به 242 میلیون نفر رسید . محصولات شیائومی علاوه بر چین در این سال به تمام دنیا فرستاده می شد و در بیش از 70 کشور به فروش می رسید.

در ادامه برخی از محصولات این شرکت را برایتان معرفی خواهیم کرد:

 • پروژکتور لیزری

این پروژکتور ها با کیفیت پروژکتور سالن های سینما برابری می کنند و تصاویری با سایز بالغ بر 150 اینچ را با کیفیت فول اچ دی (full HD) به نمایش می گذارند. هر چند که این محصول در نوع خود کم نظیر است، اما قیمت آن حدود 1470 دلار می باشد که قیمت بسیار بالا و گزافی دارد. البته در حال حاضر این پروژکتور فقط در بازار چین به فروش می رسد و هنوز به صورت قانونی در هیچ کشوری به فروش نرسیده است.

 • کفش ورزشی هوشمند شیائومی

برخی از افراد دوست دارند که فعالیت های روزمره خود را کنترل کنند اما علاقه چندانی به استفاده از دستبند های هوشمند کاربردی در این زمینه ندارند. برای اینگونه از افراد، کفش های ورزشی هوشمند شیائومی می تواند گزینه ی بسیار خوبی باشد. چرا که این کفش ها همانند دستبند های هوشمند، تمام فعالیت های شما را کنترل خواهند کرد. با توجه به امکاناتی در این کفش ها تعبیه شده است، با وصل شدن به گوشی هوشمند شما، تمام فعالیت های شما اعم از پیاده روی، دویدن و یا کوهنوردی رصد خواهند شد و شما میتوانید گزارش های مبتنی بر آن را در گوشی هوشمند خود مشاهده کنید. قیمت این کفش ها هم با توجه به کاربردی که دارند، در بازار چیزی حدود 68 دلار است که قیمت خوب و مناسبی به نظر می رسد.

 • کیت خانه هوشمند

امروزه یکی از مباحثی که در ساخت خانه ها به آن توجه می شود، هوشمند سازی خانه هاست. اگر شما دوست دارید که لوازم خانه خود را به صورت هوشمند کنترل کنید، کیت هوشمند شیائومی این کار را برای شما انجام خواهد داد. این بسته حاوی سنسور درب ورودی و پنجره ها، حسگر تشخیص حرکت، پریز هوشمند و یک کنترلر هوشمند می باشد. در این پک می توانید با توجه به نیازتان تنظیمات را سفارشی سازی کرده و از امکانات آن لذت ببرید.

 • دستبندهای هوشمند شیائومی

بعد از گوشی های هوشمند شیائومی، این محصول بیشترین فروش را در بین محصولات شرکت شیائومی دارد. در این دستبند های هوشمند شما می توانید تماس ها و پیام های خود را مدیریت کرده و فعالیت های روزانه و حتی ضربان قلب خود را کنترل کنید. شیائومی توانسته با استفاده از باتری هایی با طول عمر بالا، به راحتی از رقبای خود در این عرصه پیشی بگیرد.

 • لامپ های ال ای دی Yeelight

این لامپ ها هوشمند هستند و با استفاده از اپلیکیشن مخصوص محصولات شیائومی به نام Mi Home می توان آنها را خاموش و روشن کرد. این لامپ ها رنگ ها و طرح های متفاوتی دارند و شما می توانید با استفاده از گوشی هوشمندتان، هر رنگ و طرحی که دوست دارید را بر روی آن تنظیم کنید.

پیشرفت شیائومی ادامه دارد…

در تاریخچه شیائومی روند پیشرفت های این شرکت تا به امروز ادامه داشته است و در حال حاضر شیائومی روی استارتاپ های آینده دار و اکوسیستم “می” خود سرمایه گذاری می کند. این شرکت موفق شد طی مدت کوتاهی که در حوزه تکنولوژی و گوشی های هوشمند فعالیت خود را آغاز کرده است، محصولات الکترونیکی مختلفی را تولید کرده و با کیفیت و قیمت مناسبی در اختیار کاربران قرار دهد.

این سیاست باعث شده است که شیائومی در حال حاضر جزو برند های مطرح و خوش نام جهان باشد و مسیر موفقیت خود را سریع تر از سایر شرکت های فعال در این حوزه طی کند.

با توجه به اتفاقاتی مانند اپیدمی کرونا و تحریم شرکت هوآوی، شیائومی موفق شد در رتبه بندی که در فوریه 2020 ارائه شد، در رتبه سومین تولید کننده تلفن های همراه هوشمند قرار بگیرد.

شیائومی انتخابی هوشمندانه

ما در این مقاله از مبیت مگ، تاریخچه ده ساله و نسبتا کوتاه شرکت شیائومی را بررسی کردیم. درست است که شرکت شیائومی در ایران فعلا نماینده مستقیم ندارد اما بازار ایران، یک بازار خوب برای این برند محسوب می شود. مبیت مگی های عزیز چنانچه شما مایل هستید از محصولات این شرکت خوش نام استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم با مراجعه به سایت مبیت مگ و با مطالعه مقاله راهنمای جامع انتخاب گوشی، معیار هایی را که در این مقاله برای خرید گوشی های هوشمند معرفی کرده ایم را مطالعه کرده و با دانش و آگاهی بسیار خوبی اقدام به خرید محصولات این شرکت نمائید.

در مجموع محصولات شیائومی مردم جهان را به این باور رسانده اند که همه اجناس چینی بی کیفیت نبوده و قابل رقابت در بازار جهانی هستند. چنانچه مایل هستید از محصولات این شرکت دیدن کنید، روی محصولات شیائومی کلیک کنید.

برای مشاهده پیشنهادهای ویژه مبیت، پیج اینستاگرام مبیت را دنبال کنید.

از زمانی که برای مطالعه این مقاله از مبیت مگ هزینه کردید بسیار ممنونیم. لطفا نقطه نظرات ارزشمندتان را درباره مقاله “تاریخچه شیائومی” برای ما بنویسید. شما تاکنون تجربه استفاده از محصولات این برند را داشته اید؟ کیفیت محصولات شیائومی را چگونه ارزیابی می کنید؟